25.3.2009   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 71/1


UZNESENIA RADY

zo 16. marca 2009

k akčnému plánu EÚ v colnej oblasti zameranému na boj proti porušovaniu práv duševného vlastníctva na roky 2009 – 2012

(2009/C 71/01)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

ZOHĽADŇUJÚC:

1.

strategickú správu Komisie (1) a nový cyklus obnovenej Lisabonskej stratégie pre rast a zamestnanosť (2008 – 2010), ktorý Európska rada iniciovala 14. marca 2008;

2.

oznámenie Komisie zo 16. júla 2008 o stratégii v oblasti práv priemyselného vlastníctva v Európe;

3.

nariadenie Rady (ES) č. 1383/2003 z 22. júla 2003, ktoré sa týka colného konania pri tovare podozrivom z porušovania niektorých práv duševného vlastníctva a opatrení, ktoré sa majú prijať pri tovare, u ktorého sa zistilo, že sa takéto práva porušili;

4.

uznesenie Rady z 25. septembra 2008 o všeobecnom európskom pláne pre boj proti falšovaniu a autorskému pirátstvu;

BERÚC NA VEDOMIE:

5.

rastúce riziko, ktoré falšované výrobky predstavujú pre zdravie a bezpečnosť, ako aj pre životné prostredie;

6.

najnovšie trendy v oblasti falšovania a pirátstva, najmä vzhľadom na nové výzvy, ktoré prináša globalizácia svetového obchodu a predaj na internete;

7.

potrebu efektívnejšie riešiť túto otázku v colnej oblasti, čo si vyžaduje posilnenie administratívnej spolupráce a užšiu spoluprácu medzi colnými orgánmi a podnikmi;

SCHVAĽUJE:

8.

akčný plán EÚ v colnej oblasti zameraný na boj proti porušovaniu práv duševného vlastníctva na roky 2009 – 2012 uvedený v prílohe, ktorý predsedníctvo vypracovalo v spolupráci s členskými štátmi a Komisiou vychádzajúc z uznesenia Rady uvedeného v bode 4;

VYZÝVA:

9.

členské štáty a Komisiu, aby zabezpečili účinné vykonávanie tohto akčného plánu;

10.

Komisiu, aby v spolupráci s predsedníctvom vykonala každoročné preskúmanie jeho vykonávania;

11.

Komisiu, aby v roku 2012 v spolupráci s členskými štátmi predložila Rade záverečnú správu o vykonávaní tohto akčného plánu.


(1)  Oznámenie Komisie Európskej rade „Strategická správa o obnovenej Lisabonskej stratégii pre rast a zamestnanosť: spustenie nového cyklu (2008 – 2010), Kráčame s duchom zmien“ KOM(2007) 803 v konečnom znení.


PRÍLOHA

Akčný plán EÚ v colnej oblasti zameraný na boj proti porušovaniu práv duševného vlastníctva na roky 2009 – 2012

Úvod

Komisia a členské štáty preskúmali činnosti v rámci EÚ zamerané na presadzovanie práv duševného vlastníctva (PDV) v colnej oblasti v období od roku 2005 do roku 2008, ktoré bolo predmetom predchádzajúceho akčného plánu na boj proti falšovaniu v colnej oblasti (1). Dospeli k záveru, že vykonávanie nariadenia Rady (ES) č. 1383/2003 a činnosti uvedené v akčnom pláne boli úspešnou reakciou na obchod s falšovaným tovarom. Každoročná štatistika, ktorú vydáva Komisia, ukazuje vzostupný trend v činnosti colných orgánov ako aj užšiu spoluprácu s držiteľmi práv.

Napriek tomu rastúca rôznorodosť zhabaných výrobkov a nové trendy, napríklad dovoz malých zásielok pochádzajúcich z predaja cez internet naznačujú, že sú potrebné ďalšie opatrenia a netreba sa uspokojiť s dosiahnutými výsledkami. Potreba reagovať na tento narastajúci problém je o to väčšia, že obchod s falšovaným tovarom predstavuje skutočnú hrozbu pre každého občana i spoločnosť ako celok.

