EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2017/026/06

Výzva na predkladanie návrhov – EACEA/04/2017 v rámci programu Erasmus+ – KA 2 – Spolupráca v oblasti inovácií a výmena osvedčených postupov – Aliancie pre sektorové zručnosti

OJ C 26, 26.1.2017, p. 8–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

26.1.2017   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 26/8


VÝZVA NA PREDKLADANIE NÁVRHOV – EACEA/04/2017

v rámci programu Erasmus+

KA 2 – Spolupráca v oblasti inovácií a výmena osvedčených postupov

Aliancie pre sektorové zručnosti

(2017/C 26/06)

1.   Ciele a opis

Aliancie pre sektorové zručnosti majú za cieľ preklenúť medzery v zručnostiach s ohľadom na jeden alebo viac profilov povolaní v špecifickom sektore. Dosahujú to identifikovaním potrieb na trhu práce špecifických pre existujúci alebo novo vznikajúci sektor (strana dopytu) a zlepšovaním odozvy prvotných a nasledujúcich systémov odborného vzdelávania a prípravy (OVP) na potreby trhu práce (strana ponuky) na všetkých úrovniach. Na základe dôkazov týkajúcich sa potrieb v oblasti zručností aliancie pre sektorové zručnosti podporujú navrhovanie a poskytovanie nadnárodného obsahu odbornej prípravy, ako aj metodológie vzdelávania a prípravy pre hlavné európske odborné profily.

Aliancie pre sektorové zručnosti pre strategickú sektorovú spoluprácu v oblasti zručností identifikujú a rozvíjajú konkrétne akcie, aby zosúladili dopyt a ponuku zručností s cieľom podporiť stratégie celkového rastu v konkrétnom sektore.

Projekty môžu tieto ciele dosiahnuť prihlásením sa do jednej z nasledujúcich „častí“:

Časť 1 – Aliancie pre sektorové zručnosti na identifikáciu potrieb zručností

Zameriava sa na identifikáciu a poskytovanie podrobných dôkazov o potrebách zručností a medzerách v konkrétnom špecifickom hospodárskom sektore. Vďaka tomu by by bolo možné riešiť takéto medzery prostredníctvom zabezpečovania odbornej prípravy, na báze OVP alebo prostredníctvom iného sektoru vzdelávania a prípravy.

Identifikácia a definícia budúcich potrieb zručností by mala byť podporovaná prieskumom potrieb na trhu práce v danom sektore. Ak je to možné, potreby zručností by sa mali identifikovať pre relevantné profily povolaní v danom sektore na základe Európskej klasifikácie zručností, kompetencií, kvalifikácií a povolaní (ESCO). Ak je to vhodné, mali by využívať informácie o zručnostiach zhromaždené „európskymi radami pre sektorové zručnosti“ a už existujúcimi štúdiami o sektorových zručnostiach vrátane výsledkov predchádzajúcich aliancií pre sektorové zručnosti. Panoráma zručností EÚ poskytuje bohaté informácie o zručnostiach, analýzy a štúdie o profesiách (povolaniach) a sektoroch: http://skillspanorama.cedefop.europa.eu/en

Spolupráca medzi verejnými a súkromnými aktérmi na trhu práce (ako sú ministerstvá práce, sociálni partneri, poskytovatelia odbornej prípravy a vzdelávania, subjekty skúmajúce informácie z trhu práce, spoločnosti, vrátane MSP, obchodné komory, verejné a súkromné služby zamestnanosti a národné štatistické úrady) by mala byť organizovaná tak, aby sa mohli pre súbor profilov povolaní identifikovať a predvídať pretrvávajúce nedostatky zručností a nesúlad na úrovni sektoru. Dôležité je maximalizovať synergie s inými sektorovými iniciatívami.

Časť 2 – Aliancie pre sektorové zručnosti na návrh a poskytovanie OVP

Zameriava sa na reagovanie na zistené medzery v zručnostiach a potreby zručností v špecifickom hospodárskom sektore pomocou vytvorenia učebných osnov, ako aj metodík poskytovania výučby a odbornej prípravy. Učebné osnovy a metodiky odbornej prípravy by mali obsahovať silný prvok učenia sa prácou a mali by podporovať nadnárodnú mobilitu študentov.

