EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006DC0620

Oznámenie Komisie Rade a Európskemu parlamentu o príprave euro-stredomorskej konferencie ministrov zahraničných vecí v Tampere (27. až 28. november 2006) - Euro-stredomorské partnerstvo: čas na výsledky

/* KOM/2006/0620 v konečnom znení */

52006PC0620

Oznámenie Komisie Rade a Európskemu parlamentu o príprave euro-stredomorskej konferencie ministrov zahraničných vecí v Tampere (27. až 28. november 2006) - Euro-stredomorské partnerstvo: čas na výsledky /* KOM/2006/0620 v konečnom znení */


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel 25.10.2006

KOM(2006)620 v konečnom znení

OZNÁMENIE KOMISIE RADE A EURÓPSKEMU PARLAMENTU

o príprave euro-stredomorskej konferencie ministrov zahraničných vecí v Tampere (27. až 28. november 2006) Euro-stredomorské partnerstvo: čas na výsledky

OZNÁMENIE KOMISIE RADE A EURÓPSKEMU PARLAMENTU

o príprave euro-stredomorskej konferencie ministrov zahraničných vecí v Tampere (27. až 28. november 2006) Euro-stredomorské partnerstvo: čas na výsledky

1. Viac ako desať rokov tvorilo Euro-stredomorské partnerstvo ústredný rámec vzťahov medzi Európou a partnermi na juhu, v stredomorskej oblasti[1]. Počas samitu v Barcelone v roku 2005 sa hlavy štátov a predsedovia vlád dohodli na päťročnom pracovnom programe vytvorenom okrem iného: na zlepšenie politického dialógu a reformného procesu, riešenie regionálnych a globálnych ohrození bezpečnosti a stability, podporu trvalo udržateľného socio-ekonomického rozvoja, rýchlejšie budovanie zóny voľného obchodu, zníženie znečistenia životného prostredia v stredomorskej oblasti, zvýšenie spolupráce v oblasti vzdelávania a kultúry a riešenie migračných tokov prostredníctvom jednotného a integrovaného postupu.

2. V závažnej situácii, ktorá pretrváva na Strednom východe, nadobúda Euro-stredomorské partnerstvo ako široká štruktúra regionálnej spolupráce ešte väčší význam. Násilie a utrpenie, ku ktorému došlo na palestínskych územiach, v Libanone a severnom Izraeli v lete 2006 ešte zvýraznilo dôležitosť obnovenia mierového procesu . Podiel Európy na implementácii rezolúcie BR OSN 1701 je významný, rovnako ako okamžitá reakcia na humanitárne a environmentálne potreby počas a po skončení konfliktu. Záväzok EÚ pomáhať libanonskej vláde pri implementácii potrebných politických, bezpečnostných, hospodárskych a sociálnych reforiem má takisto veľký význam a tvorí rámec pomoci EÚ na rekonštrukciou a obnovu. Rada dôrazne požiadala, aby sa všetky strany z tohto regiónu zapojili do implementácie rezolúcie BR OSN 1701.

3. Udalosti, ktoré sa udiali na palestínskych územiach, zdôrazňujú význam pomoci EÚ pri poskytovaní základných služieb palestínskemu obyvateľstvu, ako aj potrebu naďalej sa angažovať v otázkach týkajúcich sa pohybu a prístupu. Aby uspokojila naliehavé potreby palestínskeho obyvateľstva, uvoľnila EÚ viac zdrojov než kedykoľvek predtým, vrátane využitia dočasného medzinárodného mechanizmu. Uvedený mechanizmus umožnil, aby sa v niekoľkých posledných mesiacoch základné zdroje dostali priamo k palestínskemu obyvateľstvu. Uplatňovanie mechanizmu bolo neskôr predĺžené. Nedávny dramatický vývoj zdôrazňuje naliehavú potrebu ukončiť násilie a nenávisť a nastoliť mier a dôveru. EÚ je naďalej presvedčená, že neexistuje žiadne vojenské alebo unilaterálne riešenie problémov na Strednom východe. Trvalý mier a bezpečnosť v regióne je možné zaistiť iba komplexným urovnaním izraelsko-palestínskeho konfliktu v podobe dohody na riešení medzi dvoma štátmi.

4. Euro-stredomorské partnerstvo vstupuje do novej dôležitej a kritickej fázy, v ktorej by sa v snahe splniť očakávania vlád a občianskej spoločnosti malo sústrediť na dosiahnutie cieľov prijatých na barcelonskom samite. Prioritou barcelonského procesu je rozvoj regionálneho rozmeru komplexného partnerstva medzi Európou a južným Stredomorím, ktorý sa opiera o ciele európskej politiky susedstva. Euro-stredomorské partnerstvo funguje v súčinnosti s európskou politikou susedstva. Zostáva naďalej jediným regionálnym fórom umožňujúcim dialóg medzi všetkými európskymi a stredomorskými partnermi týkajúci sa politiky a bezpečnosti, kde je možné diskutovať a dohodnúť sa na regionálnej integrácii ako faktore stability a rastu, a kde je možné riešiť regionálnu stránku strategických otázok ako sú trvalo udržateľné energetické systémy, environmentálna politika, doprava, zmiernenie chudoby, posilnenie úlohy žien v spoločnosti a migrácia.

5. Účel tohto oznámenia možno vyjadriť v troch bodoch:

a) zhodnotenie práce vykonanej od barcelonského samitu 2005,

b) príprava ďalšej euro-stredomorskej konferencie ministrov zahraničných vecí v Tampere formou návrhov priorít na implementáciu päťročného pracovného programu pre rok 2007 a Kódexu pravidiel pre boj proti terorizmu, a

c) napredovanie v otázke pracovných metód v rámci partnerstva, ktoré by mali zlepšiť fungovanie barcelonského procesu v súlade s návrhmi, ktoré predložili niektoré členské štáty EÚ a partneri z oblasti Stredomoria.

