EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2017/282/05

Výzva na predkladanie návrhov – EACEA-33/2017 – Program Európa pre občanov 2014 – 2020 – Prevádzkové granty – Štrukturálna podpora pre európske think-tanky a pre organizácie občianskej spoločnosti na európskej úrovni

OJ C 282, 26.8.2017, p. 4–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

26.8.2017   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 282/4


VÝZVA NA PREDKLADANIE NÁVRHOV – EACEA-33/2017

Program Európa pre občanov 2014 – 2020

Prevádzkové granty – Štrukturálna podpora pre európske think-tanky a pre organizácie občianskej spoločnosti na európskej úrovni

(2017/C 282/05)

UPOZORNENIE:

Upozorňujeme, že štandardné dohody/rozhodnutia agentúry o grante sa v súčasnosti revidujú z dôvodu nadobudnutia účinnosti nového nariadenia o rozpočtových pravidlách a jeho pravidiel uplatňovania od 1. januára 2018. Preto sa návrh dohôd/rozhodnutí o grante, súvisiaci s touto výzvou posiela ako príklad a agentúra si následne vyhradzuje právo zaviesť zmeny alebo doplňujúce údaje v súlade s prijatím konečného znenia nariadenia o rozpočtových pravidlách a pravidiel uplatňovania. V takom prípade agentúra oznámi zmeny čo najskôr a najneskôr pred podpisom dohôd o grantoch a rozhodnutí o grantoch.

1.   Úvod

Európsku úniu tvoria jej občania a je vytvorená pre svojich občanov. Podpora a uľahčenie ich zapojenia a aktívnej účasti na tvorbe silnejšej Únie, ako aj umožnenie porozumenia histórie Únie a hodnôt, na ktorých je postavená, sú veľmi dôležité. Európske občianstvo je neodmysliteľným prvkom posilnenia a ochrany procesu európskej integrácie.

Program Európa pre občanov (1) prijatý na obdobie rokov 2014 – 2020 je hlavným nástrojom v tejto súvislosti. Jeho cieľom je prispieť k pochopeniu Únie, jej histórie a rozmanitosti občanmi, podporiť európske občianstvo a zlepšiť podmienky požívania práv a výhod európskeho občianstva.

Cieľom danej výzvy na predkladanie návrhov je vybrať organizácie v oblasti európskej aktívnej pomoci, ktoré sú prostredníctvom svojich stálych, bežných a pravidelných činností skutočným prínosom pre ciele programu Európa pre občanov.

Vybrané organizácie získajú štrukturálnu podporu, ktorá sa označuje ako prevádzkové granty. Prevádzkovými grantmi sa budú spolufinancovať prevádzkové výdavky, ktoré orgánu umožňujú mať nezávislú existenciu a vykonávať rad činností v rámci cieľov programu. Organizácie, ktoré získavajú prevádzkové granty, majú zabezpečiť maximálnu viditeľnosť pre čo najširšie cieľové skupiny prostredníctvom činností a plánu šírenia, ktoré predvídajú. Zvlášť sa podporuje aktívna pomoc pre regionálnu a miestnu úroveň, ako aj pre mladých ľudí.

Podpora sa poskytuje organizáciám formou rámcových partnerstiev na tri roky (2018 – 2020), ktoré sa udeľujú na základe tejto výzvy na predkladanie návrhov. Rámcové partnerstvá sú mechanizmy spolupráce, zriadené medzi konkrétnymi organizáciami a Výkonnou agentúrou pre vzdelávanie, audiovizuálny sektor a kultúru. V rámci týchto rámcových partnerstiev sa ročné prevádzkové granty budú udeľovať každý rok na základe ročných pracovných programov, ktoré organizácia predloží.

2.   Ciele a priority

Špecifické ciele programu sú:

zvyšovať informovanosť o pripomínaní si pamätných udalostí, spoločnej histórii a hodnotách a účele Únie, ktorým je podporovať mier, jej hodnoty a dobré podmienky jej národov podporovaním diskusie, úvah a rozvoja sietí (oblasť činnosti 1);

podporiť demokratickú a občiansku účasť občanov na úrovni Únie rozvíjaním občianskeho pochopenia postupu tvorby politiky Únie a podpory príležitostí pre spoločenské a medzikultúrne stretnutia a dobrovoľnícku činnosť na úrovni Únie (oblasť činnosti 2).

V rámci uvedených cieľov sú tematickými prioritami tieto:

Konkrétne priority pre oblasť Európska pamäť (oblasť činnosti 1)

1.

