52006DC0870

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade - Európsky akčný program zameraný na kritický nedostatok zdravotníckych pracovníkov v rozvojových krajinách (2007-2013) /* KOM/2006/0870 v konečnom znení */


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 21.12.2006

KOM(2006) 870 v konečnom znení

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

Európsky akčný program zameraný na kritický nedostatok zdravotníckych pracovníkov v rozvojových krajinách (2007-2013)

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

Európsky akčný program zameraný na kritický nedostatok zdravotníckych pracovníkov v rozvojových krajinách (2007-2013)

1. POLITICKÝ KONTEXT A ROZSAH PÔSOBNOSTI AKčNÉHO PROGRAMU

Európska komisia (EK) prijala v decembri 2005 oznámenie s názvom „Stratégia EÚ na riešenie krízy ľudských zdrojov v sektore zdravotníctva rozvojových krajín“ – KOM (2005) 642, ktoré zdôrazňuje rozsah a komplexnosť krízy pracovnej sily v zdravotníctve a dožaduje sa komplexnej a koherentnej reakcie zo strany EÚ.

Rada pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy (RVZVV) prijala na zasadnutí v dňoch 10. a 11. apríla 2006 závery týkajúce sa stratégie EÚ na riešenie krízy. Rada vyzvala EK a členské štáty, aby vypracovali koordinovanú reakciu EÚ na podporu snáh na úrovni krajín s cieľom čeliť kríze ľudských zdrojov v zdravotníctve (1) (na všetky odkazy pozri prílohu 2). Rada prijala vyhlásenie o konsenze EÚ o kríze ľudských zdrojov v sektore zdravotníctva, v ktorom sa uvádza, že:

„Európa sa zaväzuje podporiť medzinárodné opatrenia s cieľom riešiť celosvetový nedostatok zdravotníckych pracovníkov a krízu ľudkých zdrojov v zdravotníctve v rozvojových krajinách.“

Tento akčný program (AP) zodpovedá záverom Rady a je výsledkom konzultácií s členskými štátmi EÚ, pričom zohľadňuje komplexnú analýzu uvedenú v správe Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 2006. Pracovná skupina v oblasti ľudských zdrojov zostavená na žiadosť Rady s cieľom vypracovať AP, definovala opatrenia na regionálnej a celosvetovej úrovni, ktoré prijme EÚ (EK a členské štáty) a ktoré bude priamo podporovať EK.

2. OPATRENIA EÚ NA ÚROVNI KRAJÍN

EÚ poskytuje značnú podporu na posilnenie kapacity pracovnej sily v zdravotníctve prostredníctvom bilaterálnych programov v mnohých krajinách. Avšak, vzhľadom na rozsah problému je potrebné zvýšiť množstvo a kvalitu podpory a systematickejšie zhodnotiť prekážky ľudských zdrojov v sektore zdravotníctva na zlepšenie zdravotného systému. Aj keď časť tejto podpory sa poskytuje v rámci programov sektora a je v súlade s vnútroštátnymi prioritami, je potrebná zvýšená koordinácia a účinnejšia angažovanosť všetkých kľúčových aktérov na úrovni krajín vrátane súkromného sektora a občianskej spoločnosti pri posilnení reakcie na úrovni krajín. EÚ, spolupracujúca s inými financujúcimi orgánmi a technickými inštitúciami, vynaloží spoločné úsilie s cieľom zosúladiť podporu na úrovni krajín s vnútroštátne vymedzenými stratégiami a prioritami tým, že podporí aktívnu účasť všetkých kľúčových zúčastnených strán.

Existujúce programy podpory sú financované rôznymi spôsobmi, od všeobecného rozpočtu a sektorovej rozpočtovej podpory, cez spoločné financovanie viacerých odvetví až po financovanie prostredníctvom multilaterálnych agentúr a mechanizmov financovania projektov. EÚ bude podporovať posilnenie koordinácie medzi EÚ a inými darcami tým, že pomôže plánovaniu z hľadiska zdravia na úrovni krajín.

