EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Potraviny upravené ionizujúcim žiarením

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica 1999/2/ES o upravovaní potravín a prídavných látok do potravín žiarením

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

Smernica stanovuje podmienky pre výrobu, odbyt, dovoz a povinné označovanie potravín upravených ionizujúcim žiarením, čiže procesom používaným na zníženie počtu patogénnych mikroorganizmov v potravinách a na predĺženie ich trvanlivosti.

HLAVNÉ BODY

Rozsah pôsobnosti

Táto smernica neplatí pre:

  • potraviny vystavené ionizujúcemu žiareniu meracích alebo kontrolných zariadení v rámci stanovených limitov,
  • potraviny pripravené pre pacientov, ktorí potrebujú sterilnú výživu pod lekárskym dohľadom.

Príloha k vykonávacej smernici 1999/3/ES poskytuje počiatočný zoznam potravín, ktoré môžu byť ožarované, t. j. sušené aromatické byliny, koreniny a rastlinné prísady.

Povolenia a povolené zariadenia

Potraviny sa môžu ožarovať len v zariadeniach povolených orgánmi krajín EÚ. Keď sú zariadenia povolené, krajiny EÚ poskytnú ich zoznam Európskej komisii. Komisia uverejní zoznam povolených zariadení.

Podľa rozhodnutia 2002/840/ES sa môžu potraviny ožarovať v krajinách mimo EÚ a následne dovážať do EÚ, pokiaľ spĺňajú pravidlá EÚ a ožarujú sa v povolenom zariadení, ktoré je uvedené v zozname v prílohe k rozhodnutiu.

Registrácia

Zariadenia na ožarovanie musia viesť o každom zdroji ionizujúceho žiarenia evidenciu, v ktorej musia byť uvedené stanovené informácie (t. j. charakter a množstvo ožiarených potravín, údaje pre kontrolu procesu ožarovania, atď.).

Táto evidencia sa musí viesť po dobu päť rokov. Podrobné pravidlá vedenia evidencie prijíma Komisia a pomáha jej Stály výbor pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá (PAFF).

Žiadosť o umiestnenie ožiarených potravín na trhu

Ožiarené potraviny môžu byť umiestnené na trhu EÚ len vtedy, keď spĺňajú podmienky smernice, ktorá stanovuje:

  • podmienky povoľovania ožarovania potravín (technologická potreba, prospech spotrebiteľa, atď.) a prípustné účely (znížiť výskyt chorôb, zbaviť potraviny škodlivých organizmov),
  • potraviny musia byť v riadnom stave a ožarovanie sa nesmie používať ako náhrada za hygienické opatrenia,
  • ožarovanie sa môže kombinovať s inou chemickou úpravou len v prípade, že táto úprava má iný účel,
  • zdroje ionizujúceho žiarenia (lúče gama, röntgenové lúče a elektróny s určitými charakteristikami),
  • dozimetriu (určenie celkovej priemernej absorbovanej dávky a postupy jej merania). Smernica ďalej stanovuje, že maximálna dávka ožiarenia potravín môže byť aplikovaná v čiastkových dávkach.

Označovanie a balenie

Slová „ožarovaný“ alebo „upravovaný ionizujúcim žiarením“ musia byť uvedené:

  • na etikete alebo obale,
  • v dokumentoch, ktoré sú priložené k ožarovaným potravinám alebo potravinám obsahujúcim ožarované prídavné látky.

Produkty určené na predaj konečnému spotrebiteľovi musia spĺňať požiadavky ustanovené v nariadení (EÚ) č. 1169/2011 o informáciách o potravinách, ktoré sa majú poskytovať spotrebiteľom.

Produkty, ktoré nie sú určené na predaj konečnému spotrebiteľovi, musia mať na označení uvedenú skutočnosť, že boli ožarované, a názov a adresu zariadenia, kde bolo ožarovanie vykonané.

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 20. marca 1999. Krajiny EÚ ju mali zapracovať do svojich vnútroštátnych právnych predpisov do 20. septembra 2000 (pravidlá pre povoľovanie odbytu a používania ožarovaných potravín) a 20. marca 2001 (pravidlá pre zakazovanie odbytu a používania ožarovaných potravín, ktoré nie sú v súlade s touto smernicou).

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 1999/2/ES z 22. februára 1999 o aproximácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa potravín a prídavných látok do potravín upravovaných ionizujúcim žiarením (Ú. v. ES L 66, 13.3.1999, s. 16 – 23)

Následné zmeny smernice 1999/2/ES boli zapracované do pôvodného dokumentu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Smernica 1999/3/ES Európskeho parlamentu a Rady z 22. februára 1999 o zostavení zoznamu potravín a prídavných látok do potravín upravených ionizujúcim žiarením v spoločenstve (Ú. v. ES L 66, 13.3.1999, s. 24 – 25)

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1169/2011 z 25. októbra 2011 o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom, ktorým sa menia a dopĺňajú nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 a (ES) č. 1925/2006 a ktorým sa zrušuje smernica Komisie 87/250/EHS, smernica Rady 90/496/EHS, smernica Komisie 1999/10/ES, smernica Európskeho parlamentu a Rady 2000/13/ES, smernice Komisie 2002/67/ES a 2008/5/ES a nariadenie Komisie (ES) č. 608/2004 (Ú. v. EÚ L 304, 22.11.2011, s.18 – 63)

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 28.02.2018

Top