EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0018

Rozhodnutie Komisie z 26. novembra 2009 , ktorým sa ustanovujú ekologické kritériá na udeľovanie environmentálnej značky Spoločenstva dreveným podlahovým krytinám [oznámené pod číslom K(2009) 9427] (Text s významom pre EHP)

OJ L 8, 13.1.2010, p. 32–42 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 15 Volume 017 P. 167 - 177

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 25/01/2017; Zrušil 32017D0176

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/18(1)/oj

13.1.2010   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 8/32


ROZHODNUTIE KOMISIE

z 26. novembra 2009,

ktorým sa ustanovujú ekologické kritériá na udeľovanie environmentálnej značky Spoločenstva dreveným podlahovým krytinám

[oznámené pod číslom K(2009) 9427]

(Text s významom pre EHP)

(2010/18/ES)

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1980/2000 zo 17. júla 2000 o revidovanej metóde Spoločenstva pri udeľovaní environmentálnej značky (1), a najmä na jeho článok 6 ods. 1 druhý pododsek,

po porade s Radou pre environmentálne označovanie Európskej únie,

keďže:

(1)

V nariadení (ES) č. 1980/2000 sa ustanovuje, že osobitné kritériá environmentálnej značky vypracované na základe kritérií navrhnutých Radou pre environmentálne označovanie Európskej únie sa majú ustanoviť podľa skupín výrobkov.

(2)

Ekologické kritériá, ako aj súvisiace požiadavky na posudzovanie a overovanie by mali platiť štyri roky odo dňa oznámenia tohto rozhodnutia.

(3)

Opatrenia stanovené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskom výboru zriadeného na základe článku 17 nariadenia (ES) č. 1980/2000,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Skupina výrobkov „drevené podlahové krytiny“ zahŕňa krytiny na báze dreva a rastlín vrátane krytín z dreva a úžitkového dreva, laminátových podlahových krytín, korkových a bambusových podlahových krytín, ktoré sú vyrobené z viac ako 90 hmotnostných % (konečný výrobok) z dreva, drevnej múčky a/alebo materiálu na báze dreva/rastlín. Nevzťahuje sa na krycie materiály na steny, pokiaľ je to riadne uvedené, alebo krytiny na vonkajšie použitie alebo krytiny s nosnou funkciou.

Táto skupina výrobkov nezahŕňa žiadne krytiny ošetrené biocidnými prípravkami počas ktorejkoľvek fázy výrobného procesu okrem prípadov, keď sa použijú biocidné prípravky zahrnuté v prílohe I A k smernici Európskeho parlamentu a Rady 98/8/ES (2) a keď je aktívna látka schválená na uvedené použitie v súlade s prílohou V k smernici 98/8/ES.

Článok 2

Aby mohla byť dreveným podlahovým krytinám udelená environmentálna značka Spoločenstva podľa nariadenia (ES) č. 1980/2000, musia patriť do skupiny výrobkov „drevené podlahové krytiny“, ako sa vymedzuje v článku 1, a musia vyhovovať ekologickým kritériám stanoveným v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

Článok 3

Ekologické kritériá pre skupinu výrobkov „drevené podlahové krytiny“, ako aj súvisiace požiadavky na posudzovanie a overovanie platia štyri roky odo dňa oznámenia tohto rozhodnutia.

Článok 4

Na administratívne účely sa skupine výrobkov „drevené podlahové krytiny“ prideľuje číselný kód „35“.

Článok 5

Toto rozhodnutie je určené členským štátom.

V Bruseli 26. novembra 2009

Za Komisiu

Stavros DIMAS

člen Komisie


(1)  Ú. v. ES L 237, 21.9.2000, s. 1.

(2)  Ú. v. ES L 123, 24.4.1998, s. 1.


PRÍLOHA

RÁMEC

Účel kritérií

Tieto kritériá sú zamerané najmä na podporu:

zníženia vplyvov na biotopy a s nimi súvisiace zdroje,

zníženia spotreby energie,

zníženia vypúšťania jedovatých alebo iných znečisťujúcich látok do životného prostredia,

zníženia používania nebezpečných látok v materiáloch a v hotových výrobkoch,

bezpečnosti a absencie rizika pre zdravie v životnom prostredí,

informácií, ktoré umožnia spotrebiteľovi využívať výrobok účinným spôsobom, ktorým sa minimalizuje jeho celkový vplyv na životné prostredie.

