Kvalita vôd mäkkýšov

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica 2006/113/ES o environmentálnej kvalite vôd mäkkýšov

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

HLAVNÉ BODY

Vody

Smernica sa týka kvality vôd mäkkýšov, t. j. vôd vhodných pre vývoj mäkkýšov (mušle a jedlé mäkkýše).

Vzťahuje sa na tie pobrežné a zmiešané vody, ktoré potrebujú ochranu alebo zlepšenie s cieľom umožniť vývoj mäkkýšov a prispievať k vysokej kvalite výrobkov z mäkkýšov určených na ľudskú spotrebu.

Určenie

Krajiny EÚ sú zodpovedné za určovanie vôd mäkkýšov. Zoznam určených vôd možno zmeniť v záujme zohľadnenia faktorov, ktoré sa v čase určenia neplánovali.

Ak sa vody v bezprostrednom susedstve s hranicami susedných krajín EÚ určia ako vody mäkkýšov, s týmito krajinami sa musia viesť konzultácie.

Kritériá kvality

Smernicou sa stanovujú ukazovatele platné pre určené vody mäkkýšov, orientačné hodnoty, povinné hodnoty, referenčné metódy analýzy a minimálna periodicita odberu vzoriek a opatrení.

Ukazovatele platné pre vody mäkkýšov sa stanovujú pre:

Krajiny EÚ na základe týchto kritérií stanovujú hodnoty, ktoré musia určené vody mäkkýšov spĺňať. Tieto hraničné hodnoty môžu byť prísnejšie ako hodnoty stanovené v tejto smernici. Pri týchto hodnotách sa v prípade kovov alebo organohalogénových látok musia rešpektovať emisné pravidlá pôvodne stanovené v súlade so smernicou 2006/11/ES o vypúšťaní určitých látok do vodného prostredia (a od roku 2013 začlenené do smernice 2000/60/ES, rámcovej smernice EÚ o vode).

Krajiny EÚ mali povinnosť do šiestich rokov od určenia zriadiť programy, ktoré im umožnia dodržiavať hraničné hodnoty, ktoré si stanovili.

Vzorky

Príslušné orgány každej krajiny EÚ musia z vôd odoberať vzorky na účel overenia ich súladu s kritériami stanovenými v smernici. Stanovené hodnoty musia spĺňať nasledujúce časti vzoriek:

Výnimky

V prípade havárie možno udeliť osobitnú výnimku týkajúcu sa dodržiavania hraničných hodnôt a stanovených kritérií.

Vzorky možno odoberať s menšou periodicitou, ak bude kvalita vody zjavne vyššia, ako by bola v prípade uplatňovania kritérií stanovených v súlade s právnymi predpismi EÚ.

V prípade nedodržania hraničných hodnôt alebo stanovených kritérií musí príslušný orgán určiť, či ide o výsledok náhody, prírodného úkazu alebo znečistenia, a musí prijať zodpovedajúce opatrenia. Výsledkom týchto opatrení nesmie byť za žiadnych okolností zvýšenie znečistenia pobrežných a zmiešaných vôd.

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Krajiny EÚ mali povinnosť zapracovať smernicu 2006/113/ES, ktorou sa nahradila smernica 79/923/EHS, do svojich vnútroštátnych právnych predpisov do 6. novembra 1981.

KONTEXT

Smernica 2006/113/ES bola v roku 2013 zrušená smernicou 2000/60/ES (rámcová smernica o vode). Pravidlá stanovené v smernici 2006/113/ES, najmä pokiaľ ide o mikrobiologické a fyzikálno-chemické ukazovatele s významom pre plán manažmentu povodia, boli začlenené do rámcovej smernice o vode.

AKT

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/113/ES z 12. decembra 2006 o kvalite vôd mäkkýšov (kodifikované znenie) (Ú. v. EÚ L 376, 27.12.2006, s. 14 – 20)

Následné zmeny smernice 2006/113/ES boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACI AKT

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2000/60/ES z 23. októbra 2000, ktorou sa stanovuje rámec pôsobnosti pre opatrenia spoločenstva v oblasti vodného hospodárstva (Ú. v. ES L 327, 22.12.2000, s. 1 – 73). Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 08.05.2016