EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R2422

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2015/2422 zo 16. decembra 2015, ktorým sa mení Protokol č. 3 o štatúte Súdneho dvora Európskej únie

OJ L 341, 24.12.2015, p. 14–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2015/2422/oj

24.12.2015   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 341/14


NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ, Euratom) 2015/2422

zo 16. decembra 2015,

ktorým sa mení Protokol č. 3 o štatúte Súdneho dvora Európskej únie

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 254 prvý odsek a článok 281 druhý odsek,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu, a najmä na jej článok 106a ods. 1,

so zreteľom na žiadosť Súdneho dvora,

so zreteľom na stanoviská Európskej komisie (1),

po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom (2),

keďže:

(1)

V dôsledku postupného rozširovania právomocí Všeobecného súdu od jeho vzniku neustále narastá počet vecí, ktoré sa na tento súd podávajú.

(2)

V súčasnosti sa zdá, že pre účastníkov konania je dĺžka konaní neprijateľná, najmä z hľadiska požiadaviek stanovených v článku 47 Charty základných práv Európskej únie a článku 6 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

(3)

Situácia, v ktorej sa Všeobecný súd nachádza, má príčiny spojené okrem iného s nárastom počtu a rôznosťou právnych aktov inštitúcií, orgánov, úradov a agentúr Únie, ako aj s množstvom a so zložitosťou vecí podaných na Všeobecný súd, predovšetkým v oblastiach hospodárskej súťaže, štátnej pomoci a duševného vlastníctva.

(4)

Možnosť zriadiť osobitné súdy stanovená v článku 257 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa nevyužila.

(5)

V dôsledku toho by sa mali na vyriešenie tejto situácie prijať vhodné opatrenia organizačného, štrukturálneho a procesného charakteru, ktoré budú zahŕňať predovšetkým zvýšenie počtu sudcov. Využitie možnosti zvýšiť počet sudcov Všeobecného súdu stanovenej v zmluvách by umožnilo zníženie počtu neskončených vecí ako aj skrátenie neprimeranej dĺžky konaní na Všeobecnom súde v krátkom čase.

(6)

Vzhľadom na vývoj pracovného zaťaženia Všeobecného súdu by sa počet sudcov na konci trojfázového procesu mal stanoviť na 56, dvaja sudcovia vymenovaní na návrh každého členského štátu, pričom sa rozumie, že v žiadnom momente nemôžu byť na Všeobecnom súde viac ako dvaja sudcovia vymenovaní na návrh toho istého členského štátu.

(7)

Výbor stanovený v článku 255 ZFEÚ zohľadňuje najmä nezávislosť, nestrannosť, odborné znalosti a profesijné a osobné schopnosti kandidátov.

(8)

S cieľom rýchlo znížiť počet neskončených prípadov by sa po nadobudnutí účinnosti tohto nariadenia malo ujať funkcie dvanásť ďalších sudcov.

(9)

V septembri 2016 by na základe už ohlásenej legislatívnej žiadosti Súdneho dvora mala prejsť na Všeobecný súd právomoc rozhodovať na prvostupňovej úrovni vo veciach týkajúcich sa verejnej služby Európskej únie, ako aj sedem miest sudcov na Súde pre verejnú službu Európskej únie (ďalej len „Súd pre verejnú službu“). V uvedenej žiadosti sa uvedie spôsob presunu siedmich miest sudcov Súdu pre verejnú službu vrátane personálu a zdrojov.

(10)

Zvyšní deviati sudcovia by mali nastúpiť do funkcie v septembri 2019. Nemalo by to viesť k prijímaniu ďalších právnych asistentov alebo iného podporného personálu, aby sa zabezpečila nákladová efektívnosť. Vnútornými reorganizačnými opatreniami v rámci inštitúcie by sa malo zabezpečiť účinné využívanie existujúcich ľudských zdrojov, ktoré by mali byť rovnaké pre všetkých sudcov, bez toho, aby boli dotknuté rozhodnutia Všeobecného súdu týkajúce sa jeho vnútornej organizácie.

(11)

Je mimoriadne dôležité, aby sa v rámci Všeobecného súdu zabezpečila rodová rovnosť. V záujme dosiahnutia tohto cieľa by čiastočné výmeny na tomto súde mali byť organizované takým spôsobom, že vlády členských štátov za predpokladu, že sa dodržia podmienky a postupy stanovené zmluvami, postupne začnú vymenúvať dvoch sudcov na jednu čiastočnú obmenu s cieľom vybrať jednu ženu a jedného muža.

(12)

Je potrebné zodpovedajúcim spôsobom upraviť ustanovenia štatútu Súdneho dvora Európskej únie o čiastočnej výmene sudcov a generálnych prokurátorov, ktorá sa uskutočňuje každé tri roky.

