V Bruseli18. 6. 2019

COM(2019) 280 final

Odporúčanie

ROZHODNUTIE RADY,

ktorým sa Komisia poveruje začatím rokovaní v mene Európskej únie s cieľom uzavrieť protokol k dohode o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva so Senegalskou republikou

{SWD(2019) 207 final} - {SWD(2019) 208 final}


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT ODPORÚČANIA

Dôvody a ciele návrhu

Komisia navrhuje rokovať o novom protokole k dohode o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva so Senegalskou republikou, ktorý by zodpovedal potrebám flotily Únie a bol v súlade s nariadením (EÚ) č. 1380/2013 o spoločnej rybárskej politike (SRP) a so závermi Rady z 19. marca 2012 týkajúcimi sa oznámenia Komisie o vonkajšom rozmere spoločnej rybárskej politiky.

Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

Aktuálna dohoda o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva (ďalej len „dohoda“) medzi Európskou úniou a Senegalom 1  bola uzavretá 20. novembra 2014 2 . Súčasný päťročný 3 protokol k dohode vstúpil do platnosti 20. novembra 2014 4 a jeho platnosť uplynie 19. novembra 2019. Stanovujú sa v ňom rybolovné možnosti poskytované flotile Únie, ako aj zodpovedajúce finančné protiplnenie, ktoré uhrádza Únia a vlastníci plavidiel.

Ročné finančné protiplnenie, ktoré EÚ uhrádza Senegalu, predstavuje od 1 058 000 EUR za prvý rok, 988 000 EUR za druhý, tretí a štvrtý rok, po 918 000 EUR počas piateho roka v prípade celkovej referenčnej tonáže 14 000 ročne. Okrem toho je počas 5 rokov na odvetvovú podporu vyčlenených 750 000 EUR ročne.

Na základe dohody o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva so Senegalom vyplývajú pre plavidlá EÚ z dvoch členských štátov (Španielsko a Francúzsko) rybolovné možnosti súvisiace s lovom tuniakov a druhov migrujúcich na veľké vzdialenosti, pričom pre dve plavidlá (zo Španielska) z nej vyplývajú rybolovné možnosti súvisiace s lovom druhov žijúcich pri morskom dne. Európska únia už disponuje sieťou dvojstranných dohôd sieťou dvojstranných dohôd o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva s krajinami západnej Afriky na pobreží Atlantického oceánu, konkrétne s Marokom, Mauritániou, Gambiou, Guineou-Bissau, Libériou a Pobrežím Slonoviny.

Dohody o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva prispievajú k presadzovaniu cieľov SRP na medzinárodnej úrovni a zabezpečujú, aby rybolovné činnosti Únie mimo jej vôd vychádzali z tých istých zásad a noriem, ktoré sa uplatňujú v rámci práva Únie. Dohody o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva navyše podporujú vedeckú spoluprácu medzi EÚ a jej partnermi, ako aj transparentnosť a udržateľnosť v záujme lepšieho riadenia rybolovných zdrojov, slúžia na zlepšenie správy, a to prostredníctvom podpory monitorovania, kontroly činností domácich i zahraničných flotíl a dohľadu nad nimi, ako aj prostredníctvom zabezpečovania finančných prostriedkov na boj proti nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému rybolovu s cieľom prispieť k udržateľnému rozvoju miestneho odvetvia rybolovu. Vďaka dohodám o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva sa posilňuje postavenie EÚ v medzinárodných a regionálnych rybárskych organizáciách: v prípade Senegalu najmä v Medzinárodnej komisii pre zachovanie atlantických tuniakov (ICCAT) 5 . Tieto dohody vychádzajú z najlepších dostupných vedeckých odporúčaní a prispievajú k zlepšeniu dodržiavania medzinárodných opatrení vrátane boja proti nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému rybolovu.

Súlad s ostatnými politikami Únie

Rokovania so Senegalom o uzavretí nového protokolu sú v súlade s vonkajšou činnosťou EÚ v afrických, karibských a tichomorských krajinách (krajinách AKT), a najmä s cieľmi Únie týkajúcimi sa rešpektovania demokratických zásad a ľudských práv.

Hoci len miestnom meradle, hospodárska činnosť, ku ktorej dochádza v senegalskom odvetví rybolovu, prispeje k riešeniu príčin neregulárnej migrácie z krajiny.

 

2.PRÁVNE PRVKY ODPORÚČANIA

Právny základ

Právnym základom tohto rozhodnutia je Zmluva o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ), konkrétne jej piata časť (Vonkajšia činnosť Únie) hlava V (Medzinárodné dohody) článok 218, kde sa uvádza postup pre rokovania a uzatváranie dohôd medzi EÚ a tretími krajinami.

Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

Neuplatňuje sa; ide o výlučnú právomoc.

Proporcionalita

Rozhodnutie je primerané sledovanému cieľu.

Výber nástroja

Tento nástroj vychádza z článku 218 ods. 3 a článku 218 ods. 4 ZFEÚ.

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

Komisia v roku 2019 vykonala ex post hodnotenie aktuálneho protokolu k dohode o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva so Senegalom, ako aj ex ante hodnotenie jeho prípadného obnovenia. Závery hodnotenia sa nachádzajú v samostatnom pracovnom dokumente útvarov Komisie 6 .

Z hodnotenia vyplynulo, že dané odvetvia rybolovu EÚ (lov tuniakov, ako aj druhov žijúcich pri morskom dne) majú veľký záujem o rybolov v Senegale a že obnovenie protokolu by pomohlo posilniť monitorovanie, kontrolu a dohľad a prispieť k lepšej správe rybolovu v tomto regióne. Pre EÚ je dôležité, aby si zachovala nástroj umožňujúci odvetvovú spoluprácu so Senegalom ako hlavným aktérom na subregionálnej úrovni. Význam Dakaru ako jedného z hlavných prístavov vylodenia navyše posilňuje dôležitosť pripravovaného nového protokolu, a to ako z hľadiska odvetvia rybolovu EÚ, tak aj z hľadiska partnerskej krajiny. Zámerom senegalských orgánov je ďalej rozvíjať vzťahy s EÚ v záujme posilnenia správy oceánov a zároveň získať výhody spojené so špecializovanou podporou v danom odvetví, z ktorej vyplývajú príležitosti súvisiace s viacročným financovaním.

Konzultácie so zainteresovanými stranami

V rámci hodnotenia prebehli konzultácie s členskými štátmi, so zástupcami odvetvia, s medzinárodnými organizáciami občianskej spoločnosti, ako aj so senegalskými úradmi pre rybárstvo a zástupcami tamojšej občianskej spoločnosti. Konzultácie prebehli aj v rámci Poradnej rady pre diaľkové flotily.

Získavanie a využívanie expertízy

Neuplatňuje sa

Posúdenie vplyvu

Neuplatňuje sa

Regulačná vhodnosť a zjednodušenie

Neuplatňuje sa

Základné práva

V smerniciach na rokovania, ktorých návrh tvorí prílohu k rozhodnutiu, sa odporúča poveriť Komisiu začatím rokovaní, a to vrátane začlenenia doložky o dôsledkoch porušovania ľudských práv a demokratických zásad.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Súčasťou vplyvu na rozpočet v súvislosti s novým protokolom je platba finančného príspevku pre Senegalskú republiku, ktorý je zlučiteľný s viacročným finančným rámcom na obdobie 2014 – 2020, najmä pokiaľ ide o rozpočtové prostriedky na dohody o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva. Ročné sumy pre záväzky a platby sa stanovujú v rámci každoročného rozpočtového postupu vrátane riadku rezerv pre návrhy, ktoré na začiatku roka nenadobudli účinnosť 7 .

5.ĎALŠIE PRVKY

Plány vykonávania a monitorovanie, hodnotenie a podávanie správ

Rokovania by sa mali začať v druhom štvrťroku 2019.

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

Komisia odporúča, aby:

– Rada poverila Komisiu začatím a vedením rokovaní s cieľom uzavrieť nový protokol k dohode o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva so Senegalskou republikou,

– Komisia bola vymenovaná za vyjednávača EÚ v tejto veci,

– Komisia viedla rokovania na základe konzultácií s osobitným výborom podľa ustanovení Zmluvy o fungovaní Európskej únie,

– Rada schválila smernice na rokovania pripojené k tomuto odporúčaniu.

Odporúčanie

ROZHODNUTIE RADY,

ktorým sa Komisia poveruje začatím rokovaní v mene Európskej únie s cieľom uzavrieť protokol k dohode o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva so Senegalskou republikou

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 218 ods. 3 a 4,

so zreteľom na odporúčanie Európskej komisie,

keďže by sa mali začať rokovania s cieľom uzavrieť nový protokol k dohode o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva so Senegalskou republikou,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Komisia sa týmto poveruje otvorením rokovaní so Senegalom s cieľom uzavrieť nový protokol k dohode o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva so Senegalskou republikou.