Kritériá sú stanovené tak, aby sa podporovalo označovanie krytín, ktorých výroba má malý vplyv na životné prostredie.

Požiadavky na posudzovanie a overovanie

Osobitné požiadavky na posudzovanie a overovanie sa uvádzajú v rámci každého kritéria.

Táto skupina výrobkov zahŕňa „krytiny z dreva a úžitkového dreva“, „laminátové podlahové krytiny“, „korkové podlahové krytiny“ a „bambusové podlahové krytiny“.

Krytiny z dreva a úžitkového dreva sú „... drevené podlahové krytiny a krycí materiál na steny vyrobené z jedného kusa masívneho dreva, ktoré majú na bokoch perá a drážky alebo sú vyrobené z viacerých vrstiev dreva, ktoré sú zlepené do viacvrstvovej dosky. Drevená krytina môže byť neupravená a po položení brúsená, neskôr sa môže upraviť na mieste alebo upraviť dopredu vo výrobe.“

V prípade krytín z dreva a úžitkového dreva sa kritériá môžu uplatňovať na podlahové krytiny aj krycí materiál na steny, ak výrobný proces zostane rovnaký pri použití rovnakých materiálov a výrobných metód. Kritériá sú stanovené len na vnútorné použitie.

Priemysel, ktorý vyrába drevené podlahové krytiny, určuje svoju technickú pozíciu v rámci Európskeho výboru pre normalizáciu CEN/TC 112.

Laminátové podlahy sú „pevné podlahové krytiny s povrchovou vrstvou zloženou z jedného alebo viacerých tenkých listov vláknitého materiálu (obyčajne papier) impregnovaného aminoplastickými živicami tvrdenými za tepla (obyčajne melamín), lisovaného alebo lepeného na substrát, obyčajne upraveného s podložkou“.

Kritériá pre laminátové krytiny sa môžu uplatňovať len na podlahové krytiny a krytiny určené na vnútorné použitie.

Priemysel, ktorý vyrába drevené laminátové podlahové krytiny, určuje technické zaradenie tejto skupiny v rámci Európskeho výboru pre normalizáciu CEN/TC 134.

Korkové krytiny sú podlahové krytiny alebo krycie materiály na steny, ktorých hlavnou zložkou je korok. Granulovaný korok sa zmieša so spojivom a potom sa nechá vytvrdiť alebo viacero vrstiev korku (aglomerovaného/dyhového) možno zlisovať s použitím lepidla.

Korkové krytiny sa delia na prírodné korkové dosky (ktorých hlavnou zložkou je aglomerovaný kompozitný korok určený na použitie s povrchovou úpravou) a upravené korkové dosky (zložené z niekoľkých vrstiev vrátane drevovláknitých dosiek, ktorých hlavnou zložkou je aglomerovaný korok, alebo ktoré majú korok ako technické riešenie a sú určené na použitie s upravenou povrchovou vrstvou).

V prípade korkových krytín sa kritériá môžu uplatňovať na podlahové krytiny a krycí materiál na steny, ak výrobný proces zostane rovnaký pri použití rovnakých materiálov a výrobných metód. Kritériá sú stanovené len na vnútorné použitie.

Európsky priemysel, ktorý vyrába korkové podlahové krytiny, určuje svoju technickú pozíciu podľa vymedzenia v norme Európskeho výboru pre normalizáciu CEN/TC134.

Bambusové podlahové krytiny sú vyrobené z bambusu ako hlavnej zložky, a to v celých kusoch alebo aglomerátoch.

Kritériá pre bambusové krytiny sa môžu uplatňovať len na podlahové krytiny a krytiny určené na vnútorné použitie.

Funkčnou jednotkou, vzhľadom na ktorú by sa mali vypočítavať vstupy a výstupy, je 1 m2 hotového výrobku.

V prípade potreby sa môžu použiť skúšobné metódy odlišné od tých, ktoré sa uvádzajú v každom kritériu, ak príslušný orgán posudzujúci žiadosť uzná ich rovnocennosť.

Skúšky by podľa možnosti mali vykonávať riadne akreditované laboratóriá alebo laboratóriá, ktoré spĺňajú všeobecné požiadavky uvedené v norme EN ISO 17025.

Príslušné orgány môžu v prípade potreby vyžadovať podpornú dokumentáciu a vykonať nezávislé overenia.