A Práca vykonaná od barcelonského samitu

1. Tridsaťpäť partnerov barcelonského procesu a Európska komisia začali implementovať päťročný pracovný program bezprostredne po skončení barcelonského samitu. Rok 2006 je veľmi dôležitým rokom, pretože je prvým rokom implementácie programu.

2. Počas rakúskeho predsedníctva, v prvej polovici roka, sa partneri zúčastnili konferencie ministrov venovanej obchodu , ktorá sa 24. marca konala Marakeši, kde zhodnotili implementáciu palermského akčného plánu, potvrdili ďalšiu vôľu liberalizovať obchod juh-juh a predovšetkým začali rokovania o službách a o práve usadiť sa. Neskôr sa konala konferencia ministrov hospodárstva a financií v Tunise v dňoch 25. a 26. júna, kde účastníci diskutovali o možnostiach zlepšenia spravovania verejných finančných prostriedkov, čo je kľúčová časť obsiahlej agendy týkajúcej sa ekonomických a finančných otázok. Predsedníctvo a Komisia v dňoch 22. a 23. mája 2006 vo Viedni spoločne zorganizovali dôležité stretnutie na tému „xenofóbia, rasizmus a médiá“ , ktorého sa zúčastnili zástupcovia médií z euro-stredomorského (Euromed) regiónu, aby diskutovali o spôsoboch riešenia problémov rasizmu, xenofóbie a prejavov nenávisti a o spôsoboch podpory rešpektovania iných náboženstiev a kultúr. Konferencia zdôraznila dôležitú úlohu, ktorú môže partnerstvo zohrať pri preklenovaní rozdielov kultúr v stredomorskej oblasti. Každoročný seminár venovaný ekonomickým reformám sa 6. a 7. júna konal v Bruseli („Účasť partnerov na vnútornom trhu“) a prípravné stretnutie pred prvou konferenciou Euromed o úlohe žien v spoločnosti zasa od 14. do 16. júna v Rabate. Dialóg o informačnej spoločnosti schválený na zasadnutí ministrov v Dundalku sa začal v apríli 2006 stretnutím fóra Euromed o informačnej spoločnosti.

3. Počas fínskeho predsedníctva, v druhej polovici roka, ešte pred konferenciou v Tampere , budú partneri pokračovať v práci v oblasti rovnosti pohlaví a v oblasti úlohy žien v spoločnosti . Prvé stretnutie Euromed ministrov, do ktorých kompetencie spadajú tieto oblasti, sa bude konať v Istanbule v novembri 2006. V nadväznosti na barcelonský samit, ktorý začal s iniciatívou venovanou zníženiu znečistenia životného prostredia v Stredomorí (Horizont 2020), a v nadväznosti na diskusie s partnerskými krajinami a inými zainteresovanými stranami v regióne (občianska spoločnosť, podniky, regióny a mestá v stredomorskej oblasti), pripravila Komisia oznámenie s návrhmi časového plánu opatrení. Očakáva sa, že stretnutie ministrov životného prostredia štátov Euromed naplánované na 20. novembra 2006 v Káhire prinesie dokončenie a prijatie tohto časového plánu, ktorý stanoví kroky implementácie Horizontu 2020. Ministri priemyslu štátov Euromed sa takisto stretnú na ostrove Rodos, aby sa dohodli na prioritných oblastiach hospodárskej spolupráce v rámci európskej politiky susedstva a na posilnení ich spolupráce v oblasti konkurencieschopnosti, prístupu na trh, inovácie a investícií. Partneri budú zároveň pokračovať v príprave stretnutia ministrov štátov Euromed, do ktorých kompetencie patrí otázka migrácie , a to formou stretnutia vedúcich úradníkov – odborníkov v tejto oblasti. Fórum Euromed venované energetike sa vo forme stretnutia na úrovni generálnych riaditeľov opäť zišlo (21. septembra 2006) v Bruseli. Účastníci hodnotili pokrok dosiahnutý v rámci spolupráce v oblasti energetiky a začali s prácou na euro-stredomorskej energetickej stratégii pre budúcnosť (2007 – 2010 a neskôr).

4. Komisia pripravuje vnútroštátne a regionálne strategické dokumenty a orientačné programy , ktoré budú od roku 2007 slúžiť ako rámec pre euro-stredomorskú vnútroštátnu a regionálnu finančnú spoluprácu v rámci nástroja európskej politiky susedstva a partnerstva (NPSP). Od roku 2007 sa bude regionálny strategický a orientačný program, za predpokladu jeho formálneho schválenia, sústreďovať najmä na podporu priorít stanovených v päťročnom pracovnom programe, ktorý bol prijatý na barcelonskom samite.

5. Európska komisia pokladá úlohu občianskej spoločnosti v barcelonskom procese za veľmi dôležitú. Konferencia Euromed na úrovni ministrov zahraničných vecí v Tampere poskytne predstaviteľom mimovládnych zoskupení príležitosť prezentovať výsledky občianskeho fóra v Marakeši (3. až 5. november), prvého takéhoto fóra, ktoré sa uskutočnilo v partnerskej krajine. V rámci tohto stretnutia by ministri mali podporiť iniciatívy a posilniť úlohu a postavenie občianskej spoločnosti v partnerstve a vytvoriť konzultačný mechanizmus na všetkých úrovniach. V blízkej budúcnosti by mohlo nasledovať vytvorenie vnútroštátnych mimovládnych platforiem ako nástrojov na posilnenie euro-stredomorského partnerstva.