Členské štáty EÚ a EK poskytnú zvýšenú podporu snahám na úrovni krajín s cieľom posilniť národné zdravotné systémy a podporia rozvoj komplexných a otvorených národných stratégií s cieľom zvýšiť kapacitu a výkonnosť pracovnej sily v zdravotníctve. Nasledujúce opatrenia umožnia posilniť kapacity krajín:

2.1. Politický a strategický dialóg a plánovanie na úrovni krajín

1. EÚ nastolí otázku ľudských zdrojov v sektore zdravotníctva ako prekážku napredovania pri dosahovaní štvrtého, piateho a šiesteho miléniového rozvojového cieľa (MRC) v rámci národného politického dialógu o znížení chudoby a v rámci diskusií o posilnení sociálneho riadenia. Tento politický dialóg sa posilní využitím odborných vedomostí EK a členských štátov a spoločnou prácou s príslušnými technickými agentúrami a odborníkmi, ktorí zabezpečia, že politický dialóg bude založený na dôveryhodných údajoch. Posilnené správcovstvo, zvýšená zodpovednosť vlády za napredovanie pri dosahovaní MRC, zvýšená transparentnosť, pokiaľ ide o ciele a financovanie služieb a podporu širokého medzisektorového politického dialógu medzi príslušnými ministerstvami v úsilí posilniť reformu verejnej správy, sú dôležité predpoklady pre spravodlivé a primerané poskytovanie zdravotnej starostlivosti. EÚ sa bude zaoberať otázkami, ktoré súvisia s danou problematikou, ako je produktívna zamestnanosť, rovnosť pohlaví pri prijímaní do zamestnania, zlepšenie náboru a poskytovania služieb, akreditácia a uznanie kvalifikácií v oblasti medicíny, propagácia slušnej práce a sociálnej starostlivosti, ekonomická migrácia a rozvoj, možnosť obchodovania v oblasti lekárskych služieb a úloha týchto faktorov v oblasti rozvoja ľudských zdrojov v sektore zdravotníctva a pri znižovaní chudoby.

2. EÚ bude pokračovať v začatej práci zameranej na vypracovanie mechanizmu uzatvárania zmlúv v súvislosti s MRC, ktorý by posilnil spojenie medzi dlhodobejšou rozpočtovou pomocou a napredovaním pri dosahovaní MRC. Ľudské zdroje predstavujú dlhodobú nákladovú položku a k účinnému plánovaniu môže dôjsť iba v prípade, ak existuje dostatočná záruka dlhodobo udržateľného a predvídateľného financovania. EÚ bude podporovať snahy o zvýšenie objemu, trvania a predvídateľnosti medzinárodnej rozvojovej pomoci. Okrem toho EÚ bude viesť dialóg s vládami a medzinárodnými finančnými inštitúciami o možnostiach rozšírenia finančného priestoru pre investovanie do sociálneho sektora.

3. EÚ bude podporovať vnútroštátne úsilie na hodnotenie, plánovanie a riadenie rozvoja kapacity ľudských zdrojov a na zapojenie občianskej spoločnosti a súkromného sektora v rámci národnej odozvy. Okrem toho bude podporovať aj štandardizáciu hodnotenia a monitorovania stratégií ľudských zdrojov v sektore zdravotníctva s použitím súboru ukazovateľov, ktoré vypracovala zdravotnícka metrická sieť a s použitím rámcov, ktoré sú podložené dôkazmi, na analýzu ľudských zdrojov v sektore zdravotníctva a reakciu, ktoré vypracovala SZO a Svetová aliancia pracovnej sily v zdravotníctve (SAPZ). Podpora bude poskytnutá na výskum s cieľom identifikovať, na základe štúdií súvisiacich s motiváciou pracovnej sily, otázky týkajúce sa udržania si zdravotníckych pracovníkov. Podpora bude tiež poskytnutá na posilnenie riadenia a plánovania ľudských zdrojov na základe osvedčených postupov schválených na celosvetovej úrovni, ktoré budú vychádzať zo spôsobilostí a odborných vedomostí súkromného sektora. Rozhodujúcim faktorom úspechu tohto procesu bude dialóg s profesionálnymi organizáciami, lekárskymi a ošetrovateľskými odbormi, výskumnými inštitúciami a inými zástupcami občianskej spoločnosti. EÚ bude podporovať konzultácie a vytvorenie konsenzu s cieľom zabezpečiť, aby sa v oblasti plánovania národných ľudských zdrojov zohľadnili stanoviská občianskej spoločnosti. V rámci plánovania programu zdravotnej politiky zo strany EK a EÚ, ľudské zdroje v sektore zdravotníctva sa budú považovať za prierezovú otázku, ktorú je potrebné plne zohľadniť všetkých zásahoch v oblasti zdravia, ktoré podporuje EÚ.

2.2. Budovanie kapacít

4. EÚ bude podporovať výskum s cieľom identifikovať účinné a inovatívne spôsoby ako zvýšiť kapacitu ľudských zdrojov v oblasti zdravia vrátane stanovenia primeraného rozsahu, rámca a rovnováhy pohlaví, ktoré sú potrebné na prekonanie kritického nedostatku. Výskum bude zahŕňať hodnotenie súčasného pracovného zaťaženia, pričom zohľadní skutočnosť, že veľa pracovníkov v sektore zdravotníctva vykonáva činnosti, ktoré nespadajú do rámca ich úloh a povinností. Predmetom hodnotenia budú aj potenciálne úlohy a funkcie technikov strednej úrovne, pomocných pracovníkov a pracovných síl v miestnych spoločenstvách, ako aj intenzívna odborná príprava, ktorá urýchli lepší prístup k službám.