KRITÉRIÁ PRE DREVENÉ PODLAHOVÉ KRYTINY

1.   SUROVINY

Všetok korok, bambus a primárne drevo musia pochádzať z lesov, ktoré sú obhospodarované s cieľom uplatniť zásady a opatrenia zamerané na certifikáciu udržateľného obhospodarovania lesov.

1.1.   Udržateľné obhospodarovanie lesov

Výrobcovia majú politiku pre trvalo udržateľné obstarávanie dreva a systém na zisťovanie a overovanie pôvodu dreva a jeho sledovanie z lesa na miesto prvého prijatia.

Pôvod všetkého dreva sa dokumentuje. Výrobca musí zabezpečiť, aby všetko drevo pochádzalo zo zákonných zdrojov. Drevo nepochádza z chránených oblastí ani oblastí, ktoré sú v oficiálnom procese vyhlasovania za chránené oblasti, z pralesov a lesov s vysokou ochranárskou hodnotou vymedzených na základe vnútroštátnych postupov zainteresovaných subjektov, pokiaľ kúpa nebola jasne v súlade s vnútroštátnymi predpismi v oblasti ochrany prírody.

Do 30. júna 2011 drevené výrobky umiestnené na trh s environmentálnou značkou musia spĺňať podmienku, že najmenej 50 % masívneho dreva a 20 % materiálov na báze dreva musí pochádzať buď z lesov obhospodarovaných udržateľným spôsobom, ktoré sa certifikovali na základe systémov nezávislých tretích strán, ktoré spĺňajú kritériá uvedené v odseku 15 uznesenia Rady z 15. decembra 1998 o stratégii lesného hospodárstva Európskej únie (1) a jej ďalšom rozvoji, alebo z recyklovaných materiálov.

Od 1. júla 2011 do 31. decembra 2012 drevené výrobky umiestnené na trh s environmentálnou značkou musia spĺňať podmienku, že najmenej 60 % masívneho dreva a 30 % materiálov na báze dreva musí pochádzať buď z lesov obhospodarovaných udržateľným spôsobom, ktoré sa certifikovali na základe systémov nezávislých tretích strán, ktoré spĺňajú kritériá uvedené v odseku 15 uznesenia Rady z 15. decembra 1998 o stratégii lesného hospodárstva Európskej únie a jej ďalšom rozvoji, alebo z recyklovaných materiálov.

Od 1. januára 2013 drevené výrobky umiestnené na trh s environmentálnou značkou musia spĺňať podmienku, že najmenej 70 % masívneho dreva a 40 % materiálov na báze dreva musí pochádzať buď z lesov obhospodarovaných udržateľným spôsobom, ktoré sa certifikovali na základe systémov nezávislých tretích strán, ktoré spĺňajú kritériá uvedené v odseku 15 uznesenia Rady z 15. decembra 1998 o stratégii lesného hospodárstva Európskej únie a jej ďalšom rozvoji, alebo z recyklovaných materiálov.

Posudzovanie a overovanie: S cieľom splniť tieto podmienky žiadateľ preukáže, že všetky drevené výrobky s environmentálnou značkou splnia pri prvom umiestnení na trhu po dátume uvedenom v kritériu náležitú úroveň certifikácie dreva. V prípade, že táto úroveň nie je preukázateľná, príslušný orgán vydá licenciu o environmentálnej značke len na obdobie, na ktoré sa tento súlad dá dokázať. Žiadateľ poskytne príslušnú dokumentáciu od dodávateľa dreva, v ktorej sa uvádzajú druhy, množstvá a presný pôvod dreva použitého pri výrobe podlahových krytín. Žiadateľ poskytne náležité certifikáty, ktoré dokazujú, že systém certifikácie náležite spĺňa požiadavky ustanovené v odseku 15 uznesenia Rady z 15. decembra 1998 o stratégii lesného hospodárstva Európskej únie.

Vymedzenie pojmov: Materiál na báze dreva znamená materiál vyrobený viazaním jedného alebo viacerých z týchto materiálov adhezívami a/alebo lepidlami: drevné vlákna a/alebo odkôrované alebo zarovnané drevené dosky a/alebo zvyškové drevo z lesov, plantáží, napílené drevo, zvyšky z výroby buničiny/papiera a/alebo recyklované drevo. Materiály na báze dreva zahŕňajú: lisované drevité dosky, drevovláknité dosky, drevovláknité dosky strednej hustoty, drevotrieskové dosky, OSB dosky, preglejku a dosky z masívneho dreva. Pojem „materiál na báze dreva“ takisto odkazuje na kompozitné materiály vyrobené z drevených dosiek pokrytých plastom, laminovaným plastom, kovovým materiálom alebo inými krycími materiálmi a hotových dosiek alebo polotovarov na báze dreva.

