EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2010/278/12

Výzva na predkladanie návrhov – EACEA/32/10 – Tempus IV – Reforma vysokoškolského vzdelávania prostredníctvom medzinárodnej spolupráce univerzít

OJ C 278, 15.10.2010, p. 18–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.10.2010   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 278/18


VÝZVA NA PREDKLADANIE NÁVRHOV – EACEA/32/10

Tempus IV – Reforma vysokoškolského vzdelávania prostredníctvom medzinárodnej spolupráce univerzít

2010/C 278/12

1.   Ciele a opis

Štvrtá fáza programu Tempus zahrňuje obdobie rokov 2007 až 2013.

Celkovým cieľom programu bude prispieť k uľahčeniu spolupráce v oblasti vysokoškolského vzdelávania medzi členskými štátmi Európskej únie (EÚ) a okolitými partnerskými krajinami. Program bude najmä podporovať dobrovoľnú konvergenciu vývoja vysokoškolského vzdelávania v EÚ, ktorá vychádza zo stratégie Európa 2020, Strategického rámca pre európsku spoluprácu vo vzdelávaní a odbornej príprave (ET 2020) a bolonského procesu.

Účelom tejto výzvy na predkladanie návrhov je podpora mnohostrannej spolupráce medzi inštitúciami vysokoškolského vzdelávania, orgánmi a organizáciami z členských štátov EÚ a partnerských krajín so zameraním na reformu a modernizáciu vysokoškolského vzdelávania.

Výkonná agentúra pre vzdelávanie, audiovizuálny sektor a kultúru (ďalej len „agentúra“), ktorá pôsobí na základe právomocí delegovaných Európskou komisiou (ďalej len „Komisia“) zodpovedá za riadenie tejto výzvy na predkladanie návrhov.

2.   Oprávnení žiadatelia

Aby boli žiadatelia oprávnení na pridelenie grantu, musia byť právnickými osobami (ďalej len „právne subjekty“) existujúcimi viac ako 5 rokov v EÚ alebo v partnerských krajinách programu Tempus.

Žiadatelia o Spoločné projekty musia byť štátom uznanými verejnými alebo súkromnými inštitúciami vysokoškolského vzdelávania alebo združeniami, organizáciami alebo sieťami inštitúcií vysokoškolského vzdelávania, ktoré sa venujú podpore, zlepšovaniu a reforme vysokoškolského vzdelávania.

Žiadatelia o Štrukturálne opatrenia musia byť právnickými osobami, ako je uvedené vyššie pre spoločné projekty, alebo vnútroštátnymi alebo medzinárodnými rektorskými, učiteľskými alebo študentskými organizáciami.

Druhy inštitúcií a organizácií, ktoré sa môžu zúčastniť na programe Tempus ako partneri/spoloční príjemcovia, sú inštitúcie a organizácie vysokoškolského vzdelávania až po inštitúcie a organizácie neakademického charakteru, ako sú napríklad mimovládne organizácie, obchodné spoločnosti, priemyselné podniky a verejné orgány.

Tieto inštitúcie a organizácie musia mať sídlo v týchto štyroch skupinách oprávnených krajín:

27 členských štátov Európskej únie,

4 krajiny regiónu západného Balkánu: Albánsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Srbsko, ako aj Kosovo (1),

17 krajín z oblastí, s ktorými Európska únia susedí na juhu a východe: Alžírsko, Egypt, Izrael, Jordánsko, Libanon, Lýbia, Maroko, okupované palestínske územie, Sýria, Tunisko, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko, Ruská federácia a Ukrajina,

5 stredoázijských republík: Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko a Uzbekistan.

3.   Oprávnené činnosti a doba trvania

Dva základné nástroje spolupráce v rámci tejto výzvy na predkladanie návrhov programu Tempus sú nasledovné:

—   Spoločné projekty: projekty s prístupom tzv. zdola nahor zamerané na modernizáciu a reformu na úrovni inštitúcií (univerzít). Spoločné projekty sa zameriavajú na prenos poznatkov medzi univerzitami, organizáciami a inštitúciami z EÚ a z partnerských krajín, ako aj medzi subjektmi z partnerských krajín.

