52006DC0140




[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, xxx

KOM(2006) yyy v konečnom znení

OZNÁMENIE KOMISIE RADE A EURÓPSKEMU PARLAMENTU

o implementácii programu ENERGY STAR v Európskom spoločenstve v období rokov 2001 – 2005

OZNÁMENIE KOMISIE RADE A EURÓPSKEMU PARLAMENTU

o implementácii programu ENERGY STAR v Európskom spoločenstve v období rokov 2001 – 2005

1. Úvod

Kancelárske prístroje, t. j. počítače, tlačiarne, kopírovacie stroje atď., majú veľký podiel na spotrebe elektrickej energie v terciárnom sektore, ako aj v sektore domácností v rámci Európskej únie. Tento podiel sa zvyšuje v dôsledku rýchleho prenikania informačných a komunikačných technológií vo všeobecnosti, predovšetkým kancelárskych prístrojov, do všetkých odvetví spoločnosti, ako aj v dôsledku neustáleho rastu výkonnosti tohto vybavenia.

Keďže s kancelárskymi prístrojmi sa obchoduje na celosvetovej úrovni, v decembri 2000 bola podpísaná Dohoda medzi vládou Spojených štátov amerických a Európskym spoločenstvom o koordinácii programov označovania pre kancelárske prístroje šetriace energiu[1]. Cieľom bolo koordinovať programy označovania energeticky účinných kancelárskych prístrojov na dvoch hlavných svetových trhoch s týmito výrobkami. Program ENERGY STAR, ktorého značku vlastní americká Agentúra pre ochranu životného prostredia EPA, uplatňujú aj iní obchodní partneri na celom svete. Cieľom dohody je podporiť medzinárodný obchod s kancelárskymi prístrojmi zjednodušením postupov pre účasť hospodárskych subjektov na programe ENERGY STAR. Platnosť dohody sa skončí v júni 2006.

Na základe tejto dohody americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (US EPA) a Európska komisia spoločne riadia program ENERGY STAR pre kancelárske prístroje. Program sa v EÚ implementoval „rozhodnutím Rady z 8. apríla 2003, ktoré sa týka uzavretia dohody medzi vládou Spojených štátov amerických a Európskeho spoločenstva v mene Spoločenstva o koordinácii programov označovania energeticky účinného kancelárskeho zariadenia (2003/269/ES)“[2] a „nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 2422/2001 zo 6. novembra 2001 o programe označovania energetickej účinnosti kancelárskych zariadení v Spoločenstve“[3].

V programe ENERGY STAR sa stanovuje rámec na podporu energetickej účinnosti kancelárskych prístrojov na základe koordinácie systémov označovania týchto výrobkov v USA a v EÚ. Program umožňuje výrobcom kancelárskych prístrojov dobrovoľne zaregistrovať tie výrobky, ktoré spĺňajú niektoré požiadavky energetickej účinnosti vymedzené v rámci tohto programu a využívať na obchodné účely označenie a (alebo) logo ENERGY STAR. Okrem toho sa vytvárajú a implementujú nástroje na podporu energeticky účinných kancelárskych prístrojov na zlepšenie trhovej transparentnosti a zvýšenie povedomia užívateľov v oblasti energetickej účinnosti. Konečným cieľom je povzbudiť a podporiť výrobcov a spotrebiteľov, aby nakupovali energeticky účinné zariadenia a aby prístroje používali efektívne.

Komisia bola poverená implementovať program ako riadiaci subjekt s podporou poradného orgánu, Úradu Energy Star ES (ÚESES; rozhodnutie Komisie z 11. marca 2003, ktorým sa zriaďuje Úrad Európskeho spoločenstva pre Energy Star[4]). Komisia v spolupráci s ÚESES uskutočnila činnosti na obnovu technických špecifikácií pre výrobky, ktoré môžu dostať označenie ENERGY STAR, registrovala a podporovala výrobky s týmto označením a informovala verejnosť o účinnom využívaní kancelárskych prístrojov. V nasledujúcej správe sa uvádza prehľad týchto činností:

- súčasná situácia v oblasti snáh o obnovu technických špecifikácií sa uvádza v oddiele 2;

- prehľad činností na podporu programu ENERGY STAR sa nachádza v oddiele 3;

- súhrn výsledkov diskusií v ÚESES a skúseností získaných počas implementácie programu ENERGY STAR v EÚ v rokoch 2001 – 2005 sa uvádza v oddiele 4;

- závery Komisie týkajúce sa možného obnovenia dohody po porade s ÚESES a US EPA sa uvádzajú v oddiele 5.

