30.11.2013   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 320/34


ROZHODNUTIE RADY 2013/698/SZBP

z 25. novembra 2013

na podporu celosvetového mechanizmu nahlasovania nedovolených ručných a ľahkých zbraní a iných nedovolených konvenčných zbraní a munície s cieľom znížiť nebezpečenstvo nedovoleného obchodovania s nimi

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii, a najmä na jej článok 26 ods. 2 a článok 31 ods. 1,

so zreteľom na návrh vysokej predstaviteľky Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku,

keďže:

(1)

Európska rada 13. decembra 2003 prijala Európsku bezpečnostnú stratégiu, v ktorej sa určuje päť hlavných výziev, ktorým musí Únia čeliť: terorizmus, šírenie zbraní hromadného ničenia, regionálne konflikty, zlyhanie štátu a organizovaná trestná činnosť. V štyroch z týchto piatich výziev sú hlavnými faktormi následky nedovolenej výroby, transferu a obehu konvenčných zbraní vrátane ručných a ľahkých zbraní (ďalej len „RĽZ“) a ich nadmerného hromadenia a nekontrolovaného šírenia. Prispievajú k nestabilite v subsaharskej Afrike, na Blízkom východe a v mnohých ďalších regiónoch sveta, zhoršujú konflikty a podkopávajú proces budovania mieru po skončení konfliktu, a preto predstavujú vážnu hrozbu pre mier a bezpečnosť.

(2)

Európska rada na svojom zasadnutí 15. a 16. decembra 2005 prijala Stratégiu EÚ na boj proti nedovolenému hromadeniu RĽZ a ich munície a nedovolenému obchodovaniu s nimi (ďalej len „stratégia EÚ pre RĽZ“), v ktorej sa stanovujú usmernenia pre činnosť EÚ v oblasti RĽZ. V tejto stratégii sa Afrika identifikovala ako kontinent najviac postihnutý nedovoleným hromadením a šírením RĽZ. V stratégii sa tiež uznáva, že problém, ktorý predstavujú transfery RĽZ do subsaharskej Afriky, nemožno oddeliť od problému zdrojov týchto transferov, a uvádza sa, že je potrebné venovať osobitnú pozornosť cestám a spôsobom, ktorými sa RĽZ v Afrike šíria, vrátane nezákonného sprostredkovania a prepravy.

(3)

V stratégii EÚ pre RĽZ sa tiež uvádza, že Únia by mala posilniť a podporiť mechanizmus monitorovania sankcií a podporiť posilnenie kontroly vývozu, ako aj presadzovanie spoločnej pozície Rady 2008/944/SZBP (1), okrem iného prostredníctvom presadzovania opatrení na zlepšenie transparentnosti.

(4)

Akčným programom Organizácie Spojených národov na predchádzanie nedovolenému obchodovaniu s RĽZ vo všetkých jeho aspektoch, boj proti nemu a jeho odstránenie (ďalej len „akčný program OSN“) prijatým 20. júla 2001 sa všetky členské štáty OSN zaviazali predchádzať nedovolenému obchodovaniu s RĽZ alebo ich odkláňaniu k dispozícii neoprávneným príjemcom a predovšetkým zohľadňovať pri posudzovaní žiadostí o vývozné povolenia nebezpečenstvo, že sa RĽZ odklonia do nedovoleného obchodu.

(5)

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov 8. decembra 2005 prijalo medzinárodný nástroj umožňujúci štátom včas a spoľahlivo odhaľovať a sledovať nedovolené RĽZ.

(6)

V spoločnom strategickom partnerstve EÚ a Afriky z roku 2007 sa vymedzuje zabránenie nedovolenému obchodovaniu s RĽZ a ich nadmernému hromadeniu ako oblasť pre akciu, ktorá sa vykonáva prostredníctvom zlepšenia budovania kapacít, kontaktov, spolupráce a výmeny informácií.

(7)

Na druhej konferencii o preskúmaní akčného programu OSN v roku 2012 všetky členské štáty OSN opätovne potvrdili svoj záväzok predchádzať nedovolenému obchodovaniu s RĽZ vrátane ich odkláňania k dispozícii neoprávneným príjemcom, ako aj svoj záväzok, ktorý sa nachádza v akčnom programe OSN a týka sa posudzovania žiadostí o vývozné povolenia.

(8)

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov 2. apríla 2013 prijalo znenie zmluvy o obchode so zbraňami (ATT). Cieľom tejto zmluvy je zaviesť čo najprísnejšie spoločné medzinárodné normy pre reguláciu alebo zlepšenie regulácie medzinárodného obchodu s konvenčnými zbraňami, predchádzať nedovolenému obchodovaniu s konvenčnými zbraňami a odstraňovať ho a predchádzať ich odkláňaniu. Únia by mala podporiť všetky členské štáty OSN pri vykonávaní účinných kontrol transferov zbraní s cieľom zabezpečiť, že keď zmluva o obchode so zbraňami nadobudne platnosť, bude čo najúčinnejšia, predovšetkým pokiaľ ide o vykonávanie článku 11.

