30.7.2008   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 201/29


NARIADENIE KOMISIE (ES) č. 737/2008

z 28. júla 2008

o určení referenčných laboratórií Spoločenstva pre choroby mäkkýšov, besnotu a tuberkulózu hovädzieho dobytka, ktorým sa referenčným laboratóriám Spoločenstva pre besnotu a tuberkulózu hovädzieho dobytka stanovujú dodatočné povinnosti a úlohy a ktorým sa mení a dopĺňa príloha VII k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 882/2004

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 882/2004 z 29. apríla 2004 o úradných kontrolách uskutočňovaných s cieľom zabezpečiť overenie dodržiavania potravinového a krmivového práva a predpisov o zdraví zvierat a o starostlivosti o zvieratá (1), a najmä na jeho článok 32 ods. 5 a 6,

so zreteľom na smernicu Rady 2006/88/ES z 24. októbra 2006 o zdravotných požiadavkách na živočíchy a produkty akvakultúry a o prevencii a kontrole niektorých chorôb vodných živočíchov (2), a najmä na jej článok 55 ods. 1,

keďže:

(1)

V nariadení (ES) č. 882/2004 sa stanovujú všeobecné úlohy, povinnosti a požiadavky pre referenčné laboratóriá Spoločenstva pre potraviny, krmivá a zdravie zvierat. Referenčné laboratóriá Spoločenstva pre zdravie zvierat a živé zvieratá sú uvedené v časti II prílohy VII k uvedenému nariadeniu.

(2)

V smernici 2006/88/ES sa ustanovujú požiadavky na zdravie zvierat týkajúce sa uvedenia na trh a dovoz a tranzit živočíchov a produktov akvakultúry v rámci Spoločenstva, ako aj určité minimálne preventívne a kontrolné opatrenia pre určité choroby týchto živočíchov. Podľa uvedenej smernice si referenčné laboratória Spoločenstva pre choroby vodných živočíchov plnia úlohy a povinnosti stanovené v časti I prílohy VI k uvedenej smernici.

(3)

Následne po ukončení výberového konania v rámci výzvy by malo byť Centre for Environment, Fisheries & Aquaculture Science (Cefas), laboratórium vo Weymouthe v Spojenom kráľovstve, určené za referenčné laboratórium Spoločenstva pre choroby mäkkýšov.

(4)

Následne po ukončení výberového konania v rámci výzvy by malo byť Laboratoire d’études sur la rage et la pathologie des animaux sauvages v rámci Agence Française de Sécurité Sanitaire des Aliments (AFSSA) v Nancy vo Francúzsku určené za referenčné laboratórium Spoločenstva pre besnotu.

(5)

Následne po ukončení výberového konania v rámci výzvy by malo byť Laboratorio de Vigilancia Veterinaria (VISAVET) v rámci Facultad de Veterinaria, Universidad Complutense de Madrid, v Madride v Španielsku určené za referenčné laboratórium Spoločenstva pre tuberkulózu hovädzieho dobytka.

(6)

Referenčné laboratóriá Spoločenstva pre choroby mäkkýšov, besnotu a tuberkulózu hovädzieho dobytka by mali byť určené na počiatočné obdobie piatich rokov od 1. júla 2008 s cieľom umožniť hodnotenie ich činnosti a zhodu.

(7)

Okrem všeobecných úloh a povinností ustanovených v článku 32 ods. 2 nariadenia (ES) č. 882/2004 je s cieľom zabezpečiť rozšírenú koordináciu na úrovni Spoločenstva potrebné vykonávať určité špecifické povinnosti a úlohy spojené s povahou pôvodcov ochorení. Tieto dodatočné špecifické povinnosti a úlohy by sa mali ustanoviť v tomto nariadení týkajúcom sa referenčných laboratórií Spoločenstva pre besnotu a tuberkulózu hovädzieho dobytka.

(8)

Časť II prílohy VII k nariadeniu (ES) č. 882/2004 by sa preto mala zodpovedajúcim spôsobom zmeniť a doplniť.

(9)

Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre potravinový reťazec a zdravie zvierat,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Centre for Environment, Fisheries & Aquaculture Science (Cefas), laboratórium vo Weymouthe v Spojenom kráľovstve, sa týmto určuje na obdobie od 1. júla 2008 do 30. júna 2013 za referenčné laboratórium Spoločenstva pre choroby mäkkýšov.

Článok 2

Laboratoire d’études sur la rage et la pathologie des animaux sauvages v rámci Agence Française de Sécurité Sanitaire des Aliments (AFSSA) v Nancy vo Francúzsku sa týmto určuje na obdobie od 1. júla 2008 do 30. júna 2013 za referenčné laboratórium Spoločenstva pre besnotu.

