EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dohoda o obchode, rozvoji a spolupráci (TDCA) s Južnou Afrikou

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTOM:

Dohoda o obchode, rozvoji a spolupráci medzi EÚ a Južnou Afrikou

Rozhodnutie o uzatvorení Dohody o obchode, rozvoji a spolupráci medzi EÚ a Juhoafrickou republikou

AKÝ JE CIEĽ DOHODY A ROZHODNUTIA?

Dohoda má posilniť vzťahy medzi EÚ a Južnou Afrikou v rôznych sférach v oblasti obchodu, rozvoja a spolupráce.

Rozhodnutím sa dohoda prijíma v mene EÚ.

HLAVNÉ BODY

Dohoda má niekoľko cieľov:

  • posilniť dialóg medzi stranami,
  • podporiť Južnú Afriku v procese jej hospodárskej a sociálnej transformácie,
  • podporiť regionálnu spoluprácu a ekonomickú integráciu krajiny do hospodárstva južnej Afriky a do svetového hospodárstva a
  • rozšíriť a liberalizovať obchod s tovarom, službami a kapitálom medzi stranami.

Vychádzajúc z dodržiavania demokratických zásad, ľudských práv a právneho štátu, dohoda ustanovuje pravidelný politický dialóg o záležitostiach spoločného záujmu na dvojstrannej aj regionálnej úrovni (v rámci dialógu EÚ s krajinami južnej Afriky a so skupinou afrických, karibských a tichomorských (AKT) krajín).

Doba platnosti dohody nie je stanovená, ale do piatich rokov od nadobudnutia platnosti ju možno preskúmať a zvážiť jej prípadnú zmenu a doplnenie.

Dohoda sa vzťahuje na celý rad oblastí a zahŕňa doložku o budúcom vývoji, ktorá umožňuje ďalšie rozšírenie poľa spolupráce.

Obchod

TDCA ustanovuje preferenčné dohody o obchode medzi EÚ a Južnou Afrikou s postupným zavedením zóny voľného obchodu (ZVO). EÚ je hlavným obchodným a investičným partnerom Južnej Afriky. Cieľom ZVO je zabezpečiť lepší prístup na trh EÚ pre Južnú Afriku a na trh Južnej Afriky pre EÚ. Zohráva preto významnú úlohu v integrácii Južnej Afriky do svetového hospodárstva. Dohoda pokrýva približne 90 % súčasného dvojstranného obchodu medzi oboma stranami.

Dohoda ustanovuje liberalizáciu 95 % dovozu z Južnej Afriky do EÚ v priebehu 10 rokov a 86 % dovozu z EÚ do Južnej Afriky v priebehu 12 rokov. V záujme ochrany zraniteľných sektorov oboch strán sú niektoré výrobky zo ZVO vyňaté a iné sú liberalizované len čiastočne. Zo strany EÚ ide najmä o poľnohospodárske výrobky, zatiaľ čo zo strany Južnej Afriky ide o priemyselné výrobky, najmä určité výrobky pre motorové vozidlá a určité textilné výrobky a oblečenie. Od decembra 2006 však existuje ustanovenie o posilnení liberalizácie obchodu v sektore motorových vozidiel.

Dohoda stanovuje podrobné pravidlá o pôvode, aby sa zabezpečilo, že výrobky zvýhodnené na základe preferenčných dojednaní pochádzajú len z Južnej Afriky alebo EÚ. S cieľom zohľadniť moderné medzinárodné výrobné procesy bola pružnosť pravidiel o pôvode zvýšená prostredníctvom osobitných ustanovení.

Ak hrozí, že dovážaný výrobok vážne poškodí vnútroštátny priemysel, môžu Južná Afrika a EÚ prijať ochranné opatrenia. Dohoda ďalej umožňuje Južnej Afrike prijať prechodné ochranné opatrenia (napríklad zvýšenie alebo opätovné zavedenie ciel). Podobné opatrenia navyše umožňujú chrániť hospodárstva členov stredoafrickej colnej únie a najvzdialenejších regiónov EÚ (napríklad Réunion).

Dohoda zahŕňa ustanovenia, ktoré majú zabrániť jej zneužitiu podnikmi s dominantným postavením na trhu a zaistiť tak voľnú hospodársku súťaž medzi spoločnosťami z EÚ a Južnej Afriky. Spolupráca sa uskutočňuje v rámci konzultácií medzi príslušnými orgánmi. EÚ okrem toho poskytuje technickú pomoc pri reštrukturalizácii právnych predpisov Južnej Afriky o hospodárskej súťaži. Dohoda uznáva aj potrebu zabezpečenia primeranej ochrany duševného vlastníctva a v prípade potreby umožňuje naliehavé konzultácie, ako aj technickú pomoc Južnej Afrike.

A konečne, TDCA umožňuje úzku spoluprácu v celom rade oblastí súvisiacich s obchodom vrátane colných služieb, voľného pohybu služieb a kapitálu a technických bariér, ako sú osvedčovanie a normalizácia.