2. Súčasná situácia v oblasti revízie technických špecifikácií

Cieľom programu ENERGY STAR je optimalizovať energetickú spotrebu kancelárskych prístrojov. Na dosiahnutie tohto cieľa by sa technické špecifikácie pre výrobky s označením ENERGY STAR mali vyznačovať dynamickosťou, aby dokázali sledovať rýchly technologický vývoj a zároveň aj transformáciu trhu, ktorú vyvolá samotný program ENERGY STAR.

Technické špecifikácie uvedené v dohode sa zameriavajú na požiadavky týkajúce sa režimu spánku, t. j. režimu so zníženou spotrebou energie, do ktorého sa aktivovaný prístroj dostane po určitom období nečinnosti. Aj keď sú takéto požiadavky stále potrebné, týkajú sa len jednej časti energetickej spotreby kancelárskych prístrojov. Energetická spotreba v zapnutom režime (aktívny režim) je čoraz významnejšia v dôsledku zvýšenia výkonu prístrojov, ktoré boli uvedené na trh. Okrem toho môže mať rastúce využívanie napríklad internetových alebo komunikačných aplikácií za následok, že prístroje zostanú v zapnutom režime dlhší čas. Výsledkom týchto aspektov je zvýšený význam režimu „zapnuté“ vzhľadom na celkovú spotrebu energie.

Komisia s podporou niekoľkých členských štátov a zúčastnených strán aktívne prispela k revízii technických špecifikácií pre počítačové monitory, počítače a zobrazovacie zariadenia s cieľom prispôsobiť obsolentné technické špecifikácie uvedené v dohode najnovšiemu technologickému vývoju a zmenám v spôsoboch ich využívania. Na tento účel sa konalo viacero stretnutí ÚESES a jeho podskupiny technických odborníkov. Výsledky boli riadiacimi subjektmi uznané a využité. Komisia sa domnieva, že prínos európskych odborníkov je dôležitý pre vypracovanie konzistentných a náročných technických špecifikácií.

Počítačové monitory

Revízia technických špecifikácií pre počítačové monitory sa dokončila v roku 2004. K procesu revízie konštruktívne prispeli európski partneri programu. Technické špecifikácie pre počítačové monitory obsahujú, na rozdiel od predtým platných technických špecifikácií, ustanovenia o energetickej spotrebe v zapnutom režime a nepovoľujú ochranu predchádzajúceho stavu (grandfathering). Požiadavky kategórie 1 sú v platnosti od 1. januára 2005. Ešte prísnejšie požiadavky kategórie 2 sú uplatniteľné od 1. januára 2006.

Počítače

Proces revízie technických špecifikácií pre počítače práve prebieha. Odborníci EK a zúčastnené strany počas stretnutí technickej podskupiny ÚESES 15. februára a 26. mája 2005 prediskutovali možnosti obnovenia technických špecifikácií pre počítače. Odborníci EK podporili EPA pri vypracovaní rámcového dokumentu vymedzujúceho rozsah pôsobnosti zrevidovaných technických špecifikácií. Ďalším krokom je vymedziť úrovne energetickej spotreby. V súčasnosti sa zhromažďujú a analyzujú údaje, najmä v súvislosti s vymedzením úrovní energetickej spotreby v jednotlivých režimoch. Dokončenie revízie technických špecifikácií sa predpokladá v druhom štvrťroku 2006. Prvá kategória zrevidovaných technických špecifikácií pre počítače by mala vstúpiť do platnosti 1. januára 2007.

