Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Celoživotné vzdelávanie – európske kvalifikácie

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Odporúčanie – európsky kvalifikačný rámec pre celoživotné vzdelávanie

AKÝ JE CIEĽ TOHTO ODPORÚČANIA?

  • Účelom odporúčania je revíziou spoločného referenčného rámca národných kvalifikačných systémov – Európskeho kvalifikačného rámca (EKR) pre celoživotné vzdelávanie* – zvýšiť transparentnosť, porovnateľnosť a prenosnosť kvalifikácií občanov v Európe.
  • Širším cieľom je prispieť k modernizácii systémov vzdelávania a odbornej prípravy, ako aj zvýšiť zamestnateľnosť, mobilitu a sociálnu integráciu pracovníkov a vzdelávajúcich sa osôb.

HLAVNÉ BODY

Revíziou EKR sa zaručuje, že sú do rámca zahrnuté všetky druhy a úrovne kvalifikácií, vrátane kvalifikácií vysokoškolského vzdelávania, odborného vzdelávania* a prípravy a všeobecného vzdelávania, vrátane kvalifikácií udeľovaných organizáciami pôsobiacimi v súkromnom a medzinárodnom sektore.

Odporúčania krajinám EÚ:

  • používať EKR na referenciu pri svojich národných kvalifikáciách – a to odkazom na úrovne EKR stanovené v prílohe II, kritériá uvedené v prílohe III a spoločné zásady zabezpečovania kvality stanovené v prílohe IV – a na porovnávanie s národnými kvalifikáciami iných krajín EÚ;
  • v prípade potreby podporovať prepojenia medzi kreditovými systémami* a národnými kvalifikačnými rámcami alebo systémami, a to pri zohľadnení spoločných zásad vzťahujúcich sa na kreditové systémy uvedené v prílohe V;
  • keď je to potrebné, preskúmať a aktualizovať priradenie svojich národných kvalifikácií k revidovanému EKR;
  • zabezpečiť transparentnosť procesu priraďovania a náležite o tom informovať verejnosť, a to pomocou dátových polí v súlade s prílohou VI;
  • podnecovať všetky zainteresované strany (sociálnych partnerov, verejné služby zamestnanosti, poskytovateľov vzdelávania, orgány zabezpečujúce kvalitu a orgány verejnej správy), aby využívali EKR;
  • zabezpečiť pokračovanie vykonávania a koordináciu úloh vykonávaných národnými koordinačnými miestami EKR* (NKM EKR).

Odporúčania Európskej komisii:

  • koordinovane spolu s krajinami EÚ a inými organizáciami zapojenými do Poradnej skupina pre EKR* postupovať s cieľom:
    • podporovať dôsledné vykonávanie EKR v celej EÚ, a to najmä vypracovaním spoločných metodík na dosiahnutie súladu medzi kvalifikáciami, ako aj výmenou informácií a osvedčených postupov medzi krajinami EÚ;
    • vypracovať usmernenia pre poskytovanie informácií o EKR; a
    • preskúmať možné kritériá a postupy pre porovnanie národných a regionálnych kvalifikačných systémov tretích krajín s EKR;
  • zabezpečiť náležité financovanie EÚ na vykonávanie odporúčania a účinné riadenie EKR spolu s poradnou skupinou pre EKR;
  • v spolupráci s krajinami EÚ a zainteresovanými stranami posúdiť a vyhodnotiť opatrenia prijaté v nadväznosti na toto odporúčanie a do roku 2022 podať Rade správu. Bolo by vhodnejšie, aby prípadne správa zahŕňala aj preskúmanie a revíziu tohto odporúčania.

KONTEXT

HLAVNÉ POJMY

Celoživotné vzdelávanie: akákoľvek cieľavedomá vzdelávacia činnosť, ktorá sa uskutočňuje v ktorejkoľvek etape života človeka, s cieľom zvýšiť vedomosti, zručnosti a kompetencie.
Odborné vzdelávanie: vzdelávanie, ktoré pripravuje ľudí na prácu v stanovených povolaniach alebo odvetviach. Môže prebiehať na rôznych úrovniach, od sekundárneho vzdelávania až po vysokoškolského vzdelávanie.
Kreditové systémy: nástroj transparentnosti na uľahčovanie uznávania kreditu(-ov), t. j. že časť kvalifikácie pozostávajúcu z kompaktného súboru výsledkov vzdelávania posúdil a potvrdil príslušný orgán na základe dohodnutej normy.
Národné koordinačné miesta EKR: ich hlavnou úlohou je podporovať vnútroštátne orgány pri priraďovaní národných kvalifikačných rámcov alebo systémov k EKR a zabezpečovať jednotlivcom a organizáciám lepšiu dostupnosť EKR.
Poradná skupina pre EKR: skladá sa podľa potreby zo zástupcov krajín EÚ a iných zúčastnených krajín, odborov, zamestnávateľských zoskupení a ďalších strán; jej úlohou je zabezpečovať celkovú koherentnosť a podporovať transparentnosť procesu priraďovania národných kvalifikačných rámcov alebo systémov k EKR, ako aj posilňovať dôveru v tento proces.

HLAVNÝ DOKUMENT

Odporúčanie Rady z 22. mája 2017 týkajúce sa európskeho kvalifikačného rámca pre celoživotné vzdelávanie, ktorým sa zrušuje odporúčanie Európskeho parlamentu a Rady z 23. apríla 2008 o vytvorení európskeho kvalifikačného rámca pre celoživotné vzdelávanie (Ú. v. EÚ C 189, 15.6.2017, s. 15 – 28)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Odporúčanie Európskeho parlamentu a Rady z 23. apríla 2008 o vytvorení európskeho kvalifikačného rámca pre celoživotné vzdelávanie (Ú. v. EÚ C 111, 6.5.2008, s. 1 – 7)

Posledná aktualizácia 28.11.2017

Top