V Bruseli26. 2. 2016

COM(2016) 87 final

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Akčný plán EÚ na boj proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi zvierat a divorastúcimi druhmi rastlín

{SWD(2016) 38 final}


OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Akčný plán EÚ na boj proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi zvierat a divorastúcimi druhmi rastlín

1. Situácia

Obchodovanie s voľne žijúcimi druhmi zvierat a divorastúcimi druhmi rastlín 1 (ďalej len „s voľne žijúcimi druhmi“) sa stalo jednou z najvýnosnejších organizovaných trestných činností na svete. Je ťažké vyčísliť presný rozsah, v rôznych zdrojoch 2 sa však zisky z takéhoto obchodovania odhadujú v rozmedzí od 8 miliárd EUR do 20 miliárd EUR ročne. Toto obchodovanie sa týka širokej škály chránených druhov vrátane slonov a nosorožcov, koralov, šupinavcov, tigrov a ľudoopov.

Rastúci celosvetový problém...

Nezákonný obchod so slonovinou sa od roku 2007 viac ako zdvojnásobil a je trikrát väčší ako v roku 1998. V období rokov 2007 až 2013 sa pytliactvo nosorožcov v Južnej Afrike zvýšilo o 7 000 %, čo ohrozilo samotné prežitie tohto druhu 3 . Orgány v rôznych tranzitných krajinách a krajinách určenia zhabali len od novembra 2013 do apríla 2014 viac ako 4 000 ton veľmi ohrozenej dalbergie, pri ktorej existuje podozrenie, že bolo nezákonne vyvezených z Madagaskaru.

EÚ zohráva dôležitú úlohu v boji proti tomuto nezákonnému obchodovaniu, lebo Európa je v súčasnosti trhom určenia a tranzitným uzlom pre výrobky určené na predaj v iných regiónoch. Tiež je regiónom, z ktorého pochádzajú určité druhy na nezákonné obchodovanie. Členské štáty uvádzali v posledných rokoch najmä zhabanie slonoviny a rohov nosorožcov pri tranzite a nezákonný dovoz živých plazov a exotických vtákov a niekoľko ton vysoko ohrozených úhorov z EÚ bolo nezákonne predaných do Ázie.

…so závažnými účinkami na právnu normu, trestnú činnosť a bezpečnosť

Obchodovanie s voľne žijúcimi druhmi má ničivý účinok na biodiverzitu, pričom hrozí vyhubenie niektorých druhov. Navyše vytvára stimuly pre korupčné praktiky, ktoré ho zároveň umožňujú, čo narúša právnu normu. Najmä v niektorých regiónoch v Afrike má veľmi negatívny vplyv na potenciál hospodárskeho rozvoja 4 .

Obchodovanie s voľne žijúcimi druhmi je veľmi atraktívne pre zločincov, pretože je veľmi výnosné a vo väčšine krajín má nízku prioritu presadzovania v porovnaní s inými formami nezákonného obchodovania, takže riziko odhalenia a trestov je veľmi obmedzené. Pravidelne sa uvádza spojenie s praním špinavých peňazí a inými formami organizovanej trestnej činnosti, ako je obchodovanie s drogami a so zbraňami 5 . Bezpečnostná rada OSN uznala, že obchodovanie s voľne žijúcimi druhmi v Strednej Afrike podporuje konflikty a ohrozuje regionálnu a vnútroštátnu bezpečnosť tým, že ozbrojeným skupinám poskytuje zdroj financovania 6 .

Väčšia medzinárodná viditeľnosť...

Pozornosť venovaná obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi na medzinárodnej politickej úrovni sa v posledných rokoch zvýšila vzhľadom na prudký nárast jeho rozsahu a vplyvu. Valné zhromaždenie OSN prijalo v júli 2015 prvú rezolúciu o tejto osobitnej téme, ktorej spolupredkladatelia boli všetky členské štáty EÚ 7 . Táto otázka sa osobitne riešila aj na iných nedávnych dôležitých medzinárodných podujatiach, ako sú konferencia na vysokej úrovni, ktorá sa konala v Kasane v Botswane v marci 2015 8 , a samit krajín G7, ktorý sa uskutočnil v júni 2015 9 . V dôsledku toho prijalo medzinárodné spoločenstvo vrátane EÚ a jej členských štátov spoločné záväzky na zintenzívnenie boja proti nezákonnému obchodovaniu.

V rámci Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), ktorý je najdôležitejšou medzinárodnou zmluvou upravujúcou medzinárodný obchod s voľne žijúcimi druhmi a ktorého zmluvnou stranou sa EÚ stala v roku 2015, boli prijaté mnohé opatrenia na boj proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi. Spojené štáty zriadili prezidentskú pracovnú skupinu a prijali národnú stratégiu proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi. Krajiny s najdôležitejšími trhmi, ako je Čína, vykazujú zvýšenú angažovanosť, najmä vo forme väčšieho úsilia v oblasti presadzovania práva, a ochotu užšie spolupracovať s EÚ pri týchto otázkach. Africká únia začala vykonávať stratégiu pre celý kontinent.

...sa musí preniesť do opatrení v teréne

EÚ už preukázala vedúcu pozíciu v boji proti nezákonnému obchodovaniu s prírodnými zdrojmi, keď prijala ambiciózne politiky týkajúce sa dreva a produktov rybolovu. Tento akčný plán EÚ dokazuje, že EÚ je pripravená splniť medzinárodné očakávania a záväzky a že zvyšuje úroveň svojich ambícií, pokiaľ ide o boji proti nezákonnému obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi. Pomôže to tiež zabezpečiť, aby značné investície realizované v priebehu posledných desaťročí prostredníctvom podpory rozvoja ochrany voľne žijúcich druhov na celom svete zo strany EÚ neboli narušené trestnou činnosťou.

