EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006DC0519

Oznámenie Komisie Rade a Európskemu parlamentu - Lepšia odborná príprava pre bezpečnejšie potraviny {SEC(2006) 1163} {SEC(2006) 1164}

/* KOM/2006/0519 v konečnom znení */

52006DC0519




[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 20.9.2006

KOM(2006) 519 v konečnom znení

OZNÁMENIE KOMISIE RADE A EURÓPSKEMU PARLAMENTU

Lepšia odborná príprava pre bezpečnejšie potraviny {SEC(2006) 1163}{SEC(2006) 1164}

OZNÁMENIE KOMISIE RADE A EURÓPSKEMU PARLAMENTU

Lepšia odborná príprava pre bezpečnejšie potraviny

(Text s významom pre EHP) |

1. ZHRNUTIE

Súbežne s rozvojom vnútorného trhu sa postupne rozvíja súbor európskych predpisov vzťahujúcich sa na potravinové právo, krmivové právo, zdravie zvierat, dobré životné podmienky zvierat a zdravie rastlín. Tieto predpisy prispeli k bezproblémovému fungovaniu vnútorného trhu pri zachovaní vysokej úrovne ochrany. Riadia sa medzinárodným vývojom v týchto oblastiach, najmä vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO), potravinovom kódexe, Svetovej organizácii pre zdravie zvierat (OIE) a Medzinárodnom dohovore o ochrane rastlín (IPPC).

Ciele vnútorného trhu boli pre tieto oblasti dosiahnuté. Komisia sa domnieva, že skôr ako rozvíjanie nových závažných legislatívnych iniciatív je nutné zabezpečiť, aby sa existujúce právne predpisy správne uplatňovali. Pre dosiahnutie tohto cieľa je odborná príprava tých, ktorí musia overovať implementáciu právnych predpisov Spoločenstva, nevyhnutná.

V európskych právnych predpisoch sa stanovuje, aby Komisia organizovala kurzy odbornej prípravy pre personál príslušných orgánov členských štátov, ktorý je zodpovedný za overovanie dodržiavania potravinového a krmivového práva EÚ, požiadaviek na zdravie zvierat a dobré životné podmienky zvierat a požiadaviek na zdravie rastlín. Takáto odborná príprava je k dispozícii aj účastníkom z tretích krajín a najmä z rozvojových krajín.

Európsky rozmer odbornej prípravy spočíva vo vytvorení primeranej úrovne jednotnosti vykonávaných kontrol a rozhodnutí prijímaných kontrolnými orgánmi na základe takýchto kontrol tak, aby potravinárske podniky získali viac istoty prostredníctvom rovnakého zaobchádzania všade, kde sa kontroly vykonávajú.

Zapojenie účastníkov z tretích krajín bude viesť k lepšiemu porozumeniu potravinovým normám EÚ a dovozným postupom, čím sa znížia prekážky pre tretie krajiny a najmä rozvojové krajiny, ktoré umiestňujú tovary na trhu EÚ. Bude viesť aj k lepšiemu dodržiavaniu potravinových noriem EÚ, a takto k nižšiemu počtu kontrol a zjednodušeným kontrolám pri dovoze.

Komisia v tomto oznámení uvádza prehľad možností, ktoré sa môžu využiť pri organizovaní odbornej prípravy Generálnym riaditeľstvom pre zdravie a ochranu spotrebiteľa , uvádza svoje stanovisko k ceste vpred a navrhuje spôsob, ktorého zámerom je ponúknuť účinnú odbornú prípravu využívaním dostupných zdrojov čo najhospodárnejším spôsobom.

2. VšEOBECNÉ INFORMÁCIE

Potravinové právo, krmivové právo, predpisy o zdraví zvierat, požiadavky na dobré životné podmienky zvierat a požiadavky na zdravie rastlín sú takmer úplne založené na predpisoch Spoločenstva (pozri prehľad v prílohe I). Rozvíjaním týchto predpisov sa umožnil vytvoriť vnútorný trh pre potraviny, krmivá, živé zvieratá a rastliny v rámci Spoločenstva pri zabezpečení vysokej úrovne ochrany spotrebiteľov a ochrany zvierat a rastlín. Uvedené právne predpisy Spoločenstva umožňujú na medzinárodnej úrovni súlad s medzinárodnými záväzkami ustanovenými v medzinárodných dohodách, medzi ktoré patria dohody so Svetovou obchodnou organizáciou (WTO), Potravinový kódex, Svetovou organizáciu pre zdravie zvierat (OIE) a Medzinárodný dohovor o ochrane rastlín (IPPC).

Spolu s prijatím nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 882/2004 z 29. apríla 2004 o úradných kontrolách uskutočňovaných s cieľom zabezpečiť overenie dodržiavania potravinového a krmivového práva a predpisov o zdraví zvierat a o starostlivosti o zvieratá[1] je overovanie dodržiavania týchto požiadaviek tiež založené na právnych predpisoch Spoločenstva. V uvedenom nariadení sa stanovuje integrovaný a globálny prístup k overovaniu dodržiavania uvedených požiadaviek príslušnými orgánmi.

Takýto integrovaný a globálny prístup silne orientovaný na Spoločenstvo si vyžaduje vysokú úroveň kvalifikácie a odbornosti kontrolných orgánov a zavádza pre kontrolných úradníkov v členských štátoch vysoké normy, aby sa zabezpečili účinné, objektívne a primerané úradné kontroly. Pracovníci kontrolných orgánov musia mať rozsiahle vedomosti o rôznych rizikách (chemických, biologických a fyzikálnych), ktoré môžu nastať pozdĺž krmivového a potravinového reťazca. Musia tiež rozumieť mechanizmom trhu, na ktorom sa môžu získať potraviny a ich zložky z mnohých rôznych zdrojov. Musia byť súčasne informovaní o veľmi osobitných problémoch, ktoré sú typické pre osobitné metódy výroby, spracovania, konzervovania a distribúcie. Musia vedieť odhaľovať nedodržanie požiadaviek na bezpečnosť krmív a potravín, požiadaviek na zdravie zvierat a dobré životné podmienky zvierat a požiadaviek na zdravie rastlín. Musia vedieť odhaľovať podvodné praktiky. Kontrola výroby a predaja krmív a potravín a kontrola produkcie zvierat a rastlín a obchodu s nimi si preto vyžaduje multidisciplinárny prístup.