1.2.   Recyklované materiály z dreva a rastlín (na laminátové podlahové krytiny a viacvrstvové drevené krytiny)

Recyklované drevo, odrezky alebo vlákna použité pri výrobe materiálov na báze dreva (vstupy) musia prinajmenšom spĺňať ustanovenia uvedené v priemyselnej norme EPF, ako sa uvádza v článku 6 dokumentu EPF Standard for delivery conditions of recycled wood (Norma EPF na dodacie podmienky recyklovaného dreva) z 24. októbra 2002 vydaného organizáciou European Panel Federation (Európska panelová federácia).

Celkové množstvo recyklovaného materiálu musí spĺňať limity stanovené v tabuľke:

Prvky a zlúčeniny

Limitné hodnoty

(mg/kg celej suchej dosky)

Arzén

25

Kadmium

50

Chróm

25

Meď

40

Olovo

90

Ortuť

25

Fluór

100

Chlór

1 000

Pentachlórfenol (PCP)

5

Dechtové oleje [benzoa)pyrén]

0,5

Posudzovanie a overovanie: Predloží sa vyhlásenie o tom, že recyklované drevo alebo materiály z rastlín spĺňajú limitné hodnoty stanovené v texte. Ak možno dokázať, že uvedené látky sa nepoužili v žiadnom predchádzajúcom prípravku ani povrchovej úprave, nemusí sa vykonať skúška zhody s týmto kritériom.

1.3.   Impregnačné a konzervačné látky

Drevené podlahové krytiny sa neimpregnujú.

Po výrube sa masívne drevo neupravuje látkami ani preparátmi obsahujúcimi zložky uvedené v niektorom z týchto zoznamov:

klasifikácia pesticídov podľa nebezpečnosti ako trieda 1a (extrémne nebezpečné), odporúčaná organizáciou WHO,

klasifikácia pesticídov podľa nebezpečnosti ako trieda 1b (vysoko nebezpečné), odporúčaná organizáciou WHO.

Spracovanie dreva musí byť navyše v súlade s ustanoveniami smernice Rady 79/117/EHS (2) a smernicou Rady 76/769/EHS (3).

Posudzovanie a overovanie: Žiadateľ poskytne vyhlásenie o zhode s týmto kritériom, zoznam látok, ktoré sa použili, a kartu údajov ku každej z nich.

1.4.   Geneticky modifikované drevo

Výrobok neobsahuje geneticky modifikované drevo.

Posudzovanie a overovanie: Žiadateľ poskytne vyhlásenie, že geneticky modifikované drevo sa nepoužilo.

2.   Použitie nebezpečných látok

2.1.   Nebezpečné látky na ošetrovanie surového dreva a rastlín

a)

Do dreveného výrobku sa nesmú pridávať žiadne látky ani prípravky, ktoré v čase podania žiadosti sú alebo môžu byť označené niektorou z týchto označení špecifického rizika (R-vety) (alebo ich kombináciou):

 

R23 (jedovatý pri vdýchnutí)

 

R24 (jedovatý pri kontakte s pokožkou)

 

R25 (jedovatý po požití)

 

R26 (veľmi jedovatý pri vdýchnutí)

 

R27 (veľmi jedovatý pri kontakte s pokožkou)

 

R28 (veľmi jedovatý po požití)

 

R39 (nebezpečenstvo veľmi vážnych ireverzibilných účinkov)

 

R40 (možnosť karcinogénneho účinku)

 

R42 (môže spôsobiť senzibilizáciu pri vdýchnutí)

 

R43 (môže spôsobiť senzibilizáciu pri kontakte s pokožkou)

 

R45 (môže spôsobiť rakovinu)

 

R46 (môže spôsobiť dedičné genetické poškodenie)

 

R48 (nebezpečenstvo vážneho poškodenia zdravia pri dlhodobej expozícii)

 

R49 (môže spôsobiť rakovinu pri vdýchnutí)

 

R50 (veľmi jedovatý pre vodné organizmy)

 

R51 (jedovatý pre vodné organizmy)

 

R52 (škodlivý pre vodné organizmy)

 

R53 (môže spôsobiť dlhodobé škodlivé účinky vo vodnej zložke životného prostredia)

 

R60 (môže poškodiť plodnosť)