Pripomínanie hlavných historických míľnikov v nedávnych dejinách Európy

Rok uplatnenia

Oprávnené pamätné udalosti

2018

1918– Koniec 1. svetovej vojny – vzostup národných štátov a neúspech pri vytvorení európskej spolupráce a mierového spolužitia

1938/1939– Začiatok 2. svetovej vojny

1948– Začiatok studenej vojny

1948– Kongres v Haagu a integrácia Európy

1968– Protesty a hnutia za občianske práva, invázia do Československa, študentské protesty a antisemitská kampaň v Poľsku

2019

1979– Voľby do Európskeho parlamentu – tiež 40 rokov od prvej priamej voľby poslancov do Európskeho parlamentu v roku 1979

1989– Demokratické revolúcie v strednej a vo východnej Európe a pád Berlínskeho múru

2004– 15 rokov rozšírenia EÚ o strednú a východnú Európu

2020

1950– Deklarácia Roberta Schumana

1990– Znovuzjednotenie Nemecka

2000– Vyhlásenie Charty základných práv EÚ

2.

Občianska spoločnosť a občianska účasť v totalitných režimoch

3.

Antisemitizmus, anticiganizmus, xenofóbia, homofóbia a iné formy intolerancie: čerpanie ponaučení pre dnešok

4.

Prechod k demokracii a pristúpenie k Európskej únii

Konkrétne priority v oblasti Demokratická angažovanosť a občianska účasť (oblasť činnosti 2)

1.

Diskusia o budúcnosti Európy a výzva euroskepticizmu

2.

Podpora solidarity v čase krízy

3.

Posilnenie medzikultúrneho dialógu a vzájomného porozumenia a boj so stigmatizáciou migrantov a menšín

3.   Kritériá oprávnenosti

3.1.   Oprávnení žiadatelia

3.1.1.   Kategórie organizácií

Aby boli organizácie spôsobilé na rámcové partnerstvo, musia patriť do jednej z týchto kategórií:

A.

Organizácie občianskej spoločnosti pre oblasť Európska pamäť (oblasť činnosti 1):

Organizácie vykonávajúce činnosti odrážajúce prípady totalitných režimov v moderných dejinách Európy a pripomenutie si obetí ich zločinov.

Organizácie, ktoré vykonávajú činnosti týkajúce sa iných významných momentov a míľnikov v nedávnych dejinách Európy.

Organizácie zamerané na spoločné hodnoty EÚ: zvyšovanie informovanosti občanov o dôležitosti zachovania a podpory demokratických hodnôt v Európe, t. j. prostredníctvom spomienky na európske osobnosti, ako sú zakladatelia európskeho projektu alebo iní, ktorí významne prispeli v neskorších fázach budovania Európy.

B.

Organizácie občianskej spoločnosti aktívne na európskej úrovni (oblasť činnosti 2):

Zastrešujúce organizácie, siete a iné organizácie občianskej spoločnosti, ktoré podporujú demokratickú a občiansku účasť občanov na úrovni Únie rozvíjaním občianskeho pochopenia procesu tvorby politiky Únie a podpory príležitostí na účasť občanov na úrovni Únie.

C.

Európske think-tanky (oblasť činnosti 1 alebo 2):

Tieto organizácie poskytujú spojenie medzi výskumom a tvorbou politík na európskej úrovni. Pomáhajú nachádzať riešenia na problémy a uľahčujú interakciu medzi vedcami, intelektuálmi a tvorcami rozhodnutí. Cieľom výzvy sú think-tanky, ktoré sa zameriavajú na ciele a priority programu Európa pre občanov, vykonávajú činnosti nad rámec samotného výskumu a nezameriavajú sa výlučne na skupiny odborníkov. Think-tanky musia mať jasnú nadnárodnú činnosť so snahou o dosiahnutie miestnych aj regionálnych cieľových skupín. Predovšetkým by sa mala podporovať otvorená a slobodná diskusia a prístup k objektívnym informáciám.

D.

Platformy celoeurópskych organizácií (oblasť činnosti 2):

Platformy sú organizácie, ktorých členovia sú samotné zastrešujúce organizácie na európskej úrovni. Tieto platformy celoeurópskych organizácií predstavujú veľmi veľký počet európskych obyvateľov a pokrývajú široký rozsah oblastí politiky.

Činnosti vybraných organizácií sa musia zameriavať na prínos k lepšej spoločnej budúcnosti občianskej účasti pri pripomínaní významu základných hodnôt v jadre európskeho projektu.

Organizácie musia mať jasnú nadnárodnú činnosť so snahou o zasiahnutie miestnych aj regionálnych cieľových skupín.