Partneri budú musieť pri implementovaní odborného vzdelávania a prípravy alebo pri navrhovaní kvalifikačných štandardov na základe profilov povolaní, pokiaľ možno podľa ESCO, interpretovať existujúce dôkazy z výskumu o potrebách zručností špecifických pre konkrétnu profesiu. Mali by prípadne vychádzať z informácií o zručnostiach zhromaždených „európskymi radami pre sektorové zručnosti“ a už existujúcimi štúdiami o sektorových zručnostiach vrátane výsledkov predchádzajúcich aliancií pre sektorové zručnosti. Panoráma zručností EÚ poskytuje bohaté informácie o zručnostiach, analýzy a štúdie o profesiách (povolaniach) a sektoroch: http://skillspanorama.cedefop.europa.eu/en.

Návrh a poskytovanie odborných učebných osnov by sa malo riadiť nasledujúcimi kľúčovými princípmi: i) zabezpečovanie kvality vrátane účinných systémov sledovania študentov a slučiek spätnej väzby, ii) učebné osnovy a kvalifikácie, ktoré sa orientujú na výsledok vzdelávania, iii) opatrenie, ktoré je modulárne vo všetkých svojich fázach, iv) začlenenie významných období učenia sa prácou, v) začlenenie medzinárodných skúseností (mobilita študenta, ako aj učiteľa a školiteľa).

Partneri v rámci aliancie by mali v návrhu preukázať, aké opatrenia prijmú v jednotlivých štátoch a v danom sektore, pokiaľ ide o formálne uznávanie nových alebo upravených odborných učebných osnov a kvalifikácií a to, ako budú presadzovať výsledky projektu po ukončení financovania zo zdrojov EÚ. Očakáva sa, že aliancie pre sektorové zručnosti budú vykonávať navrhované aktivity tak, aby maximalizovali vplyv na jedno povolanie alebo niekoľko súvisiacich povolaní v danom sektore.

Časť 3 – Aliancie pre sektorové zručnosti na implementáciu nového strategického prístupu („koncepcie“) pre sektorovú spoluprácu v oblasti zručností

Koncepcia sektorovej spolupráce v oblasti zručností je jednou z desiatich akcií nového programu v oblasti zručností pre Európu (1). Jeho cieľom je zlepšiť informácie o zručnostiach a poskytnúť jasnú stratégiu a nástroje na riešenie nedostatkov zručnostiach v špecifických hospodárskych sektoroch. Bude preverený v šiestich sektoroch: automobilovom, obrany, námornej technológie, geopriestorových informácií, textilno-odevno-kožiarsko-obuvníckom a cestovného ruchu.

Aliancie v časti 3 budú podporovať svoju implementáciu rozvojom stratégií sektorových zručností. Sektorová stratégia musí viesť k systematickému a štrukturálnemu vplyvu na znižovanie nedostatku zručností, ako aj k zabezpečeniu vhodnej kvality a úrovní zručností na podporu rastu, inovácií a konkurencieschopnosti v danom sektore. Musí obsahovať jasný súbor činností, míľnikov a vhodne definovaných výstupov s cieľom zosúladiť dopyt a ponuku zručností na podporu stratégie celkového rastu v konkrétnom sektore.

Stratégia pre sektorové zručnosti prispeje k nárastu potenciálu talentov a podporí adaptáciu pracovnej sily na požiadavky priemyselného a trhového vývoja v sektore, čím prispeje k dlhodobej konkurencieschopnosti. Mimoriadna pozornosť sa bude venovať novému technologickému vývoju (napr. digitálne a kľúčové podporné technológie).

Ciele časti 1 (prognóza dopytu po zručnostiach) a časti 2 (reagovanie na identifikované potreby zručností prostredníctvom návrhu a poskytovania OVP) musia byť začlenené do stratégie pre sektorové zručnosti.

Partneri musia vytvoriť pre daný sektor alianciu na úrovni EÚ za účelom spolupráce v oblasti zručností a implementácie konkrétnych akcií, ktoré sa riadia dopytom. Aliancia sa bude riadiť priemyslom a bude zapájať ostatné relevantné zúčastnené strany, ako sú poskytovatelia vzdelávania a odbornej prípravy, sociálni partneri, zoskupenia a siete, výskumné ústavy, štatistické úrady, služby zamestnanosti a úrady pre kvalifikáciu (ak je to možné).

