Pravidlá EÚ o ochrane obchodného tajomstva

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica (EÚ) 2016/943 – ochrana nesprístupneného know-how a obchodných informácií (obchodného tajomstva)

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

HLAVNÉ BODY

Oprávnené získanie

Získanie obchodného tajomstva sa považuje za oprávnené, ak sa získalo prostredníctvom:

Získanie, využívanie alebo sprístupnenie obchodného tajomstva je takisto oprávnené, ak sa požaduje alebo je povolené v práve EÚ alebo vnútroštátnom práve.

Neoprávnené získanie, využívanie alebo sprístupnenie

Získanie obchodného tajomstva bez súhlasu vlastníka obchodného tajomstva sa považuje za neoprávnené, ak sa získalo prostredníctvom:

Využívanie alebo sprístupnenie obchodného tajomstva bez súhlasu vlastníka je neoprávnené, ak osoba:

Získanie, využitie alebo sprístupnenie obchodného tajomstva sa považuje za neoprávnené aj vtedy, keď určitá osoba vedela alebo mala vedieť, že obchodné tajomstvo sa získalo priamo alebo nepriamo od inej osoby, ktorá obchodné tajomstvo využívala alebo sprístupňovala neoprávnene.

Výnimky

Podľa požiadaviek smernice sa musí zamietnuť akékoľvek uplatnenie opatrení, postupov alebo prostriedkov nápravy, v prípade, že osoba, ktorá údajne získala, použila alebo sprístupnila obchodné tajomstvo, tak urobila pre niektorý z týchto dôvodov:

Opatrenia, postupy a prostriedky nápravy

Krajiny EÚ musia zabezpečiť opatrenia, postupy a prostriedky nápravy, ktorými sa zaistí dostupnosť civilnoprávnych prostriedkov nápravy* pre obete neoprávneného získania, využitia a sprístupnenia obchodného tajomstva.

V smernici sa vyžaduje, aby opatrenia, postupy a prostriedky nápravy:

Premlčacia lehota pre nároky nepresahuje šesť rokov.

Vlastníci obchodného tajomstva môžu žiadať o civilnoprávne prostriedky nápravy* vo veci neoprávneného získania, použitia alebo sprístupnenia daného obchodného tajomstva vrátane:

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 5. júla 2016. Krajiny EÚ ju mali zapracovať do vnútroštátneho práva do 9. júna 2018.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

* HLAVNÉ POJMY

* Náprava: uviesť na správnu mieru, odškodniť alebo napraviť protiprávny čin. Medzi prostriedky môže patriť kompenzácia za protiprávny čin alebo kompenzácia za vzniknuté ujmy; uplatnenie nároku alebo náhrady za poškodenie alebo ujmu alebo odškodné.
* Prostriedky nápravy: prostriedky, ktorými súd vymáha právo, udeľuje sankciu alebo vykonáva iný súdny príkaz na presadenie svojej vôle.

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/943 z 8. júna 2016 o ochrane nesprístupneného know-how a obchodných informácií (obchodného tajomstva) (Ú. v. EÚ L 157, 15.6.2016, s. 1 – 18)

Posledná aktualizácia 22.11.2016