Spoločné pravidlá pre oprávnených žiadateľov podľa uvedených bodov A – D

Táto výzva je otvorená pre organizácie, ktoré:

a)

sú neziskovými organizáciami;

b)

sú aktívne v oblasti európskeho občianstva v súlade so svojimi stanovami alebo s programovým vyhlásením a musia patriť pod jednu z kategórií uvedených vyššie;

c)

sú zákonne založené a s právnou subjektivitou na aspoň štyri roky (k 1.11.2017) v oprávnenej krajine;

d)

zabezpečujú prepojenia nadnárodných činností na niekoľko krajín, so snahou o zasiahnutie miestnych a regionálnych cieľových skupín;

e)

vykonávajú svoje činnosti v oprávnených krajinách s týmto geografických pokrytím:

organizácie občianskej spoločnosti pre oblasť Európska pamäť (kategória A) a organizácie občianskej spoločnosti na európskej úrovni (kategória B) musia mať členov alebo činnosti aspoň v 12 oprávnených krajinách;

platformy celoeurópskych organizácií (D) musia mať aspoň 20 zastrešujúcich členských organizácií, ktoré zabezpečujú prítomnosť vo všetkých členských štátoch EÚ;

Súkromné osoby a verejné subjekty nie sú oprávnené v rámci tejto výzvy na predkladanie návrhov.

3.1.2.   Oprávnené krajiny

Oprávnené sú len žiadosti od právnických osôb zriadených v týchto krajinách:

a)

členské štáty EÚ: Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Spojené kráľovstvo, Taliansko.

Pre britských žiadateľov: Vezmite na vedomie, že kritériá oprávnenosti musíte spĺňať počas celého trvania grantu. Ak Spojené kráľovstvo odíde z EÚ počas obdobia grantu bez uzatvorenia dohody s EÚ, ktorou sa konkrétne pre britských žiadateľov zabezpečí, že budú naďalej oprávnení, prestanete byť financovaní z EÚ (zatiaľ čo sa budete ďalej zúčastňovať na projekte, ak to bude možné) alebo vás požiadajú opustiť projekt na základe článku dohody alebo rozhodnutia o rámcovom partnerstve [článok II. 16.2.2 písm. a) alebo všeobecná podmienka 16.2.2 písm. a)].

b)

Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bývalá Juhoslovanská republika Macedónsko, Čierna Hora a Srbsko (2).

3.2.   Oprávnené činnosti

Činnosti žiadateľa musia byť skutočným prínosom pre rozvoj a vykonávanie všeobecných a osobitných cieľov programu.

Žiadatelia musia poskytnúť:

strategický pracovný program na obdobie troch rokov so začiatkom v roku 2018 a

podrobný ročný pracovný program na obdobie 12 mesiacov so začiatkom v roku 2018.

Strategický pracovný program organizácie žiadateľa sa musí týkať jeho zákonných činností vrátane konferencií, seminárov, okrúhlych stolov, zastúpenia, komunikácie a valorizácie, aktívnej pomoci pre mladých ľudí a ich ostatných opakovaných európskych činností súvisiacich s činnosťami programu Európa pre občanov.

Aj činnosti spojené s Európskym zborom solidarity sú oprávnené.

Obdobie oprávnenosti

Rámcové partnerstvo trvá 3 roky so začiatkom najskôr 1. januára 2018. V prípade špecifických ročných grantov musí obdobie oprávnenosti zodpovedať obdobiu rozpočtového roka žiadateľa, ktoré je potvrdené overenou účtovnou závierkou organizácie.

V prípade žiadateľov, ktorých rozpočtový rok je iný ako kalendárny rok, bude mať obdobie oprávnenosti počiatočný deň ich rozpočtového roka v roku 2018.

4.   Kritériá pridelenia grantu

Na základe týchto kritérií sa budú posudzovať len oprávnené žiadosti

Konzistentnosť s cieľmi programu a oblasťou činnosti programu: 30 %

Vhodnosť navrhovaného pracovného programu vzhľadom na ciele programu Európa pre občanov; pracovný program organizácie musí predviesť vplyvy svojich činností, ktoré vedú k dosiahnutiu cieľov programu Európa pre občanov.

Misia organizácie musí byť konzistentná s cieľmi programu Európa pre občanov.

Kvalita plánu činností/pracovného programu: 30 %

Navrhovaný pracovný program musí byť vhodný na dosiahnutie cieľov organizácie.

Súdržnosť: zhoda medzi rôznymi cieľmi navrhovaných činností a prispôsobením navrhovaných vstupov a zdrojov pre ciele.

Účinnosť: účinky by sa mali získavať za primeranú cenu.

Pracovné programy musia poskytovať jasne vypracovaný európsky rozmer.

Organizácie používajú nové pracovné metódy alebo navrhujú inovatívne činnosti.