2.   Kritériá oprávnenosti

Časť 1:

Aliancia pre sektorové zručnosti musí zahŕňať aspoň 12 štátov zapojených do programu a musí zapájať aspoň 2 organizácie, z ktorých aspoň 1 zastupuje priemysel a aspoň 1 zastupuje poskytovateľov vzdelávania a odbornej prípravy.

Oprávnené zúčastnené organizácie:

európski a/alebo vnútroštátni sociálni partneri,

ministerstvá práce alebo pridružené orgány (agentúry alebo rady),

verejné alebo súkromné služby zamestnanosti,

inštitúcie pre prieskum trhu práce, národné štatistické úrady,

verejné alebo súkromné, malé, stredné alebo veľké podniky (vrátane sociálnych podnikov),

agentúry pre hospodársky rozvoj,

obchodné, priemyselné komory a komory práce,

sektorové alebo profesné združenia zamestnávateľov alebo zamestnancov; komory kvalifikovaných remeselníkov,

európske alebo vnútroštátne sektorové zastrešujúce organizácie,

poskytovatelia odbornej prípravy alebo vzdelávania na miestnej, regionálnej alebo celoštátnej úrovni,

sektorové výskumné ústavy,

orgány poskytujúce služby pri usmernení v oblasti kariéry a odbornom poradenstve a informačné služby,

verejné orgány zodpovedné za vzdelávanie a odbornú prípravu na regionálnej alebo vnútroštátnej úrovni.

Časť 2:

Aliancia pre sektorové zručnosti musí zahŕňať aspoň 4 štáty zapojené do programu a zapájať aspoň 8 organizácií, z ktorých aspoň 3 sú podnikmi, zástupcami priemyselného odvetvia alebo sektoru (napr. komory alebo obchodné spoločnosti) a aspoň 3 sú poskytovateľmi vzdelávania a odbornej prípravy.

Oprávnené zúčastnené organizácie:

verejné alebo súkromné podniky (vrátane sociálnych podnikov), hlavne tie, ktoré majú vlastné oddelenie pre odbornú prípravu, ktoré poskytujú učňovské vzdelanie a tie, ktoré poskytujú spoločnú odbornú prípravu (prípravu na báze spolupráce),

organizácie EÚ alebo vnútroštátne organizácie zastupujúce priemysel, malé a stredné podniky, relevantné sektorové organizácie,

verejní alebo súkromní poskytovatelia OVP vrátane medzipodnikových stredísk odborného vzdelávania a inštitúcií vyššieho vzdelávania, ktoré poskytujú OVP,

siete poskytovateľov OVP a európske alebo vnútroštátne organizácie, ktoré ich zastupujú,

úrady pre vzdelávanie a odbornú prípravu na regionálnej alebo vnútroštátnej úrovni a ministerstvá,

organizácie alebo siete – na úrovni EÚ alebo vnútroštátnej úrovni – zastupujúce sociálnych partnerov, priemyselné odvetvie, sektorové organizácie, profesie a zúčastnené strany pôsobiace v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy vrátane mládežníckych organizácií,

obchodné, priemyselné komory, komory kvalifikovaných remeselníkov alebo zamestnancov a iné sprostredkovateľské orgány,

rady pre sektorové zručnosti,

agentúry pre hospodársky rozvoj, štatistické úrady a výskumné ústavy,

kultúrne a/alebo kreatívne orgány,

orgány poskytujúce usmernenie pri výbere kariéry, odborné poradenstvo, informačné služby a služby zamestnanosti,

úrady pre akreditáciu, certifikáciu, uznávanie a kvalifikáciu (úrady s „regulačnou funkciou“).

Časť 3:

Aliancia pre sektorové zručnosti musí zahŕňať aspoň 6 štáty zapojené do programu a zapájať aspoň 12 organizácií, z ktorých aspoň 5 sú podnikmi, zástupcami priemyselného odvetvia alebo sektoru (napr. komory alebo obchodné spoločnosti) a aspoň 5 sú poskytovateľmi vzdelávania a odbornej prípravy.

