EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Prepojenie pomoci, obnovy a rozvoja (LRRD)

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Oznámenie Komisie COM(2001) 153 final – prístup týkajúci sa prepojenia pomoci, obnovy a rozvoja

SÚHRN

AKÝ JE CIEĽ TOHTO OZNÁMENIA?

Operáciami núdzovej pomoci sa riešia bezodkladné potreby, zároveň by sa však nimi mali nájsť spôsoby posilnenia odolnosti voči budúcim krízam, a to zabezpečením dlhodobých rozvojových prínosov a posilňovaním riadenia rizík. Tento prístup sa nazýva prepojenie pomoci, obnovy a rozvoja (LRRD).

V rámci diskusie týkajúcej sa výziev, ktoré musí medzinárodné spoločenstvo riešiť v situáciách po kríze, sa v oznámení určili opatrenia na zlepšenie prispievania zo strany EÚ a jeho cieľom je efektívne prepojiť bezodkladnú pomoc s politikami dlhodobého rozvoja.

HLAVNÉ BODY

V oznámení sa uvádzajú tri kategórie krízy.

  • Prírodné katastrofy, ako napríklad hladomor, povodne a zemetrasenia. Bezodkladná pomoc je potrebná, náročnejšiu výzvu však predstavuje pripravenosť na katastrofy, ako napríklad systémy včasného varovania v prípade hladomoru a výsadba s cieľom zabrániť povodniam.
  • Násilné konflikty. Násilné konflikty môžu byť obzvlášť náročné z dôvodu konfliktných záujmov medzi stranami alebo dlhodobej nestability. EÚ musí pôsobiť v širokom kontexte, pretože pomocou sa riskujú negatívne dôsledky, ako napríklad korupcia alebo predĺženie konfliktu.
  • Štrukturálne a iné typy krízy. Patria sem krajiny postihnuté zhoršujúcimi sa politickými, hospodárskymi alebo sociálnymi podmienkami, ako napríklad Ukrajina, Moldavsko a Bielorusko, v ktorých by pomoc mohla mať skreslený účinok v dôsledku vytvorenia závislosti alebo podnecovania napätia. Rozvojová pomoc môže pomôcť zlepšovaním inštitucionálnych štruktúr a odstraňovaním prekážok výroby a obchodu.

Navrhuje sa nasledujúci prístup s cieľom účinnejšie reagovať na situácie po kríze:

  • Európska komisia má prijať úlohu včasnej koordinácie a spolupráce, pomocou ktorej sa posilní prepojenie medzi humanitárnou pomocou a rozvojom.
  • V krajinách náchylných na prírodné katastrofy je potrebné venovať zvýšenú pozornosť pripravenosti na katastrofy a ich prevencii, a to v stratégiách v oblasti humanitárnej pomoci ako aj v oblasti rozvojovej spolupráce.
  • V stratégiách týkajúcich sa situácií po kríze alebo obnovy a rekonštrukcie by sa malo vynaložiť úsilie na riešenie príčin zraniteľnosti a začlenenie znižovania rizík katastrof a pripravenosti na katastrofy – čo sa niekedy nazýva „lepšia opätovná výstavba“.
  • V konfliktných situáciách je potrebné vnímať prepojenie medzi pomocou a rozvojom v širšej hospodárskej, sociálnej a politickej súvislosti.
  • Núdzová pomoc musí byť v súlade s dlhodobými rozvojovými cieľmi.
  • Treba zohľadniť dlhodobé partnerstvá, ako napríklad Dohodu z Cotonou medzi rozvojovými krajinami a EÚ.
  • Vyžaduje sa lepšia koordinácia medzinárodných iniciatív, a to aj prostredníctvom posilnenia prístupu „Priatelia“*.
  • Komisia by mala skrátiť prieťahy a rýchlo zmobilizovať príslušné zdroje, čím sa zaistí zapojenie správnych partnerov, pružnejší rozhodovací proces v EÚ a príjme sa vyšší stupeň technického rizika.
  • Pracovné programy by sa mali vypracovať v reakcii na krízové situácie a mali by zahŕňať požadované činnosti a opatrenia a odstraňovať potrebu schválenia jednotlivého projektu.
  • Obstarávacie konania a zmluvy by mali byť v súvislosti s obnovou, pomocou pre utečencov, potravinovou pomocou a potravinovou bezpečnosťou a nášľapnými mínami flexibilnejšie.
  • Nové nariadenia by mohli byť lepšie organizované, pričom by zahŕňali problematiku obnovy, pomoci pre utečencov a nášľapných mín.
  • Malo by dôjsť k rozsiahlej diskusii o plánoch predložených s cieľom ďalej zvyšovať schopnosť EÚ pozitívne ovplyvňovať výsledky.

V určitej časti diskusie v tomto oznámení sa znova pokračovalo a ďalej sa rozvíjala v oznámení Komisie z roku 2012 Prístup EÚ k zvyšovaniu odolnosti: Poučenie z kríz v oblasti potravinovej bezpečnosti.

KONTEXT

Zvyšovanie odolnosti a prepojenie pomoci, obnovy a rozvoja

HLAVNÉ POJMY

*Prístup „Priatelia“: stratégia OSN, ktorej cieľom je zapojenie čo najväčšieho počtu medzinárodných darcov, ktorí koordinujú svoje činnosti v konkrétnej krajine.

AKT

Oznámenie Komisie Rade a Európskemu parlamentu – Prepojenie pomoci, obnovy a rozvoja – Posúdenie [COM(2001) 153 final z 23. apríla 2001].

SÚVISIACE AKTY

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade – Prístup EÚ k zvyšovaniu odolnosti: Poučenie z kríz v oblasti potravinovej bezpečnosti [COM(2012) 586 final z 3. októbra 2012]

Posledná aktualizácia 26.11.2015

Top