B Desať usmernení pre druhý rok implementácie päťročného pracovného programu

I. Dialóg o politike a bezpečnosti

1. Od svojho začiatku v roku 1995 barcelonský proces posilnil spoluprácu v otázkach politiky a bezpečnosti prostredníctvom niekoľkých dôležitých už zavedených opatrení, určených na podporu budovania partnerstva. Euromed partneri okrem toho pravidelne zdôrazňovali potrebu sformovania kultúry dialógu a spolupráce, ktorá by pomohla nastoliť mier a stabilitu v regióne. Zároveň sa zhodli, že sa hrozby pre bezpečnosť partnerov Euromed od roku 1995 značne zmenili. Tieto hrozby sú v súčasnosti menej predvídateľné, rôznorodejšie a zahŕňajú terorizmus, šírenie zbraní hromadného ničenia, regionálne konflikty a organizovaný zločin. Nezákonné obchodovanie s ručnými strelnými zbraňami a ľahkými zbraňami a ich šírenie sú jedným z hlavných faktorov destabilizácie v štátoch a tento faktor je súčasťou a zložkou všetkých uvedených hrozieb pre bezpečnosť. Z tohto dôvodu predstavuje jeden z kľúčových problémov bezpečnosti, ktorým čelia partneri Euromed.

2. Vo všeobecnosti sa usudzuje, že barcelonský proces má potenciál na posilnenie mieru a bezpečnosti v regióne, najmä prostredníctvom podpory všeobecných noriem, implementácie a dodržiavania všetkých relevantných multilaterálnych dohôd o odzbrojení a nešírení zbraní. V tomto zmysle a s podporou predsedníctva a Rady nabáda Komisia všetkých partnerov, aby sa podieľali na realizácii regionálneho seminára o protipechotných mínach a ad hoc stretnutia Euromed o zbraniach hromadného ničenia a ich nosičoch . Komisia navrhuje zorganizovať v roku 2007 seminár Euromed o bezpečnosti , ktorý by mohol pomôcť vytvoriť spoločné chápanie kľúčových otázok bezpečnosti v regióne.

3. Barcelonský proces poskytuje dôležitý rámec na prehĺbenie politického dialógu čím partnerom Euromed umožňuje vyvíjať úsilie o vytvorenie pokojného, bezpečného a stabilného Euro-stredomorského regiónu, ktorý sa bude opierať o udržateľný rozvoj, právny štát, demokraciu a rešpektovanie ľudských práv. Na barcelonskom samite sa partneri Euromed dohodli na prehĺbení spolupráce v oblasti „medzinárodne dohodnutých noriem týkajúcich sa organizácie volieb“. V tomto smere Komisia navrhuje zorganizovať v roku 2007 regionálny seminár Euromed o spolupráci, najlepších postupoch a výmene skúseností v oblasti organizácie volieb .

4. Komisia patrí medzi významných podporovateľov Euro-stredomorského parlamentného zhromaždenia (Euro-Mediterranean Parliamentary Assembly – EMPA), pretože pevne verí, že barcelonský proces je politický proces, v ktorom sú zákonodarné orgány tvoriace základné kamene všetkých demokratických systémov schopné a ochotné prevziať na seba aktívnu úlohu. Komisia sa aj naďalej v plnej miere zasadzuje o ďalšie posilnenie výmeny medzi parlamentnými orgánmi barcelonského procesu, aby splnila náročné ciele stanovené na barcelonskom samite. V tomto smere by partneri mali takisto zvážiť umožnenie technickej spolupráce medzi národnými parlamentmi.

II. Implementácia Kódexu pravidiel pre boj proti terorizmu

1. Prijatie Kódexu pravidiel pre boj proti terorizmu je dôležitým politickým úspechom, ktorý odzrkadľuje spoločné vedomie, že regionálny rámec Euromed môže zohrávať dôležitú úlohu pri zdieľaní skúseností a poskytovaní vhodnej platformy pre posilnenú spoluprácu. Pokrok bol dosiahnutý pri posilňovaní spolupráce medzi policajnými a súdnymi orgánmi, najmä prostredníctvom regionálneho programu pre „spravodlivosť a vnútorné záležitosti“. Spolupráca sa bude ďalej rozvíjať v druhej fáze programu. Partneri by sa mali sústrediť na to, ktoré praktické kroky by mali byť podniknuté na dosiahnutie implementácie spoločne odsúhlaseného Kódexu pravidiel pre boj proti terorizmu .

2. Aby pomohla implementovať Kódex pravidiel pre boj proti terorizmu a v súlade s posledným ad hoc stretnutím (15. mája 2006) v rámci partnerstva štátov Euromed, navrhuje Komisia realizovať v roku 2007 euro-stredomorský seminár o úlohe, ktorú médiá prostredníctvom efektívnej a profesionálnej komunikácie zohrávajú pri zabraňovaní podnecovania nenávisti . Komisia navrhuje využiť pre plánovaný seminár už v tejto oblasti existujúci rámec dialógu a spolupráce, ako je iniciatíva „Euromed a médiá“. Cieľom seminára je poskytnúť politikom a zástupcom médií fórum, na ktorom by mohli zdieľať konkrétne skúsenosti týkajúce sa úlohy médií v tejto oblasti.

3. V súlade s ustanoveniami o ľudských právach, ktoré sú uvedené v akčných plánoch vypracovaných v rámci európskej politiky susedstva a v Kódexe pravidiel pre boj proti terorizmu, navrhuje Komisia zorganizovať v roku 2007 regionálny euro-stredomorský seminár o zabezpečení rešpektovania ľudských práv v boji proti terorizmu v súlade s medzinárodným právom . Seminára sa zúčastnia vládni úradníci, sudcovia, právnici a zástupcovia občianskej spoločnosti, aby spoločne navrhli rad odporúčaní.