Článok 2

Rokovania musia prebiehať na základe konzultácií s [Rada vloží názov osobitného výboru] a v súlade so smernicami na rokovania nachádzajúcimi sa v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

Článok 3

Toto rozhodnutie je určené Komisii.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda

(1)    Ú. v. EÚ L 304, 23.10.2014, s.3.
(2)     https://www.consilium.europa.eu/en/documents-publications/treaties-agreements/agreement/?id=2014055&DocLanguage=en .
(3)    Ú. v. EÚ L 304, 23.10.2014, s.9.
(4)     https://www.consilium.europa.eu/en/documents-publications/treaties-agreements/agreement/?id=2014056&DocLanguage=en .
(5)     http://www.fao.org/fishery/rfb/iccat/en , orgán zriadený na základe medzinárodného práva na účely zachovania druhov migrujúcich na veľké vzdialenosti a hospodárenia s nimi v danom regióne.
(6)    SWD(2019)208.
(7)    Pozri kapitolu 40 (riadok rezerv 40 02 41) v súlade s medziinštitucionálnou dohodou o viacročnom finančnom rámci (VFR) (2013/C 373/01).

V Bruseli18. 6. 2019

COM(2019) 280 final

PRÍLOHA

k

odporúčaniu

týkajúcemu sa rozhodnutia Rady, ktorým sa Komisia poveruje začatím rokovaní v mene Európskej únie s cieľom uzavrieť protokol k dohode o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva so Senegalskou republikou

{SWD(2019) 207 final} - {SWD(2019) 208 final}


PRÍLOHA

Smernice na rokovania

Cieľom rokovaní je uzavrieť protokol k dohode o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva medzi Európskou úniou a Senegalskou republikou v súlade s nariadením (EÚ) č. 1380/2013 o spoločnej rybárskej politike a so závermi Rady z 19. marca 2012 týkajúcimi sa oznámenia Komisie z 13. júla 2011 o vonkajšom rozmere spoločnej rybárskej politiky.

S cieľom podporovať udržateľný a zodpovedný rybolov a zároveň zabezpečiť vzájomné výhody pre EÚ a Senegalskú republiku prostredníctvom tohto nového protokolu musia ciele rokovaní Komisie vychádzať z týchto potrieb:

·zabezpečiť, aby mali plavidlá flotily EÚ prístup do rybolovnej zóny Senegalskej republiky, ako aj potrebné oprávnenia na rybolov v danej zóne, čo okrem iného prispeje k rozvoju siete dohôd o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva slúžiacej prevádzkovateľom z EÚ v západnej Afrike,

·zohľadniť najlepšie dostupné vedecké odporúčania a príslušné plány hospodárenia, ktoré prijali regionálne organizácie pre riadenie rybárstva, s cieľom zabezpečiť a zlepšiť environmentálnu udržateľnosť rybolovných činností a súčasne podporovať správu oceánov v celosvetovom meradle. Rybolovné činnosti by sa mali zameriavať výhradne na dostupné zdroje a zohľadňovať rybolovnú kapacitu miestnej flotily s osobitným dôrazom na vysoko migračnú povahu dotknutých populácií,

·usilovať sa o získanie primeraného podielu prebytkových rybolovných zdrojov, ktorý bude v plnej miere zodpovedať záujmom flotily EÚ v prípadoch, keď o ne majú záujem aj iné zahraničné flotily, ako aj o uplatňovanie tých istých technických podmienok na všetky zahraničné flotily,

·zabezpečiť, aby prístup k rybolovným oblastiam vychádzal z minulých i očakávaných budúcich činností flotily EÚ v danom regióne, a súčasne zohľadniť najaktuálnejšie dostupné vedecké posúdenia,

·nadviazať dialóg v záujme posilnenia odvetvovej politiky s cieľom podporovať vykonávanie zodpovednej rybárskej politiky v súvislosti s rozvojovými cieľmi krajiny, najmä pokiaľ ide o správu rybolovu, boj proti nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému rybolovu, kontrolu, monitorovanie a dohľad nad rybolovnými činnosťami a poskytovanie vedeckého poradenstva a podporovať hospodárske činnosti a pracovné príležitosti, ktoré okrem iného prispievajú k riešeniu príčin neregulárnej migrácie zo Senegalu,

·zabezpečiť, aby protokol prispieval k podpore rastu a tvorbe dôstojných pracovných miest v oblasti námornej činnosti s prihliadnutím na príslušné dohovory Medzinárodnej organizácie práce,

·zahrnúť doložky o dôsledkoch porušovania ľudských práv a demokratických zásad.

V protokole by sa mali vymedziť najmä tieto aspekty:

·rybolovné možnosti (podľa kategórií), ktoré sa majú prideliť plavidlám Európskej únie,

·finančná kompenzácia a podmienky jej vyplácania a

·mechanizmus realizácie odvetvovej podpory.