V Bruseli15. 6. 2016

COM(2016) 416 final

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE A RADE

Štvrtá správa o premiestňovaní a presídľovaní


1Úvod

Štvrtá správa o premiestňovaní a presídľovaní poskytuje aktualizované informácie za obdobie od poslednej správy z 15. mája 1 a hodnotia sa v nej opatrenia prijaté všetkými zainteresovanými stranami od 13. mája do 14. júna 2016 (vykazované obdobie), ktoré sú zamerané na splnenie odporúčaní na urýchlenie zavedenia systémov premiestňovania a presídľovania.

Od 13. mája 2016 prišlo do Grécka 876 ľudí 2 . Zdá sa, že toto číslo potvrdzuje klesajúci trend prichádzajúcich migrantov v dôsledku vykonávania vyhlásenia EÚ a Turecka. V Grécku sa nachádza celkovo viac ako 57 000 migrantov, okolo 8 450 na ostrovoch a približne 49 000 na pevnine 3 . Podľa odhadov Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) 4 má 65 % migrantov nachádzajúcich sa na pevnine (t. j. približne 30 000 osôb) štátnu príslušnosť, na základe ktorej sú oprávnení na premiestnenie. V Taliansku sa v dôsledku zlepšenia počasia očakáva nárast prichádzajúcich migrantov. Od 13. mája prišlo 14 852 ľudí 5 , čo približne zodpovedá trendu z toho istého obdobia v roku 2015. V poslednom májovom týždni došlo k prudkému nárastu počtu prichádzajúcich migrantov, keďže na talianskom pobreží sa vylodilo viac ako 14 000 ľudí, čo zahŕňa aj prudké zvýšenie počtu osôb majúcich štátnu príslušnosť, na základe ktorej sú oprávnení na premiestnenie (predovšetkým Eritrejčanov, ktorí predstavovali až 35 % nových migrantov). Na základe informácií od ministerstva vnútra čaká v Taliansku na premiestnenie 4 000 Eritrejčanov.

Počas vykazovaného obdobia sa miera premiestnenia v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšila. Premiestnených bolo ďalších 780 osôb, čo je viac ako dvojnásobná miera premiestňovania z predchádzajúceho obdobia, a teda doteraz bolo premiestnených celkovo 2 280 osôb (1 503 z Grécka a 777 z Talianska). Hoci to predstavuje pokrok, stále to ani zďaleka nedosahuje cieľ, ktorý navrhla Komisia, a to je premiestniť 6 000 ľudí za mesiac. Úsilie o premiestnenie okrem toho ďalej zintenzívňujú väčšinou tie isté členské štáty, ktoré sa uvádzajú aj v predchádzajúcich správach. Vo vzťahu k rastúcemu počtu potenciálnych žiadateľov o premiestnenie, ktorí prichádzajú do Talianska, zostáva počet premiestnených migrantov a prísľubov na premiestnenie v Taliansku mimoriadne nízky. Celkový pokrok, čo sa týka premiestňovania, je preto neuspokojivý.

Pokiaľ ide o presídľovanie, podľa systému z júla 2015 bolo doteraz presídlených 7 272 osôb z dohodnutého počtu 22 504, a to najmä z Turecka, Jordánska a Libanonu. Keďže dohodnuté opatrenia stanovené vo vyhlásení EÚ a Turecka sa len začínajú uplatňovať od 4. apríla 6 , z Turecka bolo do EÚ podľa mechanizmu 1:1 presídlených 511 osôb, z toho 330 od poslednej správy.

2Premiestňovanie

2.1Opatrenia členských štátov v oblasti premiestňovania

Od 13. mája do 14. júna bolo premiestnených 780 ďalších osôb, 594 z Grécka (do Belgicka, Fínska, Francúzska, Holandska, Luxemburska, na Maltu, do Portugalska a do Španielska) 7 a 186 z Talianska (do Belgicka, na Cyprus, do Fínska, Francúzska, Holandska, na Maltu, do Portugalska, Slovinska, Španielska a Švajčiarska) 8 . Francúzsko premiestnilo 9. júna z Grécka 139 osôb, čím ukázalo, že je možné premiestniť veľké množstvo ľudí v rámci jedného presunu. Celkovo premiestnilo Francúzsko vo vykazovanom období 236 ľudí. S rovnakým odhodlaním zabezpečiť fungujúce premiestňovanie premiestnili vo vykazovanom období Portugalsko 168, Fínsko 70, Luxembursko 41 a Malta 15 osôb a tieto štáty pokračujú v pravidelných každomesačných presunoch. Ďalších 511 presunov je do konca júna naplánovaných z Grécka 9 a 6 z Talianska 10 .

Napriek tomuto nárastu členské štáty ani zďaleka nenapĺňajú počty stanovené v rozhodnutiach Rady. Trvanie rozhodnutí Rady je takmer v polovici a miera vykonávania premiestňovania dosahuje len 2 %. Päť členských štátov (Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko a Slovensko) nepremiestnilo ani jedného žiadateľa; sedem (Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Litva, Nemecko, Rumunsko a Španielsko) premiestnilo len 1 % zo stanoveného počtu; a len štyri členské štáty (Fínsko, Luxembursko, Malta a Portugalsko) premiestnili viac ako 10 % stanoveného počtu 11 .

Opatrenia zamerané na riešenie obmedzeného počtu prísľubov: Jedenásť členských štátov (Bulharsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Lotyšsko, Luxembursko, Nemecko, Portugalsko, Slovensko – jeho prvý prísľub, Španielsko a Rumunsko) 12 a jeden pridružený štát (Švajčiarsko) 13 avizovali svoju pripravenosť na rýchle premiestnenie 1 955 žiadateľov o medzinárodnú ochranu (ďalej len „oficiálne prísľuby“). Väčšina oficiálnych prísľubov bola predložená na premiestnenie z Grécka (1 605), kým počet oficiálnych prísľubov je obzvlášť nízky v Taliansku (350). Celkový počet oficiálnych prísľubov členských štátov na premiestnenie predstavuje 7 731 (2 048 14 pre Taliansko a 5 683 15 pre Grécko).

Rakúsko 16 a Maďarsko stále nepredložili žiadny prísľub. Poľsko okrem toho naďalej uplatňuje de facto pozastavenie premiestňovacieho konania 17 . Väčšina členských štátov teda zatiaľ nepredložila prísľuby v rozsahu zodpovedajúcom stanovenému počtu za celé obdobie, na ktoré sa rozhodnutia vzťahujú (napr. Chorvátsko, Česká republika, Nemecko, Poľsko a Slovensko prisľúbili len 1 – 2 % stanoveného počtu).

Opatrenia na skrátenie času odozvy na žiadosti o premiestnenie: Úsilie na zrýchlenie reakcie na žiadosti o premiestnenie vyvíjajú tie isté členské štáty (Fínsko, Francúzsko, Luxembursko, Malta a Slovinsko) ako v predchádzajúcom vykazovanom období a Švajčiarsko.

