20.10.2007   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 277/29


ROZHODNUTIE KOMISIE

zo 17. októbra 2007,

ktorým sa zriaďuje Skupina expertov pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi

(2007/675/ES)

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

keďže:

(1)

V záujme posilnenia boja proti obchodovaniu s ľuďmi na európskej úrovni a v súlade s Bruselskou deklaráciou (1) (2002), v ktorej bola vyjadrená potreba toho, aby Komisia zriadila skupinu expertov pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi, bola rozhodnutím Komisie 2003/209/ES vytvorená takáto konzultačná skupina, nazvaná Skupina expertov pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi (2).

(2)

Skupina expertov pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi bola poverená tým, aby prispievala k rozvoju prevencie obchodovania s ľuďmi a boja proti nemu, aby umožnila Komisii zhromaždiť stanoviská v súvislosti s iniciatívami Komisie v oblasti obchodovania s ľuďmi a aby pripravila správu vychádzajúcu z odporúčaní uvedených v Bruselskej deklarácii. V decembri 2004 skupina expertov predložila správu spolu s odporúčaniami, čo má napomôcť vypracovaniu ďalších konkrétnych návrhov na európskej úrovni.

(3)

Oznámenie Komisie z 18. októbra 2005 nazvané Boj proti obchodovaniu s ľuďmi – jednotný prístup a návrhy akčného plánu (3) vychádzalo predovšetkým z tejto správy a z odporúčaní vypracovaných skupinou expertov. Dňa 1. decembra 2005 Rada prijala Plán EÚ osvedčených postupov, noriem a spôsobov práce pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi a jeho predchádzanie (4), v ktorom sa zohľadňuje viacero návrhov z tohto oznámenia Komisie.

(4)

Vzhľadom na to, že Skupina expertov pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi odviedla od roku 2003 cennú prácu, ktorou pomohla Komisii rozvinúť svoju politiku v tejto oblasti, a vzhľadom na zvyšujúcu sa dôležitosť politiky v oblasti obchodovania s ľuďmi na globálnej úrovni skupina expertov by mala pokračovať vo svojej práci. Po rozšírení Európskej únie je potrebné vydať nové rozhodnutie. Mala sa rozšíriť aj pôsobnosť skupiny expertov, ktorá by vzhľadom na meniaci sa charakter fenoménu obchodovania s ľuďmi mala mať možnosť využívať širší rozsah odborných znalostí.

(5)

Skupina expertov by mala naďalej radiť Komisii a zohľadňovať pritom súčasný vývoj na európskej, národnej i medzinárodnej úrovni. Konkrétne by mala pomáhať Komisii pri implementácii a rozvíjaní činností plánovaných v EÚ pláne osvedčených postupov, noriem a spôsobov práce pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi a jeho predchádzanie z decembra 2005 a venovať pritom zvláštnu pozornosť zneužívaniu v pracovnom procese.

(6)

Skupina expertov by sa mala skladať z 21 členov, ktorí budú vyváženým spôsobom zastupovať orgány verejnej moci členských štátov EÚ a neziskové organizácie Európskej únie, ako aj Europol. Na členstvo by mali byť oprávnení aj experti z akademickej obce a konzultanti so špecializáciou na neziskový sektor.

(7)

Skupina expertov by mala mať možnosť vytvárať podskupiny, čo by ich sústredením sa na špecifický problém skupine uľahčovalo a urýchľovalo prácu. Pôsobnosť týchto podskupín by mala byť dohodnutá na úrovni celej skupiny expertov a mala by byť jasne vymedzená.

(8)

Bez toho, aby boli dotknuté bezpečnostné predpisy Komisie stanovené v prílohe k rozhodnutiu Komisie 2001/844/ES, ESUO, Euratom (5), je potrebné stanoviť pravidlá poskytovania informácií členmi skupiny expertov.

(9)

S osobnými údajmi týkajúcimi sa členov skupiny by sa malo nakladať v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 z 18. decembra 2000 o ochrane jednotlivcov so zreteľom na spracovanie osobných údajov inštitúciami a orgánmi Spoločenstva a o voľnom pohybe takýchto údajov (6).

(10)

Funkčné obdobie členov skupiny by malo byť tri roky a členstvo by malo byť obnoviteľné.

