Charta základných práv Európskej únie

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Charta základných práv Európskej únie

AKÝ JE CIEĽ CHARTY?

Chartou základných práv Európskej únie (ďalej len charta) sú chránené základné práva, ktoré požívajú ľudia v Európskej únii (EÚ). Ide o moderný a komplexný nástroj práva EÚ, ktorým sa chránia a podporujú práva a slobody ľudí vzhľadom na spoločenské zmeny, sociálny pokrok a vedecký a technologický rozvoj.

HLAVNÉ BODY

Obsah

Chartou sa opätovne potvrdzujú – s náležitým ohľadom na právomoci a úlohy EÚ a na zásadu subsidiarity – práva ustanovené na základe ústavných tradícií a medzinárodných záväzkov, ktoré sú členským štátom EÚ spoločné a ku ktorým patria Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd, sociálne charty prijaté v EÚ a Rade Európy a judikatúra Súdneho dvora Európskej únie a Európskeho súdu pre ľudské práva. Tým, že objasňuje a zviditeľňuje základné práva, vytvára právnu istotu v rámci EÚ.

Charta obsahuje preambulu a 54 článkov zoskupených do siedmich kapitol.

Rozsah pôsobnosti

Charta sa uplatňuje na inštitúcie, orgány, úrady a agentúry EÚ pri všetkých ich činnostiach. Nerozširujú sa ňou právomoci a úlohy, ktoré im boli zverené zmluvami. Charta sa uplatňuje aj na členské štáty pri vykonávaní práva EÚ.

Charta sa uplatňuje spoločne s vnútroštátnymi a medzinárodnými systémami ochrany základných práv vrátane Európskeho dohovoru o ľudských právach.

Výročné správy

Každý rok od roku 2010 uverejňuje Európska komisia výročnú správu, v ktorej sa monitoruje pokrok dosiahnutý pri uplatňovaní charty. Od roku 2021 je v nadväznosti na stratégiu posilnenia uplatňovania charty v EÚ (pozri súhrn) správa o charte zameraná na inú strategicky relevantnú tematickú oblasť, ktorá sa riadi právom EÚ.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Charta základných práv Európskej únie (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 389 – 405)

Posledná aktualizácia 14.01.2022