III. Euromed zóna voľného obchodu a investícií

1. K smerovaniam, ktoré boli dohodnuté na barcelonskom samite v novembri 2005, sa v súvislosti s partnerstvom štátov Euromed začalo realizovať niekoľko iniciatív so zámerom prispieť k dosiahnutiu cieľa vytvorenia Euromed zóny voľného obchodu do roku 2010. Ako sa potvrdilo na Euro-stredomorskej konferencii, ktorá sa v tomto roku konala v Marakeši, zameria sa agenda na rok 2007 na implementáciu týchto iniciatív, najmä na rokovania o liberalizácii obchodu v službách a právo usadiť sa , rokovania o hlbšej liberalizácii v oblasti poľnohospodárstva, na vytvorenie mechanizmu urovnávania sporov a konvergenciu právnych predpisov. Výsledky posúdenia vplyvu euro-stredomorskej zóny voľného obchodu na trvalo udržateľný rozvoj, ktoré by mali byť k dispozícii na konci roku 2006, budú dôležité pre ďalšie rokovania o liberalizácii obchodu. Je možné že sa ministri obchodu štátov Euromed stretnú v druhej polovici roku 2007 , aby zhodnotili pokrok dosiahnutý v týchto oblastiach.

2. Pokiaľ ide o oblasť služieb a právo usadiť sa , so siedmimi stredomorskými partnerskými krajinami (Egypt, Izrael, Jordánsko, Libanon, Maroko, Palestínska samospráva a Tunisko) sa rozhovory už začali. Rozhovory sa uskutočnili na regionálnej úrovni v snahe definovať spoločne so všetkými stredomorskými partnermi všeobecné zásady liberalizácie. Dvojstranné rokovania s každým zo stredomorských partnerov budú nasledovať onedlho a budú sa týkať osobitných záväzkov.

3. Pokiaľ ide o spracovateľské produkty poľnohospodárstva a produkty rybolovu , rokovania o postupnej liberalizácii obchodu opierajúce sa o časový plán dohodnutý v Rabate (2005) sa už s niekoľkými stredomorskými partnermi začali s cieľom uzavrieť dohody a začať s ich uplatňovaním, ak je to možné už v roku 2007. Komisia v otázke sprievodných opatrení o netarifných aspektoch obchodu v oblasti poľnohospodárstva a aj v iných otázkach, ako je rozvoj vidieka, zdôrazňuje dôležitosť pokroku ako predpokladu úspešnej a efektívnej implementácie v prospech všetkých strán. Komisia žiada, aby sa podobné opatrenia realizovali včas, ako je stanovené v akčných plánoch európskej politiky susedstva.

4. V snahe vyriešiť spory v oblasti obchodu boli so všetkými stredomorskými partnermi začaté rokovania o vytvorení mechanizmu urovnávania sporov, ktorý by na tento účel obsahoval osobitné pravidlá postupu.

5. Pracovný program o Euro-stredomorskej spolupráci v oblasti priemyslu pre roky 2007 – 2008, ktorý prijali ministri priemyslu na euro-stredomorskej konferencii v septembri 2006 na ostrove Rodos, zahŕňa päť zložiek: konkurencieschopnosť podnikov, inovácia, zjednodušenie obchodovania s priemyselnými výrobkami, dialóg o budúcnosti textilného a odevného priemyslu a investície.

6. V návrhoch pre roky 2007 – 2008 zameraných na posilnenie konkurencieschopnosti podnikov sa počíta, že Euro-stredomorská charta pre podnikanie získa v stredomorských partnerských krajinách ďalšiu podporu, a to zo všetkých relevantných sektorov na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni, s cieľom zapojiť najmä súkromný sektor vrátane obchodných organizácií viac do systému prijímania rozhodnutí a implementácie v rámci charty. Niekoľkých programov a aktivít realizovaných v EÚ na podporu inovácie sa v budúcnosti budú môcť zúčastniť aj stredomorskí partneri.

7. V sektoroch, ktorých príslušná legislatíva je zosúladená na úrovni EÚ, budú stredomorskí partneri naďalej podnecovaní, aby zosúladili svoju legislatívu, normy a postupy na posúdenie zhody so systémom EÚ s cieľom odstrániť technické prekážky v obchodovaní plynúce z rozličných technických pravidiel a noriem. Stredomorským partnerským krajinám bude poskytnutá podpora, aby sa tak urýchlil reformný proces a konvergencia právnych predpisov a aby sa zaviedla alebo aktualizovala potrebná kvalitná infraštruktúra a legislatíva s cieľom uzavrieť v sektoroch spoločného záujmu dohody o posúdení zhody a akceptovaní priemyselných výrobkov hneď, ako budú splnené predpoklady.

8. Päťročný pracovný program stanovuje vytvorenie ad hoc skupiny, ktorá bude skúmať spôsoby a prostriedky posilnenia investičných tokov v stredomorskom regióne . Komisia po dohode s príslušnými orgánmi štátov Euromed zamýšľa zorganizovať počas prvej polovice roku 2007 prvé stretnutie ad hoc skupiny . Ad hoc skupina by mala mať za úlohu odhaliť štrukturálne a regulačné prekážky pre investície v krajinách tohto regiónu, navrhnúť opatrenia na riešenie týchto prekážok vrátane konvergencie na najlepšie postupy používané v regióne a zdôraznenie aktivít, ktoré sú namierené na podporu investícií. Pretože stredomorskí partneri pokladajú investície ako sektor spolupráce za vysoko prioritnú oblasť, plánuje Komisia zahrnúť program spolupráce v oblasti investícií do regionálneho orientačného programu pre roky 2007 – 2009.