Zobrazovacie zariadenia

Revízia technických špecifikácií pre zobrazovacie zariadenia (kopírovacie stroje, tlačiarne, multifunkčné zariadenia atď.) práve prebieha. Technická podskupina ÚESES sa stretla 15. februára a 26. mája 2005. Odborníci EK pomohli EPA pri stanovení skúšobných postupov prevádzkového režimu (PR) a typickej energetickej spotreby (TES), ktoré sa použijú na stanovenie energetickej spotreby konkrétneho zariadenia. Vypracovali sa skúšobné podmienky. V súčasnosti sa zhromažďujú a analyzujú údaje s cieľom vymedziť kritériá energetickej spotreby s uplatnením nových skúšobných podmienok. Dokončenie revízie technických špecifikácií sa predpokladá v druhom štvrťroku 2006. Zrevidované technické špecifikácie pre zobrazovacie zariadenia by mala vstúpiť do platnosti 1. januára 2007.

3. PROPAGÁCIA A REGISTRÁCIA VÝROBKOV

Komisia vytvorila internetovú stránku www.eu-energystar.org, ktorá je aktívna od jesene 2003. Táto stránka zjednodušuje prístup k dôležitým informáciám, ktoré sú prispôsobené potrebám jednotlivých subjektov, napríklad usmernenia pre výrobcov týkajúce sa účasti na programe, vyhľadávanie v databáze zaregistrovaných výrobkov ENERGY STAR, ktoré sú dostupné na trhu ES (pozri nižšie), informácie o najnovšom vývoji v oblasti programu ENERGY STAR, rady o vhodnej konfigurácii a využívaní riadenia energetickej spotreby, názorné príklady rentabilných energetických úspor, kalkulačka na výpočet energetických úspor, technické informácie o osobitnom správaní a prevádzke riadenia energetickej spotreby v jednotlivých prevádzkových systémoch.

Portál je tiež hlavným nástrojom prístupu verejnosti, ktorý zaručuje transparentnosť činností vykonávaných v rámci programu vrátane informácií o činnostiach ÚESES, zrevidovaných technických špecifikáciách a pravidelnej aktualizácie ročného pracovného plánu.

Portál sa bude udržiavať a ďalej rozvíjať. Niektoré časti portálu sú dostupné v 11 jazykoch Spoločenstva a spoločne zaznamenávajú približne 10 000 zobrazení a 600 návštevníkov za deň (podľa štatistiky z druhého štvrťroka 2005).

So zreteľom na požiadavky týkajúce sa oznamovania o prenikaní výrobkov s logom ENERGY STAR na trh poskytlo Európske združenie informačných a komunikačných technológií (EICTA) údaje o piatich spoločnostiach:

údaje 1: percentuálny podiel zaregistrovaných typov v pomere k počtu typov na trhu vrátane USA,

údaje 2: percentuálny podiel všetkých zaregistrovaných typov na trhu EÚ v pomere k počtu typov na trhu EÚ,

údaje 3: percentuálny podiel typov zaregistrovaných v EÚ v pomere k počtu všetkých zaregistrovaných typov,

údaje 4. dodané prístroje (celkový počet prístrojov, ktoré spĺňajú kritériá na označenie)/percentuálny podiel celkového počtu dodaných prístrojov, ktoré spĺňajú kritériá na označenie:

Spoločnosť | Údaje 1. | Údaje 2. | Údaje 3. | Údaje 4. |

1 | 98,20 % | 100 % | 96,30 % | 127288 |

2 | 100 % | 100 % | 100 % | /100 % |

3 | 96 % | 96 % | 0 | 5488253/100 % |

4 | 99,50 % | 99,50 % | 881764/ |

5 | 60 % | 60 % | /80 % |

(Stav: jún 2005)

Z dostupných údajov sa dá vyvodiť, že technické špecifikácie ENERGY STAR v súčasnosti spĺňajú takmer všetky typy prístrojov tých spoločností, ktoré predložili údaje. Zdôrazňuje sa tým potreba rýchleho obnovenia technických špecifikácií. Na druhej strane možno očakávať, že po určitom období bude veľká časť trhu spĺňať zrevidované technické špecifikácie. Je to najmä v dôsledku skutočnosti, že technické špecifikácie ENERGY STAR sa využívajú ako požiadavka pre verejné obstarávanie v USA. Možno preto očakávať, že definovaním náročných technických špecifikácií sa dosiahnu významné energetické úspory.