Systematické dodatočné bezpečnostné pohovory uskutočňované členskými štátmi premiestnenia sú hlavným faktorom, pre ktorý trvá odozva dlhšie ako obdobie dvoch týždňov, ktoré je predpísané ako cieľ, a dokonca dlhšie ako dva mesiace stanovené v rozhodnutiach Rady na dokončenie celého premiestňovacieho konania. Členské štáty by mali zvýšiť kapacity na spracovanie žiadostí o premiestnenie a zabezpečiť, že bezpečnostné pohovory sa budú konať tak, aby bol dodržaný plánovaný čas odozvy dva týždne. Grécko a Taliansko sú s podporou agentúry Frontex a úradu Europol zodpovedné za vykonávanie bezpečnostných kontrol a neposielajú žiadosti o premiestnenie od žiadateľov, ktorí vyvolávajú bezpečnostné obavy. Členské štáty premiestnenia by pri posudzovaní potreby dodatočných bezpečnostných pohovorov mali zvoliť adekvátny prístup a pritom zohľadniť vykonané kontroly. Európsky podporný úrad pre azyl (EASO) vykonáva pohovory s cieľom zistiť prípadné dôvody na vylúčenie pri registrácii žiadostí, čo je postup, ktorý by sa v prípade potreby mohol rozšíriť aj na ďalšie prvky.

Počas vykazovaného obdobia viaceré členské štáty (Bulharsko, Česká republika, Estónsko, Francúzsko, Litva, Lotyšsko a Slovensko) zamietli žiadosti o premiestnenie bez opodstatnených dôvodov alebo z iných dôvodov ako tých, ktoré sa uvádzajú v rozhodnutiach Rady o premiestňovaní 18 . Chýbajúce opodstatnenie zamietnutia žiadostí o premiestnenie je v rozpore so znením rozhodnutí Rady o premiestňovaní a s duchom lojálnej spolupráce.

Opatrenia na riešenie výziev súvisiacich s premiestňovaním zraniteľných žiadateľov vrátane maloletých osôb bez sprievodu: V roku 2016 prišlo k 31. máju po mori do Talianska 7 152 maloletých, z toho 6 658 (93 %) bez sprievodu, čo predstavuje 15 % celkového počtu migrantov a nárast o 170 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2015. Z nich bolo 1 021 maloletých z Eritrey (veľká väčšina z nich bez sprievodu) a 32 Sýrčanov. Od 1. do 31. mája prišlo do Talianska 3 113 maloletých bez sprievodu, z toho 876 Eritrejčanov a 4 Iračania. Hoci počet osôb, ktoré prišli v tom istom období do Grécka, nemožno zistiť, Národné centrum pre sociálnu solidaritu (EKKA) oznámilo, že do strediska bolo od začiatku roka 2016 na účely ubytovania poslaných 1 609 maloletých osôb bez sprievodu, z toho 585 osôb je ubytovaných v špecializovaných zariadeniach a 625 na ubytovanie čaká 19 .

Tempo premiestňovania maloletých bez sprievodu je pritom ešte vždy mimoriadne pomalé. Od 13. mája boli premiestnení dvaja maloletí bez sprievodu, a to z Grécka do Luxemburska, čím sa celkový počet premiestnených maloletých bez sprievodu zvýšil na 23. Traja ďalší majú byť premiestnení z Grécka do Fínska 24. júna. Len niekoľko členských štátov je ochotných akceptovať premiestňovanie maloletých bez sprievodu a ponúkané miesta nebudú stačiť na premiestnenie všetkých maloletých bez sprievodu, ktorí na to majú právo. Viaceré členské štáty by mali v rámci svojich oficiálnych prísľubov bezodkladne sprístupniť miesta pre maloletých bez sprievodu.

Opatrenia na zvýšenie dôvery migrantov v systém: Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) a úrad EASO pracujú s konkrétnymi členskými štátmi premiestnenia (o. i. Lotyšskom a Rumunskom) na tvorbe informačného materiálu, najmä videí, v ktorých sa o svoje skúsenosti delia úspešne premiestnení žiadatelia. Aj iné členské štáty zvažujú podobný prístup, napríklad Portugalsko. Úrad EASO vytvoril v spolupráci s audiovizuálnou službou Rady video 20 zachytávajúce skúsenosti sýrskej rodiny premiestnenej do Francúzska. V Taliansku testuje organizácia IOM možnosť telefonovania cez službu Skype medzi premiestnenými žiadateľmi a tými, ktorí majú byť premiestnení, ako súčasť kultúrnej inštruktáže poskytovanej pred odchodom.

Opatrenia na posilnenie kapacít úradu EASO na podporu Talianska a Grécka: V najnovšej výzve úradu EASO na vyslanie expertov do Talianska uverejnenej 28. mája 2016 sa požadovalo ďalších 35 expertov. K 6. júnu bolo prijatých 15 ponúk 21 a o ďalších sa rokuje. Celkový počet expertov vyslaných do Talianska je 29 a 27 kultúrnych mediátorov, čo však nestačí na zvládnutie očakávaného zvyšujúceho sa počtu migrantov prichádzajúcich v letných mesiacoch. Preto sú potrební ďalší experti a ich menovanie na dlhšie obdobie.

Pokiaľ ide o Grécko, v poslednej výzve na vyslanie expertov 22 na podporu systému premiestňovania v Grécku sa požadovalo 62 expertov. Doteraz menovali členské a pridružené štáty 58 expertov 23 . Celkový počet expertov vyslaných do Grécka je 39 a 29 tlmočníkov, čo však nestačí na zvládnutie zvyšujúceho sa počtu prípadov, ktoré treba podať po dokončení hromadnej predregistrácie. Z tohto dôvodu plánuje úrad EASO požiadať o ďalších 50 expertov a 50 kultúrnych mediátorov.

2.2Opatrenia Grécka a Talianska vrátane najvýznamnejších plánovaných opatrení

Grécko

Opatrenia na úplné sprevádzkovanie hotspotov: Všetky hotspoty sú v súčasnosti plne funkčné.

Opatrenia na urýchlenie registrácie migrantov a spracovávania ich žiadostí: Grécka azylová služba v úzkej spolupráci s úradmi UNHCR a EASO začala 8. júna s hromadnou predregistráciou, ktorá sa týkala približne 49 000 osôb v súčasnosti ubytovaných v ubytovacích zariadeniach na pevnine 24 . Očakáva sa, že predregistrácia bude ukončená do konca júla. Vytvorili sa informačné materiály v niekoľkých jazykoch (t. j. angličtine, arabčine, daríjčine, perzštine a paštčine). Cieľom dvoch mobilných registračných jednotiek (jedna pre južné a jedna pre severné Grécko) so 60 osobami v každej jednotke bude predregistrovať 1 400 osôb za deň. Mobilné registračné jednotky budú pracovať formou zmiešaných tímov úradníkov azylovej služby, vyslaných zamestnancov úradu UNHCR a organizácie IOM, expertov úradu EASO (celkom 16) a tlmočníkov z mimovládnej organizácie MetACTION. Celkovo sa do tohto projektu zapojí viac ako 260 zamestnancov, ktorí budú pracovať šesť dní v týždni.