9. V súlade s rozhodnutím Rady ECOFIN z novembra 2003, v ktorom sa odporúča prehodnotenie nástroja FEMIP ešte pred koncom roka 2006, a vychádzajúc z druhej konferencie ministrov Euromed ECOFIN/FEMIP, ktorá sa konala v Tunise 25. a 26. júna 2006, predloží Komisia a EIB Rade ECOFIN spoločnú posudkovú správu, pričom Rada rozhodne o budúcnosti FEMIP v novembri 2006 . Nasledujúca konferencia Euromed na úrovni ministrov ECOFIN/FEMIP je naplánovaná na máj 2007 a bude sa konať na Cypre .

IV. Energetika a doprava

1. Otázky týkajúce sa energetiky a dopravy, ktorým bola na barcelonskej konferencii 1995 vzhľadom na hospodárstvo prisúdená „hlavná úloha“ v rámci Euro-stredomorského partnerstva, sa stávajú pre Euromed stále dôležitejšími. Toto bolo zdôraznené aj v záveroch predsedníctva Európskej rady z 15. a 16. júna 2006, v ktorých sa požadoval „rozvoj a zavedenie zahraničnej energetickej politiky“ pre EÚ, najmä formou „rozšírenia vnútorného trhu EÚ s energiou na jej susedov“.

2. Prijatie priorít Euro-stredomorskej spolupráce v oblasti energetiky na konferencii ministrov pre energetiku v roku 2003 v Aténach a v Ríme a implementácia týchto priorít počas rokov 2003 – 2006 boli dôležitým krokom na ceste k vytvoreniu plne prepojeného a integrovaného Euro-stredomorského trhu s energiou. V rámci Euro-stredomorského fóra venovaného energetike, ktoré sa konalo v Bruseli v septembri 2006 , boli odsúhlasené odporúčania na nasledujúce obdobie, konkrétne: preskúmanie možnosti rozšírenia subregionálnej iniciatívy venovanej zásobovaniu elektrickou energiou v krajinách Maghrebu o zemný plyn, a možnosti rozšírenia subregionálnej iniciatívy v oblasti zásobovania plynom v krajinách Mašreku o elektrickú energiu, za predpokladu, že to okolnosti dovolia; ďalej integrácia trhov s energiou v Euro-stredomorských a subsaharských regiónoch a dokončenie nevyhnutných projektov energetickej infraštruktúry. Fórum vzalo okrem toho na vedomie závery Európskej rady z marca 2006, v ktorých bol zdôraznený význam zahraničných aspektov energetickej politiky EÚ vrátane vypracovania Prioritného plánu pre vzájomné prepojenie, pokiaľ ide o rozvody elektrickej energie a plynu. V rámci fóra sa diskutovalo aj o trvalo udržateľnom rozvoji v sektore energetiky a o potrebe diverzifikácie zdrojov pre dodávky energie, o podpore rozvoja obnoviteľných zdrojov energie a zefektívnení využitia energie. Ďalšia konferencia Euromed o energetike sa bude konať v roku 2007 a jej úlohou bude odsúhlasenie priorít pre spoluprácu v oblasti energetiky pre nasledujúce obdobie.

3. Stanovenie priorít spolupráce štátov Euromed v oblasti dopravy na konferencii ministrov dopravy v Marakeši v roku 2006 a implementácia týchto priorít v období rokov 2007 – 2012 predstavovali dôležitý krok na ceste k vytvoreniu integrovanej multimodálnej Euro-stredomorskej dopravnej siete a k implementácii hlavných strategických línií budúcej Euro-stredomorskej spolupráce v sektore dopravy, najmä pokiaľ ide o modernizáciu a reformu v námornej a leteckej doprave, posilnenie multimodálnej dopravy, ako aj podporu programu GNSS v regióne. Priority vychádzajú z modrej knihy o doprave v stredomorskom regióne, dokumentu vypracovaného spoločne v rámci fóra Euromed venovaného doprave. V knihe je uvedené hlavné smerovanie vývoja Euro-stredomorského integrovaného systému dopravy v nasledujúcom období a s využitím informácií zo záverečnej správy skupiny na vysokej úrovni, ktorá sa venuje oblasti rozšírenia prioritných transeurópskych dopravných os na susedné krajiny, sú tu uvedené aj vplyvy na stredomorský región. Komisia sa rozhodla realizovať tieto úlohy. V posledných dvanástich mesiacoch začala projekty v oblasti reformy v sektore civilného letectva a v oblasti rozvoja stredomorských námorných diaľnic. Fórum Euromed venované doprave postupovalo pri spustení trojročného projektu SAFEMED zameraného proti znečisťovaniu morí v uvedenom regióne v súlade s cieľom päťročného pracovného programu, ktorým je boj proti znečisťovaniu životného prostredia v stredomorskej oblasti. V nasledujúcich mesiacoch sa očakáva, že v rámci fóra Euromed venovaného doprave bude prijatý regionálny akčný plán pre dopravu na nasledujúcich päť rokov , ktorý by implementoval odporúčania zahrnuté v modrej knihe a v záverečnej správe skupiny na vysokej úrovni.