Komisia zastáva názor, že colné orgány musia pokračovať vo svojom úsilí chrániť hospodárske záujmy, zdravie a bezpečnosť občanov a preto odporučila vypracovať ďalší akčný plán. Ten by sa mal týkať hlavných oblastí uvedených v predchádzajúcom akčnom pláne, teda právnych predpisov, výkonu v praxi, spolupráce s priemyslom, medzinárodnej spolupráce a komunikácie. V novom pláne by mal zohľadniť relevantný vývoj v colnej oblasti, napríklad modernizovaný Colný kódex Spoločenstva, ako aj vonkajšie faktory, napríklad nárast predaja cez internet. Nový akčný plán EÚ by sa mal sústrediť najmä na:

zlepšenie, a ak je to potrebné i zmeny existujúcich právnych predpisov v oblasti PDV,

zlepšenie spolupráce s držiteľmi práv,

posilnenie operačnej spolupráce medzi colnými orgánmi v EÚ a tretích krajinách,

ďalší rozvoj medzinárodnej spolupráce v oblasti presadzovania PDV,

zlepšenie propagácie a informovanosti, ako aj

riešenie problematiky predaja cez internet a poskytovanie školení ad hoc zamestnancom colných orgánov.

Nový plán by mal tiež zohľadniť ostatné nové trendy a formy distribúcie falšovaného tovaru, ktorý je pre spoločnosť nebezpečný, ktoré sú výsledkom globalizácie svetového obchodu a rastúcej účasti organizovaného zločinu.

Členské štáty a Komisia úzko spolupracovali v množstve otázok týkajúcich sa preskúmania súčasného rámca pre činnosť colných orgánov v oblasti presadzovania PDV. Všetky členské štáty uviedli, že ochrana PDV je pre ne jasnou prioritou a mnohé zastávajú názor, že pre zefektívnenie činnosti colných orgánov v oblasti PDV by bolo vhodné vypracovať a uviesť do činnosti spoločnú informačnú databázu, ktorá by obsahovala schválené žiadosti o konanie.

Rada v svojom uznesení z 25. septembra 2008 o všeobecnom európskom pláne pre boj proti falšovaniu a autorskému pirátstvu vyzvala Komisiu a členské štáty, aby na obdobie 2009 – 2012 predložili nový akčný plán boja proti falšovaniu v colnej oblasti.

Závery seminára na vysokej úrovni o boji proti falšovaniu

Preskúmanie činnosti colných orgánov v oblasti presadzovania PDV vyvrcholilo seminárom na vysokej úrovni, ktorý prebehol v Paríži 25. – 26. novembra 2008 ku koncu francúzskeho predsedníctva.

Cieľom seminára bolo zvážiť činnosť colných orgánov v boji proti falšovaniu. Generálni riaditelia colných správ členských štátov a Komisia dospeli k záveru, že budúci akčný plán by sa mal venovať štyrom hlavným výzvam, ktoré falšovanie prináša:

1.   Nebezpečný falšovaný tovar

Spotrebiteľ by mal prostredníctvom informačných kampaní na úrovni EÚ, do ktorých by sa mohli zapojiť aj colné orgány, získať informácie o niekedy dramatických následkoch falšovania tovaru. Na úrovni Spoločenstva i členských štátov by sa podľa potreby mali zmeniť právne predpisy a postupy s cieľom posilniť schopnosť colných orgánov zachytiť falšovaný tovar. Zvláštna pozornosť by sa mala venovať harmonizácií opatrení, ktoré sa týkajú zjednodušovania postupov a malých množstiev tovaru, ktorý porušuje práva duševného vlastníctva.

2.   Organizovaná trestná činnosť

Európske monitorovacie stredisko pre boj proti falšovaniu, k činnosti ktorého by mohli významne prispievať colné orgány a ktoré by bolo fórom pre výmenu najlepších postupov, by umožnilo pravidelne vyhodnocovať a analyzovať vzrastajúci trend organizovaného zločinu v oblasti falšovania. Spolupráca medzi zainteresovanými stranami by sa mala posilniť prostredníctvom rozvoja elektronických systémov na výmenu informácií. Je potrebné vykonať analýzu rizík na úrovni Spoločenstva, a pri jej vypracovávaní by sa mali využiť existujúce mechanizmy. Vypracujú sa jednotné európske akcie v colnej oblasti s dôrazom na jednotlivé témy alebo konkrétne sektory. Posilní sa nesmierne dôležité partnerstvo medzi colnými orgánmi a priemyslom.