Očakáva sa, že hromadná predregistrácia uľahčí a urýchli celé podávanie žiadostí o medzinárodnú ochranu. Predregistrácia okrem toho napomôže úsiliu Gréckej azylovej služby zlepšiť identifikáciu väčšiny neregulárnych migrantov, ktorí môžu potrebovať medzinárodnú ochranu, na pevnine (vrátane podrobností o národnosti, veku a zraniteľnosti), a to s cieľom rozdeliť ich do štyroch procesných kategórií: premiestňovacie konanie, dublinské presuny, vnútroštátne azylové konanie a dobrovoľný návrat. Predpokladá sa, že 60 až 65 % predregistrovaných osôb má štátnu príslušnosť, na základe ktorej sú oprávnení na premiestnenie.

Opatrenia na zlepšenie registračnej kapacity Gréckej azylovej služby: Počet zmiešaných registračných tímov azylovej služby/úradu EASO sa počas vykazovaného obdobia zvýšil a okrem zamestnancov azylovej služby zahŕňa 9 expertov v Aténach, 7 expertov v Solúne a 3 expertov v Alexandropouli, pričom experti z úradu EASO a úradníci z dublinskej jednotky začali pracovať v Aténach na dve zmeny. S cieľom vyriešiť problémy s nedostatkom zamestnancov pridelila od 6. júna Grécka azylová služba 22 členov personálu na účely predregistrácie, kde vykonávajú dohľad. Budú spolupracovať a uľahčovať prácu 34 zmluvných zamestnancov, ktorých úrad UNHCR vyslal do azylovej služby, aby v nej pracovali ako registrační úradníci. To znamená, že počas hromadnej predregistrácie zostane kapacita azylovej služby na spracovanie žiadostí o premiestnenie na stabilnej úrovni 150 osôb denne a nebude sa zvyšovať v súlade s výstupom predregistrácie.

Na konci predregistrácie sa však očakáva významný nárast kapacity spracovania žiadostí. Zamestnanci, ktorí sú v súčasnosti nasadení na podporu predregistrácie, sa vrátia, aby pracovali na spracovávaní žiadostí o premiestnenie. Vďaka predregistrácii sa okrem toho zvýši účinnosť a plánovanie následného procesu podávania žiadostí. Počas predregistrácie bude otvorený pracovný súbor priamo do gréckej azylovej databázy, vďaka čomu budú môcť zmiešané registračné tímy azylovej služby/úradu EASO využívať už vygenerované informácie. Očakáva sa, že v dôsledku toho sa zmení aj zloženie zmiešaných tímov. Systém v súčasnosti umožňuje jednému prípadovému pracovníkovi Gréckej azylovej služby pracovať len s 1 expertom z úradu EASO a 1 tlmočníkom. Po zlepšení účinnosti v dôsledku predregistrácie sa však očakáva, že jeden prípadový pracovník Gréckej azylovej služby by mohol pracovať s 5 alebo viacerými expertmi z úradu EASO, čím sa výrazne zvýši denná kapacita spracovania. Na tento účel úrad EASO ponúkol Gréckej azylovej službe, že bezodkladne nasadí 50 registračných expertov (a 50 tlmočníkov) s cieľom zabezpečiť hladký priebeh od predregistrácie po dokončenie procesu podávania žiadostí.

Ako je znázornené v nasledujúcom grafe, kapacita gréckeho azylového systému, pokiaľ ide o registráciu a predkladanie žiadostí o premiestnenie, sa celkovo neustále zvyšuje. Ako sa uvádza v predchádzajúcej správe, s počtom prípadov registrácie podobne stúpa aj počet prísľubov. Kapacita na predkladanie žiadostí o premiestnenie však rastie oveľa rýchlejším tempom než tempo odpovedí členských štátov premiestnenia. Tento rozdiel sa v skutočnosti počas vykazovaného obdobia ešte prehĺbil: Grécko poslalo celkom 1 481 žiadostí o premiestnenie, pričom členské štáty premiestnenia akceptovali len 605 nových schválených žiadostí. Tento rozdiel v tempe sa môže v nadväznosti na hromadnú predregistráciu stať významnou prekážkou v celom procese.

Všeobecnejšie povedané, podstatné zlepšenia sú stále potrebné v oblasti registračnej kapacity Gréckej azylovej služby na spracovanie žiadostí o azyl po premiestnení, ako sa uvádza v odporúčaní Komisie určenom Helénskej republike o naliehavých opatreniach, ktoré má prijať Grécko s cieľom obnoviť presuny podľa nariadenia (EÚ) č. 604/2013 (C(2016) 3805).

Opatrenia na zlepšenie koordinácie a urýchlenie času odozvy na žiadosti o premiestnenie: Schválenie protokolu o premiestnení sa odložilo na 8. júla s cieľom zohľadniť prvé výsledky hromadnej predregistrácie. Najprv sa registrácia vykonávala v gréčtine a základné informácie boli vo formulári žiadosti o premiestnenie preložené do angličtiny. Registračné formuláre teraz vypĺňajú experti úradu EASO z členských štátov v angličtine a potom sa v plnom rozsahu postupujú potenciálnym členským štátom premiestnenia, čím sa im uľahčuje preskúmanie spisov.

Opatrenia na zlepšenie prijímacej kapacity v Grécku: K 10. júnu predstavuje celková prijímacia kapacita Grécka viac než 50 000 miest 25 v dočasných a stálych prijímacích zariadeniach pre neregulárnych migrantov aj osoby, ktoré možno potrebujú medzinárodnú ochranu, pokiaľ vyjadrili vôľu alebo podali žiadosť o azyl. Tieto zariadenia však treba podstatne zlepšiť, aby spĺňali príslušné normy 26 . Z 20 000 miest vyčlenených v decembri 2015 na premiestnenie žiadateľov v rámci programu prenajímania ubytovacích zariadení úradom UNHCR bolo k 6. júnu k dispozícii 6 385 miest, z ktorých bolo 1 833 miest v hoteloch/celých budovách, 3 351 miest v bytoch, 908 miest v centre v Lagadikii, 165 miest v hostiteľských rodinách a 128 miest v špecializovaných zariadeniach pre maloletých bez sprievodu.

Jedným z hlavných činiteľov spomaľujúcich premiestňovanie v Grécku je spolu s dlhým časom odozvy zo strany členských štátov premiestnenia to, že žiadatelia o premiestnenie sú rozptýlení po celej krajine. Grécko sa zaviazalo zriadiť tri centrá premiestnenia (dve na severe a veľké tranzitné centrum v regióne Atika) s kapacitou na ubytovanie 6 000 žiadateľov s cieľom centralizovať viaceré kroky procesu premiestňovania (napr. zdravotné kontroly, poskytovanie informácií pred odchodom, dodatočné kontroly, prípadne, pokiaľ je to možné, aj upozornenia). V tejto súvislosti sa úrad UNHCR v rámci programu prenajímania ubytovacích zariadení zaviazal dať k dispozícii 6 000 miest centrám premiestnenia na ubytovanie všetkých plne zaregistrovaných žiadateľov o premiestnenie 27 .

