EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Usmernenia týkajúce sa pojmu ovplyvnenie obchodu

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Usmernenia týkajúce sa pojmu ovplyvnenie obchodu uvedené v článkoch 101 a 102 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ)

AKÝ JE CIEĽ TÝCHTO USMERNENÍ?

  • Článok 101 ZFEÚ (predtým článok 81 Zmluvy o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (Transatlantická hospodárska rada)) zakazuje kartely* a správanie, ktoré vylučuje, obmedzuje alebo narúša hospodársku súťaž (vertikálne* a horizontálne dohody*) s určitými výnimkami (uvedenými v článku 101(3)).
  • Článok 102 ZFEÚ (predtým článok 82 Zmluvy o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (Transatlantická hospodárska rada)) zakazuje spoločnostiam zneužívať dominantné postavenie.
  • Tieto dva články platia len v prípade, ak je možné určiť, že takéto dohody a činnosti môžu výrazne ovplyvniť obchod medzi krajinami EÚ.
  • Cieľom týchto usmernení Európskej komisie je vysvetliť a stanoviť metodológiu používania pojmu ovplyvnenie obchodu medzi krajinami EÚ s ohľadom na prípady týkajúce sa hospodárskej súťaže odrážajúc judikatúru Súdneho dvora Európskej únie.

HLAVNÉ BODY

  • V prípade článku 101 ZFEÚ, ak môže dohoda ako celok ovplyvniť obchod medzi krajinami EÚ, celá dohoda podlieha právu EÚ vrátane všetkých jej častí, ktoré jednotlivo neovplyvňujú obchod medzi krajinami EÚ. V prípadoch, keď sa zmluvné vzťahy medzi tými istými stranami vzťahujú na viaceré aktivity, musia byť tieto aktivity, aby tvorili súčasť tej istej dohody, priamo prepojené a tvoriť neoddeliteľnú súčasť tej istej celkovej obchodnej dohody. Ak to tak nie je, každá z aktivít predstavuje samostatnú dohodu.
  • V prípade článku 102 ZFEÚ ide o zneužitie, ktoré musí ovplyvniť obchod medzi krajinami EÚ. Konanie, ktoré je súčasťou celkovej stratégie dominantnej spoločnosti, sa musí posudzovať z hľadiska jeho celkového vplyvu. Ak dominantná spoločnosť uplatňuje rôzne činnosti na dosiahnutie toho istého cieľa (napr. sa snaží eliminovať alebo vylúčiť konkurentov), na to, aby sa článok 102 ZFEÚ uplatňoval na všetky činnosti tvoriace súčasť tejto celkovej stratégie, stačí, aby aspoň jedna z týchto činností dokázala ovplyvniť obchod medzi krajinami EÚ.
  • Usmernenia sa zameriavajú na 3 hlavné aspekty a ich cieľom je objasniť:
    • pojem obchod medzi krajinami EÚ sa neobmedzuje na tradičnú cezhraničnú výmenu tovarov a služieb. Ide o širší pojem, ktorý sa vzťahuje na všetky cezhraničné ekonomické aktivity, vrátane usídlenia*. Táto koncepcia znamená, že musí existovať vplyv na cezhraničnú hospodársku činnosť zahŕňajúcu aspoň (časti) 2 krajín EÚ;
    • význam slov „môže ovplyvniť“, ktoré definujú povahu požadovaného dopadu na obchod medzi krajinami EÚ. Na základe štandardného testu vypracovaného Súdnym dvorom musí byť možné s dostatočnou pravdepodobnosťou na základe súboru objektívnych právnych alebo faktických okolností predvídať, že dohoda alebo činnosť môžu mať vplyv, či už priamy alebo nepriamy, skutočný alebo potenciálny, na štruktúru obchodovania medzi krajinami EÚ. V prípadoch, keď dohoda alebo činnosť môžu ovplyvniť štruktúru hospodárskej súťaže v rámci EÚ, je ustanovená jurisdikcia práva EÚ;
    • pojem „významnosť“: kritérium vplyvu na obchod zahŕňa kvantitatívny prvok, ktorý obmedzuje jurisdikciu práva EÚ na dohody a činnosti, ktoré môžu mať účinky v určitom rozsahu. Významnosť sa dá posúdiť najmä na základe postavenia a dôležitosti príslušných spoločností na trhu s príslušnými výrobkami. Toto posúdenie závisí od okolností každého jednotlivých prípadov, najmä od charakteru dohody a praxe, povahy zahrnutých výrobkov a postavenia príslušných spoločností na trhu.
  • Komisia sa domnieva, že dohody v zásade nemôžu významne ovplyvniť obchod medzi krajinami EÚ, ak sú súčasne splnené dve podmienky:
    • celkový trhový podiel strán na relevantnom trhu v EÚ nepresahuje 5 %; a
    • v prípade horizontálnych dohôd celkový ročný obrat spoločností z príslušných výrobkov nepresahuje 40 miliónov EUR. V prípade vertikálnych dohôd celkový obrat dodávateľa z príslušných výrobkov nepresahuje 40 miliónov EUR.
  • Usmernenia obsahujú analýzu rôznych foriem dohôd a činností, ktoré naznačujú, ako by sa mal pojem vplyv na obchod uplatňovať v praxi.
  • Kritérium vplyvu obchodu je samostatným kritériom práva EÚ. Musí sa posudzovať osobitne v jednotlivých prípadoch a odlišuje sa od posúdenia obmedzenia hospodárskej súťaže.