5. EÚ bude podporovať rozvoj kapacít odbornej prípravy na úrovni krajín vrátane kapacít odbornej prípravy v oblasti riadenia ľudských zdrojov. Okrem toho EÚ preskúma potenciál prepojenia vzťahov medzi inštitúciami s cieľom posilniť budovanie kapacít z dlhodobého hľadiska a zakladať vzdelávacie spoločenstvá juh-juh a sever-juh. Rozvoj kapacít si vyžaduje reagovať na špecifické potreby v oblasti vzdelávania prostredníctvom rozvoja vzdelávacích zariadení, ako aj budovanie organizačnej a inštitucionálnej kapacity na plánovanie, podporu a riadenie pracovnej sily v zdravotníctve. Preskúma sa efektívnosť delegovania úloh s cieľom posilňovať kapacity tým, že sa rozšíri škála úloh profesionálnych a pomocných zdravotníckych pracovníkov. Zložky, ktoré možno zahrnúť do partnerských programov sú práca v oblasti vzdelávania a akreditácia zdravotníckych pracovníkov v miestnych spoločenstvách, delegovanie úloh, vymedzenie schopností a škál kvalifikácií zdravotníckych pracovníkov, podpora inovatívnych vzdelávacích prístupov ako zníženie doby vzdelávania, zdieľanie a optimalizácia využívania infraštruktúry, a vytvorenie rámca pre krajiny, ktorý by umožnil zhodnotiť a posilniť odborné kapacity v inštitúciach. Taktiež bude dôležité propagovať celoživotné vzdelávanie, ktoré by doplnilo pôvodné vzdelanie a oficiálne postgraduálne vzdelávanie.

6. EÚ bude podporovať partnerské programy medzi odbornými organizáciami a dozornými orgánmi s cieľom budovať ich kapacity a presadzovať silnejšie postavenie odborných združení v oblasti riadenia a monitorovania kvality zdravotných služieb.

2.3. Reforma verejných služieb a zlepšenie podmienok služieb

Vypracovanie komplexných stimulačných opatrení vrátane zvýšenia miezd, výhod a zlepšenia pracovného prostredia, ktoré súvisia s jasnou a merateľnou stratégiou na zlepšenie služieb a podporu slušnej práce, budú dôležitou súčasťou reakcie mnohých krajín v oblasti ľudských zdrojov v zdravotníctve. Taktiež je potrebné zvážiť opatrenia stimulujúce zamestnancov pracovať v oblastiach, kde nie je poskytovaná dostatočná starostlivosť s cieľom zlepšiť prístup k službám pre chudobných a marginalizovaných skupín. EÚ bude podporovať potrebné analýzy, aby mohla riešiť otázky v rámci vhodných národných reakcií v oblasti HRH. Stimuly, ktoré nesúvisia s platom vrátane zlepšenia pracovného prostredia a účinnosti služieb, sa považujú za dôležité na udržanie zdravotníckych pracovníkov. Taktiež sa budú podporovať inovatívne opatrenia podpory, ktoré zahŕňajú prístup k lacným úverom, príspevkom na vzdelávanie pre deti zdravotníckych pracovníkov a zlepšenie príležitostí na profesionálny rast. Vypracovanie stimulačných opatrení týkajúcich sa mzdy a iných finančných aspektov musí zohľadniť širšie plány na reformu verejnej služby, ako aj osobitné potreby sektora zdravotníctva. EÚ bude podporovať analýzu alebo štúdiu o pracovnom trhu vrátane hodnotenia mzdových tabuliek a podmienok vo verejnom, súkromnom alebo mimovládnom sektore a vzťah medzi týmito faktormi a kvalitou zdravotnej starostlivosti s cieľom zaviesť reálne referenčné normy pre mzdy zdravotníckych pracovníkov. Zvýšenie finančných prostriedkov pre zdravotníckych pracovníkov by malo súvisieť s jasnými a merateľnými cieľmi na zlepšenie výkonnosti služieb (produktivity) ako je zvýšené využitie služieb, pokles absencie zamestnancov a zvýšená spokojnosť zákazníkov.