K 14. júnu však bolo zriadené len jedno z troch centier premiestnenia, ktoré grécke orgány prisľúbili, a to v Lagadikii. Pokiaľ ide o zvyšné dve centrá, grécke orgány zatiaľ nenašli vhodné lokality. Stále prebiehajú rokovania medzi úradom UNHCR a gréckymi orgánmi o poskytnutí väčšieho množstva lokalít na výstavbu špecializovaných centier premiestnenia, najmä v regióne Atika 28 . Zriadenie týchto centier premiestnenia má najvyššiu prioritu, aby sa po dokončení hromadnej predregistrácie zabránilo ďalšej stagnácii a prevádzkovým problémom.

Taliansko

Opatrenia na úplné sprevádzkovanie hotspotov: V súčasnosti sú v prevádzke hotspoty v Pozzalle, Lampeduse, Trapani a Tarante. V Pozzalle je stále potrebné vyvinúť úsilie na ďalšie zlepšenie funkčnosti hotspotu a pracovných podmienok v ňom. V Tarante treba zvýšiť oplotenie okolo zariadenia a inštalovať klimatizáciu, aby sa zabezpečilo správne riadenie migračných tokov v zariadení. V dôsledku vrcholiaceho počtu prichádzajúcich migrantov počas uplynulých dní je zrejmé, že dostupná kapacita funkčných hotspotov by v letných mesiacoch nepostačovala. Preto by malo Taliansko urýchliť zriaďovanie ďalších hotspotov, ktoré už boli ohlásené.

Keďže k veľkému počtu vylodení dochádza mimo oblastí súčasných hotspotov, talianske orgány by mali spolu s agentúrami EÚ urýchliť zriadenie mobilných hotspotov, ktoré by mali začať fungovať ešte pred začiatkom leta. 7. júna 2016 predložila Komisia talianskemu ministerstvu vnútra na základe predchádzajúcich návštev a s prispením agentúr EÚ zoznam návrhov na zlepšenie hotspotov.

Opatrenia na zlepšenie koordinácie: Dňa 17. mája 2016 boli prijaté stále operačné postupy pre talianske hotspoty 29 , ktoré boli rozoslané príslušným miestnym orgánom. O týchto postupoch sa pre príslušné zainteresované strany vo všetkých hotspotoch zorganizuje informačné stretnutie (zorganizuje ho talianske ministerstvo vnútra v spolupráci s Komisiou, agentúrou Frontex, Europolom, úradmi EASO a UNHCR a organizáciou IOM).

Koordinácia medzi rôznymi talianskymi oddeleniami a aktérmi v kontexte premiestňovania sa však musí zlepšiť, a to najmä pokiaľ ide o prenos informácií z jedného kroku v rámci postupu premiestňovania do druhého. Komisia na tento účel podporuje talianske orgány pri vytváraní procesu premiestňovania s cieľom zabezpečiť rýchle a pružné zavedenie postupu premiestňovania. V tomto dokumente budú opísané úlohy každého aktéra a stanovené osobitné lehoty pre jednotlivé kroky v rámci procesu premiestňovania vrátane času odozvy členských štátov premiestnenia, a to s cieľom urýchliť premiestňovanie. Očakáva sa, že o prvom návrhu procesu premiestňovania sa bude rokovať na ďalšom stretnutí styčných úradníkov v polovici júla.

Opatrenia na zlepšenie kapacít spracovania v Taliansku: Kapacita talianskych orgánov na registráciu a spracovanie žiadostí sa musí zvýšiť. Na základe správ úradu EASO značné množstvo žiadateľov čaká na registráciu/podanie žiadosti, čo je nevyhnutný krok na to, aby mohli byť premiestnení. Úrad EASO poskytuje Taliansku podporu, ale budú potrební ďalší experti, aby sa zvládol rastúci počet žiadateľov, ktorí prichádzajú do Talianska a majú štátnu príslušnosť, na základe ktorej sú oprávnení na premiestnenie. V máji 2016 sa otvorili dve nové registračné centrály, jedna v Mineu a druhá v Tarante. Okrem toho má Taliansko tri osobitné funkčné centrály premiestnenia (Villa Sikania/Agrigento, Bari a Crotone). Efektívnosť centrál premiestnenia a všeobecnejšie efektívnosť registrácie by sa mohla zvýšiť, ak by mohli v centrálach premiestnenia a na ďalších miestach, najmä v Ríme, vykonávať registráciu a zabezpečovať celé podávanie žiadostí mobilné tímy (alebo v prípade potreby zmiešané tímy expertov z úradu EASO a talianskej policajnej Questury) 30 .

Opatrenia na urýchlenie času odozvy na žiadosti o premiestnenie: Taliansko má veľmi prísnu politiku, ktorá neumožňuje členskému štátu premiestnenia vykonávať dodatočné bezpečnostné pohovory. V dôsledku toho niektoré členské štáty nepremiestňujú z Talianska žiadnych žiadateľov. Flexibilnosť je potrebná na obidvoch stranách: na strane členských štátov, aby našli alternatívy k bezpečnostným pohovorom a prísne ich obmedzili na minimum (len v jednotlivých a riadne odôvodnených prípadoch), a na talianskej strane, aby v takých obmedzených prípadoch umožnili vykonanie pohovoru. Možnosť zapojiť expertov z úradu EASO do vykonávania rozsiahlejších pohovorov, ako aj možnosť pre talianske orgány poslať bezpečnostný formulár s uvedením rôznych kontrol, ktorým sa osoba podrobila v každej fáze procesu, a výsledkom týchto kontrol, by tiež mohla pomôcť budovať dôveru a znížiť počet žiadostí o ďalšie pohovory vykonávané členskými štátmi premiestnenia. Proces by mohlo pomôcť uľahčiť aj menovanie bezpečnostného korešpondenta na talianskej strane. Taliansko a ostatné členské štáty by tiež mali urýchlene uzatvoriť dvojstranné dohody o spolupráci alebo využiť iné existujúce kanály a nástroje policajnej spolupráce s cieľom umožniť orgánom presadzovania práva a Europolu porovnávať a vymieňať si daktyloskopické údaje na bezpečnostné a trestnoprávne účely.

Opatrenia na riešenie problémov súvisiacich s premiestňovaním zraniteľných žiadateľov a maloletých bez sprievodu: Zatiaľ neboli vytvorené žiadne konkrétne postupy na uľahčenie premiestňovania maloletých bez sprievodu. Táto otázka sa stáva kľúčovou prioritou aj vzhľadom na to, že by sa s nimi (ako aj s inými zraniteľnými skupinami) malo zaobchádzať ako s prioritou podľa rozhodnutí Rady o premiestňovaní, a tiež vzhľadom na rastúci počet eritrejských maloletých bez sprievodu, ktorí prichádzajú do Talianska.

Opatrenia na zvýšenie dôvery migrantov v systém premiestňovania a na zabránenie stiahnutia žiadostí: V prvých fázach premiestňovania neboli osoby, ktoré boli oprávnené na premiestnenie, ochotné zapojiť sa do systému, a to čiastočne preto, lebo mu nedôverovali. Situácia sa značne zmenila. Podľa správ od úradov EASO a UNHCR a organizácií, ktoré riadia rôzne centrá C.A.R.A (Centro di Accoglienza richiedenti asilo), hotspoty a centrály premiestnenia, sa takmer všetky osoby oprávnené na premiestnenie bezpodmienečne chcú do systému zapojiť. Táto dôvera je však krehká a dĺžka konania a prípadné problémy v oblasti podmienok prijímania v členských štátoch premiestnenia môžu dôveryhodnosť systému ľahko oslabiť a tento trend zvrátiť.