(11)

Rozhodnutie 2003/209/ES by sa malo zrušiť,

ROZHODLA TAKTO:

Článok 1

Skupina expertov pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi

Týmto sa vytvára Skupina expertov pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi, ďalej uvádzaná ako „skupina“.

Článok 2

Konzultácie

1.   Komisia môže konzultovať so skupinou všetky otázky, ktoré sa týkajú obchodovania s ľuďmi.

2.   Úlohou skupiny je:

a)

etablovať spoluprácu v otázkach týkajúcich sa obchodovania s ľuďmi medzi členskými štátmi, ostatnými stranami uvedenými v článku 3 ods. 2 písm. b) a Komisiou;

b)

pomáhať Komisii vydávaním stanovísk týkajúcich sa obchodovania s ľuďmi a zabezpečením zachovania nadväznosti pri riešení tejto otázky;

c)

pomáhať Komisii pri hodnotení vývoja politiky v oblasti obchodovania s ľuďmi na európskej, národnej i medzinárodnej úrovni;

d)

pomáhať Komisii pri hľadaní a vymedzovaní možných relevantných opatrení a iniciatív v rámci celého spektra politiky v oblasti obchodovania s ľuďmi na európskej a národnej úrovni;

e)

skupina expertov vydáva pre Komisiu na jej žiadosť alebo z vlastnej iniciatívy stanoviská a správy, pričom zohľadňuje implementáciu a rozvíjanie plánu osvedčených postupov EÚ, noriem a spôsobov práce pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi a jeho predchádzanie v Európskej únii, ako aj súvisiace spôsoby zneužívania. Bude brať do úvahy aj rodové hľadisko.

3.   Pri riešení osobitných otázok môže predseda skupiny odporučiť Komisii, že je vhodné poradiť sa so skupinou.

Článok 3

Členstvo a menovanie

1.   Skupina sa skladá z 21 členov. Výzva na podanie žiadosti o členstvo v skupine bude uverejnená v Úradnom vestníku Európskej únie a na verejne prístupnej internetovej stránke Generálneho riaditeľstva pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť.

2.   Členovia skupiny sú menovaní z radov expertov s odbornými znalosťami a skúsenosťami v boji proti obchodovaniu s ľuďmi vrátane obchodovania s ľuďmi v pracovnom procese. Budú vyberaní:

a)

zo správnych orgánov členských štátov (najviac 11 členov);

b)

z medzivládnych, medzinárodných a mimovládnych organizácií pôsobiacich na európskej úrovni, s riadne doloženými odbornými znalosťami a skúsenosťami v oblasti obchodovania s ľuďmi (najviac päť členov);

c)

zo sociálnych partnerov a zamestnávateľských združení pôsobiacich na európskej úrovni (najviac štyria členovia);

d)

z Europolu (jeden člen);

e)

členmi skupiny sa môžu stať aj jednotlivci so skúsenosťami získanými z akademického výskumu pre súkromné alebo verejné vysoké školy alebo inštitúcie v členských štátoch (najviac dvaja členovia).

3.   Členovia uvedení v odseku 2 písm. a) sú určení a menovaní Komisiou na návrh členských štátov. Členovia uvedení v odseku 2 písm. b), c) a e) sú menovaní Komisiou spomedzi tých, ktorí reagovali na výzvu na podanie žiadosti o členstvo. Člen uvedený v odseku 2 písm. d) je menovaný Europolom.

4.   Na základe výzvy na podanie žiadosti o členstvo sa uchádzači, ktorí boli pokladaní za vhodných pre členstvo v skupine, ale neboli menovaní, uvedú, ak s tým súhlasia, na rezervnom zozname. Komisia zoznam využije v prípade potreby pri vymenúvaní náhradníkov.

5.   Členovia skupiny zostávajú vo funkcii dovtedy, kým ich nenahradia alebo im neuplynie funkčné obdobie.

6.   Členov, ktorí už nedokážu účinne prispievať k práci v skupine, ktorí sa vzdajú členstva, alebo nespĺňajú podmienky stanovené v odseku 3 tohto článku alebo v článku 287 zmluvy, možno na zostávajúce funkčné obdobie nahradiť.