Rozvojová spolupráca

Rozvojová pomoc EÚ pre Južnú Afriku sa realizuje predovšetkým z rozpočtu EÚ prostredníctvom nástroja financovania rozvojovej spolupráce.

Viacročný indikatívny program spolupráce s Južnou Afrikou na obdobie rokov 2014 – 2020 sa sústredí na tri oblasti:

  • vytváranie pracovných miest,
  • vzdelávanie, odborná príprava a inovácia,
  • budovanie spôsobilého a rozvíjajúceho sa štátu.

Rovnako ako v ostatných dohodách o rozvojovej spolupráci je kľúčovým prvkom pomoci decentralizovaná spolupráca, ktorá vyžaduje vysoký stupeň zapojenia občianskej spoločnosti do procesu rozvoja.

Hospodárska spolupráca

Obe strany zintenzívňujú vzájomnú hospodársku spoluprácu v mnohých oblastiach, napríklad v oblastiach priemyslu (s cieľom uľahčiť reštrukturalizáciu priemyslu Južnej Afriky), informačnej spoločnosti, vytvárania a rozvoja malých a stredných podnikov, dopravy a energie. Spolupráca v tejto oblasti by mala tiež podporiť trvalo udržateľný rozvoj v ich hospodárstvach a chrániť životné prostredie.

Ďalšie aspekty

Ustanovenia dohody sa týkajú spolupráce v tak rozmanitých oblastiach, ako sú:

  • spolupráca v sociálnej oblasti založená na dialógu o celom rade aspektov, napríklad slobode združovania, základných pracovných právach, právach detí, rodovej rovnosti a násilí na ženách,
  • spolupráca pri ochrane životného prostredia, najmä pokiaľ ide o zmenu klímy,
  • kultúrna spolupráca,
  • spolupráca v boji proti drogám a praniu špinavých peňazí,
  • spolupráca v oblasti zdravia a najmä v boji proti AIDS.

A konečne, TDCA obsahuje niekoľko inštitucionálnych ustanovení. Zriaďuje Radu pre spoluprácu na zabezpečenie hladkého fungovania dohody. Upravuje tiež pravidelný kontakt medzi stranami, napríklad medzi ich parlamentmi a medzi Hospodárskym a sociálnym výborom EÚ a jeho protistranou v Južnej Afrike, Národnou radou pre hospodársky rozvoj a prácu.

ODKEDY SA DOHODA A ROZHODNUTIE UPLATŇUJÚ?

TDCA bola podpísaná 11. októbra 1999 v Pretórii a úplne nadobudla účinnosť 1. mája 2004. Niektoré ustanovenia, ktoré spadajú do právomoci EÚ, sa však uplatňujú od 1. januára 2000.

V júni 2016 Južná Afrika spolu s piatimi ďalšími juhoafrickými krajinami (Botswana, Lesotho, Mozambik, Namíbia a Svazijsko) podpísala DHP EÚ – SADC (Dohoda o hospodárskom partnerstve s krajinami Juhoafrického rozvojového spoločenstva). DHP po ratifikácii nahradí obchodné pravidlá TDCA.

KONTEXT

Dohodu dopĺňajú tri ďalšie dohody: Dohoda o vedecko-technickej spolupráci a Dohody o víne a liehovinách. Dohoda o rybolove, o ktorej sa v TDCA uvažovalo, nebola uzavretá. Južná Afrika je tiež kvalifikovaným členom Dohody z Cotonou, ktorá upravuje vzťahy medzi EÚ a krajinami AKT.

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ DOKUMENTY

Dohoda o obchode, rozvoji a spolupráci medzi Európskym spoločenstvom a jeho členskými štátmi na jednej strane a Juhoafrickou republikou na strane druhej – Protokol č. 1 o vymedzení pojmu „výrobky s pôvodom“ a metódach administratívnej spolupráce – Protokol č. 2 o vzájomnej administratívnej pomoci v colných záležitostiach – Záverečný akt – Vyhlásenia (Ú. v. ES L 311, 4.12.1999, s. 3 – 415)

Následné zmeny dohody boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Rozhodnutie Rady 2004/441/ES z 26. apríla 2004 o uzatvorení Dohody o obchode, rozvoji a spolupráci medzi Európskym spoločenstvom a jeho členskými štátmi na jednej strane a Juhoafrickou republikou na strane druhej (Ú. v. ES L 127, 29.4.2004, s. 109)

SÚVISIACI DOKUMENT

Nariadenie Rady (ES) č. 2793/1999 zo 17. decembra 1999 o určitých postupoch pri uplatňovaní Dohody o obchode, rozvoji a spolupráci medzi Európskym spoločenstvom a Juhoafrickou republikou (Ú. v. ES L 337, 30.12.1999, s. 29 – 33)

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 08.10.2018

Top