ODKEDY SA USMERNENIA UPLATŇUJÚ?

Uplatňujú sa od 27. apríla 2004.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Kartel: skupina podobných, no nezávislých spoločností, ktoré sa spoja s cieľom stanoviť ceny, obmedziť produkciu alebo rozdeliť si medzi sebou trhy alebo zákazníkov.
Vertikálne dohody: dohody medzi spoločnosťami, ktoré pôsobia na rôznych úrovniach dodávateľského reťazca, napríklad spoločnosťami, z ktorých jedna dodáva výrobný materiál druhej spoločnosti.
Horizontálne dohody: dohody medzi konkurenčnými spoločnosťami.
Usídlenie: sloboda spoločností (či už ide o samostatne zárobkovo činné osoby a profesionálov alebo právnické osoby, ako sú firmy), ktoré legálne pôsobia v jednej krajine EÚ, vykonávať hospodársku činnosť stabilným a nepretržitým spôsobom v inej krajine EÚ.

HLAVNÝ DOKUMENT

Oznámenie Komisie – Usmernenia týkajúce sa pojmu vplyv na obchod podľa článkov 81 a 82 Zmluvy (Ú. v. EÚ C 101, 27.4.2004, s. 81 – 96)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Konsolidované znenie Zmluvy o fungovaní Európskej únie – Tretia časť – Vnútorné politiky a činnosti Únie – Hlava VII – Spoločné pravidlá pre hospodársku súťaž, zdaňovanie a aproximáciu práva – Kapitola 1 – Pravidlá hospodárskej súťaže – Oddiel 1 – Pravidlá uplatňované na podniky – Článok 101 (pôvodný článok 81 ZES) (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 88 – 89)

Konsolidované znenie Zmluvy o fungovaní Európskej únie – Tretia časť – Vnútorné politiky a činnosti Únie – Hlava VII – Spoločné pravidlá pre hospodársku súťaž, zdaňovanie a aproximáciu práva – Kapitola 1 – Pravidlá hospodárskej súťaže – Oddiel 1 – Pravidlá uplatňované na podniky – Článok 102 (pôvodný článok 82 ZES) (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 89)

Nariadenie Rady (ES) č. 1/2003 zo 16. decembra 2002 o vykonávaní pravidiel hospodárskej súťaže stanovených v článkoch 81 a 82 Zmluvy (Ú. v. EÚ L 1, 4.1.2003, s. 1 – 25)

Následné zmeny nariadenia (ES) č. 1/2003 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Posledná aktualizácia 29.05.2020

Top