2.4. Boj proti HIV/AIDS, tuberkulóze (TB) a malárii

Epidémia HIV/AIDS a zhoršenie situácie pokiaľ ide o tuberkulózu a maláriu, prehĺbili krízu pracovnej sily v zdravotníctve a prispeli k nárastu pracovného zaťaženia na zdravotný systém, ktorý bol už pod tlakom. Osobitná a náročná úloha sa pripúšťa, najmä pokiaľ ide o zdravotníckych pracovníkov a ich strach, že by sa mohli nakaziť vírusom HIV a následne sa podrobiť antiretrovirálnej terapii. EÚ bude podporovať zahrnutie programu Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO) „Treat, Train, Retain“ (liečiť, vzdelávať, udržiavať) do národných stratégií v oblasti zdravia a do stratégií v boji proti HIV/AIDS. Cieľom politického dialógu je zabezpečiť, aby plánovanie opatrení v sektore zdravotníctva zohľadňovalo nedostatok pracovnej sily v tomto sektore. EÚ bude naďalej podporovať Globálny fond na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii s cieľom zabezpečiť, aby vnútroštátny mechanizmus koordinácie spojil vnútroštátnu odpoveď na HIV/AIDS, tuberkulózu a maláriu s potrebou vytvoriť efektívny zdravotný systém, ktorý zodpovedá definovaným prioritám krajín v oblasti zdravia.

2.5. Podpora rovnosti pohlaví pri poskytovaní zdravotníckych služieb

EÚ bude podporovať politiku, ktorá zohľadňuje a zaoberá sa rozdielmi a nerovnosťami medzi pohlaviami v rámci rozvoja ľudských zdrojov, pokiaľ ide o stratégie zdravotnej starostlivosti. Taktiež bude presadzovať mechanizmy na podporu úlohy žien v oblasti pracovnej sily v zdravotnícve, pričom bude venovať osobitnú pozornosť rovnosti pohlaví v oblasti vzdelávania, prijímania do zamestnania, miezd, rastu kariéry a pozíciam, kde sa prijímajú rozhodnutia.

2.6. Podpora a posilňovanie spoločenstiev

EÚ bude presadzovať politiky, ktoré v rámci národných stratégií ľudských zdrojov podporujú ako služby štátnej správy, tak aj mimovládne služby v miestnych spoločenstvách. Nedostatok zdravotníckych pracovníkov spôsobil zvýšenie záťaže, najmä pre ženy, pokiaľ ide o poskytovanie starostlivosti v miestnych spočenstvách, tak z hľadiska dobrovoľnej činnosti v obciach ako aj z hľadiska neformálnej starostlivosti v rámci rodiny.

2.7. Európska technická expertíza

EÚ zlepší koordináciu technickej pomoci na podporu vnútroštátnych programov tým, že stanoví expertízu týkajúcu sa plánovania ľudských zdrojov v sektore zdravotníctva. EÚ bude podporovať lepšiu koordináciu prístupu k technickej pomoci EÚ tým, že podporí rozvoj technickej pomoci riadenej príjimajúcimi krajinami, čo umožní týmto krajinám čerpať potrebné skúsenosti. Mechanizmy ako spoločné programovanie, monitorovanie a podávanie správ budú použité na optimálne využitie know-how EÚ na podporu plánovania a programovania na úrovni krajín.

2.8. Štáty po konflikte alebo nestabilné štáty

V krajinách, ktoré sú v konflikte alebo v nestabilných štátoch, kde je obmedzená kapacita vlády v oblasti efektívneho plánovania potrieb národných ľudských zdrojov, EÚ bude čoraz viac pracovať prostredníctvom virtuálnych vyrovnávacích mechanizmov s cieľom poskytnúť predvídateľnejšiu a dlhodobejšiu podporu v rámci pokroku pri dosahovaní MRC. Humanitárny úrad EK sa bude snažiť v rámci potreby podporiť snahy o koordináciu tým, že aktívne posúdi situáciu pracovnej sily v zdravotníctve v rámci humanitárnych programov. Ak to situácia krajiny umožní budú sa ďalej rozvíjať mechanizmy na budovanie vnútroštátnej kapacity ľudských zdrojov, napríklad prostredníctvom zmluvných služieb mimovládnych organizácií a budovanie vnútroštátnej kapacity v oblasti zmluvných služieb ako tomu bolo v Afganistane. Efektívne zohľadnenie problematiky ľudských zdrojov pri prechode od humanitárnej podpory k dlhodobejšej rozvojovej pomoci je dôležitou časťou procesu, ktorého cieľom je zabezpečiť spojenie medzi pomocou, rehabilitáciou a rozvojom a v krajinách v procese transformácie bude tomu venovaná zvláštna pozornosť.