(9)

Únia chce preto financovať celosvetový mechanizmus nahlasovania nedovolených RĽZ a iných nedovolených konvenčných zbraní a ich munície s cieľom znížiť nebezpečenstvo nedovoleného obchodovania s takýmito zbraňami, aby tak prispela k dosiahnutiu cieľov uvedených vyššie,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Na účely vykonávania stratégie EÚ pre RĽZ a presadzovania mieru a bezpečnosti sledujú činnosti projektov, ktoré Únia podporuje, tieto konkrétne ciele:

vytvorenie prístupného a pre užívateľa jednoduchého celosvetového systému riadenia informácií o RĽZ a iných konvenčných zbraniach a munícii, ktoré boli odklonené alebo s ktorými sa nedovolene obchodovalo (ďalej len „iTrace“), aby tvorcovia politiky, odborníci na kontrolu konvenčných zbraní a úradníci zodpovední za kontrolu vývozu konvenčných zbraní mali relevantné informácie a mohli vytvárať účinné stratégie vychádzajúce z dôkazov a projekty proti nedovolenému šíreniu RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície,

vedenie výskumu v teréne zameraného na RĽZ a iné konvenčné zbrane a ich muníciu, ktoré sú v obehu v oblastiach postihnutých konfliktom, a vloženie všetkých zozbieraných dôkazov do systému riadenia informácií,

centralizovanie existujúcej relevantnej dokumentácie o transferoch RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície v celosvetovom systéme riadenia informácii vrátane národných správ o vývoze zbraní, správ o krajinách, ktoré sa predkladajú do registra OSN pre konvenčné zbrane a akčnému programu OSN týkajúcemu sa nedovoleného obchodovania s RĽZ, znení príslušných vnútroštátnych, regionálnych a medzinárodných nástrojov a správ o nedovolených transferoch RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície, ktoré zostavujú skupiny na monitorovanie sankcií OSN, organizácie občianskej spoločnosti a medzinárodné spravodajské médiá,

zvýšenie povedomia osvetovou činnosťou o zisteniach projektu, propagácia účelu a dostupných funkcií systému iTrace tvorcom medzinárodných a národných politík, odborníkom na kontrolu konvenčných zbraní a orgánom vydávajúcim povolenia na vývoz zbraní a zvýšenie medzinárodnej kapacity monitorovať nedovolené šírenie RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície a pomáhať tvorcom politík pri identifikácii prioritných oblastí pre medzinárodnú pomoc a spoluprácu a zníženie nebezpečenstva odkláňania RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície. Osvetové činnosti sa tiež zamerajú na koordináciu spoločného využívania informácii a budovanie vhodných partnerstiev s jednotlivcami a organizáciami schopnými poskytovať informácie, ktoré je možno vkladať do systému iTrace,

poskytovanie správ o hlavných politických otázkach, ktoré sa vypracujú na základe údajov z vyšetrovaní v teréne uvedených v systéme iTrace, týkajúcich sa konkrétnych oblastí, ktoré si vyžadujú medzinárodnú pozornosť, vrátane dôležitých vzorcov nedovoleného obchodovania s RĽZ a inými konvenčnými zbraňami a muníciou a regionálneho rozdelenia zbraní a munície, s ktorými sa nedovolene obchodovalo.

Únia financuje tento projekt a jeho podrobný opis sa uvádza v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

Článok 2

1.   Za vykonávanie tohto rozhodnutia zodpovedá vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku (ďalej len „VP“).

2.   Projekt uvedený v článku 1 technicky vykonáva spoločnosť Conflict Armament Research Ltd (ďalej len „spoločnosť CAR“).

3.   Spoločnosť CAR vykonáva svoje úlohy pod vedením VP. VP na tento účel uzavrie so spoločnosťou CAR potrebné dojednania.

Článok 3

1.   Referenčná suma na vykonávanie projektu uvedeného v článku 1 je 2 320 000 EUR. Celkový odhadovaný rozpočet celého projektu je 2 416 667 EUR a na jeho zabezpečení sa finančne podieľa aj spoločnosť CAR.

2.   Výdavky financované zo sumy stanovenej v odseku 1 sa riadia v súlade s postupmi a pravidlami, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie.

3.   Na správne riadenie referenčnej sumy uvedenej v odseku 1 dohliada Komisia. Komisia na tento účel uzatvorí so spoločnosťou CAR potrebnú dohodu. V dohode sa ustanoví, že spoločnosť CAR musí zabezpečiť zviditeľnenie príspevku Únie zodpovedajúce jeho výške.

4.   Komisia sa usiluje uzavrieť dohodu o financovaní uvedenú v odseku 3 čo najskôr po nadobudnutí účinnosti tohto rozhodnutia. O všetkých ťažkostiach v tomto procese, ako aj o dátume uzavretia uvedenej dohody informuje Radu.

Článok 4

1.   VP podáva Rade správu o vykonávaní tohto rozhodnutia na základe pravidelných štvrťročných správ, ktoré pripraví spoločnosť CAR. Tieto správy tvoria základ pre hodnotenie, ktoré uskutoční Rada.

2.   Komisia podáva správy o finančných aspektoch projektu uvedeného v článku 1.

Článok 5

1.   Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

2.   Toto rozhodnutie stráca účinnosť 24 mesiacov odo dňa uzavretia dohody uvedenej v článku 3 ods. 3. Toto rozhodnutie však stráca účinnosť šesť mesiacov od jeho nadobudnutia účinnosti, ak sa v tejto lehote neuzavrie žiadna dohoda.