3.   Globalizácia falšovania

Spoločný akčný plán v colnej oblasti s Čínou, ktorý finalizovali útvary Komisie, by umožnil výmenu informácií a umožnil by príslušným úradníkom z tejto krajiny bojovať proti falšovaniu. Členské štáty a Komisia budú ďalej pracovať na prijatí účinných hraničných opatrení v rámci súčasného rokovania o ACTA, navrhovanej obchodnej dohode o boji proti falšovaniu. Posilní sa medzinárodná spolupráca vo forme výmeny informácií a spoločných operácií s hlavnými partnerskými krajinami.

4.   Predaj falšovaných výrobkov na internete

Všetky členské štáty by mali venovať pozornosť predaju cez internet a vymieňať si najlepšie postupy. Zorganizujú sa semináre a pracovné skupiny s cieľom uzavrieť memorandá a porozumení s internetovými platformami a finančnými inštitúciami, ktoré sa zúčastňujú platieb online, aby sa tak umožnila výmena informácií a postupov používaných na monitorovanie a identifikáciu profesionálnych predajcov falšovaného tovaru.

Akčný plán EÚ v colnej oblasti zameraný na boj proti porušovaniu práv duševného vlastníctva na roky 2009 – 2012

Existujú problémy, ktoré ovplyvňujú prácu a účinnosť colných orgánov a pri ktorých colné správy aspoň do istej miery závisia od vývoja v iných oblastiach politiky, najmä v oblasti harmonizácie právnych predpisov týkajúcich sa práv duševného vlastníctva, ako aj postihov uplatniteľných za obchod s výrobkami porušujúcimi PDV. Je tiež potrebné posilniť spoluprácu s inými orgánmi presadzovania práva na vnútroštátnej úrovni. Základnou podmienkou na splnenie týchto požiadaviek je, aby členské štáty uznali riziká falšovania a mali spoločný záujem na koordinovanom a harmonizovanom postupe proti nim. Nový akčný plán EÚ by sa navyše mohol stať dobrým základom pre vypracovanie národných akčných plánov na boj proti porušovaniu PDV v každom členskom štáte.

Konštatuje sa tiež, že Komisia a colné správy členských štátov môžu bojom proti falšovanému tovaru významným spôsobom prispieť k činnosti Európskeho monitorovacieho strediska pre boj proti falšovaniu. Po zriadení tohto strediska by sa mu mali poskytnúť vhodné informácie o činnosti colných správ v oblasti presadzovania PDV.

Mechanizmus preskúmania

Komisia tiež zastáva názor, že je potrebné ustanoviť mechanizmus preskúmania, aby sa sledovalo vykonávanie činností uvedených v pláne. Preto na konci každého roka, na ktorý sa akčný plán vzťahuje, predloží Komisia v spolupráci s predsedníctvom Rady správu. Na posledný rok akčného plánu vypracuje Komisia v spolupráci s členskými štátmi podrobnejšiu správu.

Záver

V prílohe sa nachádza akčný plán EÚ v colnej oblasti zameraný na boj proti porušovaniu práv duševného vlastníctva na roky 2009 – 2012, ktorý je odpoveďou na výzvu Rady a umožňuje rozsiahlu činnosť colných orgánov v boji proti obchodu s tovarom, ktorý porušuje práva duševného vlastníctva (PDV).


(1)  Pojem falšovanie sa v tomto dokumente používa ako všeobecné označenia porušenia práv duševného vlastníctva, ktoré sú predmetom ustanovení nariadenia Rady (ES) č. 1383/2003.

Príloha k prílohe

 

Činnosť

Primárna zodpovednosť

Dosiahnutý pokrok

1.

Právne predpisy a dátové nástroje

 

 

1.1.