Určité povinnosti a úlohy pre toto laboratórium sú stanovené v prílohe I.

Článok 3

Laboratorio de Vigilancia Veterinaria (VISAVET), Facultad de Veterinaria, Universidad Complutense de Madrid v Madride v Španielsku sa týmto určuje na obdobie od 1. júla 2008 do 30. júna 2013 za referenčné laboratórium Spoločenstva pre tuberkulózu hovädzieho dobytka.

Určité povinnosti a úlohy pre toto laboratórium sú stanovené v prílohe II.

Článok 4

Do časti II prílohy VII k nariadeniu (ES) č. 882/2004 sa dopĺňajú tieto body 15, 16 a 17:

„15.

Referenčné laboratórium Spoločenstva pre choroby mäkkýšov

Centre for Environment, Fisheries & Aquaculture Science (Cefas)

Weymouth Laboratory

The Nothe

Barrack Road

Weymouth

Dorset DT4 8UB

Spojené kráľovstvo

16.

Referenčné laboratórium Spoločenstva pre besnotu

AFSSA – Laboratoire d’études sur la rage et la pathologie des animaux sauvages, Nancy, France

54220 Malzéville

Francúzsko

17.

Referenčné laboratórium Spoločenstva pre tuberkulózu hovädzieho dobytka

VISAVET – Laboratorio de vigilancia veterinaria, Facultad de Veterinaria, Universidad Complutense de Madrid

Avda. Puerta de Hierro, s/n. Ciudad Universitaria

28040 Madrid

Španielsko“.

Článok 5

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 28. júla 2008

Za Komisiu

Androulla VASSILIOU

členka Komisie


(1)  Ú. v. EÚ L 165, 30.4.2004, s. 1. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením Rady (ES) č. 301/2008 (Ú. v. EÚ L 97, 9.4.2008, s. 85).

(2)  Ú. v. EÚ L 328, 24.11.2006, s. 14. Smernica zmenená a doplnená smernicou Komisie 2008/53/ES (Ú. v. EÚ L 117, 1.5.2008, s. 27).


PRÍLOHA I

URČITÉ POVINNOSTI A ÚLOHY REFERENČNÉHO LABORATÓRIA SPOLOČENSTVA PRE BESNOTU

Okrem všeobecných úloh a povinností referenčných laboratórií Spoločenstva v sektore zdravia zvierat stanovených v článku 32 ods. 2 nariadenia (ES) č. 882/2004 referenčné laboratórium Spoločenstva pre besnotu vykonáva povinnosti a úlohy stanovené v bodoch 1 až 5.

1.

Koordinovať metódy používané v členských štátoch na diagnostikovanie besnoty po konzultáciách s Komisiou, a to najmä:

a)

určovaním typu, skladovaním a poskytovaním kmeňov vírusu besnoty;

b)

prípravou, kontrolou a poskytovaním medzinárodných štandardných sér a iných referenčných reagentov národným referenčným laboratóriám na účely štandardizácie testov a reagentov používaných v členských štátoch;

c)

validáciou referenčných reagentov, vrátane antigénov a národných štandardných sér poskytnutých národnými referenčnými laboratóriami;

d)

vybudovaním a udržiavaním sérovej banky a zberu vírusov besnoty, udržiavaním databázy kmeňov izolovaných v rámci Spoločenstva, vrátane určovania typu;

e)

organizáciou periodických komparatívnych testov diagnostických postupov na úrovni Spoločenstva a vykonávaním skúšok spôsobilosti národných referenčných laboratórií;

f)

zberom a porovnávaním údajov a informácií týkajúcich sa používaných diagnostických metód a výsledkov testov vykonaných v Spoločenstve;

g)

charakteristikou vírusov besnoty podľa aktuálnych dostupných metód kvôli lepšiemu porozumeniu epidemiológie tejto choroby;

h)

sledovaním vývoja dohľadu, epidemiológie a prevenciou besnoty na celom svete;

i)

získavaním podrobných znalostí o príprave a používaní imunologických veterinárnych prípravkov používaných na eradikáciu a kontrolu besnoty, vrátane hodnotenia vakcín.

2.

Uľahčiť harmonizáciu techník v rámci Spoločenstva, najmä spresnením metodológií štandardných testov.

3.

Organizovať semináre pre národné referenčné laboratóriá podľa dohody v rámci pracovného programu a ročného rozpočtu uvedených v článkoch 2 až 4 nariadenia Komisie (ES) č. 156/2004 (1), vrátane školení o nových analytických metodológiách odborníkov z členských štátov a v prípade potreby z tretích krajín.