V. Životné prostredie

1. V roku 2007 sa začne s realizáciou iniciatívy Horizont 2020 za zníženie znečistenia životného prostredia v Stredomorí . Budú vybrané prioritné projekty zamerané na zníženie znečistenia a začne sa s realizáciou prioritných opatrení na vybudovanie kapacity v partnerských krajinách. Táto práca bude realizovaná v úzkej spolupráci medzi partnerskými krajinami, darcami ako je EIB a Svetová banka, stranami zainteresovanými v oblasti životného prostredia, sieťami, ako je Environmentálny program OSN (UNEP)/Akčný plán pre Stredomorie (MAP), a Stredomorským výborom pre trvalo udržateľný rozvoj. Dôležité bude aj stanovenie prioritných potrieb výskumu v oblasti životného prostredia. Bude vytvorená riadiaca skupina, ktorá bude riadiť iniciatívu Horizont 2020 a opierať sa o indikátory a „tabuľku výsledkov“, ktorú vypracujú spoločne Európska agentúra pre životné prostredie, Akčný plán pre Stredomorie a Európska komisia za aktívnej účasti krajín uvedeného regiónu.

2. Spolupráca medzi Komisiou a stredomorskými partnermi v oblasti udržateľného spravovania zdrojov rybolovu v stredomorskej oblasti sa ešte zintenzívni, najmä v rámci príslušných regionálnych orgánov (Všeobecnej komisie pre rybolov v Stredozemnom mori a Medzinárodnej komisie pre zachovanie atlantických tuniakov), v súlade s vyhlásením konferencie ministrov o udržateľnom rozvoji rybolovu v Stredomorí, ktorá sa konala v Benátkach (v novembri 2003). Okrem toho sú partneri vyzvaní, aby sa v rámci otvoreného konzultačného procesu týkajúceho sa zelenej knihy Komisie „Na ceste k budúcej námornej politike Únie: Európska vízia pre oceány a moria“ zapojili do prebiehajúcej diskusie o nových spôsoboch posilnenia spolupráce v oblasti námorného hospodárstva, správy a riadenia zdrojov najmä v Stredozemnom mori.

VI. Vzdelávanie a sociálny rozvoj

1. Vzdelávanie, odborné vzdelávanie a odborná príprava boli dôležitými bodmi agendy barcelonského samitu. Predsedovia vlád a hlavy štátov Euromed sa dohodli na značnom navýšení finančných prostriedkov určených na vzdelávanie, aby sa zvýšil záujem o vzdelávanie, zosilnel a zlepšil sa boj s negramotnosťou, hlavne v prípade dievčat a žien, zlepšila sa kvalita univerzít, a to aj formou podpory vytvárania sietí medzi univerzitami a zavádzaním noriem univerzitného vzdelávania. Niektoré z týchto cieľov boli úspešne splnené zavedením programov Komisie Tempus a Erasmus Mundus , ako aj prostredníctvom bilaterálnych programov v oblasti vzdelávania. Bilaterálna spolupráca a realizácia programov Spoločenstva budú v nasledujúcom období pokračovať. Na regionálnej úrovni Komisia v roku 2007 začne uplatňovať štipendijný systém pre študentov na univerzitách z krajín, ktoré sú zahrnuté do európskej politiky susedstva a navrhne zorganizovať v roku 2007 konferenciu Euromed o vyššom vzdelávaní a výskume , na ktorej by sa diskutovalo o spolupráci v oblasti vyššieho vzdelávania a o normách univerzitného vzdelávania. Komisia bude aj naďalej podporovať úsilie krajín Stredomoria v oblasti odborného vzdelávania a odbornej prípravy na regionálnej (MEDA – projekt odborného vzdelávania a odbornej prípravy na zamestnanie) a na bilaterálnej úrovni.

2. V súlade s prioritami uvedenými v päťročnom pracovnom programe, ktoré sa týkajú trvalo udržateľného socio-ekonomického rozvoja a reformného procesu , zamýšľa Komisia vyvinúť systematickejší prístup k spolupráci v tejto oblasti, ktorá predstavuje hlavný úsek pre zlepšenie sociálnej kohézie a hospodárskeho rozvoja. Rámec Euromed môže zohrávať rolu pri zdieľaní skúseností a poskytovaní vhodnej platformy pre posilnenie spolupráce. Partneri by sa teraz mali sústrediť na to, akým spôsobom podniknúť praktické kroky na dosiahnutie implementácie priorít týkajúcich sa sociálneho rozvoja, ako sú stanovené v akčných plánoch vypracovaných v rámci európskej politiky susedstva. Komisia navrhuje zorganizovať v roku 2007 workshop Euromed o politike zamestnanosti a o praktických opatreniach, ktorých cieľom je vytváranie pracovných príležitostí. V tomto kontexte by sa medzi príslušnými zainteresovanými stranami a sociálnymi partnermi mala uskutočniť štruktúrovaná výmena, ktorej cieľom by bolo vyhodnotenie najlepších postupov a podpora reformných opatrení. Navrhovaný workshop by mohol byť prípravou na konferenciu Euromed na úrovni ministrov venovanú otázke zamestnanosti , ktorá je naplánovaná na rok 2008.

3. Ako súčasť päťročného pracovného programu zamýšľa Komisia vyvinúť systematickejší prístup k spolupráci v oblasti zdravia, ktorá je jedným z hlavných úsekov, kde by sa sociálna kohézia a ekonomický rozvoj dali posilniť. Komisia navrhuje zorganizovať v roku 2007 workshop Euromed o sledovaní a kontrole nákazlivých chorôb . Takáto spolupráca na regionálnej úrovni, ktorá si kladie za cieľ ochranu populácie pred zdravie ohrozujúcimi rizikami, je jednoznačne v záujme všetkých. V tomto smere by štruktúrovaná výmena skúseností v oblasti zahraničnej spolupráce a výmena najlepších postupov pomohli uplatniť skúsenosti z programov spolupráce a vnútroštátnych snáh, aby sa vyvinulo spoločné chápanie cieľov a terminológie a poskytla riadna podpora reformným opatreniam. Navrhovaný workshop by mohol byť prípravou na konferenciu Euromed na úrovni ministrov zdravotníctva, ktorá je naplánovaná na rok 2008 a ktorá by sa okrem iného mohla venovať systémom zdravotníctva a praktickým opatreniam a aktivitám na zosúladenie kvality, trvalo udržateľného rozvoja a rovnosti v poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