2.3Opatrenia Komisie a agentúr EÚ

Európska komisia

Komisia naďalej podporuje Taliansko aj Grécko priamo na mieste. Komisia zorganizovala osobitné stretnutia s cieľom vyriešiť prekážky pri premiestňovaní maloletých bez sprievodu a nedávno ukončila niekoľko návštev Talianska s cieľom nájsť možné riešenia na urýchlenie presunov tak, aby sa tempo podobalo tomu v Grécku. Komisia stále spolupracuje s holandským predsedníctvom Rady EÚ na vypracovaní dotazníka, na základe ktorého by sa mali zistiť obavy členských štátov v oblasti bezpečnosti, a na hľadaní spôsobov ich riešenia.

Komisia poskytuje Grécku značné finančné prostriedky na podporu jeho úsilia o zosúladenie jeho systému azylového riadenia s normami EÚ. Dňa 20. mája boli núdzové finančné prostriedky z fondov vnútorných vecí (Fond pre azyl, migráciu a integráciu – AMIF a Fond pre vnútornú bezpečnosť – ISF) vo výške 56 miliónov EUR pridelené gréckym orgánom (13 miliónov EUR), organizácii IOM (13 miliónov EUR) a úradu UNHCR (30 miliónov EUR) na zvýšenie kapacity gréckych orgánov registrovať novo prichádzajúcich migrantov a spracovávať ich žiadosti o azyl a 24. mája pridelila Komisia úradu EASO 25 miliónov EUR v rámci núdzového financovania (AMIF) na posilnenie jeho kapacity ďalej podporovať grécke orgány. Spolu s týmto posledným financovaním poskytla Komisia Grécku od začiatku roka 2015 celkom 262 miliónov EUR vo forme núdzovej pomoci z fondov vnútorných vecí (AMIF a ISF), či už priamo gréckym orgánom, alebo prostredníctvom agentúr Únie a medzinárodných organizácií pôsobiacich v tejto krajine 31 .

Nakoniec, Komisia v rámci monitorovania vykonávania rozhodnutí Rady o premiestňovaní vyjadrila a bude naďalej vyjadrovať znepokojenie v súvislosti s tými členskými štátmi, ktoré si svoje povinnosti doposiaľ nesplnili.

Európsky podporný úrad pre azyl

Opatrenia na urýchlenie procesu premiestňovania a zvýšenie registračnej kapacity v Grécku a Taliansku: Úrad EASO zvýšil podporu Gréckej azylovej služby vo vykazovanom období z 24 expertov členských štátov na 39. Devätnásť expertov podporuje registračný proces priamo v rámci spoločného spracovávania. Jeden expert podporuje dublinskú jednotku a 18 sa podieľajú na poskytovaní informácií tak, že riadia dve informačné linky a v táboroch poskytujú informácie o registrácii, premiestňovaní a dublinských postupoch. Ďalšie plánované zvýšenie počtu zamestnancov a pridelenie ďalších 18 expertov z členských štátov na podporu registrácie muselo byť odložené, keďže viacerí zamestnanci azylovej služby sa podieľajú na predregistrácii. Aby sa po dokončení predregistrácie nevybavené žiadosti nekopili na úrovni registrácie, úrad EASO stále plánuje ešte viac podporovať registračný proces. Úrad EASO navštívil Grécko, aby preskúmal možnosti ďalšej podpory procesu porovnávania (zameraného na priradenie zodpovedajúcich žiadateľov konkrétnym členským štátom) a poskytol odporúčania na jeho zlepšenie.

V Taliansku má úrad EASO vyslaných 29 zo 61 požadovaných expertov z členských štátov a pridružených krajín: 6 expertov v hotspotoch, 5 expertov v dvoch mobilných tímoch (v Ríme a Catanii), 12 expertov v centrálach premiestnenia a 6 expertov v dublinskej jednotke v Ríme. Úrad EASO okrem toho vyslal až 48 kultúrnych mediátorov (pre arabčinu, tigriňu a kurdčinu) s cieľom podporiť proces premiestňovania (k 6. júnu bolo do terénu vyslaných 36 kultúrnych mediátorov).

Podporné azylové tímy úradu EASO vypracovali pohotovostný plán, ktorý bol dohodnutý s talianskymi orgánmi s cieľom zvládnuť očakávaný nárast počtu prichádzajúcich migrantov a dodatočne podporiť opatrenia, ktoré sa majú zaviesť, aby mohol proces premiestňovania pokračovať primeraným tempom. Podľa tohto plánu by bolo z úradu EASO potrebných ďalších 74 expertov. Úrad EASO okrem toho naďalej uplatňuje flexibilný prístup, a to vďaka vyslaniu mobilných tímov, hoci vzhľadom na nárast počtu žiadateľov o premiestnenie treba posilniť mobilné tímy v Catanii a Ríme. Po otvorení nových hotspotov podľa plánov ohlásených talianskymi orgánmi bude potrebných ešte viac pracovníkov.

3Presídľovanie

Podľa informácií získaných od zúčastnených štátov bolo do 10. júna 2016 v rámci systému presídlenia z 20. júla 2015 presídlených 7 272 osôb do 19 štátov vykonávajúcich presídľovanie (Belgicko, Česká republika, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Luxembursko, Nemecko, Nórsko, Portugalsko, Rakúsko, Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko, Švédsko a Taliansko). Väčšina štátov zapojených do tohto systému uviedla, že ich úsilie v oblasti presídľovania bolo zamerané predovšetkým, ale nie výlučne, na Sýrčanov v Jordánsku, Libanone a Turecku. Členské štáty by v budúcnosti mali zvážiť aj presídľovanie z prioritných krajín určených na účely dohôd 32 .

Počet presídlení z Turecka sa naďalej zvyšuje v závislosti od toho, ako členské štáty dokončujú posúdenia spisov, ktoré im postúpilo Turecko prostredníctvom úradu UNHCR. Od 4. apríla 2016 bolo z Turecka v rámci presídľovacej časti mechanizmu 1:1 presídlených 511 Sýrčanov 33 . Na tomto mechanizme sa už aktívne podieľa viac členských štátov. Od poslednej správy o pokroku sa okrem Fínska, Holandska, Litvy, Nemecka a Švédska presídľovalo aj do Luxemburska, Portugalska a Talianska.

V Rade sa v súčasnosti pripravujú, v úzkej spolupráci s Komisiou, úradmi EASO a UNHCR a organizáciou IOM, stále operačné postupy pre dobrovoľný systém prijímania osôb z humanitárnych dôvodov s Tureckom, ktoré sa majú aktivovať po skončení alebo aspoň podstatnom a udržateľnom znížení neregulárneho prekračovania hraníc medzi Tureckom a EÚ. Znenie bolo poskytnuté Turecku 7. júna s cieľom uzavrieť rokovania do konca mesiaca.

