EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zhromažďovanie hospodárskych a peňažných údajov Európskou centrálnou bankou

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (ES) č. 2533/98 – zber štatistických informácií Európskou centrálnou bankou

SÚHRN

Európska centrálna banka (ECB) zhromažďuje komplexnú škálu údajov o hospodárskom a peňažnom vývoji v Európskej únii (EÚ). Pri tejto úlohe jej pomáhajú národné centrálne banky krajín EÚ.

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

ECB sa udeľuje právomoc zhromažďovať štatistické informácie, ktoré sú potrebné pri výkone úloh európskeho systému centrálnych bánk (ESCB). Právo ECB na zhromažďovanie štatistických informácií sa obmedzuje na referenčnú spravodajskú skupinu*.

Stanovujú sa právomoci ECB, pokiaľ ide o vymedzenie štatistických spravodajských požiadaviek na referenčnú spravodajskú skupinu.

V roku 2015 bolo nariadenie pozmenené s cieľom umožniť zasielanie dôverných štatistických informácií medzi ESCB a ostatnými úradmi EÚ alebo jej krajín, ktoré sú zodpovedné za dohľad nad finančnými inštitúciami, trhmi, infraštruktúrami alebo za stabilitu finančného systému. ESCB môže okrem toho zasielať dôverné štatistické informácie európskemu mechanizmu pre stabilitu. Akýkoľvek prenos údajov podľa zmeny zavedenej v roku 2015 sa obmedzuje na to, čo je nevyhnutné na vykonávanie úloh prijímajúceho úradu alebo orgánu.

HLAVNÉ BODY

ECB sa usiluje minimalizovať spravodajskú záťaž prostredníctvom využívania existujúcich zdrojov v čo najväčšej možnej miere. Zároveň zohľadňuje príslušné štatistické normy EÚ a medzinárodné normy.

ECB úzko spolupracuje s európskym štatistickým systémom (EŠS), ktorý pozostáva zo štatistického úradu EÚ (Eurostat) a z národných štatistických úradov krajín EÚ.

Zásady

Pri vývoji, tvorbe a šírení štatistiky sa ESCB riadi zásadami:

  • nestrannosti (neutrálne a rovnako prístupné pre všetkých používateľov);
  • objektívnosti (systematické, spoľahlivé a nestranné);
  • profesionálnej nezávislosti (žiadne politické zásahy);
  • nákladovej účinnosti;
  • zachovania dôvernosti štatistických údajov (ochrana dôverných informácií o jednotlivých spravodajských jednotkách);
  • minimalizácie spravodajskej záťaže; a
  • vysokej kvality výstupov.

Povinnosti krajín EÚ

Krajiny EÚ sú zodpovedné za svoju prípravu v oblasti štatistiky v záujme spolupráce s ESCB.

Druhy zhromažďovaných informácií

Zhromažďované údaje sa týkajú najmä:

  • peňažnej a finančnej štatistiky;
  • štatistiky o bankovkách (napr. zásoby a toky bankoviek v obehu);
  • štatistiky platieb a platobných systémov;
  • štatistiky o finančnej stabilite;
  • štatistiky platobnej bilancie (t. j. podiel eura ako meny vysporiadania/fakturácie v medzinárodnom obchode);
  • štatistiky medzinárodnej investičnej pozície.

Právo preverovať

Ak je spravodajský agent*, ktorý je rezidentom krajiny eurozóny, podozrivý z porušenia spravodajských požiadaviek, ECB a národná centrálna banka môžu preveriť presnosť štatistických informácií alebo vykonať ich nútený zber.

ECB alebo národná banka príslušnej krajiny musia spravodajskému agentovi oznámiť svoje rozhodnutie preveriť štatistické informácie, ktoré poskytuje, alebo vykonať ich nútený zber. Ak spravodajský agent bráni v preverovaní, krajina, v ktorej sídli, musí poskytnúť potrebnú pomoc vrátane zabezpečenia prístupu k priestorom agenta pre ECB alebo národnú centrálnu banku. Tieto ustanovenia sa uplatňujú len na krajiny eurozóny.

Sankcie

Spravodajskí agenti, ktorí nesplnia štatistické spravodajské požiadavky, môžu podliehať pokutám, ktoré uloží ECB. Sankcie sa pohybujú od dennej platby do 10 000 EUR až po pokuty vo výške 200 000 EUR. ECB je povinná konať v súlade so zásadami a postupmi stanovenými v nariadení (ES) č. 2532/98 o právomoci ECB ukladať sankcie.

Dôvernosť

Štatistické informácie sú dôverné, keď sú dostatočne zreteľné na to, aby bolo možné identifikovať spravodajských agentov a akékoľvek iné právnické alebo fyzické osoby alebo orgány, a to priamo (napr. podľa mena, adresy alebo oficiálne prideleného identifikačného kódu) alebo nepriamo dedukciou.