Akčný plán predstavuje dôležitý príspevok k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja stanovených v rámci programu trvalo udržateľného rozvoja do roku 2030, na ktorom sa dohodli predstavitelia štátov na samite OSN, ktorý sa konal v septembri 2015. V cieli 15, ktorý sa týka biodiverzity, sa ustanovuje prijatie naliehavých opatrení na ukončenie pytliactva a obchodovania s chránenými druhmi rastlín a zvierat a obmedzenie dopytu po nezákonných produktoch z voľne žijúcich druhov a ich ponuky 10 .

Európsky parlament požadoval akčný plán v uznesení prijatom v januári 2014 11 . Akčný plán EÚ podporili aj mnohé členské štáty EÚ, medzinárodné organizácie, mimovládne organizácie a zúčastnené podniky na konzultácii so zainteresovanými stranami o prístupe EÚ k boju proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi, ktorú Európska komisia začala vo februári 2014 12 .

EÚ a jej členské štáty musia tento problém riešiť spoločne. Pravidlá platné v rámci EÚ upravujúce obchod s voľne žijúcimi druhmi platia vo všetkých členských štátoch od roku 1983 13 , vykonáva sa nimi dohovor CITES a Komisia vydala v roku 2007 odporúčanie o presadzovaní 14 .

Zo správ 15 však vyplývajú značné rozdiely v tom, ako členské štáty vykonávajú a presadzujú tieto spoločné pravidlá. Táto skutočnosť predstavuje veľké riziko; zločinci môžu ľahko využiť tento stav, keď príslušne presmerujú obchodné cesty, ako sa ukázalo vo viacerých prípadoch v posledných rokoch. V rôznych správach a počas konzultácie so zainteresovanými stranami vyšlo takisto najavo, že nedostatočná informovanosť a politická angažovanosť sú takisto významnými prekážkami v účinnom boji proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi.

Spoločný záväzok EÚ a jej členských štátov, ktorý má podobu akčného plánu, prijať súbor opatrení, vykonávať spoločné medzinárodné záväzky a uznať na politickej úrovni dôležitosť riešenia tohto problému predstavuje spôsob, ako zabezpečiť rovnomernejšie presadzovanie aj v celej EÚ. Keď bude EÚ žiadať, aby jej globálni partneri podnikli dôraznejšie kroky v boji proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi, pomôže to zvýšiť jej vierohodnosť na celom svete.

Pri vykonávaní tohto akčného plánu bude veľmi dôležitá úzka spolupráca so zainteresovanými stranami vrátane organizácií občianskej spoločnosti a príslušných obchodných odvetví pri mnohých špecifických opatreniach, aby sa maximálne využívali dostupné odborné poznatky a znalosti a zabezpečil sa maximálny účinok.

2. Prvky akčného plánu

Akčný plán EÚ tvorí súbor opatrení, ktoré majú prijať inštitúcie EÚ a/alebo členské štáty. Uvedené sú v prílohe k tomuto oznámeniu.

Na podporu týchto opatrení budú samozrejme potrebné dostatočné finančné a ľudské zdroje. Tento akčný plán poskytuje podnety a rámec na lepšie využívanie existujúcich zdrojov EÚ. Opatrenia majú v zásade zlepšiť spoluprácu medzi všetkými zainteresovanými stranami, zabezpečiť účinnejšie využívanie existujúcich nástrojov a politík a posilniť synergie medzi nimi, aby bol boj proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi úspešnejší v celej EÚ aj celosvetovo.

Opatrenia, prostredníctvom ktorých sa má zložitý problém riešiť komplexne zapojením všetkých príslušných organizácií, sú založené na troch prioritách:
1. zamedziť obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi a vyriešiť jeho príčiny;
2. vykonávať a presadzovať existujúce pravidlá a účinnejšie bojovať proti organizovanej trestnej činnosti týkajúcej sa voľne žijúcich druhov a
3. posilniť globálne partnerstvo zdrojových, spotrebiteľských a tranzitných krajín v boji proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi.

Ciele a súvisiace opatrenia v rámci každej priority sú opísané v tabuľke v prílohe.

Priorita č. 1: Zamedziť obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi a vyriešiť jeho príčiny

Bude vynaložené úsilie na zníženie dopytu po nezákonných produktoch z voľne žijúcich druhov a ich ponuky v rámci EÚ aj celosvetovo, a to využitím dostupných mnohostranných nástrojov (CITES) a nástrojov špecifických pre EÚ, podporovaním špecifických kampaní a ďalším obmedzovaním obchodu so slonovinou v rámci EÚ a z EÚ (cieľ 1.1 – pozri tabuľku v prílohe). Jedným z významných spôsobov riešenia príčin obchodovania s voľne žijúcimi druhmi je zabezpečiť, aby sa vidiecke spoločenstvá v zdrojových krajinách viac zapájali do ochrany voľne žijúcich druhov a aby z toho mali väčší prospech (cieľ 1.2).

Ďalšou oblasťou záujmu je aktívnejšia účasť obchodných odvetví, od odvetví aktívnych v obchode s voľne žijúcimi druhmi alebo používajúcich produkty z voľne žijúcich druhov po odvetvia, ktoré poskytujú služby tomuto obchodu. Je v tom vyjadrený záväzok EÚ týkajúci sa zodpovedného riadenia celosvetových dodávateľských reťazcov 16 (cieľ 1.3). Napokon sa prijmú mnohostranné a dvojstranné opatrenia na boj proti korupcii, ktorá je dôležitým faktorom umožňujúcim obchodovanie s voľne žijúcimi druhmi v celom reťazci presadzovania (cieľ 1.4).