VII. Posilnenie úlohy žien v spoločnosti

Prvá konferencia ministrov venovaná posilneniu úlohy žien v spoločnosti, ktorá sa bude konať v Istanbule v dňoch 14. a 15. novembra 2006, by mala prijať päťročný akčný plán (2007–2011) na podporu plnohodnotnej účasti žien v hospodárskom, politickom a sociálnom živote v euro-stredomorskej oblasti. Všetci partneri Euromed by na seba mali prevziať záväzok uvoľniť finančné zdroje na podporu implementácie tohto akčného plánu (vnútroštátne finančné zdroje, nástroj európskeho susedstva a partnerstva (NESP), bilaterálne príspevky od členských štátov, nástroj pre Podporný fond investícií a spolupráce medzi Európou a oblasťou Stredomoria (FEMIP) a iné relevantné nástroje financovania). Komisia bude usilovať o dosiahnutie cieľov vytýčených v akčnom pláne na nasledujúcich päť rokov a v roku 2007 pripraví nový regionálny program (následník regionálneho programu Euromed „Viacej príležitostí pre ženy v hospodárskom živote“), ktorý bude obsahovať konkrétne návrhy iniciatív a projektov zameraných na tieto tri hlavné oblasti: práva žien a ich účasť v politike, socio-ekonomická integrácia, zmena stereotypov vytvorených v súvislosti s príslušnosťou k určitému pohlaviu formou vzdelávania a vplyvom médií. Ako výsledok konferencie v Istanbule bude vytvorená nezávislá skupina na vysokej úrovni, ktorá bude mať za úlohu vypracovať súbor indikátorov pre monitorovanie a hodnotenie celkovej implementácie akčného plánu. Skupina na vysokej úrovni pripraví v roku 2007 prvú správu , ktorú predloží výboru Euromed, ktorého odporúčania budú zasa postúpené ďalej konferencii Euromed na úrovni ministrov zahraničných vecí. Následná konferencia Euromed na úrovni ministrov zahraničných vecí, ktorá bude mať za úlohu diskutovať o otázkach týkajúcich sa implementácie akčného plánu, sa bude konať v roku 2009.

VIII. Informačná spoločnosť

Na prvej konferencii Euromed o informačnej spoločnosti, ktorá sa konala v Dundalku (Írsko) v apríli 2005, sa začal dialóg Euromed o rozvoji informačnej spoločnosti vrátane regulácie elektronických komunikácií. Komisia navrhuje zorganizovať v roku 2007 druhú konferenciu Euromed o informačnej spoločnosti , najlepšie v niektorej zo stredomorských krajín, na ktorej by bol zhodnotený pokrok a harmonizácia právnych predpisov a spolupráca medzi regulačnými orgánmi, otvorenie telekomunikačných trhov, výmena skúseností v oblasti e-vzdelávania a e-riadenia. Druhá konferencia Euromed o informačnej spoločnosti bude príležitosťou na zhodnotenie dosiahnutého pokroku v implementácii cieľov stanovených vo vnútroštátnych akčných plánoch vypracovaných v rámci európskej politiky susedstva. V tomto smere by ministri mohli zhodnotiť kroky podniknuté na liberalizáciu telekomunikačných trhov, rozvoj harmonizovaného právneho rámca a na podporu informačnej spoločnosti formou, okrem iného, šírenia internetu.

IX. Kultúrny dialóg

1. Barcelonský proces by mohol v súvislosti s medzikulturálnym dialógom poskytnúť nové opatrenia, ktoré by slúžili na zvýšenie záujmu a pôsobili proti snahám zasadiť klin medzi naše kultúry a spoločnosti. Program Euromed Heritage a nadácia Anny Lindhovej (Anna Lindh Foundation – ALF) budú naďalej prispievať k tomuto cieľu. Tridsaťpäť sietí ALF (ktoré teraz zahŕňajú viac ako 1000 organizácií) by malo zohrávať dôležitú úlohu pri spúšťaní iniciatív určených na dosiahnutie lepšieho vzájomného porozumenia v euro-stredomorskom regióne. Na konferencii ministrov v Tampere mohli byť zohľadnené nápady/návrhy, ktoré prinieslo stretnutie predsedov sietí zorganizované pred Tampere. Nadácia ALF by takisto mala byť oslovená, aby pomohla s prípravou na „rok 2008 – EÚ rok medzikulturálneho dialógu“. V roku 2007 by sa mohlo uskutočniť stretnutie Euromed na úrovni ministrov kultúry , kde by sa diskutovalo o medzikulturálnej agende barcelonského procesu, zhodnotili by sa výsledky prvých troch rokov fungovania nadácie ALF a navrhlo by sa prepojenie s inými iniciatívami ako je napr. sledovanie uplatňovania dohovoru UNESCO o ochrane a podpore rôznorodosti kultúrneho prejavu alebo Aliancia civilizácií.

2. Po diskusii výboru Euromed, ktorá sa týkala karikatúr, bola vyjadrená všeobecná podpora návrhom predloženým Komisiou (Decalogue DS 29/06), ktoré sa zaoberali otázkou ako zlepšiť využitie rôznych nástrojov Euromed na podporu medzikulturálneho dialógu, najmä väčším zapojením médií a ľudí, ktorí ovplyvňujú verejnú mienku, lepším informovaním občianskej spoločnosti . Ministri by mali schváliť tieto návrhy a dať mandát výboru Euromed, aby pokračoval v implementácii Decalogu.