Tretie krajiny musia pri vývoze potravín, krmív, živých zvierat a rastlín do Spoločenstva poskytnúť záruky na dodržiavanie predpisov Spoločenstva pokiaľ ide o bezpečnosť potravín, bezpečnosť krmív, zdravie zvierat, predpisov o zdraví rastlín a podľa potreby predpisov o dobrých životných podmienkach zvierat. Režim Spoločenstva pre dovoz živých zvierat a potravín a krmív živočíšneho pôvodu je založený na zárukách, ktoré poskytujú príslušné orgány vo vyvážajúcich tretích krajinách. Musia vydať osvedčenie, že zásielky určené na vývoz do EÚ spĺňajú také požiadavky, aby bola zabezpečená primeraná úroveň ochrany zdravia zvierat a boli splnené požiadavky na verejné zdravie. V iných prípadoch, najmä v prípade krmív a potravín živočíšneho pôvodu, sa Spoločenstvo spolieha na záruky poskytnuté dovozcom tovarov, ktorý zase musí v mieste výroby získať záruky, že požiadavky EÚ sú splnené. Je preto nevyhnutné, aby všetci tí, ktorí sú zapojení do dovozu živých zvierat, krmív, potravín alebo rastlín, boli oboznámení s dovoznými požiadavkami EÚ.

V zmysle uvedených skutočností budú kontrolní pracovníci príslušných orgánov a/alebo kontrolných orgánov v členských štátoch a v tretích krajinách potrebovať odbornú prípravu a pravidelnú aktualizáciu svojich vedomostí o predpisoch Spoločenstva v oblasti potravinového práva, krmivového práva, požiadavkách na zdravie zvierat, dobré životné podmienky zvierat a zdravie rastlín a o spôsoboch overovania ich dodržiavania. Táto potreba bola uznaná v nariadení (ES) č. 882/2004: v jeho článku 6 sa príslušným orgánom v členských štátoch ukladá povinnosť zabezpečiť, aby pracovníci vykonávajúci úradné kontroly dostali vhodnú odbornú prípravu a v jeho článku 51 sa stanovuje právny nástroj na organizovanie takejto odbornej prípravy na úrovni Spoločenstva, ktorá budú dopĺňať vnútroštátnu odbornú prípravu.

3. POTREBA LEPšEJ ODBORNEJ PRÍPRAVY

3.1. Lepšia odborná príprava pre bezpečnejšie potraviny a pre zdravšie zvieratá a rastliny

Schopnosť odhaliť podvod a nedodržanie predpisov je rozhodujúcou v procese zabezpečenia, že sa udrží úroveň ochrany, ktorá je ustanovená v potravinovom práve, krmivovom práve, predpisoch týkajúcich sa zdravia zvierat a predpisoch týkajúcich sa starostlivosti o zvieratá a v požiadavkách na zdravie rastlín. Zlepšovanie schopností odhaľovať podvody a nedodržiavanie predpisov bude preto viesť k lepšej ochrane zdravia ľudí, zdravia zvierat, dobrým životným podmienkam zvierat a zdravia rastlín. Odborná príprava by sa preto nemala zameriavať iba na oboznamovanie sa s právnymi požiadavkami, ale aj na získavanie zručností v oblasti metód kontroly, ktoré musia účinným spôsobom umožniť odhaľovať podvodné praktiky a nedodržanie predpisov, ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na našu úroveň ochrany.

3.2. Dosah na konkurencieschopnosť, trhy a obchod

Európsky rozmer odbornej prípravy zohráva dôležitú úlohu v šírení vedomostí a informovanosti o právnych predpisoch Spoločenstva a v podpore harmonizácie a jednotnosti kontrolných činností a postupov v celej EÚ. Všetky potravinárske podniky by mali mať prospech z tejto harmonizácie, ktorá prispieva k vytvoreniu rovnakých podmienok zabezpečením primeranej úrovne jednotnosti vykonávaných kontrol a rozhodnutí prijímaných kontrolným orgánom na základe takýchto kontrol. Očakáva sa, že to potravinárskym podnikom prinesie väčšiu istotu, pokiaľ ide o rovnaké zaobchádzanie všade, kde sa vykonávajú kontroly, a takto podporí spravodlivý obchod.

3.3. Dosah na tretie krajiny a medzinárodné vzťahy

Odborná príprava je dôležitá pre podporu jednotných postupov kontroly zvierat, potravín a krmív dovážaných z tretích krajín. Je preto nutné zaručiť, aby sa pri dovozoch dodržiavali právne predpisy Spoločenstva a aby podnikateľské subjekty v EÚ boli v podobnom konkurenčnom postavení v porovnaní so svojimi konkurentmi z krajín mimo EÚ.

Účasť tretích krajín na programoch Spoločenstva v oblasti odbornej prípravy bude zohrávať dôležitú úlohu v podpore noriem Spoločenstva na medzinárodnej úrovni, čím sa posilní medzinárodný obchod s bezpečnými potravinami a pre podnikateľské subjekty v EÚ zabezpečí ľahší prístup k bezpečným potravinám z tretích krajín.

Odborná príprava je silným nástrojom, ktorý pomáha rozvojovým krajinám splniť požiadavky Spoločenstva, a takto získať pre svoje produkty prístup na trh EÚ. Okrem pozitívneho hospodárskeho účinku na obchod by táto činnosť mala mať aj politický dosah, a to vo svojej podpore záväzkov prijatých EÚ na medzinárodnej úrovni (napríklad v rámci dohody so WTO o SFN v zmysle technickej pomoci), ako aj v posilnení vzťahov EÚ s dodávateľskými krajinami.

Možno očakávať, že odborná príprava zástupcov z rozvojových krajín prispeje k zlepšeniu noriem v oblasti potravín v týchto krajinách. Okrem lepšieho konkurenčného postavenia a ľahšieho prístupu na trh EÚ môže odborná príprava pravdepodobne prispieť k lepšiemu zabezpečeniu a lepšej bezpečnosti potravín pre spotrebiteľov v týchto krajinách.

3.4. Dosah na verejné orgány

Hoci väčšiu časť zodpovednosti za informovanie a odbornú prípravu pracovníkov vykonávajúcich úradné kontroly nesú vnútroštátne príslušné orgány (článok 6 nariadenia 882/2004), zámerom rozvoja stratégie Spoločenstva v oblasti odbornej prípravy je dosiahnuť jednotnejšie postupy, metódy a výsledky kontroly. V dôsledku väčšej jednotnosti by sa úradné kontroly mali zlepšiť z hľadiska účinnosti aj objektivity.

Implementáciou stratégie Spoločenstva v oblasti odbornej prípravy by sa mal vytvoriť účinný nástroj na optimalizáciu zdrojov a stanovenie úspor z rozsahu v prospech orgánov Spoločenstva aj vnútroštátnych verejných orgánov.