 

R61 (môže spôsobiť poškodenie nenarodeného dieťaťa)

 

R62 (možné riziko poškodenia plodnosti)

 

R63 (možné riziko poškodenia nenarodeného dieťaťa)

 

R68 (možné riziká ireverzibilných účinkov),

ako sa ustanovuje v smernici Rady 67/548/EHS z 27. júna 1967 o aproximácii zákonov, iných právnych predpisov a správnych opatrení týkajúcich sa klasifikácie, balenia a označovania nebezpečných látok (4) (smernica o nebezpečných látkach) a v jej následných zmenách a doplneniach, a so zreteľom na smernicu Európskeho parlamentu a Rady 1999/45/ES (5) (smernica o nebezpečných prípravkoch).

Alternatívne možno zohľadniť klasifikáciu podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 zo 16. decembra 2008 o klasifikácii, označovaní a balení látok a zmesí, o zmene, doplnení a zrušení smerníc 67/548/EHS a 1999/45/ES a o zmene a doplnení nariadenia (ES) č. 1907/2006 (6). V tomto prípade sa nesmú pridávať žiadne látky ani prípravky do surovín, ktoré v čase podania žiadosti sú alebo môžu byť označené niektorou z týchto viet upozorňujúcich na nebezpečenstvo (alebo ich kombináciami): H300, H301, H310, H311, H317, H330, H331, H334, H351, H350, H340, H350i, H400, H410, H411, H412, H413, H360F, H360D, H361f, H361d, H360FD, H361fd, H360Fd, H360Df, H341, H370, H372.

b)

Výrobok nesmie obsahovať halogénované organické viažuce látky, azidirín a polyazidiríny ani pigmenty a aditíva založené na:

olove, kadmiu, chróme (CrVI), ortuti a ich zlúčeninách,

arzéne, bóre a medi,

organickom cíne.

2.2.   Nebezpečné látky v náteroch a povrchových úpravách

Všeobecné požiadavky

a)

Požiadavky v časti 2.1. Nebezpečné látky na ošetrovanie surového dreva a rastlín sa takisto vzťahujú na nátery a povrchové úpravy.

b)

Chemické látky označené ako škodlivé pre životné prostredie výrobcom/dodávateľom v súlade s klasifikačným systémom EÚ (dvadsiata ôsma zmena a doplnenie smernice 67/548/EHS) musia spĺňať tieto dva limity:

Chemické látky označené ako škodlivé pre životné prostredie v súlade so smernicou 1999/45/ES sa nesmú pridať do látok ani prípravkov na povrchovú úpravu.

Výrobky však môžu obsahovať najviac 5 % prchavých organických zlúčenín (volatile organic compounds – VOC) definovaných v smernici 1999/13/ES (7) (VOC znamená všetky organické zlúčeniny, ktoré pri teplote 293,15 K majú tlak pár 0,01 kPa alebo vyšší alebo majú zodpovedajúcu prchavosť za konkrétnych podmienok použitia). Ak si výrobok vyžaduje riedenie, obsah zriedeného výrobku nesmie prekročiť uvedené prahové hodnoty.

Použité množstvo (farba/lak) látok škodlivých pre životné prostredie nesmie prekročiť 14 g/m2 plochy povrchu a použité množstvo (farby/laku) VOC nesmie prekročiť 35 g/m2.

Posudzovanie a overovanie: Žiadateľ poskytne vyhlásenie o splnení tohto kritéria spolu s príslušnou podpornou dokumentáciou zahŕňajúcou:

kompletné zloženie s označením množstiev a CAS číslami jednotlivých látok,

skúšobnú metódu a výsledky skúšok pre všetky látky prítomné vo výrobku podľa smernice 67/548/EHS,

vyhlásenie, že všetky zložky boli uvedené,

počet náterov a množstvo použité na jeden náter na štvorcový meter plochy.

Na účely výpočtu spotreby na povrchovú úpravu výrobku a použitého množstva sa používajú tieto štandardné stupne efektívnosti: striekacie zariadenie bez recyklácie 50 %, striekacie zariadenie s recykláciou 70 %, striekanie v elektrostatickom poli 65 %, striekací zvon/disk 80 %, navaľovanie 95 %, celoplošný náter 95 %, vákuovo nanášaný náter 95 %, máčanie 95 %, polievanie 95 %.

c)

Obsah voľného formaldehydu vo viažucich látkach, adhezívach a lepidlách použitých v doskách neprekročí 0,3 hmotnostných %.

