Zákaz podávania hormónov (a iných látok) hospodárskym zvieratám

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica 96/22/ES – o zákaze používania určitých látok s hormonálnym alebo tyrostatickým účinkom a beta-agonistov pri chove dobytka

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

Jej cieľom je chrániť zdravie spotrebiteľov a zachovať kvalitu potravín tým, že sa stanovia pravidlá používania hormónov určených zvieratám.

HLAVNÉ BODY

Látky

Smernica zakazuje podávanie niektorých látok hospodárskym zvieratám na podporu rastu. Sú to tieto látky uvedené v prílohe II:

Príloha III smernice obsahuje zoznam dočasne zakázaných látok: medzi ne patria látky s estrogénnym* (iné než estradiol 17β a jeho esterové deriváty), androgénnym* alebo gestagénnym* účinkom (výnimky sú možné).

Smernicou 2003/74/ES sa zmenila smernica 96/22/ES a potvrdil sa zákaz hormónov na podporu rastu u zvierat. Zároveň sa ňou podstatne obmedzili okolnosti, za ktorých možno estradiol 17ß podávať na iné účely zvieratám určeným na výrobu potravín.

Smernicou 2008/97/ES sa zmenila smernica 96/22/ES a obmedzil sa rozsah pôsobnosti smernice 96/22/ES len na zvieratá určené na výrobu potravín, pričom vo vzťahu k spoločenským zvieratám sa zákaz zrušil.

Vzhľadom na to, že estradiol 17ß nie je pri chove zvierat určených na výrobu potravín nevyhnutný (pretože existujú alternatívy) a vzhľadom na jeho potenciálne riziká pre ľudské zdravie, je u zvierat určených na výrobu potravín jeho používanie úplne zakázané. Z tohto dôvodu sa dočasné výnimky udelené na používanie estradiolu 17β neobnovujú.

Zákaz

Smernica zakazuje:

Výnimky

Látky s hormonálnym alebo tyrostatickým účinkom a beta-agonisti sa nesmú hospodárskym zvieratám podávať. Špecifické látky s hormonálnym účinkom a beta agonisti sa však môžu používať na terapeutické a zootechnické účely za predpokladu, že sa ich používanie kontroluje.

Dovoz

EÚ zakazuje dovoz zvierat, mäsa alebo výrobkov živočíšneho pôvodu z krajín mimo EÚ, kde je podávanie týchto látok na podporu rastu povolené. Zákaz EÚ sa však neuplatňuje, ak sú tieto krajiny schopné poskytnúť zodpovedajúcu záruku za vývoz, ako je napríklad oddelený systém chovu.

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 23. mája 1996. Krajiny EÚ ju mali transponovať do vnútroštátnych právnych predpisov do 1. júla 1997.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Tyrostatiká: lieky, ktoré znižujú (alebo stabilizujú) produkciu hormónov štítnej žľazy.
Estrogény: hormóny, ktoré stimulujú vývoj samičích druhotných pohlavných znakov (napríklad ľahšie svalstvo a nižšia hmotnosť u kráv než u býkov), majú systémové účinky, ako je rast a dozrievanie dlhých kostí a podporujú ruju (t. j. pravidelne sa vyskytujúce obdobie sexuálnej vnímavosti) u samíc.
Androgény: hormóny, ktoré riadia rozvoj a pretrvávanie samčích znakov.
Gestagény: hormóny, ktoré majú predgestačný (t.j. podporujúci brezivosť) účinok na maternicu.
Zootechnika: technológia chovu hospodárskych zvierat (zdomácnenie a šľachtenie).
Beta-agonisti: lieky, ktoré uvoľňujú svaly (napríklad pri pôrode) stimuláciou beta-adrenoceptorov.

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica Rady 96/22/ES z 29. apríla 1996 o zákaze používania určitých látok s hormonálnym alebo tyrostatickým účinkom a beta-agonistov pri chove dobytka, ktorou sa zrušujú smernice 81/602/EHS, 88/146/EHS a 88/299/EHS (Ú. v. ES L 125, 23.5.1996, s. 3 – 9)

Následné zmeny smernice 96/22/ES boli zapracované do pôvodného dokumentu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Smernica 2001/82/ES Európskeho parlamentu a Rady zo 6. novembra 2001, ktorým sa ustanovuje Zákonník spoločenstva o veterinárnych liekoch (Ú. v. ES L 311, 28.11.2001, s. 1 – 66)

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 16.11.2017