V Bruseli 25. novembra 2013

Za Radu

predseda

D. PAVALKIS


(1)  Spoločná pozícia Rady 2008/944/SZBP z 8. decembra 2008, ktorou sa vymedzujú spoločné pravidlá upravujúce kontrolu vývozu vojenskej technológie a materiálu (Ú. v. EÚ L 335, 13.12.2008, s. 99.)


PRÍLOHA

Systém iTrace – celosvetový mechanizmus nahlasovania RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície

1.   Základ a zdôvodnenie podpory v rámci SZBP

1.1.   Toto rozhodnutie vychádza z rozhodnutí Rady, ktoré na seba nadväzujú, a to bojovať proti destabilizačnému vplyvu odkláňania SĽZ a iných konvenčných zbraní a nedovolenému obchodovaniu s nimi. Nedovolené šírenie SĽZ a iných konvenčných zbraní a munície je hlavným faktorom, ktorý narúša stabilitu štátov a zhoršuje konflikty, čo predstavuje vážne ohrozenie mieru a bezpečnosti. Ako sa uvádza v stratégii EÚ pre RĽZ, Afrika je aj naďalej kontinentom najviac postihnutým vnútornými konfliktami, ktoré zhoršuje destabilizačný príliv RĽZ. Samotný počet afrických operácií na udržanie mieru a počet zbrojných embárg jasne dokazuje veľkosť hrozby, ktorú pre africké štáty predstavuje nedovolené hromadenia a šírenie RĽZ a iných konvenčných zbraní. Nedovolené šírenie RĽZ a iných konvenčných zbraní obdobne vplýva aj na iné regióny sveta vrátane určitých častí Latinskej a Strednej Ameriky, Strednej a východnej Ázie, Balkánu a Blízkeho východu.

Medzinárodnému spoločenstvu teraz chýba veľmi dôležitá monitorovacia a diagnostická kapacita v oblasti boja proti nedovolenému šíreniu RĽZ a iných konvenčných zbraní. Príčinou sú tri prepojené faktory. Po prvé, väčšina konvenčných zbraní sa pašuje po súši a v regiónoch postihnutých konfliktom, kde je monitorovanie v teréne zriedkavé. Po druhé, prepojenie existujúcej monitorovacej kapacity je slabé a skupiny na monitorovanie sankcií OSN, misie na udržiavanie mieru a mimovládne organizácie pôsobia pomerne izolované jedna od druhej a informácie, ktoré poskytujú, sú čiastkové. Po tretie, obmedzené a nekoordinované monitorovanie neposkytuje tvorcom politík informácie potrebné na formulovanie účinných politík na boj proti šíreniu zbraní.

Cieľom tohto rozhodnutia je poskytnúť tvorcom politík, odborníkom na kontrolu zbraní a úradníkom, ktorí majú na starosti kontrolu vývozu zbraní, systematicky zostavené relevantné informácie, ktoré im umožnia vypracovať účinné a podložené stratégie boja proti nedovolenému šíreniu RĽZ a iných konvenčných zbraní a ich munície, aby sa zvýšila medzinárodná a regionálna bezpečnosť. Podporí sa ním teda ich úsilie skombinovať úspešnú stratégiu reakcie s vhodnou preventívnou akciou s cieľom bojovať proti nedovolenej ponuke a nedovolenému dopytu a zabezpečiť účinnú kontrolu konvenčných zbraní v tretích krajinách.

1.2.   Týmto rozhodnutím sa vytvára verejne dostupný online systém, v ktorom sa budú sledovať nedovolené RĽZ a iné nedovolené konvenčné zbrane a munícia, pričom sa budú mapovať konkrétne typy zbraní, dodávatelia, vektory transferov a nedovolení príjemcovia (ďalej len „iTrace“). So zameraním na regióny postihnuté konfliktom bude systém iTrace slúžiť ako celosvetový mechanizmus nahlasovania, ktorý umožní vládam jednotlivých krajín monitorovať nedovolené obchodovanie s RĽZ a inými konvenčnými zbraňami a muníciou a rozpoznať prípady odklonenia. Bude to prvý celosvetový mechanizmus na systematické monitorovanie nedovoleného obchodovania s RĽZ a inými konvenčnými zbraňami a muníciou, ktorý tak bude pomáhať pri určovaní vhodných opatrení na zníženie nebezpečenstva ich odklonenia a nedovoleného obchodovania s nimi. Keď zmluva o obchode so zbraňami (ATT) nadobudne platnosť, systém bude tiež pomáhať monitorovať vykonávanie tejto dohody, poskytovať komplexné informácie na podporu posúdení vykonávania zmluvy o obchode so zbraňami a posilní kapacitu vlád jednotlivých krajín predvídať vplyv rozhodnutí o udelení povolenia na vývoz zbraní.

Týmto rozhodnutím sa ustanovuje úprava sofistikovaného softvéru spravovania informácií, vývoj online portálu na geopriestorové mapovanie nedovolených transferov zbraní, v ktorom sa bude dať plne vyhľadávať, a program vyšetrovaní v teréne, ktorých výsledky a dôkazy o nedovolených transferoch zbraní sa budú v reálnom čase vkladať do systému iTrace. Týmto rozhodnutím sa stanovuje aj preskúmanie a overovanie existujúcich dôkazov nedovoleného obchodovania so zbraňami, ktoré sa vložia do systému iTrace.