3.5. Dosah na právne predpisy

Vďaka lepšej odbornej príprave budú kontrolní pracovníci lepšie oboznámení s predpismi EÚ a lepšie porozumejú základným súvislostiam a cieľom a dôvodom týchto predpisov. Očakáva sa preto, že odbornou prípravou sa zníži potreba nových legislatívnych iniciatív, či už vo forme právne záväzných textov alebo vysvetliviek a vysvetľujúcich dokumentov. Odborná príprava môže takto prispieť k dosiahnutiu všeobecného cieľa Komisie – mať menej právnych predpisov, ktoré budú lepšie.

4. ODBORNÁ PRÍPRAVA V čLENSKÝCH šTÁTOCH

Väčšina členských štátov má tradíciu v organizovaní kurzov odbornej prípravy pre svojich kontrolných pracovníkov. Po prijatí nariadenia (ES) č. 882/2004 sa takáto odborná príprava stala pre všetky členské štáty povinnou.

Programy odbornej prípravy obvykle pripravujú a organizujú príslušné orgány, ktorým často pomáhajú akademickí pracovníci. Odborná príprava sa zabezpečuje rôznymi spôsobmi. Zabezpečujú ju najmä priamo príslušné orgány (buď na ústrednej a/alebo regionálnej/miestnej úrovni), rôzni poskytovatelia kurzov odbornej prípravy, medzi ktorých patria akademické inštitúcie, laboratóriá, profesijné orgány, súkromné orgány, vnútroštátna agentúra alebo kombinácia uvedených subjektov.

Odborná príprava zahŕňa odbornú prípravu v triedach, prípravu priamo v teréne a diaľkové vzdelávanie. Ako učebné materiály sa používajú CD-ROM, DVD, videá, atď.

Lektormi môžu byť odborníci z oddelení príslušných orgánov, ako aj odborníci z univerzít, laboratórií, profesijných organizácií, medzinárodných organizácií, súkromných orgánov, atď.

Niektoré členské štáty majú jedno alebo viac stredísk odbornej prípravy s vysokokvalifikovanými pracovníkmi. Tieto strediská sa často špecializujú na konkrétnu oblasť (napríklad, starostlivosť o zvieratá, veterinárne kontroly) a ich odborní lektori majú prístup k úplne vybavenej infraštruktúre a učebné materiály vypracované na účely odbornej prípravy.

Kapacita pre odbornú prípravu v členských štátoch musí uspokojiť vysoký dopyt. Odhaduje sa, že celkový počet kontrolných pracovníkov v EÚ je takmer 50 000 osôb. Odborná príprava sa v určitých prípadoch týka 100 % pracovníkov ročne na konkrétnu oblasť. Priemerné trvanie kurzu odbornej prípravy v prípade jedného pracovníka sa pohybuje od 30 do 80 hodín ročne. Počet lektorov zapojených do kurzov odbornej prípravy sa pohybuje od jedného lektora pripadajúceho na štyroch účastníkov po jedného lektora na dvadsať účastníkov[2]. Na základe dostupných informácií sa zdá, že miera rozvinutia odbornej prípravy sa v rámci EÚ výrazne líši. Vzhľadom na ťažkú úlohu, ktorá sa má plniť, členské štáty vyjadrili svoje uspokojenie nad tým, že Komisia uspokojí množstvo potrieb týkajúcich sa odbornej prípravy a umožní im preskúmať vnútroštátne priority v oblasti odbornej prípravy.

5. ODBORNÁ PRÍPRAVA A TRETIE KRAJINY/ROZVOJOVÉ KRAJINY

Zodpovednosť Komisie a členských štátov za zabezpečenie toho, aby požiadavky Spoločenstva týkajúce sa všetkých dovozov potravín, krmív, zvierat, rastlín a ich produktov z tretích krajín boli splnené, neustále rastie. EÚ v súčasnosti dováža takéto tovary z viac ako 200 krajín z celého sveta. Týmito krajinami sú vysoko rozvinuté krajiny, ako aj najchudobnejšie krajiny sveta.

Skúsenosti ukázali, že zásielky potravín z tretích krajín nie sú vždy v súlade s potravinovým právom EÚ. Systém rýchleho varovania pre potraviny a krmivá, založený na článku 50 nariadenia (ES) č. 178/2002[3], poukazuje na to, že v roku 2005 pochádzalo 46 % všetkých oznámení z kontrol dovážaných potravín na miestach hraničnej kontroly. Následkom toho bolo 1 453 zásielok určených na dovoz odmietnutých. Okrem toho bolo ďalších 5 % zásielok z tretích krajín, ktoré už boli uvoľnené, predmetom oznámenia.

Splnenie noriem EÚ je podmienkou pre dovoz potravín, krmív, zvierat a rastlín z tretích krajín. Dodržiavanie týchto noriem je nutné, aby sa zabránilo zavlečeniu chorôb zvierat a rastlín do ES, aby sa zaručila vysoká úroveň bezpečnosti potravín a dodávka bezpečných krmív pre zvieratám. Je nutné, aby tretie krajiny boli informované o týchto normách tak, aby ich lepšie dodržiavali a aby sa následne znížil počet zásielok odmietnutých na hraniciach EÚ.

Rozvojové krajiny môžu naraziť na problémy s organizáciou kontrol vyvážaných produktov a následne so zabezpečením zhody/rovnocennosti svojich vyvážaných produktov s normami stanovenými EÚ. Obchod s potravinami je pre väčšinu z týchto krajín, v ktorých je úroveň existencie a sociálno-ekonomického rozvoja priamo spojená s možnosťou umiestňovania ich tovaru na celosvetovom trhu, veľmi dôležitý.

EÚ je veľmi citlivá na tieto aspekty a keďže nemá v úmysle prijať kompromis pokiaľ ide o úroveň ochrany zdravia a bezpečnosti potravín, venuje im osobitnú pozornosť s cieľom zabezpečiť, aby produkty z tretích krajín a najmä z rozvojových krajín neboli vylúčené z trhu EÚ. EÚ preto vyvinula množstvo nástrojov, ktorých zámerom je pomôcť tretím krajinám prispôsobiť sa existujúcim európskym normám a požiadavkám na bezpečnosť potravín a krmív, zdravie zvierat, starostlivosť o zvieratá a zdravie rastlín. Nariadenie (ES) č. 882/2004 obsahuje ustanovenia týkajúce sa technickej pomoci, spoločných projektov, vypracovania usmernení a programov odbornej prípravy s cieľom pomôcť tretím krajinám pri plnení noriem a požiadaviek EÚ a pri organizovaní úradných kontrol produktov vyvážaných do EÚ.