—   Štrukturálne opatrenia: projekty s cieľom prispieť k rozvoju a reforme systémov vysokoškolského vzdelávania v partnerských krajinách, ako aj zlepšiť ich kvalitu a význam a viac ich na dobrovoľnej báze priblížiť vývoju v EÚ. Budú sa týkať zásahov určených na podporu štrukturálnej reformy systémov vysokoškolského vzdelávania a rozvoja strategického rámca na vnútroštátnej úrovni.

Podľa tejto výzvy sa môžu financovať vnútroštátne projekty a projekty zahrňujúce viac krajín:

Vnútroštátne projekty musia vychádzať z vnútroštátnych priorít, ktoré sa stanovujú v úzkom dialógu medzi delegáciami Európskej únie a príslušnými orgánmi v partnerských krajinách.

Pre vnútroštátne projekty musia byť návrhy predložené skupinami inštitúcií, ktoré zahŕňajú:

aspoň tri inštitúcie vysokoškolského vzdelávania z partnerskej krajiny (v prípade Čiernej Hory a Kosova postačí jedna univerzita z dôvodu malého sektora vysokoškolského vzdelávania),

aspoň tri inštitúcie vysokoškolského vzdelávania z EÚ, každá z iného členského štátu EÚ.

Projekty zahrňujúce viac krajín musia spĺňať regionálne priority, ktoré vychádzajú z politiky EÚ pre spoluprácu s regiónmi partnerských krajín, ako sú uvedené v jej strategických dokumentoch týkajúcich sa susedných krajín (2), krajín pred vstupom do EÚ (3) a krajín Strednej Ázie (4) a ktoré sú spoločné pre všetky partnerské krajiny v rámci konkrétneho regiónu alebo ktoré riešia vnútroštátnu prioritu, ktorá je spoločná pre každú zo zúčastnených partnerských krajín.

Pre projekty zahrňujúce viac krajín musia byť návrhy predložené skupinami inštitúcií, ktoré zahŕňajú:

aspoň dve inštitúcie vysokoškolského vzdelávania z každej zo zúčastnených partnerských krajín (minimálne dve partnerské krajiny) zapojené do návrhu (s výnimkou Kosova a Čiernej Hory, pre ktoré sa požaduje len jedna inštitúcia vysokoškolského vzdelávania za krajinu),

aspoň tri inštitúcie vysokoškolského vzdelávania, každá z iného členského štátu EÚ.

Pre štrukturálne opatrenia sa požaduje ďalšia podmienka: ministerstvo (ministerstvá) zodpovedné za vysokoškolské vzdelávanie v partnerskej krajine (krajinách) musia byť zapojené ako partner (partneri).

Maximálne trvanie projektov je 24 mesiacov alebo 36 mesiacov. Očakáva sa, že doba pre oprávnené náklady sa začne 15. októbra 2011.

4.   Kritériá pridelenia

Oprávnené žiadosti o spoločné projekty a štrukturálne opatrenia budú hodnotené externými nezávislými odborníkmi podľa týchto kritérií pridelenia:

jasnosť a prepojenosť cieľov projektu; ich vzťah k reformám vysokoškolského vzdelávania (Stratégia Európa 2020, Strategický rámec pre európsku spoluprácu vo vzdelávaní a odbornej príprave (ET 2020) a bolonský proces) v inštitúcii alebo systéme partnerskej krajiny a preukázanie vplyvu projektu na tieto reformy (25 % z celkového počtu bodov),

kvalita partnerstva (zručnosti, uznaná odborná spôsobilosť a schopnosti požadované na vykonávanie všetkých aspektov pracovného programu, vhodné rozdelenie úloh, účinná komunikácia a spolupráca) (20 % z celkového počtu bodov),

kvalita obsahu projektu a aplikovaná metodika obsahujúca okrem iného vhodnosť výsledkov projektu a súvisiacich činností v súlade s cieľom projektu a jeho špecifickými cieľmi, preukázaná kapacita na logické a riadne plánovanie (logická rámcová matica a pracovný plán), predpokladaná kvalita kontroly, monitorovanie a riadenie projektu (ukazovatele a referenčné hodnoty) (25 % z celkového počtu bodov),

vplyv projektu na inštitúcie, cieľové skupiny a/alebo systém vysokoškolského vzdelávania vrátane šírenia a využívania aktivít a výsledkov projektu musí byť trvalo udržateľný a dlhotrvajúci (15 % z celkového počtu bodov),

rozpočet a nákladová efektívnosť vrátane plánu personálnych nákladov rešpektujúc denné mzdové tarify, nákup príslušného vybavenia, účinné využívanie období mobility, primerané rozdelenie rozpočtu, realizovateľnosť akcie s definovaným rozpočtom (15 % z celkového počtu bodov).