2.   Celkové ciele

Akciou opísanou nižšie sa podporí medzinárodné spoločenstvo v boji proti destabilizujúcemu vplyvu odklonenia RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície a nedovoleného obchodovania s nimi. Tvorcom politík, odborníkom na kontrolu zbraní a úradníkom, ktorí majú na starosti kontrolu vývozu zbraní, sa poskytnú relevantné informácie, ktoré im umožnia vypracovať účinné a podložené stratégie boja proti nedovolenému šíreniu RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície, aby sa zvýšila medzinárodná a regionálna bezpečnosť. Podrobnejšie sa touto akciou zabezpečia:

a)

konkrétne informácie o nedovolenom obchodovaní s RĽZ a inými konvenčnými zbraňami, ktoré sú potrebné na účinnejšie monitorovanie vykonávania akčného programu OSN týkajúceho sa nedovoleného obchodovania s RĽZ;

b)

konkrétne informácie na posilnenie realizácie medzinárodného nástroja na sledovanie;

c)

konkrétne informácie na sledovanie hlavných trás a subjektov zapojených do dodávok RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície do regiónov postihnutých konfliktom alebo dodávok medzinárodným teroristickým organizáciám a na poskytovanie dôkazov o skupinách a jednotlivcoch, ktorí sa zapájajú do nedovoleného obchodovania, čím sa podporia vnútroštátne súdne konania;

d)

možnosť posilniť spoluprácu medzi príslušnými orgánmi OSN, misiami a inými medzinárodnými organizáciami v oblasti sledovania RĽZ a iných konvenčných zbraní a poskytovania informácií, ktorými sa priamo podporí existujúci mechanizmus monitorovania vrátane systému Interpolu s názvom iARMS;

e)

príslušné informácie na určenie prioritných oblastí pre medzinárodnú spoluprácu a pomoc na účinný boj proti odkláňaniu RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície a proti nedovolenému obchodovaniu s nimi, akým je napríklad financovanie projektov týkajúcich sa riadenia bezpečnosti zásob a/alebo riadenia hraníc;

f)

mechanizmus na pomoc pri monitorovaní vykonávania zmluvy o obchode so zbraňami po jej nadobudnutí platnosti, konkrétne na zistenie odklonenia transferu konvenčných zbraní, ako aj na pomoc vládam pri posudzovaní rizika odklonenia pred vývozom konvenčných zbraní, osobitne rizika odklonenia v rámci nakupujúcej krajiny alebo opätovného vývozu za nežiaducich podmienok.

3.   Dlhodobá udržateľnosť a výsledky projektu

Touto akciou sa vytvorí trvalý rámec pre udržateľné monitorovanie nedovoleného šírenia RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície. Očakáva sa, že zásadne posilní existujúce informácie týkajúce sa zbraní a výrazne podporí cielený rozvoj účinných kontrol konvenčných zbraní a politiky kontroly vývozu zbraní. Konkrétne, prostredníctvom projektu sa:

a)

vyvinie systém riadenia informácií, ktorým sa zabezpečí dlhodobý (najmenej 10 rokov) zber a analýza údajov o nedovolených konvenčných zbraniach;

b)

tvorcom politík a odborníkom v oblasti kontroly konvenčných zbraní poskytne nástroj na vymedzenie účinnejších stratégií a stanovenie prioritných oblastí pomoci a spolupráce (napríklad identifikáciou mechanizmov spolupráce na subregionálnej a regionálnej úrovni, mechanizmov koordinácie a spoločného využívania informácií, ktoré je potrebné zaviesť alebo posilniť, identifikáciou nezabezpečených zásob jednotlivých krajín, trás nedovolených transferov, slabých kontrol hraníc a nedostatočných kapacít v oblasti presadzovania práva);

c)

zabezpečí jeho vlastná flexibilita vytvárať informácie dôležité pre politiku bez ohľadu na rýchlo sa meniace politické požiadavky;

d)

významne zvýši efektívnosť medzinárodných organizácií a osôb, ktoré monitorujú zbrane, tým, že sa zabezpečí mechanizmus spoločného využívania informácií s čoraz širším rozsahom.

4.   Opis akcie

4.1.   Projekt 1: Vytvorenie celosvetového systému riadenia informácii o sledovaní zbraní iTrace a online mapovacieho portálu

4.1.1.   Cieľ projektu

Projektom sa vytvorí softvér potrebný na spracovanie, potvrdenie a zmapovanie informácií o RĽZ a iných konvenčných zbraniach a munícii, ktoré boli odklonené alebo s ktorými sa nedovolene obchodovalo. Systém riadenia informácií Dfuze, ktorý sa už používa vo viacerých štátnych policajných a spravodajských službách, sa prispôsobí na spracovávanie informácií o zbraniach. Systém ponúka aj analýzu organizačnej siete na účely monitorovania činností teroristických skupín alebo zločineckých organizácií v súvislosti s nedovoleným obchodovaním so zbraňami vrátane finančných prepojení. Geopriestorové mapovacie funkcie systému Dfuze prejdú rozsiahlou úpravou, aby poskytovali funkcie systému iTrace ako úplné vyhľadávanie, verejný prístup, online mapovací portál a pridružené funkcie na sťahovanie údajov.