7.   Členovia vymenovaní na základe osobnej spôsobilosti každoročne podpisujú záväzok, že budú konať vo verejnom záujme, a vyhlásenie, v ktorom uvedú, či existujú alebo neexistujú akékoľvek záujmy, ktoré by mohli ohroziť ich objektívnosť.

8.   Mená členov vymenovaných na základe osobnej spôsobilosti sa uverejňujú na internetovej stránke GR pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť a v sérii C Úradného vestníka Európskej únie.

9.   Mená členov sa zhromažďujú, spracúvajú a uverejňujú v súlade s nariadením (ES) č. 45/2001.

Článok 4

Fungovanie skupiny

1.   Skupina si zo svojich členov jednoduchou väčšinou volí predsedu a dvoch podpredsedov.

2.   Po dohode s Komisiou sa môžu v rámci skupiny vytvoriť podskupiny, ktoré skúmajú špecifické otázky, pričom pôsobnosť im stanoví skupina. Podskupiny sa skladajú maximálne z deviatich členov, a len čo im vyprší mandát, treba ich rozpustiť.

3.   Informácie získané v rámci účasti na práci skupiny alebo jej podskupiny nemožno voľne šíriť, ak sa podľa názoru Komisie tieto informácie týkajú dôverných záležitostí.

4.   Skupina a jej podskupiny sa zvyčajne stretávajú v priestoroch Komisie v súlade s postupmi a harmonogramom stanovenými Komisiou. Komisia zabezpečuje sekretárske služby potrebné pre zasadnutia skupiny a jej podskupín. Na zasadnutiach skupiny a jej podskupín môžu byť prítomní zástupcovia zainteresovaných útvarov Komisie.

5.   Skupina prijíma svoj rokovací poriadok na základe štandardného rokovacieho poriadku prijatého Komisiou.

6.   Komisia môže uverejniť akýkoľvek súhrnný alebo pracovný dokument alebo závery či čiastočné závery pripravené skupinou, a to v pôvodnom jazyku predmetného dokumentu.

Článok 5

Ďalší experti

1.   Komisia môže prizvať k práci v skupine expertov alebo pozorovateľov mimo skupiny, ktorí sa vyznajú v špecifickej problematike práve riešenej skupinou.

2.   Komisia môže prizvať k účasti na zasadnutí skupiny oficiálnych predstaviteľov členských štátov, kandidátskych krajín alebo tretích krajín a tiež medzinárodných, medzivládnych a mimovládnych organizácií.

Článok 6

Výdavky na zasadnutia

1.   V súlade s ustanoveniami Komisie o náhradách pre externých expertov Komisia hradí členom a expertom cestovné náklady a v prípade potreby náklady na stravu a ubytovanie vynaložené v súvislosti s činnosťou skupiny.

2.   Členom, expertom a pozorovateľom neprislúcha za poskytované služby odmena.

3.   Výdavky na zasadnutia sa hradia v rámci ročného rozpočtu, ktorý skupine pridelili príslušné útvary Komisie.

Článok 7

Zrušovacie ustanovenie

Rozhodnutie 2003/209/ES sa zrušuje.

Článok 8

Uplatňovanie

Toto rozhodnutie sa uplatňuje tri roky.

V Bruseli 17. októbra 2007

Za Komisiu

Franco FRATTINI

podpredseda


(1)  Bruselská deklarácia bola prijatá na Európskej konferencii o predchádzaní obchodovaniu s ľuďmi a boji proti nemu – Globálna výzva pre 21. storočie z 18. až 20. septembra 2002 (Ú. v. EÚ C 137, 12.6.2003, s. 1).

(2)  Ú. v. EÚ L 79, 26.3.2003, s. 25.

(3)  KOM(2005) 514 v konečnom znení.

(4)  Ú. v. EÚ C 311, 9.12.2005, s. 1.

(5)  Ú. v. ES L 317, 3.12.2001, s. 1. Rozhodnutie naposledy zmenené a doplnené rozhodnutím 2006/548/ES, Euratom (Ú. v. EÚ L 215, 5.8.2006, s. 38).

(6)  Ú. v. ES L 8, 12.1.2001, s. 1.