Oprávnené zúčastnené organizácie:

verejné alebo súkromné podniky aktívne vo vybraných pilotných sektoroch, hlavne tie, ktoré majú vlastné oddelenie pre odbornú prípravu, ktoré poskytujú učňovské vzdelanie a tie, ktoré poskytujú spoločnú odbornú prípravu (prípravu na báze spolupráce),

organizácie EÚ alebo vnútroštátne organizácie zastupujúce priemysel, malé a stredné podniky, relevantné sektorové organizácie,

verejní alebo súkromní poskytovatelia vzdelávania a odbornej prípravy vrátane stredísk odborného vzdelávania a inštitúcií zabezpečujúcich vyššie vzdelanie (a vojenské akadémie v sektore obrany),

siete poskytovateľov vzdelávania alebo odbornej prípravy a európske alebo národné organizácie, ktoré ich zastupujú,

orgány zodpovedné za vzdelávanie a odbornú prípravu alebo zamestnanosť na regionálnej alebo vnútroštátnej úrovni a súvisiace ministerstvá,

organizácie alebo siete – na úrovni EÚ alebo vnútroštátnej úrovni – zastupujúce sociálnych partnerov, priemyselné odvetvie, sektorové organizácie, profesie a zúčastnené strany pôsobiace v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy vrátane mládežníckych organizácií,

obchodné, priemyselné komory a komory zamestnancov a iné relevantné sektorové sprostredkovateľské orgány,

rady pre sektorové zručnosti,

agentúry pre hospodársky rozvoj, štatistické úrady a výskumné ústavy,

orgány poskytujúce usmernenie pri výbere kariéry, odborné poradenstvo, informačné služby a služby zamestnanosti,

úrady pre akreditáciu, certifikáciu, uznávanie a kvalifikáciu (úrady s „regulačnou funkciou“),

subjekty zastupujúce relevantné orgány na regionálnej a celoštátnej úrovni.

Oprávnenými krajinami sú:

krajiny podieľajúce sa na programe Erasmus+:

28 členských štátov Európskej únie,

nečlenské štáty EÚ, ktoré sú zapojené do programu: Bývalá Juhoslovanská republika Macedónsko, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Turecko.

3.   Oprávnené činnosti

Návrh má zahŕňať koherentný a súhrnný súbor činností a výstupov, ako je uvedené ďalej, pre každú časť a podľa relevantnosti pre dotknutý sektor.

Vo všetkých troch častiach sa musí venovať mimoriadna pozornosť digitálnym zručnostiam, pretože sú stále dôležitejšie vo všetkých profiloch povolaní na celom trhu práce. Malo by sa to dosiahnuť v súčinnosti s novou koalíciou pre digitálne zručnosti a pracovné miesta a úsilím podporovať zručnosti pre kľúčové podporné technológie (KET). Okrem toho prechod na obehové hospodárstvo musí byť podporovaný zmenami v kvalifikáciách a vnútroštátnych učebných osnovách, aby zodpovedali novo vznikajúcim profesným potrebám „zelených zručností“.

Časť 1: Aliancie pre sektorové zručnosti na identifikáciu potrieb zručností

Definovanie potrieb v oblasti zručností a poskytovania odbornej prípravy v danom špecifickom hospodárskom sektore:

zhromažďovanie a interpretácia dôkazov o potrebách zručností na trhu práce v danom hospodárskom sektore, aj na základe panorámy zručností (napr. prognóza strediska Cedefop v oblasti zručností, rôzne údaje z prieskumov, významné analytické skutočnosti) a tam, kde je to vhodné, z práce európskych rád pre sektorové zručnosti alebo predchádzajúcich aliancií pre sektorové zručnosti,

analýza trendov a výziev, ktoré formujú sektor a jeho trh práce so zameraním sa na hybné sily zmeny, ktoré môžu ovplyvňovať dopyt po zručnostiach a ich ponuku v danom sektore (napr. automatizácia, demografia),

na základe vyššie uvedených činností, poskytovanie podrobného hodnotenia aktuálnych a predpokladaných nedostatkových zručností, medzier a nesúladov v sektore (špecifických pre konkrétnu pracovnú pozíciu aj sociálne zručnosti), ako aj potreba revízie profilov povolaní s uvedením priority, v rámci ktorej by sa mali riešiť, okrem iného na základe ich vplyvu na potenciál rastu a konkurencieschopnosti v sektore a v zamestnaní (napr. pravdepodobná strata pracovného miesta, voľné miesta, ktoré sa ťažko obsadzujú),

