13.7.2007   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 183/25


ROZHODNUTIE RADY

z 10. júla 2007

o usmerneniach pre politiky zamestnanosti členských štátov

(2007/491/ES)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, a najmä na jej článok 128 ods. 2,

so zreteľom na návrh Komisie,

so zreteľom na stanovisko Európskeho parlamentu (1),

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (2),

po porade s Výborom regiónov,

so zreteľom na stanovisko Výboru pre zamestnanosť (3),

keďže:

(1)

V reforme lisabonskej stratégie z roku 2005 sa kladie dôraz na rast a zamestnanosť. Usmernenia pre zamestnanosť európskej stratégie zamestnanosti stanovené v prílohe k rozhodnutiu Rady 2005/600/ES z 12. júla 2005 o usmerneniach politík zamestnanosti členských štátov (4) a Všeobecné usmernenia pre hospodárske politiky stanovené v odporúčaní Rady 2005/601/ES z 12. júla 2005 o všeobecných usmerneniach pre hospodárske politiky členských štátov a Spoločenstva (2005 – 2008) (5) sa prijali ako integrovaný balík, v rámci ktorého má európska stratégia zamestnanosti vedúcu úlohu pri vykonávaní cieľov lisabonskej stratégie pre oblasť zamestnanosti a trhu práce.

(2)

Európska únia by mala mobilizovať všetky vhodné vnútroštátne prostriedky a prostriedky Spoločenstva vrátane politiky súdržnosti v troch rozmeroch lisabonskej stratégie (hospodárskom, sociálnom a environmentálnom) s cieľom lepšie využiť ich súčinnosť vo všeobecnom kontexte trvalo udržateľného rozvoja.

(3)

Usmernenia pre zamestnanosť a všeobecné usmernenia pre hospodárske politiky by sa mali v plnej miere prehodnocovať iba každé tri roky, zatiaľ čo v priebežných rokoch do roku 2008 by sa ich aktualizácia mala naďalej prísne obmedzovať s cieľom zabezpečiť úroveň stability, ktorá je nevyhnutná pre účinné vykonávanie.

(4)

Z hodnotenia národných programov reforiem členských štátov, ktoré je uvedené vo výročnej správe Komisie o pokroku a v spoločnej správe o zamestnanosti, vyplýva, že členské štáty by mali pokračovať v dôslednom úsilí o vyriešenie prioritných oblastí, ktorými sú:

zvýšenie atraktívnosti zamestnanosti pre väčší počet ľudí a udržanie väčšieho počtu ľudí v nej, zvýšenie ponuky pracovných síl a modernizácia systémov sociálnej ochrany,

zlepšenie prispôsobivosti pracovníkov a podnikov a

zvýšenie investovania do ľudského kapitálu prostredníctvom lepšieho vzdelávania a lepších zručností.

(5)

Európska rada z 23. a 24. marca 2006 zdôraznila ústrednú úlohu politík zamestnanosti v rámci lisabonského programu a potrebu zvýšenia pracovných príležitostí pre prioritné kategórie v rámci celoživotného prístupu. V tejto súvislosti Európska rada schválila Európsky pakt pre rodovú rovnosť, ktorým by sa mal ďalej zdôrazniť prístup uplatňovania rodového hľadiska a ktorý by mal byť podnetom na všeobecné zlepšenie perspektív a príležitostí žien v širokom rozsahu.

(6)

Odstránenie prekážok mobility pracovníkov, ako to ustanovujú zmluvy vrátane zmlúv o pristúpení, by malo posilniť fungovanie vnútorného trhu a zvýšiť jeho rast a potenciál zamestnanosti.

(7)

Na základe hodnotenia národných programov reforiem Komisiou a záverov Európskej rady by sa pozornosť mala v súčasnosti zamerať na efektívne a včasné vykonávanie s osobitným zreteľom na dohodnuté kvantitatívne ciele, ktoré sú ustanovené v usmerneniach na roky 2005 – 2008 a sú v súlade so závermi Európskej rady.

(8)

Členské štáty by pri plánovaní využitia finančnej pomoci Spoločenstva, najmä využitia Európskeho sociálneho fondu, mali zohľadniť usmernenia pre zamestnanosť.

(9)

Vzhľadom na integrovanú povahu balíka usmernení by členské štáty mali v plnej miere vykonávať všeobecné usmernenia pre hospodárske politiky,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Usmernenia pre politiky zamestnanosti členských štátov, ako sú stanovené v prílohe k rozhodnutiu 2005/600/ES, platia naďalej aj v roku 2007 a členské štáty ich zohľadňujú vo svojich politikách zamestnanosti.

Článok 2

Toto rozhodnutie je určené členským štátom.

V Bruseli 10. júla 2007

Za Radu

predseda

F. TEIXEIRA DOS SANTOS


(1)  Stanovisko z 15. februára 2007 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku).

(2)  Stanovisko z 25. apríla 2007 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku).

(3)  Stanovisko z 2. februára 2007 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku).

(4)  Ú. v. EÚ L 205, 6.8.2005, s. 21.

(5)  Ú. v. EÚ L 205, 6.8.2005, s. 28.