4.1.2.   Činnosti projektu

V rámci tohto projektu sa budú vykonávať tieto činnosti:

a)

nadobudnutie servera, počítačovej a sieťovej infraštruktúry, ktoré sú potrebné na fungovanie celosvetového systému riadenia informácii o sledovaní RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície iTrace a online mapovacieho portálu;

b)

nákup a revízia systému riadenia informácií Dfuze, predovšetkým úprava kategorizácie polí na zadávanie údajov a vytvorenie online mapovacieho portálu systému iTrace.

4.1.3.   Výsledky projektu

Prostredníctvom projektu sa:

a)

akémukoľvek online používateľovi umožní prehliadať konkrétnu lokalitu, krajinu, región alebo kontinent na svete;

b)

identifikujú RĽZ a iné konvenčné zbrane a munícia, ktoré boli odklonené alebo s ktorými sa nedovolene obchodovalo, v danej lokalite, krajine, v danom regióne alebo na danom kontinente a poskytnú o nich obrazové dôkazy;

c)

zaznamenajú na online mapu sveta dátumy transferov, trasy nedovolených dodávok a priekupníkov v prípade ktorejkoľvek (z tisícov) položiek RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície, s ktorými sa nedovolene obchoduje;

d)

automaticky vyhľadajú podobné prípady (RĽZ a iné konvenčné zbrane alebo munícia rovnakého typu, krajina výroby alebo výrobná séria) a tieto položky a ich lokality sa zaznamenajú na online mape sveta;

e)

identifikujú a zmapujú prepojenia medzi typmi RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície, ktoré boli odklonené alebo s ktorými sa nedovolene obchodovalo, alebo medzinárodnými organizáciami spojenými s nedovoleným obchodovaním;

f)

vytvárajú komplexné správy (napríklad rozsah odklonenia v danej krajine alebo pôvod odklonených konvenčných zbraní), ktoré sa rozpošlú vo formáte PDF;

g)

zaznamenáva podľa krajín aj globálne existujúca relevantná dokumentácia o transferoch RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície vrátane národných správ o vývoze zbraní, správ o krajinách, ktoré sa predkladajú do registra OSN pre konvenčné zbrane a akčnému programu OSN týkajúcemu sa nedovoleného obchodovania s RĽZ, znenia príslušných vnútroštátnych, regionálnych a medzinárodných nástrojov a správy o nedovolených transferoch RĽZ a iných nedovolených konvenčných zbraní a munície, ktoré zostavujú skupiny na monitorovanie sankcií OSN, organizácie občianskej spoločnosti a medzinárodné spravodajské médiá;

h)

hladko napája na Interpol iARMS, čím sa Interpolu umožní uskutočniť krížové porovnanie zbraní použitých pri trestnej činnosti v systéme iARMS s informáciami o zbraniach v konfliktoch, ktoré vytvára systém iTrace;

i)

vypracúvajú správy o posúdení rizika v stanovenom formáte s cieľom pomôcť odborníkom na kontrolu konvenčných zbraní pri identifikácii prioritných oblastí na zlepšenie, pomoc a spoluprácu a s cieľom pomôcť vnútroštátnym orgánom, ktoré povoľujú vývozy zbraní, rozoznať konkrétne nebezpečenstvo odklonenia zbraní.

4.1.4.   Ukazovatele vykonávania projektu

Projektom sa vytvorí bezplatný, verejne prístupný online mapovací systém bez obmedzení možných užívateľov.

4.1.5.   Užívatelia projektu

Po naplnení (pozri oddiel 4.2 a 4.3) bude systém iTrace poskytovať komplexné informácie, ktoré budú jasne zamerané (nie však obmedzené) na tvorcov národných politík kontroly zbraní, orgány povoľujúce vývoz zbraní, regionálne a medzinárodné organizácie [vrátane skupín na monitorovanie sankcií OSN, misií OSN na udržiavanie mieru, Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC), Úradu OSN pre otázky odzbrojenia (UNODA) a Interpolu], mimovládne výskumné organizácie [vrátane Bonnského medzinárodného centra pre konverziu (BICC), Skupiny pre výskum a informácie o mieri (GRIP), Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru (SIPRI) a Small Arms Survey], osvetové organizácie (vrátane Amnesty International a Human Rights Watch) a na medzinárodné spravodajské médiá.

4.2.   Projekt 2: Vyšetrovania v teréne a retrospektívny výskum potrebný na vloženie údajov do systému iTrace v reálnom čase spolu s dôkaznými materiálmi o odkloneniach RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície a o nedovolenom obchodovaní s nimi a s ďalšími relevantnými informáciami.

4.2.1.   Cieľ projektu

Projektom sa povedie výskum v teréne v oblasti RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície, ktoré sú v obehu v oblastiach postihnutých konfliktom. Projekt je pilotnou iniciatívou, ktorej cieľom je potvrdiť užitočnosť systému iTrace tým, že bude vytvárať aktuálne informácie o odkloneniach RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície a o nedovolenom obchodovaní s nimi v okrajových krajinách subsaharskej oblasti. V rámci svojho rozsahu sa bude vzťahovať na viacero krajín, ktoré v členských štátoch EÚ vyvolávajú osobitné obavy, vrátane napríklad Stredoafrickej republiky, Líbye, Mali, Nigeru, Južného Sudánu, Sudánu a Somálska. Okrem toho sa v rámci projektu vykoná retrospektívny výskum, aby sa do systému iTrace vložili overené existujúce informácie o relevantných transferoch, ktoré sa zozbierali od iných organizácií, ako je spoločnosť CAR.