analýza potenciálneho vplyvu takýchto potrieb zručností na rast a zamestnanosť v danom sektore,

analýza hlavných trendov, ktoré ovplyvňujú úzko prepojené sektory, aby bolo možné zachytiť potenciálne efekty preplnenia,

identifikácia potrieb z hľadiska poskytovania odbornej prípravy, pokiaľ možno podľa profilov povolaní v klasifikácii ESCO,

poskytnutie všetkých relevantných kvalitatívnych dôkazov a kvantitatívnych údajov o zručnostiach, zamestnanosti a hospodárskej výkonnosti sektoru na úrovni EÚ a/alebo vnútroštátnej úrovni, a to v elektronickej forme, vo forme otvorených prepojených údajov, aby ich bolo možné zaradiť do panorámy zručností (http://skillspanorama.cedefop.europa.eu/en).

Časť 2: Aliancie pre sektorové zručnosti pre návrh a poskytovanie OVP

Navrhovanie nadnárodných odborných učebných osnov po celý sektor:

identifikácia a návrh učebných osnov OVP alebo kvalifikačných štandardov (v súlade s EQF a na základe informácií z ESCO) na základe identifikovaných potrieb zručností pre špecifické profily povolaní v danom hospodárskom sektore, aby bolo možné na tieto potreby reagovať,

prevedenie potrieb zručností do podoby inovačných, modulárnych programov OVP orientovaných na výsledok vzdelávania a/alebo kvalifikácie (využitím ECVET pre návrh kvalifikácií zložených z jednotiek výsledkov vzdelávania), aby sa umožnila transparentnosť a porovnateľnosť, so zohľadnením potrieb potvrdenia predchádzajúceho vzdelávania (napr. nie formálneho alebo neformálneho),

aplikovanie riadenia kvality na nový vzdelávací obsah, a to uplatnením zásad zabezpečovania kvality EQAVET alebo použitím už existujúcich systémov zabezpečovania kvality, ktoré však musia byť v súlade s rámcom EQAVET,

začlenenie obdobia učenia sa prácou do nového obsahu odbornej prípravy vrátane príležitostí uplatniť vedomosti v praktickom „reálnom živote“ na pracovisku a začlenenie nadnárodných vzdelávacích skúseností všade tam, kde to bude možné,

navrhovanie poskytovania OVP so zameraním sa na zručnosti špecifické pre konkrétnu pracovnú pozíciu, ako aj na kľúčové kompetencie, sociálne zručnosti a disciplíny STEM (veda, technika, strojárstvo a matematika) a súčasne poskytovanie efektívnych príležitostí na získanie alebo rozvoj týchto kompetencií, hlavne v kontexte odbornej prípravy spojenej s prácou,

podpora relevantných sektorových kvalifikácií OVP (vrátane nadnárodných spoločných programov zadaných viac ako jedným poskytovateľom OVP) a podporná dohoda na ich uznanie zavedením zásad ECVET a odkazovaním kvalifikácií na NQF a EQF, ako aj iné relevantné európske nástroje v dotknutom sektore,

zlepšenie uznávania kvalifikácií na európskej a vnútroštátnej úrovni v rámci sektoru, a to podporou a schválením sektorových kvalifikácií, uľahčením cezhraničnej certifikácie a budovaním vzájomnej dôvery, čo prispeje k zvýšeniu mobility študentov a odborníkov v danom sektore,

identifikácia, dokumentácia a podpora úspešných projektov a osvedčených postupov súvisiacich so zručnosťami a kvalifikáciami, ako aj tých, ktoré posilňujú partnerstvo s viacerými zúčastnenými stranami, aj z iných sektorov alebo mimo Európy, a ktoré predkladajú podrobné návrhy na ich zopakovanie alebo ďalší rozvoj všade, kde je to vhodné,

tam, kde je to vhodné, zabezpečenie, aby výsledky projektu boli dostupné vo forme otvorených údajov, aby ich bolo možné vložiť do panorámy zručností a ESCO.