Obsah voľného formaldehydu vo viažucich látkach, adhezívach a lepidlách použitých v preglejkových doskách alebo laminovaných drevených doskách neprekročí 0,5 hmotnostných %.

Posudzovanie a overovanie: Žiadateľ predloží príslušné vyhlásenia dokazujúce splnenie uvedených požiadaviek. Pri chemických výrobkoch použitých pri výrobe musí byť predložená karta bezpečnostných údajov materiálu alebo ekvivalentná dokumentácia obsahujúca informácie o klasifikácii zdravotných rizík.

Lepidlá

a)

Požiadavky v časti 2.1. Nebezpečné látky na ošetrovanie surového dreva a rastlín sa takisto vzťahujú na lepidlá.

Posudzovanie a overovanie: Žiadateľ predloží príslušné vyhlásenia dokazujúce splnenie uvedených požiadaviek. Pri chemických výrobkoch použitých pri výrobe musí byť predložená karta bezpečnostných údajov materiálu alebo ekvivalentná dokumentácia obsahujúca informácie o klasifikácii zdravotných rizík. Predložia sa správy o skúškach alebo vyhlásenie dodávateľa týkajúce sa obsahu voľného formaldehydu.

b)

Obsah VOC v lepidlách používaných na montáž výrobku nesmie prekročiť 10 hmotnostných %.

Posudzovanie a overovanie: Žiadateľ predloží vyhlásenie o splnení tohto kritéria s uvedením všetkých lepidiel použitých na montáž výrobku.

Formaldehyd

Emisie formaldehydu z látok a prípravkov na povrchovú úpravu, uvoľňujúcich formaldehyd, nesmú prekročiť 0,05 ppm.

Posudzovanie a overovanie: Žiadateľ a/alebo dodávateľ poskytne kartu bezpečnostných údajov materiálu alebo ekvivalentné vyhlásenie o splnení tejto požiadavky spolu s informáciou o zložení prípravku na povrchovú úpravu.

Plastifikátory

Požiadavky v časti 2.1. Nebezpečné látky na ošetrovanie surového dreva a rastlín sa takisto vzťahujú na akékoľvek ftaláty použité vo výrobnom procese.

Okrem toho vo výrobku nie sú povolené DNOP (di-n-oktylftalát), DINP (di-izononylftalát), DIDP (di-izodecylftalát).

Posudzovanie a overovanie: Žiadateľ poskytne vyhlásenie o súlade s týmto kritériom.

Biocídy

Môžu sa používať len biocídne výrobky, ktoré obsahujú biocídne aktívne látky uvedené v prílohe I A k smernici 98/8/ES a ktoré sú povolené na použitie v podlahových krytinách.

Posudzovanie a overovanie: Žiadateľ poskytne vyhlásenie o splnení požiadaviek tohto kritéria spolu so zoznamom použitých biocídnych výrobkov.

3.   Výrobný proces

3.1.   Spotreba energie

Spotreba energie sa vypočíta ako energetická potreba procesu použitá na výrobu krytín.

Energetická potreba procesu, vypočítaná podľa technického dodatku, neprekročí nasledujúce limitné hodnoty (P = bod hodnotenia):

Skupina výrobkov

Bod hodnotenia

(P)

Drevené podlahové krytiny a bambusové krytiny

10,5

Laminátové podlahové krytiny

12,5

Korkové krytiny

9

Posudzovanie a overovanie: Žiadateľ vypočíta spotrebu energie vo výrobnom procese podľa pokynov v technickom dodatku a predloží príslušné výsledky a podpornú dokumentáciu.

3.2.   Odpadové hospodárstvo

Žiadateľ predloží príslušnú dokumentáciu o postupoch prijatých na recykláciu vedľajších produktov pochádzajúcich z procesu. Žiadateľ predloží správu obsahujúcu aj tieto informácie:

druh a množstvo zhodnoteného odpadu,

druh zneškodňovania,

informácie o opätovnom využití odpadu a druhotných materiálov vo výrobe nových výrobkov (interne alebo externe vo vzťahu k výrobnému procesu).

Posudzovanie a overovanie: Žiadateľ poskytne príslušnú dokumentáciu založenú napríklad na hmotnostnej bilancii a/alebo systémoch podávania správ o životnom prostredí, kde sa uvádza dosiahnutá miera zhodnocovania externe alebo interne, napríklad pomocou recyklácie, opätovného využitia alebo rekultivácie/regenerácie.

