EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pranie špinavých peňazí: prevencia prostredníctvom colnej spolupráce

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (ES) č. 1889/2005 – kontrola peňažných prostriedkov v hotovosti, ktoré vstupujú do EÚ alebo z nej vystupujú

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

Nariadenie dopĺňa pravidlá smernice (EÚ) 2015/849 o predchádzaní využívaniu finančného systému na účely prania špinavých peňazí alebo financovania terorizmu v EÚ.

HLAVNÉ BODY

Ohlasovacia povinnosť

  • Nariadenie ukladá každej osobe, ktorá vstupuje do EÚ alebo z nej vystupuje a prepravuje peňažné prostriedky v hotovosti* v hodnote 10 000 eur alebo viac, povinnosť ohlásiť túto sumu príslušným orgánom*. Poskytnuté informácie musia byť správne a úplné, inak je ohlásenie neplatné.
  • Ohlásenie sa poskytuje písomne, ústne alebo elektronicky, ako to určí krajina EÚ, a musí obsahovať informácie o:
    • deklarantovi vrátane celého mena, dátumu a miesta narodenia a štátnej príslušnosti,
    • vlastníkovi a množstve a povahe peňažných prostriedkov v hotovosti,
    • určenom príjemcovi peňažných prostriedkov v hotovosti,
    • pôvode a zamýšľanom použití peňažných prostriedkov v hotovosti.
  • Informácie získané z ohlásenia alebo na základe kontroly sa musia zaznamenať a spracovať. Sprístupnia sa orgánom zodpovedným za boj proti praniu špinavých peňazí alebo financovaniu terorizmu v krajine EÚ vstupu alebo výstupu. Krajiny EÚ alebo Európska komisia môžu oznámiť poskytnuté informácie krajinám mimo EÚ pod podmienkou súhlasu príslušných orgánov. Musia byť splnené vnútroštátne pravidlá a pravidlá EÚ pre poskytovanie osobných údajov.
  • Na všetky informácie, ktoré majú dôverný charakter alebo sú poskytnuté ako dôverné, sa vzťahuje služobné tajomstvo. Nesmú sa ďalej oznamovať bez výslovného súhlasu osoby alebo orgánu, ktorý ich poskytol. Príslušné orgány však môžu byť podľa zákona povinné tieto informácie oznámiť, napríklad v súvislosti so súdnym konaním. Každé oznámenie alebo poskytnutie informácií musí byť v takom prípade v plnom súlade s platnými právnymi predpismi o ochrane údajov.

Kontrola dodržiavania ohlasovacej povinnosti

  • Úradníci príslušných orgánov môžu overiť dodržiavanie ohlasovacej povinnosti tak, že vykonajú kontrolu osôb. Kontrola zahŕňa kontrolu osôb samotných, ich batožiny a dopravných prostriedkov. Všetky kontroly musia byť v súlade s vnútroštátnymi právnymi predpismi v tejto oblasti.
  • V prípade nesplnenia ohlasovacej povinnosti možno peňažné prostriedky v hotovosti zaistiť na základe rozhodnutia vydaného v správnom konaní v súlade s vnútroštátnymi právnymi predpismi.
  • Získané informácie sa môžu sprístupniť iným krajinám EÚ, najmä ak existujú dôkazy o nezákonnej činnosti. V takých prípadoch sa použije nariadenie Rady (ES) č. 515/97 o vzájomnej pomoci medzi správnymi orgánmi krajín EÚ a o spolupráci medzi správnymi orgánmi krajín EÚ a Komisiou pri zabezpečovaní riadneho uplatňovania predpisov o colných a poľnohospodárskych záležitostiach. Ak existujú náznaky, že sú nepriaznivo ovplyvnené finančné záujmy EÚ, musia sa informácie zaslať aj Komisii.
  • Ak z kontrol vyplýva, že osoba vstupuje do EÚ alebo z nej vystupuje so sumou peňažných prostriedkov v hotovosti menšou ako 10 000 eur, a ak existujú dôkazy o nezákonnej činnosti spojenej s pohybom peňažných prostriedkov v hotovosti, môžu sa tieto informácie tiež zaznamenať a spracovať.

Sankcie

Krajiny EÚ mali do 15. júna 2007 zaviesť účinné a primerané sankcie, ktoré majú od neplnenia ohlasovacej povinnosti odrádzať.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 15. júna 2007.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Peňažné prostriedky v hotovosti: zahŕňajú menu (bankovky a mince), ale tiež iné menové nástroje, napríklad šeky, vlastné zmenky, peňažné poukážky atď.
Príslušné orgány: colné orgány krajín EÚ alebo iné orgány oprávnené krajinami EÚ na uplatňovanie tohto nariadenia.

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1889/2005 z 26. októbra 2005 o kontrole peňažných prostriedkov v hotovosti, ktoré vstupujú do Spoločenstva alebo vystupujú zo Spoločenstva (Ú. v. EÚ L 309, 25.11.2005, s. 9 – 12)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Nariadenie Rady (ES) č. 515/97 z 13. marca 1997 o vzájomnej pomoci medzi správnymi orgánmi členských štátov a o spolupráci medzi správnymi orgánmi členských štátov a Komisiou pri zabezpečovaní riadneho uplatňovania predpisov o colných a poľnohospodárskych záležitostiach (Ú. v. ES L 82, 22.3.1997, s. 1 – 16)

Následné zmeny nariadenia (ES) č. 515/97 boli zapracované do pôvodného dokumentu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/849 z 20. mája 2015 o predchádzaní využívaniu finančného systému na účely prania špinavých peňazí alebo financovania terorizmu, ktorou sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 648/2012 a zrušuje smernica Európskeho parlamentu a Rady 2005/60/ES a smernica Komisie 2006/70/ES (Ú. v. EÚ L 141, 5.6.2015, s. 73 – 117)

Pozri konsolidované znenie.

Správa Komisie Európskemu parlamentu a Rade o posudzovaní rizík spojených s praním špinavých peňazí a financovaním terorizmu, ktoré majú vplyv na vnútorný trh a súvisia s cezhraničnou činnosťou [COM(2017) 340 final z 26. júna 2017]

Posledná aktualizácia 06.12.2017

Top