Preskúmanie nariadenia Rady (ES) č. 1383/2003 a príslušných ustanovení nariadenia Komisie (ES) č. 1891/2004 s cieľom vyjasniť a harmonizovať ich výklad, najmä vzhľadom na:

Európska komisia

 

vonkajší tranzit, prekládku – tento bod je potrebné preskúmať v spojení s inými právnymi predpismi vzhľadom na možný vznik porušenia v prípadoch, keď sa pri tranzite nájde falšovaný tovar,

 

 

ustanovenia týkajúce sa malých zásielok, ak ide o dovozy vykonané pasažiermi a prostredníctvom pošty/rýchlych zásielok balíkov – je možné, že tento bod bude potrebné preskúmať v spojení s inými právnymi predpismi,

 

 

ustanovenia týkajúce sa vykonávania zjednodušeného postupu (článok 11 nariadenia Rady č. 1383/2003),

 

 

náklady na uskladnenie a likvidáciu a problémy, na ktoré upozornili držitelia práv, týkajúce sa ich finančnej zodpovednosti podľa platných právnych predpisov,

 

 

dary pre charitatívne organizácie a recyklácia ako alternatívy voči likvidácii falšovaného tovaru,

 

 

vymedzenie pojmu falšovaný tovar v súvislosti s možným rozšírením rozsahu pôsobnosti nariadenia Rady (ES) č. 1383/2003,

 

 

poskytnutie dodatočných štatistík, ktoré sa týkajú hodnoty zhabaného tovaru, s cieľom zabezpečiť zber kvalitných údajov o zhabanom tovare a uplatnenie daného postupu pri vypracovávaní rizikových profilov,

 

 

zavedenie možnosti pozastaviť žiadosť o konanie a iné opatrenia namierené proti nečinnosti alebo zneužívaniu informácií zo strany držiteľov práv,

 

 

zavedenie akýchkoľvek potrebných dodatočných ustanovení vzhľadom na vývoj elektronického systému žiadostí o konani.

 

 

1.2.

Návrh zmeniť právne predpisy ES v colnej oblasti v súlade so závermi preskúmania právnych predpisov.

Európska komisia

 

1.3.

Vypracovať a zaviesť na úrovni Spoločenstva elektronický systém pre žiadosti o konanie, ktorý by nahradil súčasnú distribúciu tlačených dokumentov.

Európska komisia

 

1.4.

Vypracovať a zaviesť databázu colných zhabaní a súvisiacich štatistík.

Európska komisia

 

2.

Výkon v praxi

 

 

2.1.

Vypracovať spôsoby výmeny najlepších postupov, napr. porovnávanie referenčných hodnôt, školenia, výmenné pobyty s cieľom zlepšiť spoločné využívanie a výmenu relevantných informácií odborníkmi v jednotlivých členských štátoch.

Európska komisia a/alebo členské štáty

 

2.2.

Činnosti na úrovni EÚ, založené na systéme Spoločenstva na riadenie rizika s cieľom zlepšiť účinnosť kontrol zameraných na falšovanie, najmä na vonkajšej hranici EÚ.

Európska komisia

 

2.3.

Činnosť koordinovaná EÚ v oblasti:

Európska komisia

 

nebezpečných výrobkov, napríklad liekov, ktoré predstavujú najväčšie riziko pre zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov, ako aj životné prostredie,

 

 

selektívnych cielených spoločných operácií na ochranu PDV, ktoré sa sústredia na falšovanie spojené s významnými kultúrnymi, spoločenskými a športovými podujatiami (olympijské hry atď.).

 

 

2.4.

Podpora širšieho a efektívnejšieho využívania RIF (formulár oznamujúci riziko) v oblasti presadzovania PDV:

Európska komisia

 

vytvoriť skupinu pravidelných užívateľov RIF,

 

 

zriadiť a podporiť národnú sieť expertov pôsobiacich v praxi.

 

 

2.5.

Preskúmať dôsledky šíriaceho sa problému, ktorým je obchod s falšovaným tovarom prostredníctvom internetu:

Európska komisia

 

vytvoriť pracovnú skupinu expertov, ktorí by preskúmali distribúciu falšovaného tovaru prostredníctvom internetu, a podporiť spoluprácu členských štátov v tejto otázke,

 

 

organizovať semináre pre colné orgány a zainteresované strany so zvláštnym dôrazom na podrobnú analýzu internetového predaja a identifikáciu najlepších postupov v tejto oblasti.

 

 

2.6.

Vypracovať materiál pre školenia o presadzovaní PDV vrátane kurzov o PDV poskytovaných cez internet a zorganizovať príslušné školenia podľa potreby.

Európska komisia a členské štáty

 

2.7.

Zostaviť a aktualizovať zoznam expertov členských štátov v oblasti PDV a v colnej oblasti.

Európska komisia

 

3.

