EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0443

OZNÁMENIE KOMISIE Posúdenie trhu so svetelnými zdrojmi na sieťové napätie predpísané nariadením Komisie (EÚ) č. 1194/2012

COM/2015/0443 final

V Bruseli11. 9. 2015

COM(2015) 443 final

OZNÁMENIE KOMISIE

Posúdenie trhu so svetelnými zdrojmi na sieťové napätie predpísané nariadením Komisie (EÚ) č. 1194/2012


1.Úvod

Nariadenie Komisie (EÚ) č. 1194/2012 1 obsahuje minimálne požiadavky na energetickú účinnosť smerových svetelných zdrojov, svetelných zdrojov LED a súvisiaceho vybavenia. Uvedené požiadavky na ekodizajn sú zavádzané v etapách, pričom každá etapa v porovnaní s tou predchádzajúcou prináša nové alebo prísnejšie požiadavky. Posledná, 3. etapa, sa bude uplatňovať od 1. septembra 2016 a bude predpisovať minimálnu energetickú účinnosť 0,95 pre svetelné zdroje s vláknom, 0,36 pre vysokotlakové výbojky a 0,2 pre všetky ostatné svetelné zdroje, vyjadrenú ako koeficient energetickej účinnosti (EEI). Smerové halogénové žiarovky na sieťové napätie, ktorú sú dnes na trhu, nespĺňajú požiadavky na svetelné zdroje s vláknom, a preto dôjde v 3. etape k zákazu ich uvádzania na trh.

Aby sa zabezpečilo, že takéto halogénové žiarovky nebudú stiahnuté z trhu bez primeranej náhrady, v nariadení č. 1194/2012 sa stanovuje, že 3. etapa sa bude na svetelné zdroje s vláknom na sieťové napätie uplatňovať len v prípade, „keď Komisia najneskôr do 30. septembra 2015 získa prostredníctvom podrobného posudzovania trhu dôkazy, ktoré oznámi konzultačnému fóru pre ekodizajn, o tom, že na trhu existujú svetelné zdroje na sieťové napätie, ktoré:

— v etape 3 spĺňajú požiadavku maximálneho EEI,

— sú cenovo dostupné v tom zmysle, že pre väčšinu koncových používateľov nepredstavujú príliš vysoké náklady,

sú z hľadiska parametrov funkčnosti pre spotrebiteľa približne rovnocenné so svetelnými zdrojmi s vláknom na sieťové napätie dostupnými v čase nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia [3. január 2013], a to aj z hľadiska svetelných tokov v rozpätí všetkých referenčných svetelných tokov uvedených v tabuľke 6 [nariadenia č. 1194/2012, v rozpätí od 90 lm do 1 000 lm],

sú kompatibilné s vybavením určeným na montáž medzi sieť a svetelný zdroj s vláknom, ktoré je dostupné v čase nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia podľa najnovších požiadaviek na kompatibilnosť. 2

Toto oznámenie spĺňa právnym predpisom požadované posúdenie trhu dostupných možností nahradenia svetelných zdrojov s vláknom na sieťové napätie na trhu. Vychádza z technického prehľadu trhu 3 , ktorý pre Komisiu vypracovali externí technickí konzultanti, a ktorý bol predložený konzultačnému fóru pre ekodizajn.

2.Dodržiavanie maximálnych koeficientov energetickej účinnosti

Najpravdepodobnejšou možnosťou náhrady halogénových žiaroviek sú svetelné zdroje LED (ďalej len „LED žiarovky“), ktoré v súčasnosti pretvárajú trh so svetlami. Približne 70 % všetkých modelov LED žiaroviek, ktoré sú na trhu, spĺňajú požiadavku maximálneho EEI v 3. etape, a preto majú spotrebitelia široký výber náhradných možností. Očakáva sa, že sa podiel týchto vyhovujúcich svetelných zdrojov dostupných na trhu bude naďalej zvyšovať v dôsledku nepretržitého vylepšovania technológie LED.

3.Dostupnosť náhradných riešení

Smerové LED žiarovky ponúkané na trhu EÚ sú prijateľné tak z hľadiska maloobchodných cien, ako aj nákladov na ich životný cyklus.

Pokiaľ ide o maloobchodné ceny, napriek vyššej počiatočnej investícii do LED žiaroviek v porovnaní so smerovými halogénovými žiarovkami na sieťové napätie, sa pohybujú zisťované ceny v rozpätí od približne 1,80 do 18 eur v závislosti od značky, miesta predaja a typu LED žiarovky. Vo väčšine prípadov sa cena LED žiaroviek pohybuje do 10 eur. Tieto ceny budú pravdepodobne naďalej klesať v dôsledku technologického vývoja technológie LED; v prvých štyroch mesiacoch roka 2015 bolo na trhu EÚ zistené zníženie maloobchodných cien až o 25 %.