Priorita č. 2: Vykonávať a presadzovať existujúce pravidlá a účinnejšie bojovať proti organizovanej trestnej činnosti týkajúcej sa voľne žijúcich druhov

Hoci sú existujúce medzinárodné pravidlá a pravidlá EÚ týkajúce sa obchodu s voľne žijúcimi druhmi celkovo primerané, vo viacerých štúdiách a správach boli odhalené 17 značné ťažkosti s ich vykonávaním a presadzovaním. Osobitne to platí o pomerne novom jave organizovanej trestnej činnosti týkajúcej sa voľne žijúcich druhov. V prípade všetkých členských štátov sa preskúmajú nedostatky vo vykonávaní a vypracujú sa stratégie na ich odstránenie s cieľom zabezpečiť konzistentnejšie presadzovanie existujúcich pravidiel v celej EÚ (cieľ 2.1).

Spoločné stanovenie priorít presadzovania a cielená podpora zo strany Europolu a Eurojustu v cezhraničných prípadoch pomôžu posilniť strategickejší rozmer kontrol a presadzovania. V súlade s Európskym programom v oblasti bezpečnosti sa v roku 2016 začne preskúmanie s cieľom posúdiť, či je súčasný legislatívny rámec EÚ v oblasti boja proti trestným činom proti životnému prostrediu, najmä proti organizovanej trestnej činnosti týkajúcej sa voľne žijúcich druhov, vhodný na tento účel.

Cieľom 2.2 je zvýšiť kapacitu všetkých článkov reťazca presadzovania a justície na účinný boj proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi v EÚ. To si vyžaduje vnútroštátne opatrenia na zlepšenie spolupráce, koordinácie, komunikácie a toku údajov medzi agentúrami vymieňaním si najlepších postupov na úrovni EÚ. Znalostná základňa v oblasti prípadov obchodovania s voľne žijúcimi druhmi sa musí zlepšiť a je nutná odborná príprava.

Účinnejší boj proti organizovanej trestnej činnosti (cieľ 2.3) v oblasti obchodovania s voľne žijúcimi druhmi si vyžaduje cielené zvyšovanie informovanosti špecialistov o organizovanej trestnej činnosti, počítačovej kriminalite a praní špinavých peňazí. Okrem toho musia všetky členské štáty plniť medzinárodné záväzky, ku ktorým sa zaviazali, s cieľom zabezpečiť, aby sa ich zákony o organizovanej trestnej činnosti vzťahovali na obchodovanie s voľne žijúcimi druhmi a aby sa mohli ukladať primerané tresty za takéto obchodovanie. Napokon je potrebné zlepšiť medzinárodnú spoluprácu pri presadzovaní (cieľ 2.4) prostredníctvom účasti na operáciách presadzovania medzinárodného práva, technickej pomoci a cielenej finančnej podpory.

Priorita č. 3: Posilniť globálne partnerstvo zdrojových, spotrebiteľských a tranzitných krajín v boji proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi

Budú prijaté rôzne opatrenia na zvýšenie financovania na podporu rozvíjajúcich sa krajín pri ich úsilí bojovať proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi, na zvýšenie účinnosti podpory a na jej strategickejšie využitie. Dosiahne sa to komplexným posúdením potrieb a účinnejšou koordináciou podpory s ostatnými darcami (cieľ 3.1). Na posilnenie globálneho partnerstva proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi sa vo vzťahoch s hlavnými zdrojovými, tranzitnými a spotrebiteľskými krajinami a príslušnými regionálnymi organizáciami musia účinnejšie využívať diplomatické nástroje EÚ a jej členských štátov a ostatné nástroje, najmä obchodná politika EÚ.

Musia sa vyvinúť lepšie nástroje na zrušenie spojení medzi obchodovaním s voľne žijúcimi druhmi a bezpečnosťou, ktoré existujú v niektorých regiónoch (cieľ 3.3). Napokon sa existujúce mnohostranné procesy v rámci medzinárodných dohôd a na medzinárodných fórach musia využiť na udržanie tohto problému na globálnom programe, na udržanie politického záväzku a na monitorovanie vykonávania záväzkov. Na tento účel bude osobitne dôležitá konferencia zmluvných strán dohovoru CITES, ktorá sa koná v septembri 2016 (cieľ 3.4).

3. Monitorovanie a hodnotenie

Akčný plán sa vzťahuje na obdobie päť rokov, od roku 2016 do roku 2020. V tabuľke v prílohe je ku každému opatreniu priradený aktér EÚ [útvary Komisie, Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ), Europol, Eurojust] a/alebo členské štáty, ako aj časový harmonogram na jeho vykonanie. Útvary Komisie a ESVČ zriadia hodnotiacu tabuľku na monitorovanie vykonávania.

Skupina EÚ na presadzovanie práva v oblasti obchodu s voľne žijúcimi druhmi zriadená na základe nariadenia (ES) č. 338/97, ktorú tvoria zástupcovia orgánov presadzovania práva členských štátov EÚ, bude dvakrát ročne kontrolovať pokrok. Komisia podá Rade a Európskemu parlamentu do júla 2018 správu o pokroku vo vykonávaní akčného plánu a o tom, či sú jeho priority a ciele primerané a relevantné. Dosiahnutý pokrok a úspech akčného plánu, pokiaľ ide o obmedzenie obchodovania s voľne žijúcimi druhmi, sa budú hodnotiť v roku 2020. Komisia na tomto základe posúdi, aké ďalšie opatrenia sú potrebné.

Medziútvarová skupina v rámci Komisie bude koordinovať činnosti medzi príslušnými oblasťami a zabezpečí, aby všetky príslušné útvary Komisie a ESVČ plnili svoje pridelené úlohy.

4. Prepojenie s inými iniciatívami a politikami EÚ

Akčným plánom sa nahradí odporúčanie Komisie č. 2007/425/ES, ktorým sa určuje súbor opatrení na presadzovanie uplatňovania nariadenia (ES) č. 338/97 o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a rastlín reguláciou obchodu s nimi.