Odborná príprava pre tretie krajiny je tiež úplne v súlade s európskou susedskou politikou (ESP). ESP je v súčasností kľúčovým prvkom vonkajšej politiky EÚ. Táto priorita ESP sa môže odraziť v iniciatíve v oblasti odbornej prípravy.

Pri rozvoji programu Spoločenstva v oblasti odbornej prípravy je nutné klásť dôraz na medzinárodný rozmer noriem bezpečnosti potravín a krmív a na obchod so živými zvieratami a rastlinami . V tejto súvislosti sa činnosti odbornej prípravy budú organizovať pre účastníkov z tretích krajín s cieľom podporiť bezpečný obchod so zvieratami, rastlinami, potravinami a krmivami, čo umožní Komisii splniť politické záväzky prijaté na medzinárodnej úrovni, najmä voči rozvojovým krajinám, kandidátskym a potenciálnym kandidátskym krajinám a zohľadniť iné politiky, medzi ktoré patrí ESP a politika rozširovania.

6. INICIATÍVY SPOLOčENSTVA V OBLASTI ODBORNEJ PRÍPRAVY V MINULOSTI A V SÚčASNOSTI

Komisia zorganizovala a naďalej organizuje množstvo činností odbornej prípravy v príslušných oblastiach. Medzi tieto oblasti patrí:

6.1. Odborná príprava na základe rozhodnutia Rady 90/424/EHS

Výmena pracovníkov kontrolných orgánov v členských štátoch je metódou odbornej prípravy, ktorá sa uplatňovala v minulosti na základe článku 19 rozhodnutia Rady 90/424/EHS o výdavkoch na veterinárnom úseku[4]. Mnohé z týchto výmen spočívali v predĺžených pobytoch kontrolných pracovníkov členského štátu na mieste hraničnej kontroly iného členského štátu. Skúsenosti z organizovania takýchto výmen boli pozitívne. Umožnili mnohým vnútroštátnym kontrolórom lepšie sa oboznámiť s organizáciou kontrol dovozov produktov živočíšneho pôvodu.

Hoci sa nevylučuje, že budúce činnosti v oblasti odbornej prípravy môžu zahŕňať výmenu pracovníkov, je nutné uviesť, že takáto metóda odbornej prípravy má európsku pridanú hodnotu iba vtedy, ak sa zahrnie do modulu odbornej prípravy, ktorého základom je vzdelávací materiál, ktorý slúži spoločnému cieľu, a ktorý bol vypracovaný osobitne na účel odbornej prípravy v konkrétnej oblasti, napríklad, postupy pri dovoze.

Na základe rozhodnutia 90/424/EHS sa zorganizovali aj jednotýždňové kurzy odbornej prípravy zamerané na rôzne oblasti (napríklad, hygiena mäsa, produkty rybolovu, atď.), ktoré sa konali v inštitútoch členských štátov (napríklad, v Lyone, Berlíne, Londýne, Brémach), na ktorých sa zúčastnili odborníci z rôznych členských štátov. Tieto kurzy sa zamerali najmä na rôzne aspekty veterinárnych právnych predpisov a umožnili účastníkom lepšie porozumieť predpisom Spoločenstva v príslušnej oblasti.

6.2. Ad-hoc projekty odbornej prípravy

Ad hoc odborná príprava sa zabezpečuje pre projekty odbornej prípravy organizované v roku 2006. Komisia na uvedený účel vydala množstvo výziev na predkladanie návrhov (pozri prílohu II).

Takéto projekty sa zaoberajú veľmi špecifickými otázkami a odbornú prípravu zabezpečujú vysokokvalifikované orgány. Niektoré z týchto činností sú výslovne určené pre rozvojové krajiny, ktorými sú štáty z celého sveta.

V čase prijatia tohto oznámenia bolo ešte príliš skoro na podrobné informovanie o kvalite plnenia v tejto oblasti. Reakcia účastníkov bola vo všeobecnosti veľmi pozitívna a svedčí o naliehavej potrebe zaviesť vhodnú odbornú prípravu.

6.3. Odborná príprava zabezpečovaná referenčnými laboratóriami Spoločenstva

Podľa právnych predpisov EÚ v oblasti potravín, krmív, zdravia zvierat a dobrých životných podmienok zvierat bolo zriadených 39 referenčných laboratórií Spoločenstva (RLS). Každé z týchto RLS vytvára sieť s národnými referenčnými laboratóriami (NRL) v členských štátoch. RLS takto poskytujú NRL informácie a pokyny týkajúce sa analytických a diagnostických metód, prijímajú praktické opatrenia týkajúce sa uplatňovania nových metód, pomáhajú pri diagnostike pri výskyte ohnísk chorôb, atď. Ich úlohou je tiež uskutočňovať prvotné a ďalšie kurzy odbornej prípravy pre pracovníkov z národných referenčných laboratórií a odborníkov z rozvojových krajín. V tejto súvislosti RLS organizujú každý rok aspoň jeden odborný seminár. Snahou je, aby tieto odborné semináre zabezpečili vykonávanie analytických a diagnostických metód s požadovanou odbornosťou a jednotne s cieľom zaručiť spoľahlivé výsledky.

Stojí za to budovať na výborných skúsenostiach získaných v tejto oblasti a preskúmať možnosti budúcej spolupráce medzi RLS a novou iniciatívou v oblasti odbornej prípravy, s osobitným dôrazom na účasť laboratórnych pracovníkov z rozvojových krajín.

6.4. Odborná príprava zabezpečovaná inými oddeleniami Komisie

Iné generálne riaditeľstvá Komisie organizujú kurzy odbornej prípravy zamerané na prípravu kandidátskych členských štátov na ich pristúpenie k EÚ (GR pre rozšírenie), pomáhajú rozvojovým krajinám pri uplatňovaní sanitárnych a fytosanitárnych opatrení EÚ (GR pre obchod) alebo prostredníctvom programov vonkajšej pomoci EK (EuropeAid). Spoločné výskumné centrum (SVC) poskytuje odbornú prípravu v rôznych oblastiach týkajúcich sa potravín, bezpečnosti potravín a kvality, a najmä v oblasti špecifických otázok týkajúcich sa implementácie normy o kvalite ISO/IEC 17025, ako sa vyžaduje v prípade úradných laboratórií na kontrolu potravín a krmív. K tejto odbornej príprave patrí aj praktická odborná príprava a názorné predvádzanie použitia analytických metód v laboratóriách SVC. Mimoriadny dôraz sa kladie na odborných školiteľov z nových členských štátov, pristupujúcich, kandidátskych krajín a krajín západného Balkánu. Tieto projekty sa obvykle neprekrývajú, ani nekonkurujú iniciatívam GR pre zdravie a ochranu spotrebiteľov. V prípade rizika kríženia záujmov sa záležitosti prerokujú a koordinujú v medziútvarovej riadiacej skupine Komisie, ktorá bola zriadená na uvedený účel.