X. Migrácia

1. Migrácia, sociálna integrácia, spravodlivosť a bezpečnosť sa stali hlavnými politickými otázkami barcelonského procesu. Politické záväzky prevzaté na barcelonskom samite je potrebné premietnuť do konkrétnych opatrení, určených na riešenie problémov v týchto oblastiach prostredníctvom komplexného a integrovaného prístupu . Prijatie regionálneho rámcového dokumentu vo Valencii v roku 2002 a následná implementácia regionálneho programu „MEDA- JAI“ predstavovali dôležitý krok, ktorý takisto podnietil spoluprácu na bilaterálnej úrovni. Monitorovanie akčných plánov európskej politiky susedstva v rámci podvýborov pre spravodlivosť a bezpečnosť a pracovných skupín pre migráciu a sociálne veci tvoria pevný základ pre implementáciu dohôd o pridružení a akčných plánov európskej politiky susedstva.

2. Rámec Euromed, ktorý je zameraný najmä na otázku migrácie na regionálnej úrovni, umožňuje najmä prostredníctvom svojich právnych nástrojov a nástrojov financovania taký strategický prístup , ktorý optimalizuje výhody migrácie pre všetkých partnerov. V súlade s kapitolou IV päťročného pracovného programu prijatého na barcelonskom samite a s výsledkami stretnutia vedúcich úradníkov – odborníkov z 20. júna 2006, navrhuje Komisia posilniť v regióne dialóg o migrácii prostredníctvom operatívnej spolupráce.

3. Po konzultácii so všetkými partnermi Euromed navrhuje Komisia pripraviť podrobný a cielený pracovný program, ktorý bude obsahovať konkrétne návrhy iniciatív a projektov zameraných na tieto tri hlavné oblasti: legálna migrácia, migrácia a rozvoj a nelegálna migrácia. V tomto smere by bolo dobré zvážiť v akej miere by mohli prispieť iné medzinárodné iniciatívy, ako je stretnutie európskych a afrických ministrov v Rabate venované otázke migrácie. Na základe informácií, ktoré poskytnú všetci partneri sa bude vytvárať spoločné chápanie v súčasnosti podnikaných činností súvisiacich s migráciou a vypracovávať prehľad súčasných bilaterálnych a Spoločenstvom podporovaných projektov v oblasti migrácie a rozvoja, legálnej a nelegálnej migrácie. Až bude tento pracovný program dokončený, poskytne základ pre stretnutie Euromed na úrovni ministrov venované migrácii, ktoré je naplánované na rok 2007. Cieľom stretnutia je dohodnúť sa na ďalších opatreniach na podporu spolupráce vo všetkých otázkach súvisiacich s migráciou.

C) Pracovné metódy

1. Euro-stredomorské partnerstvo úspešne vytvorilo dlhodobé politické a inštitucionálne vzťahy medzi Európou a jej stredomorskými partnermi v dvoch doplňujúcich oblastiach: a) multilateralita, sem patria konferencie Euromed na úrovni ministrov zahraničných vecí a konferencie Euromed predstaviteľov širokého spektra oblastí, a b) bilateralita, kam patrí uzatvorenie dohôd o pridružení posilnené európskou politikou susedstva s jej vnútroštátnymi akčnými plánmi. Všeobecne prevláda názor, že regionálnu oblasť a multilaterálnu oblasť barcelonského procesu je potrebné zlepšiť tak, aby obe vyhovovali potrebám komplexných a rozvíjajúcich sa politických, hospodárskych, sociálnych a kultúrnych vzťahov 35 partnerov a Európskej komisie. Partneri musia medzi sebou lepšie komunikovať , je potrebné posilniť spoluzodpovednosť všetkých zainteresovaných strán a účastníkov partnerstva a samotné partnerstvo musí byť operatívnejšie, efektívnejšie a sústrediť sa viac na dosiahnutie výsledkov .

2. Komisia podporí úsilie partnerov o zviditeľnenie a posilnenie spoluzodpovednosti za proces a zabezpečenie efektívnej a účinnej implementácie dohodnutých záväzkov prijatých na barcelonskom samite na obdobie nasledujúcich piatich rokov. Komisia žiada zavedenie lepšej koordinácie medzi jednotlivými rezortnými ministerstvami , väčšie zapojenie občianskej spoločnosti vrátane predstaviteľov súkromného sektora a žiada vyvinúť väčšie úsilie na zlepšenie pracovných metód partnerstva , čo tvorí dôležitý predpoklad pre efektívnejšie a operatívnejšie fungovanie regionálneho rámca. Cieľom je zabezpečenie lepšej prípravy a štruktúry konferencií Euromed na úrovni ministrov zahraničných vecí. Dobrá príprava konferencií ministrov zahraničných vecí zahŕňa prijatie dokumentu priorít predsedníctva a prijatie oznámenia Komisie dostatočne včas pred začatím konferencie ministrov, ako aj realizáciu konzultácií so všetkými partnermi a zohľadnenie ich priorít. Ministri štátov Euromed môžu vyjadriť záujem stretávať sa každý rok, vždy v druhej polovici roka, aby sa dohodli na prioritách implementácie päťročného pracovného programu pre nasledujúci rok. Tieto operatívne vylepšenia spolu s podrobnejšími návrhmi, ktoré bude predkladať ad hoc výbor poverený vypracovaním štúdie, umožnia dosiahnutie ďalšieho pokroku v budovaní inštitucionálnej štruktúry partnerstva, pokiaľ to politické okolnosti dovolia.

[1] Alžírsko, Egypt, Izrael, Jordánsko, Libanon, Maroko, Palestínska samospráva, Sýria, Tunisko a Turecko.

Top