Šírenie: 20 %

Organizácie, ktoré dostávajú prevádzkové granty, musia vyvíjať úsilie nevyhnutné na zabezpečenie využitia a šírenia ich výsledkov. To zahŕňa aj prípadné preklady príslušných výstupov.

Navrhovaný pracovný program musí vytvárať multiplikačný efekt medzi širšou cieľovou skupinou, ako sa priamo podieľa na činnostiach, najmä na miestnej a regionálnej úrovni.

Má sa zaviesť reálny a praktický plán šírenia s cieľom umožniť efektívny prenos a výmenu očakávaných výsledkov pracovného programu.

Vplyv a zapojenie občanov: 20 %

Počet zapojených organizácií, účastníkov, vstupov politiky a zapojených krajín by mal byť dostatočne veľký, aby sa zabezpečil skutočný európsky dosah navrhovaného pracovného programu.

Vplyv: Pracovný program by sa mal zameriavať na dosiahnutie svojich cieľov, predovšetkým pokiaľ ide o konkrétne vstupy na tvorbu politiky. Mal by podporovať otvorenú verejnú diskusiu a prístup k objektívnym informáciám.

Žiadateľ by mal predviesť pridanú hodnotu, ktorú by prevádzkový grant priniesol činnostiam organizácie, a ako by tieto činnosti mohli byť udržateľné po ukončení dohody o grante.

Udržateľnosť: Navrhovaný pracovný program by sa mal zameriavať na dosiahnutie dlhodobých účinkov.

Navrhovaný pracovný program by mal účastníkom poskytnúť možnosť aktívne sa zapojiť do činností a pri vyvolaných otázkach.

Mala by sa nájsť rovnováha medzi občanmi, ktorí sú už aktívni v rámci organizácií/inštitúcií, a občanmi, ktorí ešte nie sú zapojení.

Organizácie zapájajú účastníkov Európskeho zboru solidarity.

Organizácie zapájajú občanov z málo zastúpených skupín alebo s menším počtom príležitostí.

5.   Rozpočet

Celkový rozpočet účelovo viazaný na spolufinancovanie špecifických ročných prevádzkových grantov, ktoré sa majú uzavrieť v roku 2018, sa odhaduje na 6,8 milióna EUR Konkrétne 1,2 milióna EUR sa odhaduje pre oblasť činnosti 1 a 5,6 milióna EUR pre oblasť činnosti 2.

Táto suma podlieha dostupnosti pridelených rozpočtových prostriedkov stanovených v návrhu rozpočtu na rok 2018 po prijatí rozpočtu na rok 2018 rozpočtovým orgánom alebo stanovených v predbežných dvanástinách.

Maximálny grant pridelený v roku 2018 podľa kategórie sa stanovuje takto:

Typ

Maximálna suma za rok

Maximálna miera spolufinancovania

A.

Organizácie občianskej spoločnosti pre oblasť Európska pamäť (oblasť činnosti 1)

200 000 EUR

70 %

B.

Organizácie občianskej spoločnosti aktívne na európskej úrovni (oblasť činnosti 2)

200 000 EUR

70 %

C.

Európske think-tanky (oblasť činnosti 1 alebo 2)

350 000 EUR

70 %

D.

Platformy celoeurópskych organizácií (oblasť činnosti 2)

600 000 EUR

90 %

6.   Dátum uzávierky podávania prihlášok

Termín predloženia ponúk je streda 18. októbra 2017 najneskôr do 12.00 hod. CET (poludnie, bruselského času).

Formulár žiadosti a všetky jej prílohy je potrebné predložiť online prostredníctvom správneho elektronického formulára, ktorý musí byť riadne vyplnený a musí obsahovať všetky platné prílohy.

Elektronický formulár je k dispozícii na adrese: https://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens/funding_en

7.   Ďalšie informácie

Podrobné podmienky žiadosti nájdete v osobitných usmerneniach uverejnených na webovom sídle Výkonnej agentúry pre vzdelávanie, audiovizuálny sektor a kultúru na adrese: http://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens/funding_en

Prípadné otázky posielajte na adresu: EACEA-C1-OPERATINGGRANTS@ec.europa.eu


(1)  Program tvorí právny základ pre túto výzvu na predkladanie návrhov podľa článku 4 nariadenia Rady (EÚ) č. 390/2014 (Ú. v. EÚ L 115, 17.4.2014, s. 3). Táto výzva dodržuje ustanovenia vykonávacieho rozhodnutia Komisie C(2017)5385 o prijatí pracovného programu na rok 2018 a financovania na vykonávanie programu Európa pre občanov.

(2)  V súvislosti so žiadosťami predloženými organizáciami zriadenými v týchto krajinách budú požiadané o radu delegácie EÚ.


Top