7. ODBORNÁ PRÍPRAVA V SPOLOčENSTVE V BUDÚCNOSTI

7.1. Právny základ

Článkom 51 nariadenia (ES) č. 882/2004 sa Komisii umožňuje organizovať kurzy odbornej prípravy pre pracovníkov príslušných orgánov členských štátov a pre účastníkov z tretích krajín. Dôraz sa kladie na účastníkov z rozvojových krajín, Medzi oblasti, na ktoré je takáto odborná príprava zameraná, patrí potravinové právo a krmivové právo, požiadavky na zdravie zvierat a starostlivosť o zvieratá.

Zdravia rastlín sa právny základ v nariadení (ES) č. 882/2004 týka iba čiastočne. Článok 2 ods. 1 písm. i) smernice 2000/29/ES[5] však poskytuje právny základ pre odbornú prípravu v sektore zdravia rastlín tak, že uvedený sektor sa môže úplne zohľadniť v činnostiach odbornej prípravy organizovaných Komisiou.

7.2. Účasť zástupcov mimovládnych subjektov

Zo všeobecného hľadiska možno očakávať, že odborná príprava prevádzkovateľov podnikov bude viesť k zvýšenej účinnosti práce kvalifikovaných pracovníkov, lepšiemu výkonu v dôsledku programov na zvyšovanie zručností a lepšej implementácii noriem EÚ, a tak k vyššej úrovni ochrany.

Takáto účasť by umožnila potravinárskym podnikom prispôsobiť svoje postupy riadenia tak, aby sa účinne zabezpečila zhoda. Môže viesť k výhodám vyplývajúcim zo zníženia rizika stiahnutia výrobkov z trhu. Lepším dodržiavaním predpisov by sa mohla znížiť aj potreba úradných kontrol a pravdepodobne aj nákladov spojených s takýmito kontrolami.

Právny základ však stanovuje, že odborná príprava organizovaná a financovaná z rozpočtu Komisie je určená iba pre pracovníkov príslušných orgánov, čím sa vylučuje účasť zástupcov z potravinárskych podnikov. Ich účasť by nemala v rámci rozpočtu EÚ spôsobiť žiadne výdavky. Členské štáty môžu v každom prípade osloviť národné agentúry, aby pripravili vhodnú odbornú prípravu pre potravinárske podniky.

7.3. Objem odbornej prípravy v Spoločenstve

Činnosti odbornej prípravy organizované v roku 2006 sa týkajú takmer 1 500 účastníkov. Keďže činnosti pre rok 2006 sa považujú za počiatočnú fázu, malo by byť možné postupne zvýšiť počet účastníkov tak, aby dosiahol priemerný počet 6 000 účastníkov.

Komisia sa domnieva, že je dôležité, aby najprv boli vyškolení tí, ktorí sú zodpovední za odbornú prípravu v členských štátoch, aby mohli šíriť správne posolstvo medzi účastníkmi v členských štátoch. Odborná príprava týchto osôb by mala byť nepretržitá, keďže právne predpisy Spoločenstva sa vyvíjajú. Odborná príprava Spoločenstva by mala byť okrem toho určená pre kontrolných pracovníkov, ktorí každý deň riešia rôzne aspekty právnych predpisov Spoločenstva, v súlade s výberom, ktorý majú urobiť členské štáty, a pre účastníkov z tretích krajín.

Dĺžka kurzov sa pohybuje od 2 do 10 dní. Vzhľadom na predpokladaný počet účastníkov ide o obrovský objem odbornej prípravy – približne 960 dní odbornej prípravy, čo si vyžaduje významné zdroje.

7.4. Riadenie odbornej prípravy v Spoločenstve

Nech už sa vyberie akýkoľvek systém odbornej prípravy, musí existovať nepretržité riadenie, ktoré umožňuje stanoviť priority a určiť projekty odbornej prípravy, zaviesť program odbornej prípravy (ročný alebo viacročný), overiť kvalitu odbornej prípravy, overiť kvalitu materiálov odbornej prípravy a zaviesť postupy, ktoré sú potrebné pre plynulé fungovanie systému odbornej prípravy.

Tieto činnosti patria k základným činnostiam Komisie. Pri každodennom riadení systému odbornej prípravy v Spoločenstve je nutné, aby útvarom Komisie pomáhali ďalší aktívni účastníci, aby sa splnili uvedené úlohy. Týmito účastníkmi sú predovšetkým členské štáty, ale pravdepodobne aj mimovládne organizácie. Komisia má v úmysle radiť sa o otázkach odbornej prípravy s týmito zainteresovanými stranami.

7.5. Kritériá pre budúci systém odbornej prípravy Spoločenstva

K dispozícii sú rôzne možnosti organizovania európskeho programu odbornej prípravy. Výber by sa mal uskutočniť na základe zohľadnenia rôznych parametrov, ktorými sú najmä:

( Odborná príprava EÚ by mala byť doplnkovou : Odborná príprava organizovaná na úrovni Spoločenstva by nemala konkurovať odbornej príprave, ktorú organizujú členské štáty, ale mala by ju dopĺňať tým, že odbornej príprave dodá európsky rozmer.

( Odborná príprava by mala byť založená na prioritách : Vzhľadom na obrovský rozsah, ktorý má odborná príprava zabezpečiť, je nutné stanoviť jasné priority. Nie je možné ani nutné zabezpečiť odbornú prípravu vo všetkých oblastiach, na ktoré sa vzťahuje krmivové a potravinové právo Spoločenstva, požiadavky na zdravie zvierat a dobré životné podmienky zvierat a predpisy týkajúce sa zdravia rastlín. Európsky program odbornej prípravy by mal vyzdvihovať európsky rozmer úradných kontrol, zatiaľ čo členské štáty dokážu lepšie organizovať odbornú prípravu zameranú na kontrolné záležitosti, ktoré spadajú do ich vnútroštátneho právneho rámca.

( Flexibilita : Musí byť možné rýchlo reagovať na mimoriadne udalosti, aby sa zabezpečilo rovnaké zvládnutie núdzových situácií vo všetkých príslušných členských štátoch. To si vyžiada možnosť rýchleho prispôsobenia systému a ľahkého prístupu k dostupným odborným znalostiam.

