EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dohovor Organizácie Spojených národov o boji proti rozširovaniu púští v krajinách vážne postihnutých suchom

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTOM:

Dohovor Organizácie Spojených národov o boji proti rozširovaniu púští v krajinách vážne postihnutých suchom a/alebo rozširovaním púští, najmä v Afrike

Rozhodnutie Rady 98/216/ES – uzavretie Dohovoru Organizácie Spojených národov o boji proti rozširovaniu púští v mene Európskeho spoločenstva

AKÝ JE CIEĽ TOHTO DOHOVORU A ROZHODNUTIA?

  • Dohovor Organizácie Spojených národov o boji proti rozširovaniu púští (UNCCD) je jedinou právne záväznou medzinárodnou dohodou, ktorá spája životné prostredie a rozvoj s udržateľným obhospodarovaním pôdy. Zameriava sa konkrétne na suché, polosuché a suché subhumidné oblasti sveta, v ktorých sa nachádzajú niektoré z najzraniteľnejších ekosystémov a národov.
  • Rozhodnutím sa UNCCD ratifikuje v mene Európskeho spoločenstva (dnešnej ).

HLAVNÉ BODY

  • Cieľom UNCCD je bojovať proti rozširovaniu púští a zmierňovať účinky sucha v krajinách vážne postihnutých suchom a/alebo rozširovaním púští, najmä v Afrike, prostredníctvom účinných opatrení na všetkých úrovniach. Tieto opatrenia sú podporované medzinárodnou spoluprácou a dohodami o partnerstve.
  • UNCCD sa skladá zo 40 článkov a piatich príloh, ktoré vymedzujú dojednania na vykonávanie dohovoru v Afrike, Ázii, Latinskej Amerike, Karibiku, severnom Stredomorí a v strednej a východnej Európe.
  • Rozširovanie púští vyplýva predovšetkým z ľudskej činnosti a zmien klímy. Neznamená zväčšovanie plochy existujúcich púštnych oblastí. Je výsledkom extrémnej zraniteľnosti ekosystémov v suchých oblastiach voči nadmernému využívaniu a nevhodnému používaniu pôdy. Chudoba, politická nestabilita, odlesňovanie, nadmerné spásanie a zlé zavlažovacie postupy sú faktory, ktoré majú škodlivý vplyv na produktivitu pôdy.

Opatrenia v rámci UNCCD na boj proti rozširovaniu púští

  • Patria k nim opatrenia na podporu integrovaného rozvoja pôdy v suchých, polosuchých a suchých subhumidných oblastiach s cieľom:
    • predchádzať znehodnocovaniu pôdy a/alebo ho znižovať,
    • obnoviť čiastočne znehodnotenú pôdu,
    • zúrodniť vyprahnuté oblasti.
  • UNCCD sa vykonáva prostredníctvom národných, subregionálnych a regionálnych programov, ktoré sú vypracované tak, aby tvorili neoddeliteľnú súčasť politiky trvalo udržateľného rozvoja danej krajiny. Aktualizujú sa v rámci nepretržitého participatívneho procesu so zreteľom na prácu v teréne a výsledky výskumu.
  • Miestne spoločenstvá zohrávajú pri formulovaní a vykonávaní týchto akčných programov kľúčovú úlohu, pretože sú od pôdy závislé.
  • Pre vykonávanie UNCCD je podstatná užšia medzinárodná spolupráca medzi rozvinutými a rozvojovými krajinami. Vlády krajín postihnutých rozširovaním púští však zostávajú zodpovedné za vytvorenie umožňujúceho prostredia, aby pomohli miestnemu obyvateľstvu samotnému ukončiť proces znehodnocovania pôdy. Vlády musia uskutočniť politicky citlivé zmeny, ako sú napríklad:
    • väčšia decentralizácia rozhodovania,
    • zlepšenie systémov držby pôdy a
    • posilnenie právomocí žien a farmárov.

Finančné záležitosti

UNCCD nemá centralizovaný finančný mechanizmus pre projekty, ale disponuje globálnym mechanizmom na podporu mobilizácie podstatných finančných prostriedkov z existujúcich zdrojov a na racionalizáciu a zlepšenie ich riadenia.

Správa

Najvyšším orgánom dohovoru je konferencia zmluvných strán. Zodpovedá za prijímanie rozhodnutí potrebných na podporu jeho účinného vykonávania. EÚ je na konferencii zmluvných strán zastúpená Európskou komisiou, pokiaľ ide o záležitosti, ktoré spadajú do právomocí EÚ.

V októbri 2001 bol na 5. zasadnutí konferencie zmluvných strán zriadený pomocný orgán, výbor na skúmanie vykonávania dohovoru (známy ako CRIC). Výbor skúma a analyzuje národné správy o pokroku pri vykonávaní dohovoru, ktoré konferencii zmluvných strán predkladajú zmluvné strany a pozorovatelia. Jeho cieľom je využiť toto preskúmanie a analýzy na zlepšenie súladu, vplyvu a efektívnosti politík a programov na obnovenie agroekologickej rovnováhy suchých oblastí.

Vedecké a technické poradenstvo

Výbor pre vedu a techniku poskytuje konferencii zmluvných strán informácie a rady o vedecko-technických záležitostiach týkajúcich sa boja proti rozširovaniu púští a zmierňovania účinkov sucha. Skladá sa zo zástupcov vlád kompetentných v príslušných odborných oblastiach.

Strategický rámec

Strategický rámec na roky 2018 – 2030 UNCCD je globálnym záväzkom dosiahnuť neutralitu degradácie pôdy s cieľom obnoviť produktivitu rozsiahlych plôch znehodnotenej pôdy, zlepšiť živobytie viac ako 1,3 miliardy ľudí a znížiť vplyv sucha na zraniteľné populácie.

ODKEDY NADOBÚDAJÚ ROZHODNUTIE A DOHOVOR ÚČINNOSŤ?

Dohovor bol vypracovaný na Samite Zeme v Rio de Janeiro v roku 1992, podpísaný v roku 1994 a účinnosť nadobudol 26. decembra 1996. Dohovor, ktorý je právne záväzným nástrojom, ratifikovalo do dnešného dňa 195 zmluvných strán.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ DOKUMENTY

Dohovor Organizácie Spojených národov o boji proti rozširovaniu púští v krajinách vážne postihnutých suchom a/alebo rozširovaním púští, najmä v Afrike – Deklarácia Európskeho spoločenstva v súlade s článkom 34 ods. 2 a 3 Dohovoru Organizácie Spojených národov o boji proti rozširovaniu púští v krajinách vážne postihnutých suchom a/alebo rozširovaním púští, najmä v Afrike (Ú. v. ES L 83, 19.3.1998, s. 3 – 35)

Rozhodnutie Rady 98/216/ES z 9. marca 1998 o uzavretí Dohovoru Organizácie Spojených národov o boji proti rozširovaniu púští v krajinách vážne postihnutých suchom a/alebo rozširovaním púští, najmä v Afrike, v mene Európskeho spoločenstva (Ú. v. ES L 83, 19.3.1998, s. 1 – 2)

Posledná aktualizácia 24.07.2019

Top