4.   Fáza používania

4.1.   Uvoľňovanie nebezpečných látok

Uvoľňovanie formaldehydu z dosiek z korku, bambusu alebo drevených vláken tvoriacich krytinu neprekročí 0,05 mg/m3.

Posudzovanie a overovanie: Žiadateľ poskytne príslušnú dokumentáciu založenú na komorovej skúške podľa metódy EN 717-1.

Prchavé organické zlúčeniny (VOC)

Konečné výrobky nesmú prekročiť tieto emisné limity:

Látka

Požiadavka

(po 3 dňoch)

Organické zlúčeniny spolu v rámci retenčného rozsahu

C6 – C16 (TVOC)

0,25 mg/m3 vzduchu

Organické zlúčeniny spolu v rámci retenčného rozsahu

> C16 – C22 (TSVOC)

0,03 mg/m3 vzduchu

VOC celkom bez LCI (8)

0,05 mg/m3 vzduchu

Posudzovanie a overovanie: Žiadateľ predloží osvedčenie o skúške v súlade s emisnými skúškami prEN 15052 alebo EN ISO 16000-9.

5.   Obal

Obal musí byť vyrobený z jedného z týchto materiálov:

jednoducho recyklovateľný materiál,

materiály pochádzajúce z obnoviteľných zdrojov,

materiály určené na opätovné použitie.

Posudzovanie a overovanie: K žiadosti sa pripojí opis balenia výrobku spolu s príslušným vyhlásením o súlade s týmto kritériom.

6.   Použiteľnosť

Výrobok je spôsobilý na používanie. Túto skutočnosť možno preukázať údajmi z príslušných skúšobných metód ISO, CEN alebo ekvivalentných skúšobných metód, ako sú národné postupy.

Posudzovanie a overovanie: Predložia sa podrobnosti a výsledky skúšobných postupov spolu s vyhlásením, že výrobok je spôsobilý na používanie na základe všetkých ostatných informácií o najlepšom spôsobe používania výrobku konečným používateľom. Podľa smernice Rady 89/106/EHS (9) sa výrobok pokladá za spôsobilý na používanie, ak sa zhoduje s harmonizovanou normou, európskym technickým schválením alebo neharmonizovanou technickou špecifikáciou uznanou na úrovni Spoločenstva. Označenie zhody Európskeho spoločenstva „CE“ pre stavebné výrobky poskytuje výrobcom ľahko rozpoznateľné potvrdenie o zhode a v tejto súvislosti sa môže považovať za dostatočné.

7.   Informácie pre spotrebiteľa

Výrobok sa predáva s príslušným návodom na použitie, v ktorom sa poskytujú informácie o správnom a najlepšom všeobecnom a technickom použití výrobku, ako aj o jeho údržbe. Na obale a/alebo na sprievodných dokumentoch sa uvádzajú tieto informácie:

a)

informácia, že výrobku bola udelená environmentálna značka EÚ spolu so stručným, ale presným vysvetlením jej významu, ktorá doplní všeobecné informácie v kolónke 2 loga;

b)

odporúčanie na používanie a údržbu výrobku. Táto informácia by mala zdôrazniť všetky príslušné inštrukcie týkajúce sa hlavne údržby a použitia výrobkov. V prípade potreby by sa mali uviesť vlastnosti výrobku pri používaní v náročných podmienkach, napríklad absorpcia vody, odolnosť voči škvrnám, odolnosť voči chemikáliám, potrebná príprava podkladového povrchu, návod na čistenie a odporúčané druhy čistiacich prostriedkov, ako aj odporúčané intervaly čistenia. Informácie by mali obsahovať aj všetky možné údaje o potenciálnej technickej životnosti výrobku, uvedené buď ako priemerná hodnota, alebo ako interval životnosti;

c)

údaj o spôsobe recyklácie alebo zneškodnenia (vysvetlenie pre spotrebiteľa o čo najlepšej úžitkovosti);

d)

informácie o environmentálnej značke EÚ a príslušných skupinách výrobkov vrátane tohto (alebo ekvivalentného) textu: „Viac informácií o environmentálnej značke EÚ nájdete na webovej stránke: http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/“.

Posudzovanie a overovanie: Žiadateľ predloží vzorku obalu a/alebo priložené texty.