Poskytovanie odborných učebných osnov:

identifikácia najvhodnejších spôsobov poskytovania učebných osnov s využitím inovačných prístupov k výučbe a vzdelávaniu, ako aj pomocou strategického a integrovaného používania IKT (napr. zmiešané vzdelávanie, simulátory atď.) a otvorených vzdelávacích zdrojov (napr. MOOC a VOOC),

identifikácia spôsobov implementácie inovačných metód výučby a vzdelávania v rámci OVP, aby bolo možné reagovať na potreby špecifických cieľových skupín študentov; a prostredníctvom poskytovania učenia sa prácou,

rozvoj akcií, ktoré umožnia medzigeneračný prenos vedomostí v rámci OVP,

opis spôsobov, ako hodnotiace metodiky a postupy môžu zakomponovať všetky formy učenia s vrátane učenia sa prácou a uľahčiť potvrdzovanie zručností a kompetencií získaných pred odbornou prípravou,

identifikácia adekvátnych opatrení na sledovanie študentov po dokončení ich odbornej prípravy, aby bolo možné zabezpečiť „slučky spätnej väzby“. Tieto monitorovacie systémy a systémy spätnej väzby sa môžu vybudovať na informáciách od spoločností, študentov/zamestnancov, ako aj z verejných informačných zdrojov a zúčastnených strán pôsobiacich na trhu práce,

navrhnutie vhodných opatrení na formálne uznávanie nových alebo upravených odborných učebných osnov a kvalifikácií v zúčastnených štátoch a v dotknutých sektoroch,

plánovanie postupného zavádzania výsledkov projektu do života, ktoré povedie k systematickému vplyvu.

Časť 3: Aliancie pre sektorové zručnosti na implementáciu nového strategického prístupu („koncepcie“) pre sektorovú spoluprácu v oblasti zručností

Aliancie pre sektorové zručnosti v tejto časti vytvoria trvalo udržateľnú spoluprácu v oblasti rozvoja zručností medzi kľúčovými zúčastnenými stranami priemyslu v danom sektore, poskytovateľmi vzdelávania a odbornej prípravy a verejnými orgánmi.

Aliancie vytvoria stratégiu pre sektorové zručnosti na podporu cieľov vytvorenej stratégie rastu pre daný sektor. Táto stratégia by mala byť prvým kľúčovým výstupom projektu, ktorý identifikuje konkrétne akcie a uvádza jasný súbor činností, míľnikov a dobre definovaných výstupov, aby bolo možné navrhnúť spôsob, ako uviesť do súladu dopyt a ponuku v oblasti zručností.

Stratégia by mala podrobne uvádzať, ako by mohli hlavné trendy, napríklad globálny, sociálny a technologický vývoj v sektore, pravdepodobne ovplyvňovať pracovné miesta a potreby zručností. Mala by opisovať očakávaný časový harmonogram a mimoriadnu pozornosť by mala venovať vplyvu digitálnych a kľúčových podporných technológií.

Aliancie v tejto časti zahŕňajú činnosti uvedené v časti 1 (vhodné pre sektor) a časti 2. Mali by zahŕňať hlavne tieto činnosti:

poskytovanie podrobného hodnotenia aktuálnych a predpokladaných nedostatkových zručností, medzier a nezhôd v sektore, ako aj potreby revízie profilov povolaní s uvedením priority, v rámci ktorej by sa mali riešiť, a to okrem iného na základe ich vplyvu na potenciál rastu a konkurencieschopnosti v sektore a v zamestnaní (napr. pravdepodobná strata pracovného miesta, voľné miesta, ktoré sa ťažko obsadzujú),

vytvorenie spoločnej metodiky hodnotenia aktuálnej situácie a predpovedania budúcich potrieb, ako aj monitorovanie (ročné) postupu a vývoja v dopyte a ponuke zručností na základe spoľahlivých prognostických scenárov,

identifikácia profilov povolaní, ktoré je potrebné revidovať alebo vytvoriť, a súvisiacich potrieb zručností, ako aj požadovanej úrovne odbornosti, pokiaľ možno vychádzajúcej z profilov povolaní v ESCO a z existujúcich kompetenčných rámcov; v relevantnom prípade je možné zvážiť rozvoj rámcov sektorových kompetencií,

identifikácia, opis a uvedenie priorít určených na revíziu alebo vytvorenie nových kvalifikácií na základe relevantných profilov povolaní,

posilnenie rozvoja konkrétnych riešení v poskytovaní OVP (vrátane vyššieho OVP), ako aj partnerstva medzi podnikmi, vzdelávaním a výskumom,