4.2.2.   Činnosti projektu

V rámci tohto projektu sa budú vykonávať tieto činnosti:

a)

nasadenie kvalifikovaných odborníkov na zbrane, ktorí budú v teréne vykonávať analýzu nedovolených konvenčných zbraní, munície a súvisiacich prostriedkov získaných z ozbrojených konfliktov v okrajových štátoch subsaharskej oblasti;

b)

analýza, preskúmanie a overenie dôkazných materiálov o nedovolených RĽZ a iných nedovolených zbraniach, munícii a o ich používateľoch, okrem iného: fotografie zbraní, ich súčiastok a vnútorných a vonkajších označení, obaly, súvisiace doklady o preprave a výsledky vyšetrovaní v teréne (používatelia, dodávatelia a trasy transferov);

c)

preskúmanie a overenie dôkazov z nedávnej minulosti o relevantných transferoch RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície, ktoré zozbierali iné organizácie, ako je spoločnosť CAR, vrátane správ skupín na monitorovanie sankcií OSN, organizácií občianskej spoločnosti a medzinárodných spravodajských médií;

d)

vloženie všetkých zozbieraných a preskúmaných dôkazov do systému riadenia informácii iTrace a na online mapovací portál;

e)

identifikácia a podpora miestnych partnerov, aby sa zabezpečil udržateľný zber údajov na podporu systému iTrace počas celej doby trvania navrhovanej akcie a po jej skončení;

f)

spojenie s vládami členských štátov EÚ na účely predbežného určenia národných kontaktných bodov a koordinačný mechanizmus na účely objasnenia rozsahu vyšetrovaní spoločnosti CAR a zmiernenia možných konfliktov záujmov pred jej vyšetrovaním.

Projekt sa bude vykonávať postupne počas celého dvojročného obdobia projektu iTrace.

4.2.3.   Výsledky projektu

Prostredníctvom projektu sa:

a)

na mieste zdokumentujú hmotné dôkazy o RĽZ a iných konvenčných zbraniach a munícii, ktoré boli odklonené alebo s ktorými sa nedovolene obchodovalo, v regiónoch postihnutých konfliktom na okraji subsaharskej oblasti;

b)

na základe dôkazov, ktoré o RĽZ a iných konvenčných zbraniach a munícii, ktoré boli odklonené alebo s ktorými sa nedovolene obchodovalo, vo všetkých regiónoch zozbierala spoločnosť CAR a iné organizácie, sa overia a vypracujú prípady nedovoleného obchodovania;

c)

poskytnú konkrétne obrazové dôkazy o RĽZ a iných konvenčných zbraniach a munícii, ktoré boli odklonené alebo s ktorými sa nedovolene obchodovalo, vrátane fotografií zbraní a munície, sériových čísel, továrenských značiek, škatúľ, dodacích listov, dokladov o preprave a potvrdení o konečnom užívateľovi;

d)

vytvárajú textové popisy nedovolenej činnosti vrátane trás nedovoleného obchodovania, aktérov zapojených do odkláňania alebo nedovoleného transferu a posúdenia spolupôsobiacich faktorov (vrátane neúčinného riadenia zásob a neúčinnej bezpečnosti zásob a premyslených sietí nedovolených dodávok, ktoré riadia štáty);

e)

vkladajú dôkazy uvedené vyššie do systému riadenia informácií iTrace a na online mapovací portál, ktoré budú verejnosti plne prístupné.

4.2.4.   Ukazovatele vykonávania projektu

Až 30 nasadení do terénu (vrátane – v prípade potreby – predĺžených nasadení) v období dvoch rokov s cieľom vytvoriť dôkazy, ktoré sa vložia do systému riadenia informácií iTrace a na online mapovací portál.

4.2.5.   Užívatelia projektu

Pozri oddiel 4.1.5 vyššie, kde sa nachádza celý zoznam užívateľov, ktorý je rovnaký pre všetky projekty uvedené v tomto rozhodnutí.

4.3.   Projekt 3: Osvetové činnosti zamerané na zainteresované strany a medzinárodná koordinácia

4.3.1.   Cieľ projektu

Projektom sa dokáže prospech systému iTrace pre tvorcov medzinárodnej i vnútroštátnej politiky, odborníkov v oblasti kontroly konvenčných zbraní a pre orgány povoľujúce vývoz zbraní. Osvetové činnosti sa tiež zamerajú na koordináciu spoločného využívania informácii a budovanie vhodných partnerstiev s jednotlivcami a organizáciami schopnými poskytovať informácie, ktoré možno vkladať do systému iTrace.

4.3.2.   Činnosti projektu

V rámci tohto projektu sa budú vykonávať tieto činnosti:

a)

prezentácie zamestnancov spoločnosti CAR na dvoch bruselských konferenciách. Prezentácie sa zamerajú na predvedenie systému iTrace s dôrazom na 1. jeho konkrétny prínos pri napomáhaní monitorovania vykonávania akčného programu OSN a zmluvy o obchode so zbraňami; 2. jeho užitočnosť pri identifikácii prioritných oblastí pre medzinárodnú pomoc a spoluprácu a 3. jeho užitočnosť ako profilovacieho mechanizmu na posúdenie rizík pre orgány povoľujúce vývoz zbraní;

b)

prezentácie zamestnancov spoločnosti CAR na rôznych medzinárodných konferenciách [EÚ, OSN, OBSE a na konferenciách regionálnych organizácií vrátane Africkej únie, Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) a Regionálneho centra pre ručné zbrane v regióne Veľkých jazier, v Africkom rohu a v susedných krajinách (RECSA)]. Prezentácie sa zamerajú na predvedenie systému iTrace tvorcom politík s cieľom presadzovať a rozvíjať vhodné partnerstvá s jednotlivcami a organizáciami, ktoré sú schopné vytvárať informácie, ktoré možno vkladať do systému iTrace, ako aj s cieľom pomôcť tvorcom politík pri identifikácii prioritných oblastí pre medzinárodnú pomoc a spoluprácu.