3. ČINNOSTI EÚ NA REGIONÁLNEJ ÚROVNI

V súčasnosti sa vyvíja úsilie stanovené na výber prioritných regionálnych činností v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike/Karibiku. Aj keď Afrika bude uprednostnená v rámci reakcie EÚ, problémy v oblasti HRH sú závažné aj v iných regiónoch a EÚ sa bude snažiť vyvinúť celosvetovú činnosť, aby vyhovela rôznym regionálnym potrebám. EÚ bude podporovať mapovanie, analýzu a technický a politický dialóg v oblasti ľudských zdrojov, ktorý je potrebný na účinné presadzovanie stanovísk a činností. Na zasadnutí v Oslo o ľudských zdrojoch(2) sa dospelo k návrhu, aby celosvetové a regionálne činnosti boli koordinované prostredníctvom „platforiem pre činnosti“ tým, ktoré spoja kľúčové zúčastnené strany a aby boli založené na informáciach, ktoré poskytnú svetové a regionálne pozorovacie stanice. Bola zriadená regionálna platforma o ľudských zdrojoch v sektore zdravotníctva v Afrike (3) a ázijská sieť funkčného vzdelávania v oblasti ľudských zdrojov (4) . Taktiež sa preskúma potreba regionálnych platforiem v iných regiónoch.

3.1. Politické vedenie v Afrike

Vzhľadom na neprimeraný vplyv krízy zdravotníckych pracovníkov v Afrike celosvetová reakcia na krízu ľudských zdrojov by mala spočívať na potrebách Afriky. EÚ sa bude snažiť v spolupráci s AÚ a NEPAD-om, regionálnymi hospodárskymi spoločenstvami, agentúrami OSN, regionálnymi sieťami MVO a organizáciami občianskej spoločnosti podporiť dôležitý vplyv Afriky pri celosvetovej reakcii na krízu v oblasti HRH. Podpora EÚ v oblasti ľudských zdrojov v sektore zdravotníctva v Afrike je súčasťou celkovej stratégie EÚ pre Afriku (5). V rámci strategickej podpory pre Africkú úniu (AÚ) EK bude podporovať posilnenie postavenia AÚ a NEPAD v regionálnej činnosti. Regionálna reakcia bude založená na technických sieťach, ktoré vznikli v rámci prác SZO a Celosvetovej aliancie pracovnej sily v zdravotníctve a prispeje k vybudovaniu regionálnej akčnej platformy.

3.2. Podpora pre africké regióny

EÚ prerokuje s africkými regiónmi ako riešiť krízu ľudských zdrojov prostredníctvom opatrení súvisiacich s procesom regionálnej hospodárskej integrácie a dohodami o hospodárskom partnerstve. Budú prediskutované aj súvisiace otázky o ekonomickej migrácii a migrácii juh-juh. Cieľom bude posilniť a riadiť regionálny trh v oblasti ľudských zdrojov, aby sa zmiernil nepriaznivý vplyv úniku mozgov a zmeniť tento fenomén na „získavanie mozgov“ prostredníctvom regionálnych dohôd o zdieľaní, migrácii a rozvoji schopností.

3.3. Podpora pre pozorovacie regionálne stanice v oblasti ľudských zdrojov

EÚ bude podporovať rozvoj regionálnej pozorovacej stanice v Afrike , ktorá bude schránkou najlepších regionálnych postupov a ktorá bude zbierať, zhromažďovať a analyzovať údaje a šíriť informácie, ktorá je založená na národných informáciách o ľudských zdrojoch. Práca by mala zahŕňať definované referenčné hodnoty pre kapacitu ľudských zdrojov a porovnať výkon krajiny. SZO má k dispozícii kapacity a mandát na vykonávanie týchto úloh.

3.4. Rozvoj regionálnych zdrojov na vzdelávanie, rozširovanie sietí excelencie a rozvoj elektronického zdravotníctva

7. EÚ bude podporovať mapovanie regionálnych kapacít na vzdelávanie a preskúma možnosti, aby sa splnili potreby krajín s použitím regionálnej kapacity. Siedmy rámcový program pre výskum (2007 - 2013) a jeho špecifické činnosti medzinárodnej spolupráce budú podporovať činnosti, ktorých cieľom je posilniť odborné kapacity. EÚ bude podporovať rozvoj vzdelávacích sietí v rámci regiónov a medzi nimi. Budú preskúmané prepojenia sever-juh a juh-juh s cieľom vybudovať „siete excelencie“, ktoré podporujú rozvoj zdravotníckych schopností a odborných a výskumných kapacít. EK bude aj naďalej podporovať regionálne zasadnutia s cieľom definovať oblasti, v ktorých činnosť v rámci regiónu môže pridať hodnotu a vybudovať spojenie medzi krajinami na vzdelávanie. EK plánuje napríklad vytvorenie siete pre výmenu informácií o ľudských zdrojoch medzi portugalsky hovoriacimi krajinami a budú zohľadnené aj ďalšie podobné iniciatívy.