Akčný plán sa bude vykonávať tak, aby sa zabezpečila konzistentnosť s existujúcimi politikami EÚ týkajúcimi sa nezákonného obchodu s prírodnými zdrojmi. Medzi ne patrí akčný plán EÚ pre vynútiteľnosť práva, správu a obchod v lesnom hospodárstve (FLEGT), politika EÚ proti nezákonnému, nenahlásenému a neregulovanému (NNN) rybolovu a iniciatívy EÚ proti nezákonnému obchodovaniu s odpadom, drogami, falšovaným tovarom, so strelnými zbraňami či s ľuďmi, proti praniu špinavých peňazí a nezákonným finančným tokom.

PRÍLOHA – Tabuľka opatrení

Priorita č. 1 – Zamedziť obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi a vyriešiť jeho príčiny

Opatrenia

Zodpovedný subjekt

Očakávané výsledky

Časový harmonogram

Cieľ 1.1:

Znížiť dopyt po nezákonných produktoch z voľne žijúcich druhov a ich ponuku

1. zvýšiť podporu kampaní na zvýšenie informovanosti a cielených kampaní na obmedzenie dopytu v EÚ a na celom svete

Komisia (KOM)/

VP/PK 18 /

členské štáty (ČŠ)

prijatie opatrení a poskytnutie financovania s cieľom zvýšiť informovanosť a znížiť dopyt po nezákonných produktoch z voľne žijúcich druhov v dôležitých krajinách mimo EÚ a v rámci EÚ, najmä pokiaľ ide o druhy, s ktorými sa v rámci EÚ nezákonne obchoduje vo veľkých množstvách

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

KOM/

ČŠ

členské štáty si vzájomne vymieňajú/majú k dispozícii existujúce nástroje na zvýšenie informovanosti a materiály

koniec roku 2016

2. ešte viac obmedziť obchod so slonovinou v rámci EÚ a z EÚ

KOM

vydanie usmernení Komisie na zabezpečenie jednotného výkladu pravidiel EÚ s cieľom prerušiť vývoz surovej slonoviny spred dohovoru a zaručiť, aby sa v EÚ obchodovalo len s legálnymi starými predmetmi zo slonoviny

koniec roku 2016

ČŠ

členské štáty nevydávajú vývozné dokumenty a dokumenty na spätný vývoz pre surovú slonovinu spred dohovoru

členské štáty vydávajú osvedčenia len pre obchod v rámci EÚ pre staré predmety zo slonoviny na základe kritérií vymedzených v usmerneniach

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

3. znížiť alebo zakázať neudržateľný dovoz ohrozených druhov do EÚ navrhnutím ich zaradenia do príloh k dohovoru CITES (napr. vzácne druhy plazov)

KOM

konferencii zmluvných strán dohovoru CITES sa na zváženie predložia nové návrhy na zaradenie do zoznamu

nepretržite, prvý medzník v apríli 2016

Cieľ 1.2:

Zabezpečiť, aby sa vidiecke spoločenstvá v zdrojových krajinách viac zapájali do ochrany voľne žijúcich druhov a aby mali z ochrany voľne žijúcich druhov prospech

4. posilniť účasť vidieckych spoločenstiev na riadení a ochrane voľne žijúcich druhov

KOM/

ČŠ

potreba náležitej účasti vidieckych spoločenstiev na návrhu a vykonávaní opatrení proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi je prioritou príslušných politík EÚ a členských štátov, a financovania z ich strany

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

5. podporiť rozvoj udržateľných a alternatívnych živobytí pre spoločenstvá žijúce v biotopoch voľne žijúcich druhov a v priľahlých oblastiach

KOM/

VP/PK/

ČŠ

podpora udržateľných hospodárskych činností, ktoré prospievajú vidieckym spoločenstvám žijúcim v biotopoch voľne žijúcich druhov a v priľahlých oblastiach, je prioritou politík EÚ a členských štátov týkajúcich sa finančnej podpory pre vidiecke oblasti v zdrojových krajinách

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

Cieľ 1.3:

Zvýšiť účasť obchodného odvetvia v boji proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi a podporiť udržateľné získavanie produktov z voľne žijúcich druhov

6. zvýšiť informovanosť obchodných odvetví, ktoré obchodujú s produktmi z voľne žijúcich druhov v/z EÚ alebo umožňujú takýto obchod

KOM

určenie hlavných aktérov v obchodných odvetviach súvisiacich s obchodom s voľne žijúcimi druhmi na úrovni EÚ a zriadenie pravidelných komunikačných kanálov o otázkach obchodu s voľne žijúcimi druhmi medzi nimi a Komisiou

koniec roku 2016

KOM

organizácia zasadnutí skupiny EÚ na presadzovanie práva v oblasti obchodu s voľne žijúcimi druhmi s obchodnými subjektmi s cieľom diskutovať o osobitných otázkach (napr. tradičná čínska medicína, exotické domáce zvieratá, odvetvie luxusného tovaru, cestovný ruch na účely poľovania, preprava, kuriérske spoločnosti, online obchod)

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

7. podporiť iniciatívy súkromného sektora na obmedzenie nezákonného obchodu s voľne žijúcimi druhmi a podporiť udržateľné získavanie produktov z voľne žijúcich druhov v/z EÚ

KOM/

ČŠ

podpora existujúcich súkromných iniciatív a verejno-súkromných partnerstiev a vymieňanie najlepších postupov na podporu nových iniciatív

koniec roku 2017

Cieľ 1.4:

Boj proti korupcii spojenej s obchodovaním s voľne žijúcimi druhmi

8. podporiť iniciatívy na boj proti korupcii spojenej s obchodovaním s voľne žijúcimi druhmi na vnútroštátnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni

KOM/

VP/PK

zahrnutie obchodovania s voľne žijúcimi druhmi do politiky a nástrojov EÚ na boj proti korupcii (najmä v rámci dialógov s hlavnými tretími krajinami, ktoré dostávajú rozpočtovú podporu)

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

KOM/

VP/PK/

ČŠ

riešenie otázky na dvojstranných stretnutiach s hlavnými partnerskými krajinami a na relevantných mnohostranných fórach vrátane skupín G7, G20 a Dohovoru OSN proti korupcii

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

KOM/

ČŠ

predloženie návrhu relevantnej rezolúcie na zváženie na 17. konferencii zmluvných strán dohovoru CITES

apríl 2016

Priorita č. 2 – Zvýšiť účinnosť vykonávania a presadzovania existujúcich pravidiel a boja proti organizovanej trestnej činnosti týkajúcej sa voľne žijúcich druhov

Opatrenia

Zodpovedný subjekt

Očakávané výsledky

Časový harmonogram

Cieľ 2.1: Zabezpečiť rovnomernejšie vykonávanie pravidiel EÚ v oblasti obchodu s voľne žijúcimi druhmi a vyvinúť strategickejší prístup ku kontrolám a k presadzovaniu pravidiel proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi na úrovni EÚ

9. vypracovať stratégie na zlepšenie dodržiavania právnych predpisov EÚ o voľne žijúcich druhoch na vnútroštátnej úrovni

KOM

posúdenie nedostatkov vo vykonávaní nariadení EÚ v oblasti obchodu s voľne žijúcimi druhmi v každom členskom štáte zo strany Komisie a predloženie odporúčaní, ako tieto nedostatky napraviť

koniec roku 2016

ČŠ

vykonávanie odporúčaní v členských štátoch

2017

KOM

aktívne monitorovanie vykonávania predpisov EÚ v oblasti dovozu poľovníckych trofejí do EÚ na zabezpečenie legálnosti a udržateľného pôvodu týchto trofejí

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

10. zlepšiť mieru odhaľovania nezákonných činností

ČŠ

okrem kontrol na hraničných priechodoch vyžadovaných na základe nariadenia (ES) č. 338/97 monitorovanie dodržiavania a zabezpečenie presadzovania v rámci jednotlivých krajín, najmä prostredníctvom pravidelných kontrol obchodníkov a držiteľov, ako sú obchody so spoločenskými zvieratami, chovatelia a rastlinné škôlky

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

11. zintenzívniť úsilie na zabezpečenie vykonávania plánu EÚ na elimináciu nezákonného zabíjania a chytania vtákov do pascí a obchodovania s nimi (relevantné aj v rámci priority č. 1)

KOM

poskytnutie financovania pre medzivládnu pracovnú skupinu pre nezákonné zabíjanie vtákov v Stredozemí zriadenú na základe Dohovoru o sťahovavých druhoch a uskutočnenie prvej schôdze

polovica roka 2016

KOM/

ČŠ

prijatie opatrenia na zlepšenie vnútroštátneho monitorovania a presadzovania dodržiavania

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

12. vymedziť a pravidelne posudzovať riziká priorít

ČŠ

vymedzenie priorít presadzovania na vnútroštátnej úrovni, pokiaľ ide o cieľové druhy a produkty (napríklad úhory, slonovina, rohy nosorožcov, živé plazy a vtáky), obchodné cesty a metódy pašovania

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

KOM/

Europol/ČŠ

na základe spoločného posúdenia priorít pre celú EÚ na základe rizík dohodnutých v skupine EÚ na presadzovanie práva v oblasti obchodu s voľne žijúcimi druhmi v spolupráci s Europolom

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

13. zlepšiť spoluprácu medzi členskými štátmi v prípadoch cezhraničného obchodovania s voľne žijúcimi druhmi

KOM/

Europol/Eurojust

vyčlenenie dostatočných zdrojov v Europole a Eurojuste na prácu v súvislosti s obchodovaním s voľne žijúcimi druhmi

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

Europol/Eurojust/ČŠ

vykonávanie pravidelných spoločných operácií členských štátov EÚ (s pomocou Europolu) s cezhraničnou spoluprácou

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

Europol/Eurojust/ČŠ

zostavenie spoločných vyšetrovacích tímov s účasťou Europolu a/alebo Eurojustu

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

14. preskúmať politiku EÚ a legislatívny rámec v oblasti trestných činov proti životnému prostrediu v súlade s európskym programom v oblasti bezpečnosti

KOM

preskúmanie účinnosti smernice 2008/99 vrátane trestných sankcií uplatniteľných na obchodovanie s voľne žijúcimi druhmi v celej EÚ

2016

Cieľ 2.2: Zvýšiť spôsobilosť všetkých častí reťazca presadzovania a justície v boji proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi

15. zlepšiť spoluprácu, koordináciu, komunikáciu a tok údajov medzi zodpovednými orgánmi presadzovania práva v členských štátoch

ČŠ

v každom členskom štáte je zriadený koordinačný mechanizmus (napríklad medziagentúrna pracovná skupina a/alebo memorandum o porozumení) medzi príslušnými orgánmi (colné orgány, kontrolné orgány, polícia, orgány na riadenie a presadzovanie dohovoru CITES) a všetky orgány so zodpovednosťou v tejto oblasti majú prístup k príslušným komunikačným kanálom

polovica roka 2017

ČŠ

členské štáty preskúmajú možnosti výmeny údajov medzi orgánmi zodpovednými v tejto oblasti v rámci vnútroštátnych právnych predpisov

polovica roka 2017

KOM/

ČŠ

zhromažďovanie a vymieňanie najlepších postupov na úrovni EÚ na medziagentúrnu spoluprácu a účinné monitorovanie a presadzovanie dodržiavania predpisov v členských štátoch prostredníctvom skupiny EÚ na presadzovanie práva v oblasti obchodu s voľne žijúcimi druhmi