rozvoj konkrétnych riešení na podporu mobility študentov odbornej prípravy, uchádzačov o zamestnanie a stážistov v Európe v danom sektore, využitím existujúcich nástrojov EÚ (napr. Erasmus+, EURES, Drop'Pin, Európske združenie učňovskej prípravy),

rozvoj aktivít na podporu atraktivity sektora pri voľbe povolania, hlavne medzi mladými, so súčasným zameraním sa na rodovú vyváženosť v danom sektore,

navrhnutie dlhodobého akčného plánu iniciovaného priemyslom pre postupné zavedenie výstupov projektu do praxe po ukončení projektu. Tento plán bude založený na trvalo udržateľnom partnerstve medzi poskytovateľmi vzdelávania a odbornej prípravy a kľúčovými zúčastnenými stranami priemyslu na príslušnej úrovni. Mal by obsahovať identifikáciu vhodných riadiacich štruktúr, ako aj plány rozlíšiteľnosti a finančnej udržateľnosti. Tiež by mal zabezpečovať vhodnú viditeľnosť a rozsiahle šírenie práce aliancie, na úrovni EÚ a vnútroštátnej politickej úrovni a mal by obsahovať podrobnosti o tom, ako bude prebiehať zavádzanie výsledkov na vnútroštátnej a/alebo regionálnej úrovni spolu s relevantnými vládnymi a sektorovými orgánmi,

Akčný plán bude tiež uvádzať, ako môžu možnosti na financovanie zo zdrojov EÚ (napr. európske štrukturálne fondy, Európsky fond pre strategické investície, Erasmus+, COSME, sektorové programy), ako aj vnútroštátne a regionálne financovanie, podporiť stratégie v oblasti zručností. Mal by brať do úvahy vnútroštátne a regionálne stratégie pre inteligentnú špecializáciu. Modely je možné vytvoriť na základe dobrých príkladov na podporu cieleného využívania takýchto zistení vrátane zlepšovania zručností zamestnancov;

poskytovanie všetkých relevantných kvalitatívnych dôkazov a kvantitatívnych údajov na úrovni EÚ a/alebo štátu, vo forme prepojených otvorených údajov.

4.   Kritériá na udelenie grantu

Oprávnené žiadosti sa budú posudzovať na základe týchto kritérií:

1.

Relevantnosť projektu (maximálne 25 bodov – minimálna hranica 13 bodov)

2.

Kvalita návrhu a vykonávania projektu (maximálne 30 bodov – minimálna hranica 16 bodov)

3.

Kvalita projektového tímu a dohôd o spolupráci (maximálne 25 bodov – minimálna hranica 13 bodov)

4.

Vplyv a šírenie (maximálne 20 bodov – minimálna hranica 11 bodov)

Hodnotiacemu výboru sa predložia návrhy, ktoré dosiahnu minimálne 70 bodov (zo 100 bodov).

5.   Rozpočet

Celkový rozpočet vyčlenený na spolufinancovanie projektov sa odhaduje na maximálne 28 mil. EUR (1 mil. EUR pre časť 1, 3 mil. EUR pre časť 2 a 24 mil. EUR pre časť 3).

V prípade časti 1 bude každý grant udelený vo výške od 330 000 do 500 000 EUR. Agentúra očakáva, že bude financovať približne 3 návrhy.

V prípade časti 2 bude každý grant udelený vo výške od 700 000 do 1 000 000 EUR. Agentúra očakáva, že bude financovať približne 4 návrhy.

V prípade časti 3 bude každý grant udelený vo výške maximálne 4 000 000 EUR. Agentúra očakáva, že bude financovať približne 6 návrhov. Vybrať je možné len 1 návrh pre každý pilotný sektor.

Agentúra si vyhradzuje právo nerozdeliť všetky dostupné finančné prostriedky.

6.   Uzávierka na predloženie žiadostí

Žiadosti musia byť predložené najneskôr do 2. mája 2017 do 12.00 hod. (bruselského času).

7.   Úplné informácie

Usmernenia spolu s elektronickým formulárom žiadosti sa nachádzajú na tejto internetovej adrese:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/sector-skills-alliances-2017_en

Žiadosti musia spĺňať všetky podmienky usmernení.


(1)  http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=8848


Top