(13)

Ako už oznámil Súdny dvor Európskej únie, v nadväznosti na reformu Všeobecného súdu, bude predkladať ročné údaje o svojej súdnej činnosti a v prípade potreby navrhovať vhodné opatrenia. V rámci druhej a tretej etapy rozširovania Všeobecného súdu sa vykoná posúdenie situácie na Všeobecnom súde, ktoré by v prípade potreby mohlo viesť k určitým úpravám, najmä pokiaľ ide o administratívne výdavky Súdneho dvora.

(14)

Protokol č. 3 o štatúte Súdneho dvora Európskej únie by sa preto mal zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

PRIJALI TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Protokol č. 3 o štatúte Súdneho dvora Európskej únie sa mení takto:

1.

Článok 9 sa nahrádza takto:

„Článok 9

Pri čiastočnej obmene sudcov každé tri roky sa vymení polovica počtu sudcov. Ak je počet sudcov nepárny, počet sudcov, ktorí sa vymenia, bude striedavo najbližšie väčšie celé číslo ako polovica počtu sudcov a najbližšie celé menšie číslo ako polovica.

Prvý odsek sa uplatňuje aj vtedy, keď sa každé tri roky čiastočne menia generálni advokáti.“

2.

Článok 48 sa nahrádza takto:

„Článok 48

Všeobecný súd sa skladá:

a)

od 25. decembra 2015 zo 40 sudcov;

b)

od 1. septembra 2016 zo 47 sudcov;

c)

od 1. septembra 2019 z dvoch sudcov z každého členského štátu.“

Článok 2

Funkčné obdobie ďalších sudcov Všeobecného súdu, ktorí sa vymenujú podľa článku 48 Protokolu č. 3 o štatúte Súdneho dvora Európskej únie, sa stanovuje takto:

a)

funkčné obdobie šiestich z dvanástich ďalších sudcov vymenovaných od 25. decembra 2015 sa skončí 31. augusta 2016. Uvedení šiesti sudcovia sa určia tak, že vlády šiestich členských štátov navrhnú dvoch sudcov na čiastočnú obmenu Všeobecného súdu v roku 2016. Funkčné obdobie ostatných šiestich sudcov sa skončí 31. augusta 2019;

b)

funkčné obdobie troch zo siedmich ďalších sudcov vymenovaných od 1. septembra 2016 sa skončí 31. augusta 2019. Uvedení traja sudcovia sa určia tak, že vlády troch členských štátov navrhnú dvoch sudcov na čiastočnú obmenu Všeobecného súdu v roku 2019. Funkčné obdobie ostatných štyroch sudcov sa skončí 31. augusta 2022;

c)

funkčné obdobie štyroch z deviatich ďalších sudcov vymenovaných od 1. septembra 2019 sa skončí 31. augusta 2022. Uvedení štyria sudcovia sa určia tak, že vlády štyroch členských štátov navrhnú dvoch sudcov na čiastočnú obmenu Všeobecného súdu v roku 2022. Funkčné obdobie ostatných piatich sudcov sa skončí 31. augusta 2025.

Článok 3

1.   Do 26. decembra 2020 vypracuje Súdny dvor s pomocou externého poradcu správu pre Európsky parlament, Radu a Komisiu o fungovaní Všeobecného súdu.

Uvedená správa sa zameria najmä na efektivitu Všeobecného súdu, potrebu a účinnosť navýšenia na 56 sudcov, využitie a efektivitu zdrojov a na ďalšie zriaďovanie špecializovaných senátov a/alebo iné štrukturálne zmeny.

Ak je to vhodné, Súdny dvor predloží legislatívne žiadosti na zmenu svojho štatútu.

2.   Do 26. decembra 2017 vypracuje Súdny dvor s pomocou externého poradcu správu pre Európsky parlament, Radu a Komisiu o prípadných zmenách v rozdelení právomocí, pokiaľ ide o predbežný nález v zmysle článku 267 ZFEÚ. Podľa potreby sa správa doplní legislatívnymi žiadosťami.

Článok 4

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Štrasburgu 16. decembra 2015

Za Európsky parlament

predseda

M. SCHULZ

Za Radu

predseda

N. SCHMIT


(1)  Stanovisko z 30. septembra 2011 (Ú. v. EÚ C 335, 16.11.2011, s. 20) a stanovisko z 12. novembra 2015 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku).

(2)  Pozícia Európskeho parlamentu z 15. apríla 2014 (zatiaľ neuverejnená v úradnom vestníku) a pozícia Rady v prvom čítaní z 23. júna 2015 (Ú. v. EÚ C 239, 21.7.2015, s. 14). Pozícia Európskeho parlamentu z 28. októbra 2015 (zatiaľ neuverejnená v úradnom vestníku) a rozhodnutie Rady z 3. decembra 2015.


Top