Nižšia spotreba energie LED žiaroviek, často s koeficientom okolo 5, predstavuje pre spotrebiteľov významnú úsporu nákladov aj v prípade vyšších maloobchodných cien. V súčasnosti je možná návratnosť približne jeden rok a menej a takmer vo všetkých prípadoch výmeny smerových halogénových žiaroviek na sieťové napätie za LED žiarovky pokryjú úspory počiatočné náklady.

4.Všeobecná rovnocennosť z hľadiska funkčnosti

LED žiarovky predstavujú v prípade asi 90 % modelov smerových halogénových žiaroviek na sieťové napätie na trhu plne funkčnú rovnocennú možnosť náhrady. LED žiarovky spĺňajú funkčné požiadavky na ekodizajn uvedené v nariadení č. 1194/2012 vrátane dostatočného koeficientu podania farieb (CRI) CRI ≥ 80, pričom niektoré LED žiarovky majú CRI nad 90. Vo všeobecnosti presahuje rozmanitosť LED žiaroviek z hľadiska úrovní svietivosti, uhlov svetelného zväzku, teploty farby a jednotlivých modelov rozmanitosť typov halogénových žiaroviek na sieťové napätie dostupných na trhu.

V prípade zvyšných 10 % modelov smerových halogénových žiaroviek na sieťové napätie na trhu sú LED žiarovky v širšom zmysle funkčný ekvivalent náhrady. Je možné, že by spotrebitelia museli urobiť kompromis pri niektorých vlastnostiach, ako je napr. uhol svetelného zväzku, ale väčšina z nich si rozdiel ani nevšimne. Ďalšou možnosťou je používať adaptéry na typ objímky, aby sa dosiahla úplná rovnocennosť s LED žiarovkou, ktorá má inú päticu.

5.Kompatibilita s vybavením

Náhradné LED žiarovky sú vo všeobecnosti kompatibilné s vybavením používaným pre smerové halogénové žiarovky na sieťové napätie. Výnimkou je ich kompatibilita so stmievačmi; zatiaľ čo všetky halogénové žiarovky možno stlmiť, len niektoré LED žiarovky na trhu EÚ spolupracujú s nábehovými aj zostupovými stmievačmi , ktoré boli dostupné na trhu k 3. januáru 2013, keď nadobudlo účinnosť nariadenie č. 1194/2012. Aj tieto stmievateľné LED žiarovky spĺňajú všetky požiadavky.

V požiadavkách na povinné informácie v nariadení č. 1194/2012 je už predpísané, že spotrebitelia musia byť informovaní o tom, s ktorými stmievačmi, a či vôbec, je jednotlivý model LED žiarovky kompatibilný. Vďaka tomu si môže spotrebiteľ kúpiť tú správnu možnosť náhrady.

6.Záver

Z tohto posúdenia trhu vyplýva, že smerové svetelné zdroje LED na sieťové napätie, ktoré spĺňajú požiadavky nariadenia č. 1194/2012 na minimálnu energetickú účinnosť sú na trhu, sú cenovo dostupné, rovnocenné z hľadiska funkčnosti a kompatibilné s vybavením používaným medzi sieťovým napájaním a svetelným zdrojom.

Preto možno konštatovať, že požiadavky nariadenia č. 1194/2012 v 3. etape, ktoré sa majú uplatňovať v prípade svetelných zdrojov s vláknom na sieťové napätie, boli splnené.

(1)

Nariadenie Komisie (EÚ) č. 1194/2012 z 12. decembra 2012, ktorým sa vykonáva smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/125/ES, pokiaľ ide o požiadavky na ekodizajn smerových svetelných zdrojov, svetelných zdrojov LED a súvisiaceho vybavenia (Ú. v. EÚ L 342, 14.12.2012, s. 1).

(2)

Citované z nariadenia č. 1194/2012, bod 1.1 prílohy III, s. 11 – údaje v hranatých zátvorkách boli pridané pre lepšiu zrozumiteľnosť.

(3)

Technický prehľad trhu je verejne dostupný na webovej lokalite Komisie: https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/Draft%20Final%20Market%20Assessment%20data.pdf . Konzultačnému fóru pre ekodizajn bol predložený na jeho zasadnutí 25. júna 2015.

Top