Spravodajskí agenti musia byť informovaní o štatistickom a administratívnom použití, na ktoré môžu ísť štatistické informácie, ktoré poskytujú. V prípade potreby môžu dostať informácie o právnom základe postupovania a o opatreniach prijatých na ochranu.

ESCB musí použiť dôverné štatistické informácie výhradne na realizáciu úloh, ktoré jej boli zverené, okrem týchto prípadov:

  • ak spravodajský agent alebo iná osoba alebo orgán, ktoré možno identifikovať, dá explicitný súhlas na použitie dôverných štatistických informácií na iné účely;
  • pri zasielaní dôverných štatistických informácií ostatným členom ESS;
  • pri poskytovaní prístupu vedecko-výskumným organizáciám k dôverným štatistickým informáciám, ktoré neumožňujú priamu identifikáciu (tento prístup sa musí udeliť až po explicitnom súhlase orgánu, ktorý poskytol informácie);
  • v súvislosti s ECB a národnými centrálnymi bankami, ak sa dôverné štatistické informácie použijú v oblasti dohľadu nad obozretným podnikaním;
  • v súvislosti s národnými centrálnymi bankami, na výkon iných funkcií, ako sú vymenované v protokole o štatúte ESCB a ECB.

ECB, národné centrálne banky a krajiny EÚ musia prijať všetky potrebné opatrenia na zabezpečenie ochrany dôverných štatistických informácií.

HLAVNÉ POJMY

*Referenčná spravodajská skupina – tvoria ju najmä centrálne banky, ostatné finančné inštitúcie v krajinách EÚ (okrem poisťovní a penzijných fondov), poštové žírové ústavy* a právnické a fyzické osoby, ktoré sú rezidentmi v krajine eurozóny, a ktoré vykonávajú cezhraničné transakcie alebo emitovali cenné papiere* alebo elektronické peniaze*. Všetky tieto subjekty môžu byť spravodajskými agentmi podľa štatistických spravodajských požiadaviek ECB.

*Spravodajskí agenti – podľa štatistických spravodajských požiadaviek ECB všetci členovia alebo časť členov referenčnej spravodajskej skupiny môže plniť funkciu spravodajských agentov (t. j. sú povinní podávať správy) v závislosti od okolností.

*Poštové žírové ústavy – patria do sektora nefinančných spoločností a okrem poskytovania poštových služieb prijímajú depozity od nepeňažných finančných ústavov, ktoré majú sídlo v eurozóne, s cieľom poskytnúť služby prevodu peňazí svojim depozitárom.

*Cenné papiere – finančné nástroje, ako sú akcie spoločností a vládne dlhopisy, ktoré sa zvyčajne emitujú s cieľom získať finančné prostriedky pre emitenta.

*Elektronické peniaze – peniaze, ktoré sú v bankovom systéme, ale neexistujú vo fyzickej podobe. Len zlomok celkových zásob peňazí pozostáva z bankoviek a mincí.

AKT

Nariadenie Rady (ES) č. 2533/98 z 23. novembra 1998 o zbere štatistických informácií Európskou centrálnou bankou (Ú. v. ES L 318, 27.11.1998, s. 8 – 19)

SÚVISIACE AKTY

Nariadenie Európskej centrálnej banky (EÚ) č. 1071/2013 z 24. septembra 2013 o bilancii sektora peňažných finančných inštitúcií (prepracované znenie) (ECB/2013/33) (Ú. v. EÚ L 297, 7.11.2013, s. 1 – 50)

Nariadenie Európskej centrálnej banky (EÚ) č. 1072/2013 z 24. septembra 2013, ktoré sa týka štatistiky úrokových sadzieb uplatňovaných peňažnými finančnými inštitúciami (prepracované znenie) (ECB/2013/34) (Ú. v. EÚ L 297, 7.11.2013, s. 51 – 72)

Nariadenie Európskej centrálnej banky (EÚ) č. 1073/2013 z 18. októbra 2013 o štatistike aktív a pasív investičných fondov (prepracované znenie) (ECB/2013/38) (Ú. v. EÚ L 297, 7.11.2013, s. 73 – 93)

Nariadenie Európskej centrálnej banky (EÚ) č. 1074/2013 z 18. októbra 2013 o požiadavkách na štatistické vykazovanie pre poštové žírové inštitúcie, ktoré prijímajú vklady od nepeňažných finančných inštitúcií, ktoré sú rezidentmi eurozóny (prepracované znenie) (ECB/2013/39) (Ú. v. EÚ L 297, 7.11.2013, s. 94 – 106)

Nariadenie Európskej centrálnej banky (EÚ) č. 1075/2013 z 18. októbra 2013 o štatistike aktív a pasív finančných spoločností osobitného účelu zaoberajúcich sa sekuritizačnými transakciami (prepracované znenie) (ECB/2013/40) (Ú. v. EÚ L 297, 7.11.2013, s. 107 – 121)

Posledná aktualizácia 17.08.2015

Top