Databáza ENERGY STAR

Komisia nepretržite registrovala výrobky spĺňajúce kritériá Energy Star predávané na európskom trhu (EHP). Je to súčasťou zodpovednosti Komisie ako „riadiaceho subjektu“ pre ES, pričom súhlasila, že po dohode s krajinami EZVO a s US EPA túto zodpovednosť rozšíri aj na EHP. Užívatelia majú prístup k databáze registrovaných výrobkov a výrobcov prostredníctvom internetovej stránky. Okrem výrobkov zaregistrovaných Európskym spoločenstvom sú v databáze aj výrobky, ktoré zaregistrovala EPA a sú v predaji na trhu ES. Na tento účel sa údaje týkajúce sa typov výrobkov s registráciou EPA prenášajú, kontrolujú a ak sú tieto výrobky v predaji v Spoločenstve, uverejňujú sa na internetovej stránke ES. Databáza internetovej stránky ES ENERGY STAR a zoznam zaregistrovaných spoločností a výrobkov sa neustále aktualizujú.

V súčasnosti obsahujú približne 10 000 typov výrobkov. Databázu uznal ÚESES ako cenný nástroj na posilnenie trhovej transparentnosti. Keďže tieto údaje sú verejné, členské štáty môžu využívať databázu ENERGY STAR ako základňu pre nástroje na zisťovanie obzvlášť energeticky účinných výrobkov.

4. PONAUčENIA ZÍSKANÉ V OBDOBÍ ROKOV 2001 Až 2005

Komisia na základe požiadavky vytvorila Úrad ES pre Energy Star (ÚESES) na účely pravidelných konzultácií so zástupcami členských štátov a zúčastnenými stranami, ako sú výrobcovia kancelárskych prístrojov a združenia týchto výrobcov, odborníci na trhovú transformáciu (agentúry pre energetiku z členských štátov), environmentálne MVO (napr. WWF) a združenia spotrebiteľov (ANEC). ÚESES taktiež aktívne prispel k revízii technických špecifikácií (pozri predchádzajúci text). Komisia zorganizovala špecializovaný workshop, na ktorom sa zúčastnili všetky hlavné zúčastnené strany z celého sveta a prediskutovali všeobecné základné línie programu ENERGY STAR pre kancelárske prístroje (Frankfurt nad Mohanom, apríl 2004). Hlavné závery:

- Zúčastnené strany podporujú novú dohodu Energy Star s USA s požiadavkou, aby sa program implementoval v EÚ efektívnejšie. Najmä postup aktualizácie technických špecifikácií by sa mal skrátiť. Je to nevyhnutné s cieľom čeliť vysokej inovatívnosti a rýchlym vývojovým cyklom výrobkov v odvetví kancelárskych prístrojov.

- Mala by sa zlepšiť koordinácia medzi US EPA a Európskou komisiou v rámci konzultácií o revízii nových špecifikácií so zúčastnenými stranami. Je potrebné posilniť ľudské zdroje určené na riadenie procesu revízie.

- Efektívnosť a dôveryhodnosť programu v širokej miere závisí od ambicióznosti technických špecifikácií pre výrobky, ktoré môžu dostať označenie ENERGY STAR. Zúčastnené strany sa preto domnievajú, že technické špecifikácie by sa v zásade mali stanoviť tak, aby sa v čase definovania kritérií mohlo na získanie tohto označenia kvalifikovať len 25 % typov výrobkov dostupných na trhu.