8.   Informácie uvedené na environmentálnej značke

Kolónka 2 na environmentálnej značke obsahuje tento text:

udržateľne obhospodarované lesy a znížený vplyv na biotopy,

obmedzené použitie nebezpečných látok,

úspora energie pri výrobnom procese,

nižšie riziko pre zdravie v životnom prostredí.


(1)  Ú. v. ES C 56, 26.2.1999, s. 1.

(2)  Ú. v. ES L 33, 8.2.1979, s. 36.

(3)  Ú. v. ES L 262, 27.9.1976, s. 201.

(4)  Ú. v. ES 196, 16.8.1967, s. 1.

(5)  Ú. v. ES L 200, 30.7.1999, s. 1.

(6)  Ú. v. EÚ L 353, 31.12.2008, s. 1.

(7)  Ú. v. ES L 85, 29.3.1999, s. 1.

(8)  LCI = (Lowest Concentration of Interest) najnižšia príslušná koncentrácia. Porovnaj postup posudzovania zdravotného rizika prchavých organických zlúčenín (VOC) zo stavebných výrobkov (Federálna agentúra pre životné prostredie).

(9)  Ú. v. ES L 40, 11.2.1989, s. 12.

Technický dodatok pre krytiny na báze dreva a rastlín

VÝPOČET SPOTREBY ENERGIE

Spotreba energie sa vypočíta ako ročný priemer energie spotrebovanej pri výrobnom procese (mimo vykurovania závodov) od hromadných surovín po hotové krytiny. To napr. znamená, že výpočet energie pre výrobky na báze dreva a rastlín sa meria od vstupu surovín do závodu až po konečnú úpravu vrátane balenia.

Výpočet nezahŕňa energetický obsah suroviny (t. j. energia vstupného výrobku).

Energia potrebná na výrobu lepidiel a lakov alebo náterov sa do výpočtu nezahŕňa.

Jednotkou vybranou pre výpočty je MJ/m2.

Spotreba elektrickej energie znamená elektrickú energiu zakúpenú od vonkajšieho dodávateľa.

Ak má výrobca nadbytok energií, ktorý sa predáva ako elektrická energia, para alebo teplo, možno predaný objem odpočítať od spotreby energie. Len palivá, ktoré sa skutočne použijú na výrobu podlahových krytín, sa zahrnú do výpočtov.

Podlahové krytiny z masívneho dreva a bambusové krytiny

Environmentálne parametre

A

=

drevo z certifikovaných, udržateľných lesov (%)

B

=

podiel obnoviteľných palív (%)

C

=

spotreba elektrickej energie (MJ/m2)

D

=

spotreba palív (MJ/m2)

Formula

Laminátové podlahové krytiny

Environmentálne parametre

A

=

korok, bambus alebo drevo z certifikovaných, udržateľných lesov (%)

B

=

podiel recyklovaných drevených surovín (%)

C

=

podiel obnoviteľných palív (%)

D

=

spotreba elektrickej energie (MJ/m2)

E

=

spotreba palív (MJ/m2)

Formula

Korkové krytiny

Environmentálne parametre

A

=

podiel recyklovaného korku (%)

B

=

podiel obnoviteľných palív (%)

C

=

spotreba elektrickej energie (MJ/m2)

D

=

spotreba palív (MJ/m2)

Formula

Energetický obsah využiteľnej energie rôznych palív sa uvádza v tejto tabuľke.

Tabuľka na výpočet spotreby palív

Výrobné obdobie (1 rok)

Dni

Od

Do


Palivo

Množstvo

Jednotky

Prevodný faktor

Energia

(MJ)

Slama (15 % W)

 

kg

14,5

 

Pelety (7 % W)

 

kg

17,5

 

Odpadové drevo (20 % W)

 

kg

14,7

 

Drevené triesky (45 % W)

 

kg

9,4

 

Rašelina

 

kg

20

 

Zemný plyn

 

kg

54,1

 

Zemný plyn

 

Nm3

38,8

 

Bután

 

kg

49,3

 

Kerozín

 

kg

46,5

 

Benzín

 

kg

52,7

 

Motorová nafta

 

kg

44,6

 

Plynový olej

 

kg

45,2

 

Ťažký vykurovací olej

 

kg

42,7

 

Suché koksové uhlie

 

kg

30,6

 

Antracit

 

kg

29,7

 

Drevné uhlie

 

kg

33,7

 

Priemyselný koks

 

kg

27,9

 

Elektrická energia (zo siete)

 

kWh

3,6

 

Celková energia (MJ)

 


Top