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

16. zlepšiť znalostnú základňu v oblasti kontrol, vyšetrovaní, stíhaní a súdnych konaní vo veciach obchodovania s voľne žijúcimi druhmi

ČŠ

členské štáty systematickejšie poskytujú Komisii relevantné kvalitatívne a štatistické údaje vrátane údajov o kontrolách, vyšetrovaniach, zhabaniach, prípadoch stíhania a rozsudkoch vrátane uložených trestov a systematicky informujú Europol o všetkých prípadoch organizovanej trestnej činnosti a/alebo prípadoch s cezhraničným vplyvom

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

KOM/

ČŠ

úprava metodiky zhromažďovania údajov v oblasti obchodovania s voľne žijúcimi druhmi v celej EÚ a zvýšenie informovanosti príslušných skupín odborníkov o štatistických údajoch týkajúcich sa trestnej činnosti

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

KOM/

ENPE

zriadenie databázy obsahujúcej judikatúru členských štátov týkajúcu sa obchodovania s voľne žijúcimi druhmi v rámci siete ENPE 19 na uľahčenie výmeny znalostí

polovica roka 2017

17. zlepšiť odbornú prípravu všetkých častí reťazca presadzovania vrátane spoločných aktivít odbornej prípravy

KOM

zahrnutie odbornej prípravy v súvislosti s obchodovaním s voľne žijúcimi druhmi do programu inštitúcií odbornej prípravy EÚ, ako sú CEPOL, ERA a iné

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

KOM/

ČŠ

zostavovanie a výmena existujúcich materiálov odbornej prípravy v rámci EÚ

koniec roku 2016

KOM

odborná príprava v oblasti obchodovania s voľne žijúcimi druhmi je oprávnená na finančnú podporu z rôznych príslušných finančných nástrojov EÚ (LIFE, Fond pre vnútornú bezpečnosť atď.)

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

ČŠ

v členských štátoch sa pravidelne poskytuje odborná príprava pre celý reťazec presadzovania práva/justície vrátane spoločnej odbornej prípravy spolu s príslušnými orgánmi presadzovania práva, prokurátormi a sudcami

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

18. posilniť alebo v náležitých prípadoch zriadiť siete profesionálov na vnútroštátnej a regionálnej úrovni a zlepšiť spoluprácu medzi nimi

ČŠ

podpora zriaďovania príslušných vnútroštátnych sietí v každom členskom štáte

polovica roka 2017

KOM

organizácia spoločných stretnutí príslušných sietí EÚ 20  

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

19. zlepšiť starostlivosť o zhabané alebo skonfiškované živé zvieratá alebo rastliny

ČŠ

vo všetkých členských štátoch sú k dispozícii možnosti na dočasnú starostlivosť o zhabané alebo skonfiškované živé exempláre a v prípade potreby na umiestnenie do dlhodobej starostlivosti; iným členským štátom sa poskytuje pomoc

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

Cieľ 2.3: Účinnejšie bojovať proti organizovanej trestnej činnosti týkajúcej sa voľne žijúcich druhov

20. pravidelne hodnotiť hrozbu, ktorú predstavuje organizované obchodovanie s voľne žijúcimi druhmi v EÚ

Europol

hodnotenie hrozieb závažnej a organizovanej trestnej činnosti (SOCTA) zahŕňa hodnotenie hrozby obchodovania s voľne žijúcimi druhmi na základe údajov a, ak to je možné, na základe vnútroštátnych hodnotení hrozieb poskytnutých členskými štátmi

nepretržite, prvý medzník v prvej polovici roku 2017

21. zvýšiť spôsobilosť príslušných odborníkov s cieľom zrušiť spojenia medzi obchodovaním s voľne žijúcimi druhmi a organizovanou trestnou činnosťou vrátane počítačovej kriminality a súvisiacich nezákonných finančných tokov

KOM/

ČŠ

realizácia činností na zvýšenie informovanosti na príslušných fórach (REFCO – Sieť prokurátorov špecializovaných na organizovanú trestnú činnosť, vnútroštátnu organizovanú trestnú činnosť, počítačovú kriminalitu a jednotky finančného vyšetrovania)

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

ČŠ

vybudovanie kapacít na boj proti online obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi v príslušných jednotkách a zabezpečenie, aby existovali kanály na aktiváciu pomoci od jednotiek špecializovaných na počítačovú kriminalitu v špecifických prípadoch (napr. vyšetrovanie dark webu, zneužívanie virtuálnych mien)

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

KOM/

ČŠ

zaradenie problému do programu skupiny FATF 21 , siete CARIN 22 a skupiny Egmont finančných spravodajských jednotiek

koniec roku 2016

KOM/

ČŠ

požiadanie skupiny FATF o vypracovanie usmernenia o spojeniach medzi praním špinavých peňazí a obchodovaním s voľne žijúcimi druhmi

koniec roku 2016

ČŠ

organizácia odbornej prípravy týkajúcej sa vyšetrovaní nezákonných finančných tokov súvisiacich s obchodovaním s voľne žijúcimi druhmi

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

22. členské štáty v súlade s prijatými medzinárodnými záväzkami zabezpečia, aby organizované obchodovanie s voľne žijúcimi druhmi predstavovalo v celej EÚ závažný trestný čin podľa Dohovoru OSN proti nadnárodnému organizovanému zločinu, t. j. aby zaň bolo možné uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou najmenej štyri roky

ČŠ

revízia príslušných vnútroštátnych právnych predpisov, prípadne ich zmena

koniec roku 2017

23. členské štáty v súlade s rezolúciou VZ OSN revidujú vnútroštátne právne predpisy o praní špinavých peňazí s cieľom zabezpečiť, aby sa ku všetkým trestným činom spojeným s obchodovaním s voľne žijúcimi druhmi mohlo pristupovať ako k predikatívnym trestným činom a aby boli tieto trestné činy žalovateľné podľa domácich právnych predpisov o príjmoch z trestnej činnosti