- Komisia preskúmala spôsoby zjednodušenia/skrátenia procesu vypracovania a schválenia zrevidovaných technických špecifikácií. Zo zásadných dôvodov sa musí zachovať prekladanie technických špecifikácií do jazykov Spoločenstva a ich uverejnenie v Úradnom vestníku. Hlavným navrhnutým zjednodušujúcim opatrením je, že so špeciálnym výborom Rady „133“ netreba konzultovať aktualizáciu technických špecifikácií, vzhľadom na to, že s delegáciami členských štátov sa konzultovalo v rámci ÚESES a špeciálny výbor „133“ v praxi len potvrdzuje názory ich predstaviteľov v Úrade Energy Star. Ďalej sa navrhuje, aby sa viaceré povinnosti súvisiace s podávaním správ zahrnuté v platnom nariadení, považované za disproporčne zaťažujúce v porovnaní s účelom tohto dobrovoľného režimu, mohli zrušiť.

- Na ubezpečenie členských štátov o náročnosti zrevidovaných technických špecifikácií by sa do prípadnej novej dohody zaradilo ustanovenie, ktorým sa obom riadiacim subjektom (Komisia a EPA) ukladá povinnosť definovať technické špecifikácie tak, aby kritériá v čase ich stanovenia spĺňalo len približne 25 % výrobkov na trhu. Zaradením takéhoto ustanovenia by Rada poskytla Komisii jasný mandát na revíziu technických špecifikácií, čo by ešte viac zdôvodňovalo zrušenie nutnosti konzultácií so špeciálnym výborom „133“.

- Navrhuje sa, aby sa od členských štátov nevyžadovalo propagovať prístroje s označením ENERGY STAR. Je to najmä v dôsledku skutočnosti, že označenie ENERGY STAR je propagačným nástrojom pre výrobcov. Činnosti na propagáciu označenia by preto mali vykonávať a financovať výrobcovia.

- Verejná databáza ENERGY STAR by mala pomôcť spotrebiteľom a orgánom verejnej moci určiť najlepšie úrovne energetickej účinnosti pre požadovanú funkčnú hospodárnosť, najmä na účely verejného obstarávania.

5. Záver: Návrh na obnovenie dohody

Platnosť súčasnej dohody sa skončí v júni 2006. Argumenty na uzatvorenie dohody s USA, ktoré pochádzajú z konca deväťdesiatych rokov, sú dnes ešte silnejšie. Vzhľadom na skúsenosti získané počas prvého obdobia implementácie programu ENERGY STAR v EÚ sa navrhuje pokračovať v účasti ES na programe ENERGY STAR počas druhého päťročného obdobia z týchto dôvodov:

- Účinné využívanie energie je jedným z hlavných pilierov trvalo udržateľného zásobovania energiou v Spoločenstve. V Zelenej knihe Komisie o energetickej účinnosti sa určujú tieto hlavné prínosy účinného využívania energie: zabezpečenie konkurencieschopnosti európskeho priemyslu prostredníctvom nižších výdavkov na energiu, ochrana životného prostredia prostredníctvom zníženia emisií oxidu uhličitého pochádzajúcich z využívania energie, zabezpečenie zásobovania energiou prostredníctvom zníženia energetického dopytu a následné zníženie závislosti od dovozu energie.

- Energetická spotreba kancelárskych prístrojov má významný podiel na spotrebe elektrickej energie v ES. Môže sa zvýšiť napríklad v dôsledku zvýšenej funkčnosti a výkonu (napríklad rýchlosť počítačového spracovania) a v dôsledku zvýšeného počtu prístrojov používaných na súkromné či podnikateľské účely. Energetická hospodárnosť kancelárskych prístrojov sa preto musí ďalej optimalizovať.

- V programe ENERGY STAR sa určuje rámec na koordináciu úsilia členských štátov a Spoločenstva na zlepšenie energetickej účinnosti kancelárskych prístrojov. Koordinovaný prístup je nevyhnutný s cieľom minimalizovať negatívny vplyv na priemysel a obchod, keďže nekoordinované požiadavky stanovené na vnútroštátnej úrovni by mali za následok ďalšie náklady pre výrobcov, obchod a následne pre kupujúcich a užívateľov kancelárskych prístrojov.