8. Bude preskúmaný potenciál informačných technológií s cieľom zlepšiť komunikáciu medzi rôznymi úrovňami služieb, podporiť vzdelávanie lekárov, teleprácu a diaľkové štúdium a zlepšiť kvalitu a efektivitu pracovného prostredia. Komisia v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou a SZO stanovila pracovnú skupinu pre elektronické zdravie v Afrike. Pracovná skupina preskúma potenciál zlepšenia telekomunikácií, aby prekonala vzdialenosť medzi zdravotníckymi pracovníkmi vo vidieckych oblastiach a ich kolegami a odborníkmi pracujúcimi na iných miestach a podporila konzultácie na diaľku, ako aj vzdelávanie v sektore zdravotníctva a budovanie kapacít v Afrike. Komisia poskytla financie na niekoľko zasadnutí pracovnej skupiny, ktoré vyvrcholia africkou konferenciou zainteresovaných strán. Výsledky práce pracovnej skupiny sa zohľadnia pri podpore EÚ na lepšie vzájomné prepojenie v Afrike, ktorá je kľúčovým prvkom stratégie EÚ pre tento kontinent.

3.5. Posilnenie regionálnej výskumnej kapacity

Budovanie výskumnej kapacity je veľmi dôležité na preškoľovanie kapacít akademického a klinického výskumu a pri zabraňovaní úniku mozgov. EÚ bude aj naďalej podporovať budovanie výskumnej kapacity, vrátane podpory EK na rozvoj klinickej výskumnej kapacity prostredníctvom Partnerstva európskych a rozvojových krajín v oblasti klinických testov pre subsaharskú Afriku. Podporovať sa bude aj zapájanie miestnych komunít do výskumných činností a zlepšovanie súladu medzi výskumnými činnosťami a činnosťami zdravotnej starostlivosti na miestnej a regionálnej úrovni.

4. ČINNOSTI EÚ NA CELOSVETOVEJ ÚROVNI

EÚ sa zaviazala, že do roku 2015 pridelí 0,7 % hrubého národného dôchodku EÚ na rozvojovú pomoc a do roku 2010 poskytne viac ako 60 % celkovej rozvojovej pomoci vo svete. Koordinácia EÚ prispeje k maximalizácii prínosu zvyšujúceho sa objemu pomoci a posilneniu medzinárodných snáh s cieľom zlepšiť harmonizáciu a vyrovnanie pomoci. EÚ si uvedomuje potrebu lepšej globálnej koordinácie medzinárodnej reakcie na krízu ľudských zdrojov v sektore zdravotníctva a zaviazala sa, že bude podporovať slušnú prácu pre všetkých, ako je uvedené v oznámení KOM (2006) 249.

4.1. Vnútorné činnosti EÚ: Posilnenie plánovania pracovnej sily v zdravotníctve v EÚ a podpora cirkulácie mozgov

9. Európska únia bude v nasledujúcich rokoch čeliť narastajúcemu vnútornému nedostatku zdravotníckych pracovníkov, ako je stanovené v oznámení Komisie o ďalšom postupe v rámci procesu zváženia na vysokej úrovni týkajúceho sa mobility pacientov a rozvoja zdravotnej starostlivosti v Európskej únii (6). Pri úplnom rešpektovaní princípu subsidiarity bude vypracovaná spoločná európska stratégia, ktorá sa týka takých záležitostí ako monitorovanie, odborná príprava, prijímanie do zamestnania a pracovné podmienky dostatočného množstva zdravotníckych pracovníkov, a jej cieľom bude zabezpečiť, že Únia ako celok bude schopná splniť svoj cieľ poskytovania vysoko kvalitnej zdravotnej starostlivosti bez toho, aby došlo k zhoršeniu krízy ľudských zdrojov v rozvojových krajinách.

10. Komisia zvolala pracovnú skupinu na vysokej úrovni pre zdravotné služny a lekársku starostlivosť, ktorá bola poverená tým, aby zvážila praktiky náboru pracovníkov v Európskej únii. Vypracuje sa súbor pravidiel, ktorými sa bude riadiť nábor zdravotníckych pracovníkov v rámci Únie a nábor z tretích krajín, ktoré sa budú snažiť minimalizovať akýkoľvek negatívny vplyv na kapacitu pracovnej sily v sektore zdravotníctva v tretích krajinách. EÚ bude podporovať rezolúciu Svetového zdravotníckeho zhromaždenia požadujúca rozvoj globálneho kódexu pravidiel v oblasti etického náboru pracovníkov.