4.

Poskytovať technickú podporu Komisii a zúčastňovať sa na jej žiadosť na medzinárodných fórach týkajúcich sa besnoty, najmä v súvislosti so štandardizáciou analytických diagnostických metód a ich uplatňovania.

5.

Vykonávať výskumné činnosti, kedykoľvek je to možné, koordinovať výskumné činnosti zamerané na zlepšenie kontroly a eradikácie besnoty, a to najmä:

a)

realizáciou overovacích pokusov prípadne spoluprácou s národným referenčných laboratóriom na takejto realizácii;

b)

poskytovaním vedeckého poradenstva Komisii a zberom informácií a správ súvisiacich s činnosťami referenčného laboratória Spoločenstva.


(1)  Ú. v. EÚ L 27, 30.1.2004, s. 5.


PRÍLOHA II

URČITÉ POVINNOSTI A ÚLOHY REFERENČNÉHO LABORATÓRIA SPOLOČENSTVA PRE TUBERKULÓZU HOVÄDZIEHO DOBYTKA

Okrem všeobecných úloh a povinností referenčných laboratórií Spoločenstva v sektore zdravia zvierat stanovených v článku 32 ods. 2 nariadenia (ES) č. 882/2004 referenčné laboratórium Spoločenstva pre tuberkulózu hovädzieho dobytka vykonáva povinnosti a úlohy stanovené v bodoch 1 až 5.

1.

Koordinovať metódy používané v členských štátoch na diagnostikovanie tuberkulózy hovädzieho dobytka po konzultáciách s Komisiou, a to najmä:

a)

určovaním typu, skladovaním a poskytovaním kmeňov vírusu Mycobacterium sp., ktorý spôsobuje tuberkulózu u zvierat;

b)

prípravou, kontrolou a poskytovaním referenčných reagentov národným referenčným laboratóriám na účely štandardizácie testov a reagentov používaných v členských štátoch;

c)

validáciou referenčných reagentov, vrátane antigénov a tuberkulínov poskytnutých národnými referenčnými laboratóriami pre tuberkulózu hovädzieho dobytka;

d)

vybudovaním a udržiavaním banky vírusov Mycobacterium sp., ktoré spôsobujú tuberkulózu u zvierat, a udržiavaním databázy kmeňov izolovaných v rámci Spoločenstva, vrátane určovania typu;

e)

organizáciou periodických komparatívnych testov diagnostických postupov na úrovni Spoločenstva a vykonávaním skúšok spôsobilosti národných referenčných laboratórií;

f)

zberom a porovnávaním údajov a informácií týkajúcich sa používaných diagnostických metód a výsledkov testov vykonaných v Spoločenstve;

g)

charakteristikou vírusov Mycobacterium sp., ktoré spôsobujú tuberkulózu u zvierat podľa najaktuálnejších dostupných metód, kvôli lepšiemu porozumeniu epidemiológie tejto choroby;

h)

sledovaním vývoja dohľadu, epidemiológie a prevencie tuberkulózy hovädzieho dobytka na celom svete;

i)

získavaním podrobných znalostí o príprave a používaní imunologických veterinárnych prípravkov používaných na eradikáciu a kontrolu tuberkulózy hovädzieho dobytka, vrátane hodnotenia vakcín.

2.

Uľahčiť harmonizáciu techník v rámci Spoločenstva, najmä spresnením metodológií štandardných testov.

3.

Organizovať semináre pre národné referenčné laboratóriá podľa dohody v rámci pracovného programu a ročného rozpočtu uvedených v článkoch 2 až 4 nariadenia (ES) č. 156/2004, vrátane školení o nových analytických metodológiách odborníkov z členských štátov a v prípade potreby z tretích krajín.

4.

Poskytovať technickú podporu Komisii a zúčastňovať sa na jej žiadosť na medzinárodných fórach týkajúcich sa tuberkulózy hovädzieho dobytka, najmä v súvislosti so štandardizáciou analytických diagnostických metód a ich uplatňovania.

5.

Vykonávať výskumné činnosti, kedykoľvek je to možné, koordinovať výskumné činnosti zamerané na zlepšenie kontroly a eradikácie tuberkulózy hovädzieho dobytka, a to najmä:

a)

realizáciou overovacích pokusov prípadne spoluprácou s národným referenčných laboratóriom na takejto realizácii;

b)

poskytovaním vedeckého poradenstva Komisii a zberom informácií a správ súvisiacich s činnosťami referenčného laboratória Spoločenstva.