Hoci Rada schválila na úrovni Výboru stálych predstaviteľov vlád členských štátov (COREPER) návrh predložený Komisiou 21. marca 2016, ktorého predmetom je poskytnutie ďalších miest na presídlenie alebo iných foriem legálneho prijatia z Turecka zmenou rozhodnutia Rady (EÚ) 2015/1601 z 22. septembra s cieľom premiestniť žiadateľov o medzinárodnú ochranu z Talianska a Grécka, na stanovisko Európskeho parlamentu k rozhodnutiu sa stále čaká. Poslankyňa Ska Keller (spravodajkyňa) predložila návrh stanoviska výboru LIBE 26. mája a termín na predloženie zmien bol stanovený na 9. júna. Viaceré členské štáty vyjadrili očakávanie, že k dohode o návrhu by malo prísť čo najskôr.

4Ďalší postup

Grécko naďalej čelí humanitárnej kríze, ktorá si vyžaduje rýchle a úplné vykonávanie záväzkov prijatých členskými štátmi v rozhodnutiach Rady o premiestňovaní. Pokiaľ ide o Taliansko a očakávané vzorce sezónnej migrácie, počet prichádzajúcich migrantov sa zvyšuje, pričom dochádza k jeho prudkému nárastu v krátkych časových sledoch s viacerými súčasnými vylodeniami veľkého počtu ľudí, preto možno očakávať prudký nárast počtu žiadateľov o premiestnenie.

Európska rada vo svojich záveroch 34 uznala naliehavosť situácie a vyzvala k urýchleniu premiestňovania. Výzvam hláv štátov alebo predsedov vlád musia zodpovedať rozhodné opatrenia príslušných vnútroštátnych úradov v praxi.

Komisia oceňuje dosiahnutý pokrok a vynaložené úsilie, ktoré sa odzrkadľujú vo zvýšenej miere premiestňovania. Dosiahnuté výsledky však zatiaľ nezodpovedajú predneseným výzvam a rozsahu vzniknutých problémov. Komisia vo svojej prvej správe o premiestňovaní a presídľovaní 35 predpokladala, že každý mesiac by sa malo uskutočniť najmenej 6 000 premiestnení.

Letné mesiace budú kritické, pokiaľ ide o premiestňovanie. Grécko začalo s hromadnou, rýchlou predregistráciou, vďaka čomu sa urýchli proces identifikácie a úplnej registrácie žiadateľov o premiestnenie.

Grécko musí naďalej zvyšovať svoje kapacity spracovania, aby po dokončení predregistrácie nedošlo k stagnácii a žiadatelia mohli čo najrýchlejšie podávať úplné žiadosti, musí zriadiť dodatočné centrá premiestnenia a premiestniť osoby, ktoré sú na to oprávnené.

V dôsledku prudkého nárastu počtu žiadateľov o premiestnenie v Taliansku (4 000 Eritrejčanov čakajúcich na premiestnenie), ktorý je výsledkom úspešného poskytovania informácií a nárastu počtu prichádzajúcich migrantov majúcich štátnu príslušnosť, na základe ktorej sú oprávnení na premiestnenie, musia talianske orgány rýchlo zvýšiť kapacitu v hotspotoch, ako aj kapacitu spracovania. Taliansko by taktiež malo stanoviť osobitné postupy, ktoré umožnia premiestňovanie maloletých osôb bez sprievodu, a zlepšiť ich ubytovacie podmienky.

Pokiaľ ide o členské štáty, tie by mali bezodkladne primerane reagovať, a to zvýšením počtu prísľubov, starostlivým plánovaním presunov v rámci premiestnenia na nadchádzajúcich šesť mesiacov a skrátením času odozvy na žiadosti o premiestnenie (vrátane obmedzenia dodatočných bezpečnostných kontrol iba na osobitné a riadne odôvodnené prípady). Grécko a Taliansko budú tiež potrebovať ďalšiu podporu zo strany členských štátov aj v súvislosti s vyslaním expertov z úradu EASO s cieľom zintenzívniť registráciu, pričom by títo experti mali byť vyslaní aspoň na šesť mesiacov.

Komisia naliehavo vyzýva členské štáty, aby si v plnej miere plnili povinnosti vyplývajúce z rozhodnutí Rady o premiestňovaní a aby sa aktívnejšie zapájali do premiestňovania a poskytovali prísľuby a zabezpečovali premiestnenie podľa počtu žiadateľov, ktorí im boli pridelení. Členské štáty, ktoré zatiaľ nepredložili žiadne prísľuby, prípadne nikoho nepremiestnili, by tak mali bezodkladne urobiť.

Komisia bude naďalej pozorne monitorovať vykonávanie dvoch rozhodnutí Rady o premiestňovaní a každý mesiac o tom podávať správu. Komisia si vyhradzuje právo prijať opatrenia proti členským štátom, ktoré si neplnia povinnosti.

Členské štáty by si mali zároveň naďalej plniť záväzky týkajúce sa presídľovania, a to aj v rámci vykonávania vyhlásenia EÚ a Turecka 36 .

(1)

COM(2016) 222 final.

(2)

Neregulárne vstupy od 14. mája do 10. júna – zdroj Frontex, podľa údajov Grécka v rámci dennej správy týkajúcej sa západného Balkánu.

(3)

Zdroj: grécke orgány a úrad UNHCR.

(4)

  http://data.unhcr.org/mediterranean/country.php?id=83 .

(5)

Počet neregulárnych vstupov do Talianska cez morské hranice od 14. mája do 10. júna, podľa údajov aplikácie na vykazovanie spoločných operácií JORA, zozbieraných v rámci spoločnej operácie Triton 2016. Údaje sa môžu po overení zmeniť.

(6)

SN 38/16, 18. 3. 2016.

(7)

Z toho 20 do Belgicka, 38 do Fínska, 192 do Francúzska, 58 do Holandska, 41 do Luxemburska, 13 na Maltu, 148 do Portugalska, 84 do Španielska.

(8)

Z toho 5 do Belgicka, 6 na Cyprus, 32 do Fínska, 44 do Francúzska, 25 do Holandska, 2 na Maltu, 20 do Portugalska, 6 do Slovinska, 22 do Španielska a 24 do Švajčiarska.

(9)

Z toho 29 na Cyprus, 8 do Estónska, 57 do Fínska, 126 do Francúzska, 42 do Holandska, 31 do Írska, 27 do Litvy, 18 do Lotyšska, 61 do Portugalska, 52 do Rumunska a 60 do Španielska.

(10)

Šesť na Cyprus.

(11)

Fínsko – 16 %, Luxembursko – 13 %, Malta – 31 % a Portugalsko – 13 %.

(12)

Bulharsko 50 pre Taliansko a 50 pre Grécko, Estónsko 20 pre Grécko, Fínsko 100 pre Taliansko, Francúzsko 50 pre Taliansko a 400 pre Grécko, Holandsko 50 pre Taliansko a 100 pre Grécko, Litva 10 pre Taliansko a 80 pre Grécko, Lotyšsko 55 pre Grécko, Luxembursko 20 pre Taliansko a 30 pre Grécko, Nemecko 100 pre Grécko, Portugalsko 400 pre Grécko, Rumunsko 70 pre Taliansko a 130 pre Grécko, Slovensko 10 pre Grécko a Španielsko 200 pre Grécko.

(13)

Tridsať pre Grécko.

