EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Prepravné siete pre zemný plyn

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (ES) č. 715/2009 o podmienkach prístupu do prepravných sietí pre zemný plyn

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

Stanovujú sa v ňom pravidlá prístupu k:

  • prepravným* sieťam pre zemný plyn,
  • zásobníkom plynu a
  • zariadeniam na skvapalnený zemný plyn.

Cieľom týchto pravidiel je bojovať proti prekážkam konkurencie na trhu Európskej únie (EÚ) so zemným plynom a zabezpečiť jeho hladké fungovanie.

HLAVNÉ BODY

V nariadení sa vymedzuje:

  • ako sú určované tarify (výlučne za prístup do sietí),
  • služby, ktoré majú byť poskytované,
  • zásady prideľovania kapacity prevádzkovateľom prepravných sietí pre plyn (TSO)*,
  • požiadavky na transparentnosť (ako sú pravidlá o zverejňovaní postupu, akým TSO alebo príslušné vnútroštátne orgány stanovili tarify, a štruktúry taríf) a
  • pravidlá vyvažovania* a spoplatňovania odchýlok na trhu.

Certifikácia prevádzkovateľov prepravných sietí

Národné regulačné orgány musia oznámiť Európskej komisii rozhodnutia týkajúce sa certifikácie TSO. Komisia má dva mesiace na to, aby doručila svoje stanovisko orgánu, ktorý potom prijme konečné rozhodnutie o certifikácii TSO. Toto rozhodnutie aj stanovisko Komisie sa zverejnia.

Certifikácia prevádzkovateľov zásobníkov

Pozmeňujúcim nariadením (EÚ) 2022/1032 sa od orgánov členských štátov EÚ vyžaduje, aby certifikovali všetkých prevádzkovateľov podzemných zásobníkov plynu. Jeho cieľom je zabrániť potenciálnym rizikám vonkajšieho vplyvu na kritické uskladňovacie infraštruktúry, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť dodávok energie v EÚ a iné základné bezpečnostné záujmy. Každý prevádzkovateľ, ktorý túto certifikáciu nezíska, sa bude musieť vzdať vlastníctva zásobníkov plynu v EÚ alebo kontroly nad nimi.

Vytvorenie Európskej siete prevádzkovateľov prepravných sietí pre plyn

Prevádzkovatelia prepravnej siete pre plyn museli do 3. marca 2011 predložiť Komisii a Agentúre pre spoluprácu regulačných orgánov (ACER) návrh stanov, zoznam členov a návrh rokovacieho poriadku Európskej siete prevádzkovateľov prepravných sietí pre plyn (ENTSOG).

Sieťové predpisy

Komisia je povinná viesť konzultácie s ACER a ENTSOG s cieľom vypracovať ročný zoznam priorít pre vytváranie súboru pravidiel (známych ako sieťové predpisy). Tieto predpisy sa vytvárajú na základe nezáväzného usmernenia, ktoré Komisii predloží ACER. Predpisy sa týkajú predovšetkým:

Úlohy ENTSOG

ENTSOG zodpovedá za prijatie:

  • spoločných nástrojov na prevádzku siete,
  • 10-ročného plánu rozvoja siete,
  • odporúčaní o koordinácii technickej spolupráce medzi prevádzkovateľmi prepravnej siete v EÚ,
  • ročného pracovného programu,
  • výročnej správy,
  • ročného výhľadu dodávok v letnom a zimnom období.

Náklady a tarify

Regulačné orgány určujú tarify alebo metodiky ich výpočtu. Členské štáty môžu prijať rozhodnutia týkajúce sa taríf, napríklad stanovenie podmienok aukcií.

Služby pre prístup tretích strán

  • Prevádzkovatelia prepravných sietí musia ponúkať svoje služby na nediskriminačnom základe všetkým používateľom siete. Podrobné pravidlá prideľovania sú vymedzené v sieťových predpisoch o mechanizme prideľovania kapacity.
  • Prevádzkovatelia zásobníkov a zariadení pre skvapalnený zemný plyn sú tiež povinní ponúkať služby na nediskriminačnom základe, ktoré umožňujú využívanie vzájomne prepojených prepravných sietí pre plyn. Členské štáty sa môžu rozhodnúť, či prístup k zásobníkom umožnia na základe regulácie alebo uzatvárania zmlúv.

Riadenie preťaženia

  • Všetci účastníci trhu musia mať prístup k maximálnej kapacite siete a tiež k zásobníkom a zariadeniam LNG.
  • Prepravných sietí sú povinní uplatňovať a zverejňovať transparentné postupy riadenia preťaženia, ktoré zabezpečia uplatňovanie cezhraničnej výmeny plynu na nediskriminačnom základe.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 3. marca 2011. Zrušuje sa ním nariadenie (ES) č. 1775/2005 s účinnosťou od 3. marca 2011.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Preprava. Preprava zemného plynu z miest výroby ku koncovým spotrebiteľom prostredníctvom podzemných potrubí.
Prevádzkovateľ prepravnej siete (TSO). Subjekt, ktorý prepravuje energiu, ako je zemný plyn, na vnútroštátnej alebo regionálnej úrovni, pričom využíva pevnú infraštruktúru.
Vyvažovanie. Vyrovnávanie objemu odberu plynu s objemom jeho dodávok pre spoločnosť. Vyvažovanie sa môže vykonávať na dennej, mesačnej alebo sezónnej báze, pričom sa vo všeobecnosti posudzujú sankcie za nadmerné odchýlky.
Riadenie preťaženia. K preťaženiu dochádza, keď prepravná sieť nedokáže zabezpečiť prenos energie podľa trhových požiadaviek. Riadením preťaženia sa zabezpečuje využitie dostupnej energie bez narušenia obmedzení siete.

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2009 z 13. júla 2009 o podmienkach prístupu do prepravných sietí pre zemný plyn, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 1775/2005 (Ú. v. EÚ L 211, 14.8.2009, s. 36 – 54).

Následné zmeny vykonávacieho nariadenia (ES) č. 715/2009 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/1032 z 29. júna 2022, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) 2017/1938 a (ES) č. 715/2009, pokiaľ ide o uskladňovanie plynu (Ú. v. EÚ L 173, 30.6.2022, s. 17 – 33).

Nariadenie Komisie (EÚ) č. 2017/459 zo 16. marca 2017, ktorým sa stanovuje sieťový predpis o mechanizmoch prideľovania kapacity v plynárenských prepravných sieťach a ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 984/2013 (Ú. v. EÚ L 72, 17.3.2017, s. 1 – 28).

Nariadenie Komisie (EÚ) č. 2017/460 zo 16. marca 2017, ktorým sa stanovuje sieťový predpis o harmonizovaných štruktúrach taríf za prepravu plynu (Ú. v. EÚ L 72, 17.3.2017, s. 29 – 56).

Nariadenie Komisie (EÚ) č. 2015/703 z 30. apríla 2015, ktorým sa stanovuje sieťový predpis o pravidlách týkajúcich sa interoperability a výmeny údajov (Ú. v. EÚ L 113, 1.5.2015, s. 13 – 26).

Nariadenie Komisie (EÚ) č. 312/2014 z 26. marca 2014 o vytvorení sieťového predpisu na vyvažovanie plynu v prepravných sieťach (Ú. v. EÚ L 91, 27.3.2014, s. 15 – 35).

Posledná aktualizácia 31.10.2022

Top