( Vysoká kvalita : Každý systém by mal mať čo najvyšší štandard. K tomu je potrebné využívanie vysokokvalitných učebných materiálov a vyučovanie vysokokvalifikovanými lektormi.

( Transparentnosť: Mala by existovať otvorená a jasná komunikácia so všetkými zainteresovanými stranami v rámci Spoločenstva a v tretích krajinách o organizácii kurzov odbornej prípravy a možnostiach účasti na nich.

( Globálny a komplexný prístup : Iniciatíva v oblasti odbornej prípravy sa musí týkať veľmi širokých oblastí potravinového práva, krmivového práva, predpisov týkajúcich sa zdravia zvierat a dobrých životných podmienok zvierat a požiadaviek na zdravie rastlín. K tomu je potrebný globálny prístup s prínosom odborných znalostí v týchto oblastiach.

( Kontinuita : Odbornú prípravu by mal počas predĺženého obdobia poskytovať dobre osvedčený tím, ktorý je oboznámený s politikou EÚ v príslušných oblastiach tak, aby bola zabezpečená jednotná vysoká úroveň kvality odbornej prípravy.

( Komisia sa nesmie vzdať kontrol odbornej prípravy: Komisia musí byť najmä schopná riadiť program odbornej prípravy, overovať kvalitu činností odbornej prípravy a učebných materiálov a v prípade potreby nariadiť nápravné opatrenia.

7.6. Spolupráca s vnútroštátnymi orgánmi pre odbornú prípravu

Nebolo by dobrým riadením, ak by sa ignorovali snahy o často výbornú odbornú prípravu, zariadenia a nástroje odbornej prípravy, ktoré sú zavedené v určitých členských štátoch. Správnym postupom by preto bolo zabezpečiť využívanie ich skúseností a existencie na účely Spoločenstva.

Vnútroštátne orgány by mohli zohrávať vedúci úlohu v EÚ, pokiaľ ide o šírenie európskej politiky v oblastiach, ktoré sa týkajú bezpečnosti potravín a krmív, zdravia zvierat, dobrých životných podmienok zvierat a zdravia rastlín. Mohli by sa stať referenčným centrom pre pomoc pri činnostiach odbornej prípravy v ostatných členských štátoch, predovšetkým „odbornej prípravy lektorov“, ale aj organizovaním pravidelných seminárov odbornej prípravy pre pracovníkov kontrolných orgánov v členských štátoch a z tretích krajín.

Komisia sa domnieva, že systém spolupráce s vnútroštátnymi orgánmi nesie so sebou množstvo výhod, ktoré z neho robia cenný systém pre riadenie činností odbornej prípravy:

( Bol by flexibilný. Umožnil by prideliť osobitné úlohy konkrétnej agentúre v pomerne krátkom čase a program práce orgánov by sa mohol prispôsobiť v súlade s prioritami stanovenými Komisiou.

( Optimálne by využíval zdroje, ktoré sú k dispozícii v Komisii a v členských štátoch.

( Využíval by skúsenosti a dostupnosť infraštruktúr, ktoré sú už k dispozícii v členských štátoch.

( Umožnil by, aby sa zviditeľnilo rozhodujúce postavenie Európy v tejto oblasti politiky, ktorá má pre občanov rozhodujúci význam.

Komisia bude ďalej skúmať, ako sa môže táto spolupráca organizovať v praxi.

8. MOžNÉ ALTERNATÍVY PRE ORGANIZOVANIE čINNOSTÍ ODBORNEJ PRÍPRAVY GENERÁLNYM RIADITEľSTVOM PRE ZDRAVIE A OCHRANU SPOTREBITEľA

8.1. Zmluvy na organizovanie odbornej prípravy

Vypracovanie jednej alebo viacerých zmlúv Komisiou, v ktorých sú stanovené právomoci pre organizovanie rôznych prvkov odbornej prípravy (napríklad, poskytovanie odbornej prípravy, vytvorenie učebných materiálov, riadenie programu, logistické stránky, vypracovanie programu elektronického vzdelávania), možno považovať za cennú možnosť organizovania odbornej prípravy v Spoločenstve. Takáto metóda je flexibilná. Umožňuje opísať charakteristiky potrieb odbornej prípravy v súlade s prioritami stanovenými Komisiou. Zmluvy sa môžu vzťahovať aj na dané obdobie, počas ktorého sa dá očakávať, že sa daný projekt odbornej prípravy môže dokončiť. V závislosti od typu zmluvy je tiež možné zvládnuť viac naliehavých potrieb týkajúcich sa uskutočnenia konkrétneho projektu odbornej prípravy.

Keďže zmluvy sa môžu rozložiť na mnoho rokov, riziko nedostatočnej kontinuity na konci zmluvy sa môže znížiť, ale nie vylúčiť. Skúsenosti, ktoré sa získavali počas mnohých rokov sa môžu na konci zmluvy stratiť.

8.2. Špecializovaný útvar Komisie

Možno predpokladať možnosť vytvorenia strediska odbornej prípravy s trvalými zariadeniami, infraštruktúrami a pracovníkmi, ktoré by bolo špecializovaným útvarom Komisie. Praktické dôsledky pre Komisiu by boli dôležité: úplne vybavené infraštruktúry, potreba dostatočného počtu pracovníkov, ktorí majú byť nepretržite k dispozícii vrátane lektorov, pracovníci pre každodennú správu, riadenie programu odbornej prípravy, vypracovanie učebných materiálov, pozývanie účastníkov, logistické opatrenia, atď. Hoci sa niektoré z týchto úloh sa môžu zabezpečiť externe, takýto systém by si vyžiadal nemalé zdroje, a to ľudské aj finančné, a je nepravdepodobné, že sa takéto zdroje dajú sprístupniť. Výhodou je to, že európske posolstvo sa môže šíriť systémom, ktorý je blízky rozvoju politiky.

8.3. Výkonná agentúra

Nariadením (ES) č. 58/2003 z 19. decembra 2002, ktoré stanovuje štatút výkonných orgánov, ktorým majú byť zverené niektoré úlohy v rámci riadenia programov Spoločenstva[6], sa Komisia poveruje, aby zriadila výkonnú agentúru a poverila ju určitými riadiacimi úlohami týkajúcimi sa programu Spoločenstva. To by umožnilo Komisii zamerať sa na svoje hlavné činnosti, ktoré nemôžu byť zadané externe, bez toho, aby sa Komisia vzdala kontroly činností riadených takouto výkonnou agentúrou alebo konečnej zodpovednosti za takéto činnosti.