Projekt sa bude vykonávať počas celého dvojročného obdobia projektu iTrace.

4.3.3.   Výsledky projektu

Prostredníctvom projektu sa:

a)

bude propagovať užitočnosť systému iTrace pre tvorcov vnútroštátnych a medzinárodných politík, ktorí sa usilujú o vykonávanie dohôd o kontrole RĽZ a iných konvenčných zbraní a o kontrole vývozu zbraní (akčný program OSN a zmluva o obchode so zbraňami) a zhodnotí ich vykonávanie;

b)

poskytnú relevantné informácie, ktoré tvorcom politík a odborníkom v oblasti kontroly konvenčných zbraní pomôžu pri identifikácii prioritných oblastí pre medzinárodnú pomoc a spoluprácu a pri vypracúvaní účinných stratégií proti šíreniu zbraní;

c)

orgánom povoľujúcim vývoz zbraní poskytnú okrem platformy pre spätnú reakciu a vylepšenie systému aj podrobné informácie o systéme iTrace a o jeho užitočnosti v oblasti posúdenia rizika;

d)

rozšíri sieť narastajúcej skupiny odborníkov v oblasti kontroly RĽZ a iných konvenčných zbraní, ktorí na mieste vyšetrujú odklonenie konvenčných zbraní a munície a nedovolené obchodovanie s nimi;

e)

zvýši povedomie verejnosti o sledovaní RĽZ a iných konvenčných zbraní a munície ako prostriedku na pomoc pri monitorovaní vykonávania akčného programu OSN, zmluvy o obchode so zbraňami a iných medzinárodných a regionálnych nástrojov na kontrolu zbraní a na kontrolu vývozu zbraní.

4.3.4.   Ukazovatele vykonávania projektu

Uskutoční sa až 12 konferencií, na ktorých sa zúčastnia zamestnanci spoločnosti CAR a z ktorých sa dve budú konať v Bruseli. Na všetkých konferenciách sa bude prezentovať systém iTrace. Záverečná správa bude obsahovať programy konferencií a ich stručný súhrn.

4.3.5.   Užívatelia projektu

Pozri oddiel 4.1.5 vyššie, kde sa nachádza celý zoznam užívateľov, ktorý je rovnaký pre všetky projekty uvedené v tomto rozhodnutí.

4.4.   Projekt 4: Správy systému iTrace

4.4.1.   Cieľ projektu

Projekt poskytne správy o kľúčových politických otázkach vypracované na základe údajov, ktoré sa získali z vyšetrovaní v teréne a nachádzajú sa v systéme iTrace. Správy sa zamerajú na zdôraznenie osobitných oblastí, ktoré vyvolávajú obavy medzinárodného spoločenstva, vrátane hlavných vzorcov nedovoleného obchodovania s RĽZ a inými konvenčnými zbraňami a muníciou, regionálneho rozdelenia konvenčných zbraní a munície, s ktorými sa nedovolene obchoduje, a prioritných oblastí, ktoré si vyžadujú medzinárodnú pozornosť.

4.4.2.   Činnosti projektu

Podrobná analýza, ktorá povedie k zostaveniu, preskúmaniu, redakcii a uverejneniu štyroch správ systému iTrace.

4.4.3.   Výsledky projektu

Prostredníctvom projektu sa:

a)

vypracujú štyri správy, pričom každá sa zameria na samostatnú otázku, ktorá vyvoláva obavy medzinárodného spoločenstva;

b)

zabezpečí rozšírenie správ systému iTrace do všetkých členských štátov EÚ;

c)

vypracuje cielená osvetová stratégia na zabezpečenie maximálneho celosvetového pokrytia;

d)

zabezpečí viditeľnosť akcie v politickej aréne a v medzinárodných spravodajských médiách, okrem iného prezentáciou informácií o nedovolených zbraniach podľa tém; poskytovaním analýz dôležitých pre politiky na podporu prebiehajúcich procesov kontroly zbraní a prostredníctvom prispôsobenia správ tak, aby vyvolali čo najväčší záujem medzinárodných spravodajských médií.

4.4.4.   Ukazovatele vykonávania projektu

Počas trvania navrhovanej akcie sa vypracujú štyri online správy systému iTrace a zabezpečí sa ich globálne rozšírenie.

4.4.5.   Užívatelia projektu

Pozri oddiel 4.1.5 vyššie, kde sa nachádza celý zoznam užívateľov, ktorý je rovnaký pre všetky projekty uvedené v tomto rozhodnutí.