11. Oznámenie EÚ o migrácii a rozvoji uvádza, že členské štáty bubú vyzvané, aby posilnili dialóg s organizáciami v diaspórach. Bude sa podporovať budovanie spojenia medzi organizáciami v diaspórach a ich domácimi krajinami. EÚ preskúma spôsoby ako konštruktívne spojiť rôzne iniciatívy diaspór v malom rozsahu do strategickejších a koordinovaných činností. Bude preskúmaná možnosť štartovacieho financovania pre takúto spoluprácu, ktoré sa bude prideľovať na konkurenčnom základe.

12. EÚ vypracuje mechanizmy a usmernenia na podporu „okružnej migrácie“ zdravotníckych pracovníkov a preskúma otázky ako transfer dôchodkových práv a ochrana práv na pobyt členov diaspóry v EÚ, ktorí sa zúčastňujú dočasných programov pre návrat. Taktiež sa prekúma otázka uznania kvalifikácií a možnosť obchodovania so zdravotníckymi službami. EÚ zváži, či podporí systémy dobrovoľníkov, ktoré sú orientované na dopyt a zameriavajú sa na budovanie kapacít a transfer schopností.

13. EÚ preskúma, či je uskutočniteľná podpora partnerstva medzi lekárskymi inštitúciami v EÚ a rozvojovom svete, čo by umožnilo budovanie kapacít a zainteresovaní odborníci v oblasti zdravotníctva by sa mohli deliť o ich činnosti v rámci dvoch partnerských inštitúcií.

4.2. Mobilizácia financovania na celosvetovej úrovni pre budovanie kapacít v oblasti ľudských zdrojov

EÚ bude v rámci medzinárodných diskusií podporovať význam dlhodobého predvídateľného financovania, pokiaľ ide o riešenie krízy pracovnej sily v zdravotníctve ako súčasť medzinárodných snáh zlepšiť financovanie na pokrok pri dosahovaní MRC. EÚ bude aj naďalej viesť dialóg s Medzinárodným menovým fondom a Svetovou bankou s cieľom určiť spôsoby ako prekonať makroekonomické prekážky na úrovni krajín, ktoré môžu obmedziť investovanie do zdravotníctva. EK a členské štáty EÚ budú aj naďalej aktívne v oblasti globálnych nástrojov financovania, a budú sa snažiť zabezpečiť väčšie zjednotenie v oblasti vnútroštátnych priorít a zabezpečiť fiškálny priestor na investovanie do budovania kapacít. Fondy ako sú Globálny fond na boj proti HIV/AIDS, tuberkulóze a malárii a Svetová aliancia pre vakcíny sa zaviazali k smerovaniu finančných prostriedkov takými spôsobmi, ktoré umožnia budovať všeobecnú kapacitu systému, ako aj urýchliť činnosť v boji proti prioritným chorobám.

5. ĎALšIE KROKY

5.1. Financovanie

14. Správa Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 2006 odhaduje, že na pokrytie investičných nákladov na odborné vzdelávanie počas dvadsiatich rokov priemerná krajina, ktorá má nedostatočné zdroje, by potrebovala zvýšiť celkovú úroveň výdavkov na zdravotníctvo o 1,60 USD na obyvateľa ročne. Do roku 2025 by bolo potrebné minimálne zvýšenie o 8,30 USD na obyvateľa v rozpočte sektoru zdravotníctva, aby sa mohli vyplatiť mzdy zdravotníckej pracovnej sile.

15. Kľúčovou výzvou na financovanie primeranej pracovnej sily v zdravotníctve bude vytvoriť fiškálny priestor pre dlhodobé investície prostredníctvom poskytnutia zvýšeného objemu dlhodobej a predvídateľnej pomoci. Efektívne opatrenia, ktoré umožnia dosiahnuť tento cieľ v rámci makroekonomických prekážok a opatrení ako zrušenie spojenia medzi obmedzením mzdových nákladov na zamestnancov v zdravotníctve a miezd iných štátnych úradníkov, budú nevyhnutné. Je potreba prepojiť navrhnuté zvýšenia v investovaní bližšie ku výkonnosti z hľadiska zlepšeného prístupu ku kvalitnejším službám. Možné začlenenie ukazovateľa pracovnej sily v zdravotníctve do rámca MRC bude adresované skupine odborníkov pre ukazovatele MRC, ktorá je zodpovedná za spracovanie údajov, analýzu a monitorovanie napredovania k MRC, čo umožní zabezpečiť lepšie spojenie do ľudských zdrojov v sektore zdravotníctva financovaním, investovaním a napredovaním pri dosahovaní MRC. Komisia zvýši podiel financovania poskytnutého ako rozpočtová pomoc a EÚ sa bude snažiť poskytnúť dlhodobejšie a predvídateľnejšie financovanie súvisiace s napredovaním MRC prostredníctvom vypracovania mechanizmu uzatvárania zmluvy, pokiaľ ide o MRC. S cieľom monitorovať záväzky EÚ na zvýšenie finančnej podpory na zlepšenie situácie HRH, Komisia do konca roka 2007 vypracuje rámec, ktorý umožní zachytiť a pravidelne aktualizovať podporované činnost členských štátov a EÚ v oblasti HR, financované prostredníctvom bilaterálnych a multilaterálnych kanálov a porovnať úroveňe financovania EÚ s úrovňoui financovania iných darcov a medzinárodných finančných inštitúcií..