ČŠ

revízia príslušných vnútroštátnych právnych predpisov, prípadne ich zmena

koniec roku 2017

Cieľ 2.4: Zlepšiť medzinárodnú spoluprácu pri presadzovaní práva v boji proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi

24. zintenzívniť spoluprácu pri presadzovaní práva medzi orgánmi presadzovania členských štátov a EÚ a hlavnými krajinami mimo EÚ a inými regionálnymi sieťami na presadzovanie práva v oblasti voľne žijúcich druhov, relevantnými globálnymi sieťami (Medzinárodné konzorcium na boj proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi, ICCWC 23 , a Medzinárodná sieť pre environmentálne dodržiavanie a presadzovanie, INECE)

KOM/

Europol

spoločné stretnutia s účasťou Europolu, skupiny EÚ na presadzovanie práva v oblasti obchodu s voľne žijúcimi druhmi a príslušnými regionálnymi sieťami presadzovania (napr. ASEAN-WEN a pracovná skupina Dohody z Lusaky) a INECE.

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

KOM

výmena informácií o najlepších postupoch spolupráce pri presadzovaní

koniec roku 2016

ČŠ/

Europol

členské štáty sa s pomocou Europolu zúčastňujú na spoločných operáciách presadzovania medzinárodných právnych predpisov

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

25. podporiť budovanie kapacít na presadzovanie práva v najdôležitejších zdrojových a odbytových krajinách vrátane presadzovania v chránených lokalitách

KOM/

VP/PK/

ČŠ

pokračujúca finančná podpora činností konzorcia ICCWC vrátane hodnotení systémov presadzovania na základe súboru nástrojov ICCWC na boj proti zločinu v oblasti voľne žijúcich druhov a lesníctva

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

KOM/

VP/PK/

ČŠ

zohľadnenie výsledkov odporúčaní na základe súboru nástrojov ICCWC pri cielenej podpore pre tretie krajiny

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

Priorita č. 3 – Posilniť globálne partnerstvo zdrojových, spotrebiteľských a tranzitných krajín v boji proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi

Opatrenia

Zodpovedný subjekt

Očakávané výsledky

Časový harmonogram

Cieľ 3.1:

Poskytovať zvýšenú, účinnejšiu a strategickejšie zameranú podporu pre rozvíjajúce sa krajiny

26. zabezpečiť, aby sa obchodovanie s voľne žijúcimi druhmi bralo vo financovaní EÚ do úvahy v rámci príslušných programov v oblastiach riadenia prírodných zdrojov, životného prostredia, organizovanej trestnej činnosti, bezpečnosti a správy vecí verejných

KOM/

VP/PK

„strategický prístup na ochranu voľne žijúcich druhov v Afrike“ 24 slúži ako základ na programovanie príslušnej podpory rozvoja

vypracúvajú sa ďalšie regionálne alebo tematické prístupy

zdroje financovania rozvojovej spolupráce vrátane Európskeho rozvojového fondu (ERF), nástroja financovania rozvojovej spolupráce (DCI), nástroja na podporu stability a mieru a iné finančné nástroje, ako je nástroj partnerstva, sa mobilizujú na boj proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi v rámci dohodnutého finančného krytia prispievajúcich programov a skúmajú sa ďalšie možné zdroje financovania

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

27. zvýšiť účinnosť finančnej podpory boja proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi

KOM/

VP/PK/

ČŠ

v najdôležitejších krajinách sa konajú pravidelné schôdze na koordináciu činností darcov

od prijímajúcich krajín sa požaduje podávanie správ o tom, nakoľko účinne sa opatreniami proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi financovanými EÚ riešil tento problém (s použitím ukazovateľov, ako je počet zhabaní a úspešných stíhaní)

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016 

Cieľ 3.2:

Posilniť a koordinovať lepšie opatrenia na boj proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi a proti jeho príčinám s príslušnými zdrojovými, tranzitnými a odbytovými krajinami

28. zintenzívniť dialóg s hlavnými zdrojovými, tranzitnými a odbytovými krajinami vrátane dialógu s miestnymi spoločenstvami, občianskou spoločnosťou a so súkromným sektorom

KOM/

VP/PK/

ČŠ

určenie prioritných krajín

zriadenie špecifických štruktúr na dialóg a technickú spoluprácu

systematické začleňovanie témy do programu politických a odvetvových dialógov a stretnutí na vysokej úrovni s hlavnými krajinami či regiónmi mimo EÚ

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

VP/PK/

ČŠ

zriadenie siete kontaktných miest v delegáciách a na veľvyslanectvách v príslušných krajinách, v náležitých prípadoch s využitím existujúcich štruktúr, ako je napríklad sieť zelenej diplomacie

koniec roku 2016

29. aktívne využívať obchodné politiky a nástroje EÚ na podporu boja proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi

KOM/

VP/PK

návrh ambicióznych záväzkov zo strany EÚ na boj proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi, ktoré majú byť začlenené do budúcich dohôd o voľnom obchode, napr. s Japonskom a USA (Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo – TTIP)

aktívne monitorovanie vykonávania záväzkov spojených s obchodovaním s voľne žijúcimi druhmi zahrnutých v existujúcich dohodách o voľnom obchode a režime VSP+

zaradenie obchodovania s voľne žijúcimi druhmi do programu dvojstranných obchodných dialógov EÚ s hlavnými partnermi a do programu Výboru WTO pre obchod a životné prostredie

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

30. posilniť spoluprácu v boji proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi s príslušnými regionálnymi organizáciami, ako sú Africká únia, Juhoafrické rozvojové spoločenstvo (SADC), Východoafrické spoločenstvo, Združenie národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN), a na príslušných mnohostranných fórach, ako je stretnutie Ázia – Európa (ASEM)