Riadenie takéhoto programu zahŕňa technické úlohy, ktoré si nevyžadujú politické rozhodovanie a vyžadujú si vysokú úroveň technickej a finančnej odbornosti. Pokiaľ ide o odbornú prípravu, tieto úlohy by mohli zahŕňať riadenie postupov, ktoré sa týkajú uskutočnenia programu odbornej prípravy. Poverenie výkonnej agentúry takýmito úlohami by mohlo byť spôsobom, ako účinne dosiahnuť odbornú prípravu. Takáto agentúra by zvýšila aj význam projektu odbornej prípravy a zviditeľnila by ho.

Pred ukončením úvah o takejto možnosti sa však musí prijať množstvo procedurálnych opatrení. Jedným z nich je analýza nákladov a výnosov, ktorá sa má vykonať tak, aby boli zohľadnené faktory uvedené v článku 3 nariadenia Rady (ES) č. 58/2003. Okrem toho predtým, než Komisia môže vytvoriť novú výkonnú agentúru alebo predĺžiť právomoci existujúcej agentúry, musí regulačný výbor výkonných agentúr predložiť pozitívne stanovisko a musí sa zapojiť Európsky parlament na základe pracovných opatrení dohodnutých medzi Komisiou a rozpočtovým orgánom.

Zaujímavým nápadom, ktorý je potrebné ďalej premyslieť, je, či by sa činnosti odbornej prípravy mohli zlúčiť s činnosťami „výkonnej agentúry pre program verejného zdravia“, ktorá bola vytvorená na základe rozhodnutia Komisie 2004/858/ES[7]“. Úlohy uvedenej agentúry by sa takto rozšírili o nový súbor povinností. Tá by potom zlúčila rôzne programy, ktoré riadi Generálne riaditeľstvo pre zdravie a ochranu spotrebiteľa, do jedinej štruktúry. Výhodou takéhoto prístupu by bolo, že by existujúce administratívne štruktúry potrebné na riadenie agentúry už boli zavedené, čím by sa umožnila implementácia programu odbornej prípravy bez nutnosti vytvárať novú organizačnú štruktúru (riadiaci výbor a riaditeľ). Zlúčenie rôznych programov by zvýšilo aj účinnosť existujúcej agentúry.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EÚBP) nie je pri organizovaní takýchto činností zameraných na odbornú prípravu alternatívou. EÚBP má špecifickú úlohu , ktorou je vykonávať posudzovanie rizika. Organizovanie odbornej prípravy, ktorá vo väčšej miere súvisí s riadením rizika, by bolo s týmto súčasným mandátom v rozpore. Okrem toho je EÚBP regulačnou agentúrou, na ktorú sa vťahujú úvahy v bode 8.4.

8.4. Regulačná agentúra

Európsky orgán pre odbornú prípravu, pri predpoklade, že všetky alebo časť úloh týkajúcich sa organizácie a uskutočňovania odbornej prípravy, by sa mohli vnímať aj ako organizácia nezávislá od Komisie, pôsobí v súlade s nariadením o zriadení uvedeného orgánu, ktoré má prijať Rada a Európsky parlament, vo forme regulačnej agentúry. Jej úlohy by mohli zahŕňať zabezpečenie odbornej prípravy, odbornú prípravu a nábor lektorov, vypracovanie učebných materiálov, komunikáciu a zabezpečenie publicity tak, aby čo najúčinnejšie pritiahli cieľové skupiny v členských štátoch a v tretích krajinách, a vytváranie sietí s vnútroštátnymi agentúrami.

Pokiaľ ide o výkonnú agentúru, regulačná agentúra by mohla zvýšiť význam odbornej prípravy Spoločenstva tým, že by s ňou určila odbornú prípravu. Znížila by administratívnu záťaž Komisie, keďže by zamestnávala svojich vlastných pracovníkov a riadila svoj vlastný rozpočet.

Regulačná agentúra je však svojim charakterom orgánom, ktorý sa odlišuje od inštitúcií Spoločenstva a ktorý má svoju vlastnú právnu subjektivitu a pôsobí nezávisle od Komisie. Preto by hrozilo riziko nedostatočnej koordinácie s útvarmi Komisie. Z uvedeného hľadiska by možnosť vytvorenia novej agentúry alebo rozšírenia právomocí existujúcej agentúry nebola najvhodnejšou formou poskytovania odbornej prípravy EÚ.

9. ĎALšIE OPATRENIA, KTORÉ MÁ PRIJAť KOMISIA

Komisia bude ďalej premýšľať možnosti programu odbornej prípravy, ktorý má realizovať výkonná agentúra (možnosť 8.3). Pozorne sa však preskúma právna realizovateľnosť v zmysle ustanovení právneho rámca a praktické riešenia s cieľom umožniť využitie finančných zdrojov Spoločenstva predtým, ako sa prijme rozhodnutie. Predpokladá sa, že uvedené riešenie poskytne potrebné záruky, že budú dosiahnuté hlavné ciele Komisie a najmä že hlavné činnosti zostanú naďalej v kompetencii Komisie (pozri nariadenie č. 58/2003). Komisia sa preto čo najskôr dohodne na vykonaní uvedenej analýzy nákladov a výnosov.

10. HODNOTENIE DOSAHU

Dosah organizovania programov odbornej prípravy v rôznych oblastiach socio-ekonomického života bol hodnotený a uverejnený súčasne s týmto oznámením. Zahŕňa analýzu nákladov, ktorá je založená na skúsenostiach získaných v počiatočnej fáze činností odbornej prípravy organizovaných v roku 2006.

Na uvedenom základe sa môžu odhadnúť celkové náklady na ročný program odbornej prípravy zohľadňujúc určité parametre, medzi ktoré patrí počet účastníkov za rok, priemerné trvanie kurzu, počet účastníkov v kurze a možnosť výberu riadenia, ktoré sa majú zahrnúť do sumy v rozsahu od 13,2 milióna EUR do 19,8 milióna EUR v období rokov 2007 - 2011. Predpokladá sa, že táto činnosť sa bude financovať z rozpočtu Európskeho poľnohospodárskeho usmerňovacieho a záručného fondu (EPUZF).

Na začiatku činností odbornej prípravy sa očakávajú vyššie náklady. To sa vysvetľuje počtom žiadostí o účasť, ktorý bude v uvedenom období pravdepodobne vysoký, najmä z rozvojových krajín, takže počet účastníkov sa môže pohybovať medzi 6 000 a 9 000. Očakáva sa, že po prvých 2 rokoch dôjde k zníženiu počtu žiadostí o účasť.