16. Okrem úsilia mobilizovať zdroje na úrovni krajín, Komisia použije 40,3 mil. EUR v priebehu obdobia 2007 - 2013 z rozpočtu 1 060 mil. EUR pridelených tematickému programu investovania do ľudských zdrojov v rámci nástroja rozvojovej spolupráce s cieľom podporiť katalytické činnosti na celosvetovej a regionálnej úrovni v oblasti ľudských zdrojov v sektore zdravotníctva. Katalytické činnosti ako posilňovanie vedúceho postavenia AÚ a NEPAD-u pri vytváraní africkej odozvy a podpora vytvárania regionálnych platforiem na činnosti, podpora zapojenia súkromného sektora, občianskej spoločnosti a diaspór pri rozvoji národných stratégií v oblasti ľudských zdrojov v sektore zdravotníctva. prostredníctvom výzvy na podanie návrhu a podpora globálnej koordinácie činností prostredníctvom práce svetovej aliancie pracovnej sily v zdravotníctve sa budú považovať za financovanie.

5.2. Monitorovanie a hodnotenie

EÚ bude podporovať vypracovanie rámca pre monitorovanie a hodnotenie v oblasti ľudských zdrojov v sektore zdravotníctva na úrovni krajín, ktorý bude spočívať na ukazovateľoch spracovaných zdravotníckou metrickou sieťou a bude monitorovať spoločné činnosti EÚ v oblasti napredovania pri dosahovaní ľudských zdrojov v sektore zdravotníctva v rámci plánovaného predkladania správ Parlamentu a Rade o európskom akčnom programe na boj proti HIV/AIDS, malárii a tuberkulóze prostredníctvom vonkajších opatrení.

PRÍLOHA 1

Skratky

AÚ EK EÚ HRHR SAPZ HRH HIV/AIDS MMF MRC NEPAD MVO PfA TP TB OSN SZO | Africká únia Európska komisia Európska únia Ľudské zdroje Svetová aliancia pracovnej sily v zdravotníctve Ľudské zdroje v sektore zdravotníctva Ľudský vírus imunodeficiencie / Syndróm získanej imunodeficiencie Medzinárodný menový fond Miléniové rozvojové ciele Nové partnerstvo pre rozvoj Afriky Mimovládne organizácie Akčný program Technická pomoc Tuberkulóza Organizácia Spojených národov Svetová zdravotnícka organizácia |

PRÍLOHA 2

Odkazy

1. Generálny sekretariát Rady Európskej únie, 10. apríl 2006. Dokument č. 8359/06. Stratégia EÚ na riešenie krízy ľudských zdrojov v sektore zdravotníctva rozvojových krajín: Závery Rady Európskej únie a závery zo zasadnutia Rady EÚ a predstaviteľov vlád členských štátov a vyhlásenie EÚ o dodržiavaní pravidiel v oblasti ľudských zdrojov v sektore zdravotníctva v rozvojových krajinách

2. Ľudské zdroje v sektore zdravotníctva: Prekonanie krízy - Správa z porady v Oslo: 24. a 25. februára 2005

3. Regionálne poradné stretnutie o rozvoji agendy ľudských zdrojov na úrovni krajín: 18. – 20. júla 2005, Brazzaville, Kongo. Závery stretnutia

4. Seminár o ázijskej sieti funkčného vzdelávania v oblasti ľudských zdrojov v sektore zdravotníctva, 3. - 5. augusta, Bangkok, Thajsko

5. KOM(2005) 12. októbra 2005. Stratégia EÚ pre Afriku: K Euro-africkému paktu na urýchlenie rozvoja Afriky

6. KOM(2004) 301 z 20. apríla 2004. Pokračovanie procesu zváženia na vysokej úrovni týkajúceho sa mobility pacientov a rozvoja zdravotnej starostlivosti v Európskej únii