5.   Rozpočet a výška príspevkov

Predbežný rozpočet, ktorý je vyčlenený na spolufinancovanie projektov podľa tejto výzvy, predstavuje 48,7 milióna EUR.

Finančná pomoc Európskej únie nesmie presiahnuť 90 % celkových oprávnených nákladov. Je potrebné spolufinancovanie minimálne 10 % celkových oprávnených nákladov.

Minimálny príspevok na spoločné projekty a štrukturálne opatrenia bude 500 000 EUR. Maximálny príspevok bude predstavovať 1 500 000 EUR. Pre vnútroštátne projekty v prípade Kosova a Čiernej Hory je minimálny príspevok pre oba typy projektov stanovený na 300 000 EUR.

6.   Predkladanie návrhov a uzávierka

Žiadosti o príspevok musia byť napísané v angličtine, vo francúzštine alebo v nemčine s použitím elektronického formulára špeciálne navrhnutého na tento účel, ktorý bude dostupný na internetovej stránke agentúry: http://eacea.ec.europa.eu/tempus

Riadne vyplnené elektronické formuláre žiadostí pre spoločné projekty a pre štrukturálne opatrenia musia byť zaslané najneskôr 15. februára 2011, 12.00 hod. bruselského času.

Takéto zaslanie formulárov prostredníctvom internetu sa považuje za originál. Avšak v záujme ochrany žiadateľa ako aj agentúry a na účely doplnenia dodatočne požadovaných informácií úplná papierová kópia elektronického formulára podaného prostredníctvom internetu musí byť agentúre poslaná aj poštou spolu s dodatočnými dokumentmi (pozri Príručka pre žiadateľov) do 15. februára 2011 (rozhoduje dátum poštovej pečiatky) na túto adresu:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

Tempus & Bilateral Cooperation with Industrialised Countries

Call for Proposal EACEA/32/10

Office: BOUR 2/17

Avenue du Bourget 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Žiadosti zaslané faxom alebo e-mailom nebudú akceptované.

7.   Ďalšie informácie

Žiadosti musia spĺňať ustanovenia uvedené v Príručke pre žiadateľov – výzva na predkladanie návrhov EACEA/32/10, musia byť predložené na formulári žiadosti, ktorý je dostupný na tento účel a musia obsahovať príslušné prílohy. Uvedené dokumenty nájdete na internetovej adrese:

http://eacea.ec.europa.eu/tempus


(1)  Pod záštitou Organizácie Spojených národov podľa rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN 1244 z 10. júna 1999.

(2)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1638/2006 z 24. októbra 2006, ktorým sa stanovujú všeobecné ustanovenia zriaďujúce nástroj európskeho susedstva a partnerstva; http://ec.europa.eu/world/enp/pdf/oj_l310_en.pdf Nástroj európskeho susedstva a partnerstva, Medziregionálny program ENPI, strategický dokument 2007 – 2013 a indikatívny program 2007 – 2010; http://ec.europa.eu/world/enp/pdf/country/enpi_interregional_en.pdf

(3)  Nariadenie Rady (ES) č. 1085/2006 zo 17. júla 2006, ktorým sa ustanovuje nástroj predvstupovej pomoci (IPA); http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/en/oj/2006/l_210/l_21020060731en00820093.pdf Nástroj predvstupovej pomoci (IPA), dokument o viacročnom orientačnom plánovaní (MIPD), 2008 – 2010, Viacerí príjemcovia; MIPD (2008 – 2010), odkaz C(2008) 3585 zo 17. júla 2008 http://www.cc.cec/sg_vista/cgi-bin/repository/getdoc/COMM_NATIVE_C_2008_3585_1_EN_ANNEXE.doc

(4)  EÚ a Stredná Ázia: Stratégia pre nové partnerstvo, Rada EÚ, 31. máj 2007, 10113/07 http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/librairie/PDF/EU_CtrlAsia_EN-RU.pdf


Top