- Keďže s kancelárskymi prístrojmi sa obchoduje na celom svete, mali by sa opatrenia na optimalizáciu ich energetickej účinnosti implementovať v spolupráci s globálnymi aktérmi a subjektmi prijímajúcimi rozhodnutia. V programe ENERGY STAR sa ustanovuje rámec koordinácie opatrení s USA, Japonskom, Kóreou a ďalšími kľúčovými trhmi a ktorých cieľom je zlepšenie energetickej účinnosti kancelárskych prístrojov.

- Výrobcovia v širokej miere uznávajú program ENERGY STAR. Okrem toho je v USA dôležitý pre verejné obstarávanie, keďže technické špecifikácie sa musia v rámci činností verejného obstarávania dodržiavať, čím sa vplyv tohto programu významne posilňuje. Ak by sa od orgánov verejnej moci v Spoločenstve vyžadovalo, aby obstarávali zariadenie, ktoré je aspoň také energeticky účinné, ako sa stanovuje v technických špecifikáciách programu ENERGY STAR, ešte viac by sa posilnilo postavenie energeticky účinnejších prístrojov na trhu. V ideálnom prípade by v dôsledku toho značná väčšina prístrojov dostupných na trhu spĺňala po určitom čase technické špecifikácie ENERGY STAR. Je preto možné dosiahnuť významné energetické úspory pod podmienkou, že technické špecifikácie sú náročné (napr. v čase definovania kritérií im zodpovedá 25% typov výrobkov, ako sa navrhuje v novom návrhu dohody).

- Komisia sa domnieva, že prínos odborníkov ES je dôležitý a prispieva k vypracovaniu konzistentných a náročných technických špecifikácií. Keďže je pravdepodobné, že značná časť trhu bude po istom čase spĺňať technické špecifikácie ENERGY STAR, stanovenie náročných požiadaviek bude mať za následok významné zlepšenia v energetickej spotrebe kancelárskych prístrojov.

- Hoci kvantifikácia nie je možná, útvary Komisie sa domnievajú, že program ENERGY STAR pre kancelárske prístroje prispel k zlepšeniu energetickej účinnosti kancelárskych prístrojov. Na druhej strane stále existuje významný potenciál na zlepšenie energetickej hospodárnosti kancelárskych prístrojov nákladovo efektívnym spôsobom.

- Rýchlosť inovácie a vývojových cyklov výrobkov si vyžadujú veľmi pružné nástroje, ako sú dobrovoľné systémy označovania, ktoré sa dokážu rýchlejšie prispôsobiť trhovému vývoju s cieľom zlepšiť energetickú účinnosť kancelárskych prístrojov. Program ENERGY STAR sa v porovnaní s povinným energetickým označovaním v rámci smernice 92/75/ES považuje za najadekvátnejší politický nástroj pre Spoločenstvo na získavanie potenciálnych energetických úspor. Je tiež doplnkom k smernici 2005/32/ES na stanovenie požiadaviek na ekodizajn výrobkov.

- Program Energy Star a najmä jeho databáza, ktorú riadi Komisia a EPA, sa môže použiť ako základ pre činnosti orgánov na celoštátnej, regionálnej a miestnej úrovni najmä na podporu energeticky účinných kancelárskych prístrojov. Programom sa posilňuje trhová transparentnosť v odvetví kancelárskych prístrojov, najmä pokiaľ ide o energetickú hospodárnosť kancelárskych prístrojov. Je to nevyhnutný predpoklad pre činnosti zamerané na motiváciu spotrebiteľov, ako aj orgánov terciárnej sféry a verejného obstarávania, aby do rozhodovania o nákupe zahrnuli energetickú účinnosť a celkové náklady na vlastníctvo vrátane výdavkov na spotrebu elektrickej energie.

Strany v rámci ÚESES na svojom stretnutí 2. decembra 2005 podporili toto hodnotenie a vyslovili sa za zásadu uzatvoriť novú dohodu s USA s realizáciou úprav, ktoré vyplynuli zo skúseností nadobudnutých počas prvého obdobia.

[1] Ú. v. EU L 172, 26.6.2001, s. 3

[2] Ú. v. EÚ L 99, 17.4.2003, s. 47

[3] Ú. v. EU L 332, 15.12.2001, s. 1

[4] Ú. v. EÚ L 67, 12.3.2003, s. 22