11. ZÁVERY

Komisia sa bude snažiť, aby mala k dispozícii trvalú štruktúru, ktorá musí umožniť, aby sa činnosti odbornej prípravy v oblastiach potravinového práva, krmivového práva, zdravia zvierat a dobrých životných podmienok zvierat organizovali účinne a efektívne.

Pri organizovaní týchto činností bude Komisia ďalej skúmať rôzne možnosti riadenia programu odbornej prípravy. Bez ohľadu na výsledky takýchto úvah sa bude musieť prijať množstvo procedurálnych opatrení. Medzi tieto opatrenia patrí objednanie analýzy nákladov a výnosov v prípade výkonnej agentúry a prijatie vykonávacích predpisov pre organizovanie kurzov odbornej prípravy, ako sa to vyžaduje v článku 51 ods. 3 nariadenia (ES) č. 882/2004. Tieto vykonávacie predpisy môžu zahŕňať otázky riadenia, medzi ktoré patria postupy, ktorými je potrebné sa riadiť pri tvorbe ročného programu odbornej prípravy, konzultácie so zainteresovanými stranami a pravdepodobne kontakt s orgánom pre odbornú prípravu.

Musia sa zohľadniť určité možnosti, medzi ktoré patrí regulačná agentúra alebo špecializovaný útvar Komisie, ktoré sa nepovažujú za možnosti poskytujúce najlepšie alternatívne riešenia pre účinnú odbornú prípravu. V prípade regulačnej agentúry by Komisia riskovala, že sa vzdá kontroly nad svojim vlastným programom odbornej prípravy a je pravdepodobné, že obe možnosti si vyžiadajú značné finančné zdroje.

ANNEX I: Overview of Community measures

The requirements of food law, feed law, animal health rules, animal welfare requirements and plant health have been established gradually over a period covering almost 40 years. The situation at present can be summarised as follows:

Food and feed law

( The general food law

( Labelling and nutrition

( Biotechnology

( Chemical safety of food

( Biological safety of food

( Animal nutrition

( Food and feed controls

See http://europa.eu.int/comm/food/food/index_en.htm

Animal health rules

( Preventive health measures on intra-community trade and imports of:

( live animals

( semen, ova and embryos

( animal products

( Community legislation on animal diseases:

( new Animal Health Strategy to improve the prevention and control of animal disease in the EU

( control measures, to be taken as soon as the presence of a disease is suspected

( eradication and monitoring programmes, for the diseases that are already within the Community

( EU financial contribution

( Other activities : identification measures to guarantee the traceability of the animals

See http://europa.eu.int/comm/food/animal/index_en.htm

Animal welfare rules

( The protection of animals on the farm and in particular laying hens, calves and pigs

( The protection of animals during transport

( The protection of animals at time of slaughter or killing

See http://europa.eu.int/comm/food/animal/index_en.htm

Plant health rules

( Plant protection

( Harmful organisms

( Property rights

( Genetic resources

( Seeds and plant propagating material

( GM plants and seeds

See http://europa.eu.int/comm/food/plant/index_en.htm

ANNEX II: Training for developing countries in 2006

Following courses were developed in 2006:

( HACCP implementation and assessment,

( Highly Pathogenic Avian Influenza,

( European Standards for the importation of fruit and vegetables, and fishery products,

( Import control procedures at border inspection posts,

( Standards for animal by-products, and

( Animal welfare at the time of slaughter of meat producing animals.

Of those, the following were addressed to developing countries selected on the basis of their trade records or their potential trade with the EU:

( Imports of fruit and vegetables: El Salvador, 30 May-1 June 2006, Malaysia, scheduled for September 2006, Tanzania, scheduled for October 2006, and

( Fishery products: Indonesia, 25-27 April 2006, Colombia 20-22 June 2006, Senegal, scheduled for October 2006,

With representatives from:

( Africa (including among other countries: Tanzania, Kenya, Uganda, Malawi, Ethiopia, Eritrea, Botswana, Namibia, Zimbabwe Zambia, Lesotho, Swaziland, Southafrica, Senegal, Mauritania, Guinea Conakry, Ivory Coast, Cameroon, Benin, Togo, Gambia, Ghana).

( Asia (including among other countries: Malaysia, Philippines, Indonesia, Laos, Thailand, Vietnam, Cambodia, Myanmar, China, Taiwan, Singapore, South Korea, Papua New Guinea, Maldives, Bangladesh).

( Latin America (including among other countries: El Salvador, Belize, Bolivia, Dominican Republic, Guatemala, Colombia, Honduras, Nicaragua, Costa Rica, Panama, Cuba, Venezuela, Ecuador, Chile, Argentina, Brazil, Paraguay, Uruguay, Mexico) were invited.

A further course on Avian Influenza covered Laos, Vietnam, Cambodia and Indonesia and took place from February to May 2006. In view of the epidemiological situation of the disease, it is the intention to extend this activity to African countries as soon as possible. At all the other courses, also representatives from developing countries were invited

[1] Ú. v. EÚ L 165, 30.4.2004 (pozri korigendá v Ú. v. EÚ L 191, 28.5.2004, s. 1).

[2] Údaje založené na číslach, ktoré Komisia získala od členských štátov.

[3] Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 z 28. januára 2002, ktorým sa ustanovujú všeobecné zásady a požiadavky potravinového práva, zriaďuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a stanovujú postupy v záležitostiach bezpečnosti potravín (Ú. v. ES L 31, 1.2.2002, s. 1), naposledy zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 1642/2003 (Ú. v. EÚ L 245, 29.9.2003, s. 4).

[4] Rozhodnutie Rady 90/424/EHS z 26. júna 1990 o výdavkoch na veterinárnom úseku (Ú. v. ES L 224, 18.8.1990, s. 19), naposledy zmenené a doplnené rozhodnutím 2006/53/ES z 23. januára 2006 (Ú. v. EÚ L 29, 2.2.2006, s. 37).

[5] Smernica Rady o ochranných opatreniach proti zavlečeniu organizmov škodlivých pre rastliny alebo rastlinné produkty do Spoločenstva a proti ich šíreniu v rámci Spoločenstva, Ú. v. ES L 169, 10.7.2000, s. 1.

[6] Ú. v. ES L 11, 16.1.2003, s. 1.

[7] Rozhodnutie Komisie 2004/858/ES z 15. decembra 2004 zakladajúce výkonnú agentúru s názvom „Výkonná agentúra pre program verejného zdravia“, ktorá je poverená riadením akčného programu Spoločenstva v oblasti verejného zdravia v súlade s nariadením Rady (ES) č. 58/2003 (Ú. v. EÚ L 369 16.12.2004, s. 73).

Top