Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pravidlá EÚ o ochrane obchodného tajomstva

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica (EÚ) 2016/943 – ochrana nesprístupneného know-how a obchodných informácií (obchodného tajomstva)

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

  • Vymedzujú sa v nej pravidlá Európskej únie (EÚ), ktorými sa harmonizuje vnútroštátne právo o ochrane pred neoprávneným získaním, využitím a sprístupnením obchodného tajomstva.
  • Má mať odrádzajúci účinok pred neoprávneným získaním, využitím a sprístupnením obchodného tajomstva bez porušovania základných práv a slobôd.

HLAVNÉ BODY

Oprávnené získanie

Získanie obchodného tajomstva sa považuje za oprávnené, ak sa získalo prostredníctvom:

  • nezávislého objavu alebo vytvorenia,
  • pozorovania, skúmania, demontáže alebo testovania výrobku alebo predmetu, ktorý bol sprístupnený verejnosti alebo ktorý oprávnene vlastní osoba, ktorá informácie získala a na ktorú sa nevzťahuje právna povinnosť obmedziť získanie obchodného tajomstva,
  • výkonu práva pracovníkov alebo zástupcov pracovníkov na informácie a konzultácie v súlade s právom EÚ a vnútroštátnym právom alebo postupmi,
  • akéhokoľvek iného postupu, ktorý je za daných okolností v súlade so zásadami poctivého obchodného styku.

Získanie, využívanie alebo sprístupnenie obchodného tajomstva je takisto oprávnené, ak sa požaduje alebo je povolené v práve EÚ alebo vnútroštátnom práve.

Neoprávnené získanie, využívanie alebo sprístupnenie

Získanie obchodného tajomstva bez súhlasu vlastníka obchodného tajomstva sa považuje za neoprávnené, ak sa získalo prostredníctvom:

  • neoprávneného prístupu k dokumentom, predmetom, materiálom, látkam alebo elektronickým súborom, s ktorými oprávnene nakladá vlastník obchodného tajomstva, ako aj prostredníctvom ich privlastnenia alebo kopírovania,
  • akéhokoľvek iného konania, ktoré sa za daných okolností považuje za konanie, ktoré je v rozpore s poctivým obchodným stykom.

Využívanie alebo sprístupnenie obchodného tajomstva bez súhlasu vlastníka je neoprávnené, ak osoba:

  • získala obchodné tajomstvo neoprávnene,
  • porušuje dohodu o zachovaní dôvernosti alebo akúkoľvek inú povinnosť týkajúcu sa nesprístupnenia obchodného tajomstva,
  • porušuje zmluvnú alebo akúkoľvek inú povinnosť týkajúcu sa obmedzenia využitia obchodného tajomstva.

Získanie, využitie alebo sprístupnenie obchodného tajomstva sa považuje za neoprávnené aj vtedy, keď určitá osoba vedela alebo mala vedieť, že obchodné tajomstvo sa získalo priamo alebo nepriamo od inej osoby, ktorá obchodné tajomstvo využívala alebo sprístupňovala neoprávnene.

Výnimky

Podľa požiadaviek smernice sa musí zamietnuť akékoľvek uplatnenie opatrení, postupov alebo prostriedkov nápravy, v prípade, že osoba, ktorá údajne získala, použila alebo sprístupnila obchodné tajomstvo, tak urobila pre niektorý z týchto dôvodov:

  • výkon práva na slobodu prejavu a práva na informácie, ako sa stanovuje v Charte základných práv, vrátane dodržiavania slobody a plurality médií,
  • odhalenie pochybenia, protiprávneho konania alebo protiprávnej činnosti za predpokladu, že účelom bola ochrana všeobecného verejného záujmu,
  • sprístupnenie pracovníkmi svojim zástupcom, za predpokladu, že takéto sprístupnenie bolo nevyhnutné pre výkon funkcií týchto zástupcov,
  • na účely ochrany oprávneného záujmu, ktorý sa uznáva v práve EÚ alebo vo vnútroštátnom práve.

Opatrenia, postupy a prostriedky nápravy

Krajiny EÚ musia zabezpečiť opatrenia, postupy a prostriedky nápravy, ktorými sa zaistí dostupnosť civilnoprávnych prostriedkov nápravy* pre obete neoprávneného získania, využitia a sprístupnenia obchodného tajomstva.

V smernici sa vyžaduje, aby opatrenia, postupy a prostriedky nápravy:

  • boli spravodlivé, účinné a odrádzajúce,
  • neboli zbytočne zložité alebo nákladné a aby nezahŕňali neprimerané lehoty alebo bezdôvodné omeškania.

Premlčacia lehota pre nároky nepresahuje šesť rokov.

Vlastníci obchodného tajomstva môžu žiadať o civilnoprávne prostriedky nápravy* vo veci neoprávneného získania, použitia alebo sprístupnenia daného obchodného tajomstva vrátane:

  • udelenia odškodného,
  • súdnych príkazov, ktorými sa obvinenej osobe zakazuje využívať alebo sprístupňovať obchodné tajomstvo, a
  • stiahnutia tovaru porušujúceho právo z trhu.

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 5. júla 2016. Krajiny EÚ ju mali zapracovať do vnútroštátneho práva do 9. júna 2018.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

* HLAVNÉ POJMY

* Náprava: uviesť na správnu mieru, odškodniť alebo napraviť protiprávny čin. Medzi prostriedky môže patriť kompenzácia za protiprávny čin alebo kompenzácia za vzniknuté ujmy; uplatnenie nároku alebo náhrady za poškodenie alebo ujmu alebo odškodné.
* Prostriedky nápravy: prostriedky, ktorými súd vymáha právo, udeľuje sankciu alebo vykonáva iný súdny príkaz na presadenie svojej vôle.

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/943 z 8. júna 2016 o ochrane nesprístupneného know-how a obchodných informácií (obchodného tajomstva) (Ú. v. EÚ L 157, 15.6.2016, s. 1 – 18)

Posledná aktualizácia 22.11.2016

Top