(14)

Upozorňujeme, že v predchádzajúcom vykazovanom období nebol zohľadnený oficiálny prísľub Rumunska; na druhej strane, Luxembursko oznámilo prísľub premiestniť 30 osôb, pričom oficiálny prísľub na 20 osôb sa zrealizoval až počas obdobia, na ktoré sa vzťahuje súčasná správa.

(15)

Oficiálny prísľub Chorvátska na 20 osôb (10 pre Grécko a 10 pre Taliansko) bude platiť až od júla.

(16)

Rakúsko využíva dočasné pozastavenie premiestňovania v rozsahu do 30 % žiadateľov pridelených do Rakúska na základe rozhodnutia Rady (EÚ) 2015/1601. V dôsledku toho má Rakúsko na jeden rok pozastavené premiestnenie 1 065 osôb. Vo vzťahu k premiestneniu zvyšného stanoveného počtu migrantov však pre Rakúsko platia zvyčajné právne povinnosti, a preto sa stále očakávajú prísľuby a premiestňovanie.

(17)

Začiatkom apríla pozastavilo Poľsko spracovanie 73 žiadostí o premiestnenie, ktoré mu poslala Grécka azylová služba na základe jeho prísľubu predloženého 16. decembra 2015, čím de facto zmrazilo premiestňovacie konanie tri a pol mesiaca po predložení prísľubu. To isté platí aj pre žiadosti z Talianska.

(18)

Treba poznamenať, že Česká republika a Slovensko zamietli väčšinu poslaných žiadostí o premiestnenie.

(19)

Zvyšných 399 osôb pravdepodobne opustilo územie Grécka po otvorení severnej hranice.

(20)

K dispozícii na adrese: http://tvnewsroom.consilium.europa.eu/video/how-relocation-works-the-experience-of-a-syrian-family.  

(21)

Švajčiarsko, Litva, Poľsko, Česká republika, Estónsko, Spojené kráľovstvo, Rumunsko a Malta.

(22)

Toto je piata výzva úradu EASO na vyslanie expertov s cieľom podporiť premiestňovanie v Grécku, ktorá bola vyhlásená 21. apríla a po prvýkrát vykázaná v tretej správe o premiestňovaní a presídľovaní.

(23)

Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Litva, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Rumunsko a Švédsko.

(24)

https://www.easo.europa.eu/news-events/joint-press-release-pre-registration-asylum-seekers-greek-mainland-starting-today.

(25)

  http://www.media.gov.gr/index.php ;

http://rrse-smi.maps.arcgis.com/apps/MapSeries/index.html?appid=d5f377f7f6f2418b8ebadaae638df2e1.

Tieto dočasné núdzové a trvalé zariadenia sú zriadené na ostrovoch v Egejskom mori v hotspotoch, ako aj na pevnine. K 2. júnu 2016 je v súčasnosti k dispozícii len 1 108 trvalých ubytovacích miest, ktoré obsadili výlučne žiadatelia o medzinárodnú ochranu a maloletí bez sprievodu.

(26)

Odporúčanie Komisie určené Helénskej republike, pokiaľ ide o naliehavé opatrenia, ktoré má Grécko prijať s ohľadom na obnovenie presunov podľa nariadenia (EÚ) č. 604/2013, C(2016) 3805.

(27)

Dohoda o delegovaní uzatvorená s úradom UNHCR týkajúca sa 20 000 miest v rámci programu prenajímania ubytovacích zariadení zvýhodňuje v prvom rade tých žiadateľov o azyl, ktorí majú právo na premiestnenie, ale môže zvýhodňovať aj iných žiadateľov o opätovné zjednotenie rodiny v inom členskom štáte EÚ a osoby žiadajúce o azyl v Grécku, najmä zraniteľných žiadateľov. Očakáva sa, že 6 000 miest, ktoré majú mať centrá premiestnenia k dispozícii, sa stanú hlavným ubytovaním pre úspešných žiadateľov o premiestnenie.

(28)

Centrá premiestnenia majú byť financované EÚ v rámci dohody o delegovaní uzatvorenej s úradom UNHCR, ktorá sa týka programu prenajímania ubytovania.

(29)

Text je verejne k dispozícii na adrese: http://www.libertaciviliimmigrazione.dlci.interno.gov.it/it/hotspot .

(30)

Táto možnosť existuje v niektorých centrálach, ale nie v centrále Castelnuovo di Porto, ktorá nebola oficiálne označená za centrálu premiestnenia, ale cez ktorú prejde značný počet žiadateľov o premiestnenie, než sa dostanú do iného členského štátu.

(31)

 Táto núdzová pomoc nie je zahrnutá v sume 509 miliónov EUR vyčlenených pre Grécko na obdobie rokov 2014 až 2020 prostredníctvom jeho vnútroštátnych programov v rámci fondov vnútorných vecí (AMIF a ISF), ktorých podstatná časť je k dispozícii aj na podporu zavádzania azylových politík.

(32)

Oznámenie o vytvorení nového rámca partnerstva s tretími krajinami v rámci európskej migračnej agendy, COM(2016) 385 final, s. 8. To sa bude uskutočňovať v úplnom súlade s príslušnými protokolmi k zmluvám podľa toho, ako sa vzťahujú na určité členské štáty.

(33)

Druhá správa o pokroku dosiahnutom vo vykonávaní vyhlásenia EÚ a Turecka [COM(2016) 349].

(34)

Závery Európskej rady zo 7. marca 2016, http://www.consilium.europa.eu/sk/press/press-releases/2016/03/07-eu-turkey-meeting-statement.

(35)

COM(2016) 165 final.

(36)

Druhá správa o pokroku dosiahnutom vo vykonávaní vyhlásenia EÚ a Turecka [COM(2016) 349].


V Bruseli15. 6. 2016

COM(2016) 416 final

PRÍLOHA

k

OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE A RADE

Štvrtá správa o premiestňovaní a presídľovaní


Príloha 1: Premiestnenia z Grécka k 14. júnu 2016

Členský štát

Oficiálny prísľub 1

Skutočné premiestnenia

Záväzok právne stanovený v rozhodnutiach Rady

Rakúsko 2

1 491

Belgicko

200

20

2 415

Bulharsko

210

4

831

Chorvátsko

10

594

Cyprus

65

6

181

Česká republika

30

4

1 655

Estónsko

78

19

204

Fínsko

440

149

1 299

Francúzsko

1 770

554

12 599

Nemecko

140

37

17 209

Maďarsko

988

Island

Írsko

80

10

240

Lotyšsko

126

21

295

Lichtenštajnsko

Litva

300

6

420

Luxembursko

100

71

309

Malta

24

24

78

Holandsko

350

200

3 797

Nórsko

Poľsko

65

4 321

Portugalsko

730

237

1 778

Rumunsko

515

29

2 572

Slovensko

10

652

Slovinsko

60

28

349

Španielsko

350

84

6 647

Švédsko 3

2 378

Švajčiarsko

30

SPOLU

5 683

1 503

63 302

(1)

Oznámený prostredníctvom siete DubliNet podľa článku 5 ods. 2 rozhodnutia Rady.