5.   Miesta vykonávania

Projekt 1 sa vykonáva v Spojenom kráľovstve. V projekte sa uznáva, že požadované výsledky vyšetrovaní v teréne nemožno zopakovať na diaľku, a projekt 2 si bude vyžadovať nasadenie odborníkov na konvenčné zbrane do terénu v okrajových krajinách subsaharskej Afriky. Tieto nasadenia sa posúdia individuálne vzhľadom na bezpečnosť, prístup a dostupnosť informácií. Spoločnosť CAR už nadviazala kontakty alebo začala s realizáciou projektov v mnohých dotknutých okrajových krajinách subsaharskej Afriky. Projekt 3 bude prebiehať na medzinárodných konferenciách po celom svete, aby sa zabezpečila čo najväčšia viditeľnosť projektu. Projekt 4 sa zostaví v Spojenom kráľovstve.

6.   Trvanie

Celková odhadovaná dĺžka trvania spojených projektov je 24 mesiacov.

7.   Vykonávací subjekt a viditeľnosť EÚ

7.1.   Technické vykonávanie tohto rozhodnutia sa zveruje spoločnosti CAR. Spoločnosť CAR vykonáva svoje úlohy pod vedením VP.

Spoločnosť CAR vzišla z rozširujúcej sa siete vyšetrovateľov zbraní, ktorá je od roku 2006 priekopníkom v identifikácii a sledovaní konvenčných zbraní a munície. Je to jediná organizácia mimo systému OSN, ktorá sa venuje výlučne identifikácii a sledovaniu konvenčných zbraní, munície a súvisiacich prostriedkov v teréne v súčasných ozbrojených konfliktoch a má oveľa širšiu škálu operácií, ako sú oblasti činnosti skupín na monitorovanie sankcií OSN, ktoré sa zameriavajú iba na štáty, na ktoré boli uvalené sankcie.

Jej operácie sú tiež špecializovanejšie než operácie existujúcich mimovládnych organizácií na kontrolu zbraní, akými sú BICC, GRIP, SIPRI a Small Arms Survey (ďalej len „SAS“). Spoločnosť CAR vznikla po konzultácii (1) s uvedenými organizáciami a zapĺňa dôležitú medzeru v ich výskumných a analytických činnostiach. Je tomu tak, pretože sa zameriavajú viac na spracovávanie výskumu na makroúrovni (analýza obchodných štatistík a vytváranie informácií o nedovolenom obchodovaní od tretích strán) alebo na prácu na strednej úrovni v konkrétnych krajinách (ktorá často zahŕňa prieskumy ozbrojeného násilia, ktoré nie sú samy osebe zamerané na zbrane).

Na rozdiel od týchto organizácií sa spoločnosť CAR zameriava výlučne na identifikáciu a sledovanie zbraní v teréne. Tento prístup zameraný na jednotlivé prípady a technická kapacita ho realizovať sú nevyhnuté na komplexné zmapovanie odklonenia konvenčných zbraní do krajín postihnutých konfliktom alebo v rámci nich, pričom medzinárodné spoločenstvo tento fenomén v súčasnosti nemonitoruje dostatočne. Na vykonanie tohto mapovania spoločnosti CAR vysiela do oblastí postihnutých konfliktom malé tímy vyšetrovateľov, ktorí majú aspoň 10 rokov skúseností z oblasti zbraní a ktorí na mieste skúmajú a dokumentujú nedovolené zbrane. Spoločnosť CAR tiež vykonáva činnosti, ktorými koordinuje a overuje vyšetrovania monitorov sankcií OSN, personál misií OSN, novinárov a nezávislých vedeckých pracovníkov, ktorí pôsobia v teréne, a poskytuje im pomoc.

Tieto základné spôsobilosti sú jediným spôsobom vytvárania podrobných informácií o zbraniach, ktoré sú potrebné na napĺňanie celosvetového systému nahlasovania nedovolených RĽZ a iných konvenčných zbraní, akým je iTrace.

7.2.   Zviditeľnenie EÚ

Spoločnosť CAR prijme všetky primerané opatrenia na zverejnenie faktu, že akcia bola plne financovaná Úniou. Takéto opatrenia sa vykonajú v súlade s manuálom pre komunikáciu a propagáciu vonkajšej činnosti EÚ stanoveným a uverejneným Európskou komisiou.

Spoločnosť CAR tak zabezpečí viditeľnosť príspevku Únie prostredníctvom vhodného označovania a publicity, pričom sa vyzdvihne úloha Únie, zabezpečí sa transparentnosť jej akcií a zvýši sa povedomie o dôvodoch prijatia rozhodnutia, ako aj jeho podpore zo strany Únie a výsledkoch tejto podpory. V materiáloch vytvorených v rámci projektu sa bude viditeľne zobrazovať vlajka Únie v súlade s usmerneniami Únie pre vhodné používanie a presnú reprodukciu vlajky.

8.   Predkladanie správ

Spoločnosť CAR pripraví štvrťročne pravidelné správy.


(1)  Spoločnosť CAR sa počas obdobia prípravy koncepcie projektu iTrace radila s BICC, GRIP, SAS a SIPRI. Všetky štyri organizácie uviedli, že a) nemajú technickú kapacitu viesť takýto projekt; b) aby tak mohli urobiť, vyžadovalo by si to radikálnu zmenu ich výskumného pracovného programu a nábor odborníkov, a c) systém iTrace im veľmi pomôže pri ich výskume, keďže poskytne chýbajúcu zložku, ktorou je mapovanie v teréne a ktorá doplní existujúce spôsoby monitorovania obchodu zo zbraňami, ktoré sa vykonávajú „na diaľku“.