KOM/

VP/PK

pravidelné zaradenie témy na program stretnutí na vysokej úrovni

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

Cieľ 3.3:

Zamerať sa na bezpečnostný rozmer obchodovania s voľne žijúcimi druhmi

31. zlepšiť znalostnú základňu a vypracovať stratégie na odstránenie spojení medzi obchodovaním s voľne žijúcimi druhmi a bezpečnosťou

KOM/

VP/PK

začatie štúdie na zlepšenie znalostnej základne v oblasti spojení medzi obchodovaním s voľne žijúcimi druhmi a inými formami organizovanej trestnej činnosti a financovaním ozbrojených alebo teroristických skupín

polovica roka 2016

KOM/

VP/PK/

ČŠ

dohodnutie ďalších krokov na náležitých fórach EÚ na základe výsledkov

polovica roka 2017

KOM/

VP/PK/

ČŠ

zohľadnenie bezpečnostného rozmeru obchodovania s voľne žijúcimi druhmi v celkových situačných posúdeniach EÚ pre náležité krajiny mimo EÚ

koniec roku 2016 

VP/PK/

ČŠ

spolupráca OSN a EÚ v boji proti nezákonnému obchodu s voľne žijúcimi druhmi v rámci mierových operácií a posilnenie krízového riadenia

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

Cieľ 3.4:

Zintenzívniť mnohostranné úsilie v boji proti obchodovaniu s voľne žijúcimi druhmi

32. podporovať prijímanie a vykonávanie dôrazných rozhodnutí, uznesení a politických vyhlásení o obchodovaní s voľne žijúcimi druhmi v rámci medzinárodných nástrojov a na medzinárodných fórach

KOM/

VP/PK/

ČŠ

riešenie tohto problému v rámci

dohovoru CITES – v prípade potreby aj pomocou podpory obchodných sankcií v prípadoch nedodržiavania,

Dohovoru o sťahovavých druhoch – Tuniský akčný plán na roky 2013 – 2020 o odstránení nezákonného zabíjania a chytania vtákov do pascí a obchodu s nimi v rámci bernského Dohovoru o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť,

príslušných mnohostranných iniciatív na celosvetovej úrovni (OSN, procesy nadväzujúce na stretnutia v Londýne a Kasane, skupiny G7, G20 atď.)

pravidelné monitorovanie vykonávania záväzkov prijatých na týchto fórach vykonávané EÚ a členskými štátmi

nepretržite, prvý medzník na konci roku 2016

(1)

     Vymedzené ako medzinárodné a iné ako medzinárodné nezákonné obchodovanie s voľne žijúcimi zvieratami a divorastúcimi rastlinami a odvodenými produktmi a úzko prepojené delikty, ako je pytliactvo.

(2)

      https://www.unodc.org/unodc/en/frontpage/2014/May/wildlife-crime-worth-8-10-billion-annually.html

https://cites.org/eng/international_dimension_of_illegal_wildlife_trade   http://www.gfintegrity.org/report/briefing-paper-transnational-crime/ .

(3)

     V pracovnom dokumente útvarov Komisie priloženom k tomuto oznámeniu [SWD(2016) 38] sa podrobnejšie opisuje rozsah obchodovania s voľne žijúcimi druhmi na celom svete a úloha EÚ v nezákonnom obchodovaní.

(4)

     Pozri SWD(2016) 38.

(5)

     Pozri SWD(2016) 38.

(6)

     Rezolúcie č. 2134 (2014) a 2136 (2014); „Správa generálneho tajomníka o situácii v strednej Afrike a aktivitách regionálneho úradu OSN pre Strednú Afriku“, 30. novembra 2015.

(7)

     Rezolúcia č. 69/314.

(8)

      https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/417231/kasane-statement-150325.pdf .

(9)

      https://www.g7germany.de/Content/EN/_Anlagen/G7/2015-06-08-g7-abschluss-eng_en.pdf?__blob=publicationFile&v=3 , s. 11.

(10)

     Cieľ 15.7.

(11)

     Pozri uznesenie Európskeho parlamentu z 15. januára 2014 [2013/2747(RSP)].

(12)

     Pozri COM(2014) 64 a SWD(2014) 347.

(13)

     Nariadenie Rady (ES) č. 338/97.

(14)

     Ú. v. EÚ L 159, 20.6.2007, s. 45 – 47.

(15)

     Pozri SWD(2016) 38.

(16)

     Pozri COM(2015) 497, Obchod pre všetkých. Smerom k zodpovednejšej obchodnej a investičnej politike.

(17)

     Pozri SWD(2016) 38.

(18)

     Vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku/podpredsedníčka Komisie. 

(19)

     Európska sieť prokurátorov pre životné prostredie.

(20)

     Napríklad skupina EÚ na presadzovanie práva v oblasti obchodu s voľne žijúcimi druhmi, Európska sieť prokurátorov pre životné prostredie (ENPE), Európske fórum sudcov pre životné prostredie (EUFJE), IMPEL, Projektová skupina na koordináciu činností na ochranu zdravia, kultúrneho dedičstva a životného prostredia (PARCS), EnviCrimeNet.

(21)

     Finančná akčná skupina.

(22)

     Camdenská medziagentúrna sieť pre vyhľadávanie majetku.

(23)

     Tvorí ho Interpol, sekretariát dohovoru CITES, Svetová colná organizácia, UNODC a Svetová banka.

(24)

     Larger than elephants – Inputs for an EU strategic approach to wildlife conservation in Africa – Synthesis (Väčšie ako slony – príspevky pre strategický prístup EÚ k ochrane voľne žijúcich druhov v Afrike – zhrnutie), Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, 2015.