(2)

     Vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) 2016/408 z 10. marca 2016 o dočasnom pozastavení premiestňovania 30 % žiadateľov pridelených Rakúsku podľa rozhodnutia (EÚ) 2015/1601 o zavedení dočasných opatrení v oblasti medzinárodnej ochrany v prospech Talianska a Grécka.

(3)

     Návrh Komisie týkajúci sa úplného pozastavenia povinností Švédska podľa rozhodnutí o premiestnení na jeden rok (COM(2015) 677 final) je stále predmetom rokovaní Rady a Parlamentu.


V Bruseli15. 6. 2016

COM(2016) 416 final

PRÍLOHA

k

OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE A RADE

Štvrtá správa o premiestňovaní a presídľovaní


Príloha 2: Premiestnenia z Talianska k 14. júnu 2016

Členský štát

Oficiálny prísľub 1

Skutočné premiestnenia

Záväzok právne stanovený v rozhodnutiach Rady

Rakúsko 2

462

Belgicko

30

29

1 397

Bulharsko

140

471

Chorvátsko

10

374

Cyprus

15

6

139

Česká republika

20

1 036

Estónsko

8

125

Fínsko

280

180

779

Francúzsko

250

181

7 115

Nemecko

10

20

10 327

Maďarsko

306

Island

Írsko

20

360

Lotyšsko

30

2

186

Lichtenštajnsko

Litva

40

251

Luxembursko

20

248

Malta

17

17

53

Holandsko

125

75

2 150

Nórsko

Poľsko

35

1 861

Portugalsko

388

142

1 173

Rumunsko

470

6

1 608

Slovensko

250

Slovinsko

10

6

218

Španielsko

50

40

2 676

Švédsko 3

50

39

1 388

Švajčiarsko

30

34

SPOLU

2 048

777

34 953

(1)

Oznámený prostredníctvom siete DubliNet podľa článku 5 ods. 2 rozhodnutia Rady.

(2)

     Vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) 2016/408 z 10. marca 2016 o dočasnom pozastavení premiestňovania 30 % žiadateľov pridelených Rakúsku podľa rozhodnutia (EÚ) 2015/1601 o zavedení dočasných opatrení v oblasti medzinárodnej ochrany v prospech Talianska a Grécka.

(3)

     Návrh Komisie týkajúci sa úplného pozastavenia povinností Švédska podľa rozhodnutí o premiestnení na jeden rok (COM(2015) 677 final) je stále predmetom rokovania Rady a Parlamentu.


V Bruseli15. 6. 2016

COM(2016) 416 final

PRÍLOHA

k

OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE A RADE

Štvrtá správa o premiestňovaní a presídľovaní


Príloha 3: Presídľovanie – súčasný stav k 10. júnu 2016 podľa záverov z 20. júla 2015 a podľa mechanizmu 1:1 s Tureckom (uplatňovaného od 4. apríla 2016)

Členský štát/
Pridružený štát

Prísľuby v rámci systému z 20. júla 2015

Spolu presídlených v rámci systému z 20. júla 2015 vrátane mechanizmu 1:1 s Tureckom

Tretia krajina, z ktorej boli osoby presídlené

Rakúsko

1 900

1 453 1

Libanon: 837; Jordánsko: 442; Turecko: 173; Irak: 1

Belgicko

1 100

327

Libanon: 319; Jordánsko: 4; Turecko: 4

Bulharsko

50

0

Chorvátsko

150

0

Cyprus

69

0

Česká republika

400

52

Libanon: 32; Jordánsko: 20

Dánsko

1 000

481

Libanon, Uganda

Estónsko

20

0

Fínsko

293 2

167 3

Libanon: 140; Egypt: 24; Irak: 3;
Turecko: 11 podľa mechanizmu 1:1 mimo systému z 20. júla

Francúzsko

2 375 4

221 5

Libanon:156, Jordánsko: 65

Nemecko

1 600

157

Turecko: 157 podľa mechanizmu 1:1

Grécko

354

0

Maďarsko

0

0

Island

50

48

Libanon

Írsko

520

273

Libanon

Taliansko

1 989

277

Libanon: 267; Turecko: 10 podľa mechanizmu 1:1

Lotyšsko

50

0

Lichtenštajnsko

20

20

Turecko

Litva

70

5

Turecko: 5 podľa mechanizmu 1:1

Luxembursko

30

0 6

Turecko: 27 podľa mechanizmu 1:1 mimo systému z 20. júla

Malta

14

0

Holandsko

1 000

362

Libanon: 219; Jordánsko: 7; Turecko: 57 (z toho 52 podľa mechanizmu 1:1); Maroko: 1; Etiópia: 8; Keňa 70

Nórsko

3 500

797

Libanon

Poľsko

900

0

Portugalsko

191

7 7

Turecko: 7 podľa mechanizmu 1:1

Rumunsko

80

0

Slovensko

100 8

0

Slovinsko

20

0

Španielsko

1 449

0

Švédsko

491

242 9

Libanon: 1; Jordánsko: 1; Turecko: 242 podľa mechanizmu 1:1

Švajčiarsko

519

519

Libanon: 431

Sýria: 88

Spojené kráľovstvo

2 200

1 864 10

Jordánsko, Libanon, Turecko, Egypt, Irak a iné krajiny na základe humanitárnej potreby.

SPOLU

22 504

7 272

 

Spolu bolo podľa mechanizmu 1:1 presídlených z Turecka 511 osôb, z nich 473 v rámci systému z 20. júla 2015

(1)

     V tomto počte sú zahrnuté prípady opätovného zjednotenia rodiny a presídlenia v rámci rakúskeho systému prijímania osôb z humanitárnych dôvodov.

(2)

  Tento počet je súčasťou fínskej vnútroštátnej kvóty na rok 2016 – presídliť sa má 750 osôb. 

(3)

     V tomto počte nie je zahrnutých 11 Sýrčanov presídlených z Turecka podľa mechanizmu 1:1, ktorí boli presídlení v rámci fínskeho vnútroštátneho systému.

(4)

     V tomto počte nie sú zahrnuté vnútroštátne kvóty a predošlé záväzky Francúzska.

(5)

     V tomto počte nie sú zahrnuté osoby presídlené na základe predchádzajúcich francúzskych vnútroštátnych systémov a záväzkov presídľovania počas toho istého obdobia. Francúzsko okrem toho v apríli 2016 udelilo 81 víz zraniteľným sýrskym utečencom z Turecka podľa vnútroštátneho systému pre víza a azyl.

(6)

Hoci na základe záverov z 20. júla 2015 sa ešte neuskutočnilo žiadne presídľovanie, 46 Sýrčanov bolo v roku 2015 presídlených z Turecka do Luxemburska v rámci vnútroštátneho programu presídľovania.

(7)

     Portugalsko presídlilo v roku 2015 z Egypta 27 Sýrčanov v rámci vnútroštátneho programu mimo systému z 20. júla 2015.

(8)

     Slovensko presídlilo 149 Asýrčanov mimo systému z 20. júla 2015.

(9)

     Švédsko v roku 2015 presídlilo 1 900 osôb v rámci svojho vnútroštátneho programu mimo systému z 20. júla 2015.

(10)

     V rámci existujúcich vnútroštátnych programov presídľovania Spojeného kráľovstva v roku 2015.