Spolupráca s podnikmi

 

 

3.1.

Podpora podávania žiadostí o konanie zo strany držiteľov práv, aby sa zvýšila ich informovanosť o tejto možnosti.

Európska komisia a členské štáty

 

3.2.

Podpora uzatvorenia osobitných dohôd s držiteľmi práv a inými zainteresovanými stranami o spolupráci a výmene informácií:

Európska komisia, členské štáty a držitelia práv

 

uzavrieť memorandá o porozumení s príslušnými zainteresovanými stranami, napríklad poskytovateľmi internetovných služieb,

 

 

spolupracovať s Komisiou pri zlepšovaní výmeny informácií a skúseností.

 

 

3.3.

Zorganizovať pre priemysel/držiteľov práv:

Európska komisia a členské štáty

 

cielené semináre (školenia, regionálne a pracovné semináre) s dôrazom na nové trendy a formy distribúcie falšovaného tovaru (najmä nebezpečného tovaru) a na predaj cez internet,

 

 

pravidelné stretnutia na úrovní EÚ a členských štátov podľa ich konkrétnych požiadaviek a potrieb.

 

 

3.4.

Podporiť v čo najväčšej možnej miere zavedenie elektronickej výmeny informácií so súkromným sektorom.

Európska komisia a členské štáty

 

3.5.

Podporiť využívanie výstražných formulárov/formulárov o nových trendoch, aby colné orgány mali informácie o najnovších trendoch a hrozbách v oblasti falšovania.

Európska komisia a členské štáty

 

3.6.

Poskytnúť držiteľom práv informácie o colných postupoch, ktoré súvisia s vynucovaním PDV.

Európska komisia a členské štáty

 

4.

Medzinárodná spolupráca

 

 

4.1.

Podpora rokovaní o ACTA (dohoda o boji proti falšovaniu):

Európska komisia a členské štáty

 

vytvoriť ambiciózne ustanovenia v oblasti ochrany hraníc,

 

 

zabezpečiť, aby vykonávanie opatrení na ochranu hraníc riadila expertná skupina.

 

 

4.2.

Podporiť akčný plán s Čínou:

Európska komisia a členské štáty

 

uzatvoriť konkrétny akčný plán,

 

 

vykonávať hlavné činnosti v ňom uvedené,

 

 

každoročne skontrolovať jeho vykonávanie.

 

 

4.3.

Posilniť spoluprácu s kľúčovými partnermi (napr. USA, Japonsko atď.):

Európska komisia a členské štáty

 

posilniť výmenu informácií (štatistických údajov, najlepších postupov atď.),

 

 

zorganizovať spoločné akcie, ako napríklad spoločné colné operácie,

 

 

koordinácia zo strany ES na medzinárodných fórach vrátane WTO a WCO,

 

 

koordinácia zo strany ES pri budovaní kapacít.

 

 

5.

Informačné kampane a komunikácia

 

 

5.1.

Vypracovať informačné kampane:

Európska komisia a členské štáty

 

kampane o výsledkoch, ktoré colné orgány dosiahli na úrovni EÚ a členských štátov vzhľadom na otázky zdravia a bezpečnosti, napríklad vo farmaceutickom sektore. Je potrebné upovedomiť spotrebiteľov o rizikách spojených s nákupom falšovaného tovaru,

 

 

letáky a plagáty na letiskách, v prístavoch, na železničných staniciach a hraničných priechodoch, televízne reklamy, oznamy, oznamy na internete vo forme vyskakovacích okien, informácie v masmédiách a výstavy,

 

 

boj proti predaju falšovaného tovaru na internete, zdôrazňujúc riziká spojené s predajom na internete.

 

 

5.2.

Podpora spolupráce v oblasti komunikácie s inými orgánmi presadzovania práva.

Členské štáty

 

5.3.

Koordinácia komunikácie na úrovni EÚ vrátane:

Európska komisia

 

každoročného zverejňovania štatistík,

 

 

informačných dní (deň otvorených dverí, deň boja proti falšovaniu, atď.),

 

 

tlačových správ,

 

 

zverejňovania konkrétnych prípadov (zhabanie, nové trendy atď.).

 

 

5.4.

Dopĺňať informácie o presadzovaní PDV na stránkach Komisie a jednotlivých členských štátov.

Európska komisia a členské štáty