EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015D0772

Rozhodnutie Rady (EÚ) 2015/772 z 11. mája 2015, ktorým sa zriaďuje Výbor pre zamestnanosť a ktorým sa zrušuje rozhodnutie 2000/98/ES

OJ L 121, 14.5.2015, p. 12–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2015/772/oj

14.5.2015   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 121/12


ROZHODNUTIE RADY (EÚ) 2015/772

z 11. mája 2015,

ktorým sa zriaďuje Výbor pre zamestnanosť a ktorým sa zrušuje rozhodnutie 2000/98/ES

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 150,

so zreteľom na stanovisko Európskeho parlamentu,

keďže:

(1)

V článku 5 zmluvy sa stanovuje, že Únia prijíma opatrenia na zabezpečenie koordinácie politík zamestnanosti členských štátov s cieľom posilniť ich účinnosť prostredníctvom rozvoja koordinovanej stratégie zamestnanosti.

(2)

V hlave IX tretej časti zmluvy sú stanovené postupy, prostredníctvom ktorých by členské štáty a Únia mali pracovať na rozvoji koordinovanej stratégie zamestnanosti a najmä na podpore kvalifikovanej, vyškolenej a pružnej pracovnej sily a na pracovných trhoch reagujúcich na podmienky hospodárskych zmien.

(3)

Pri plnení svojich povinností, medzi ktoré patrí poskytovanie poradenstva a prispievanie k práci Rady a Komisie, by mal Výbor pre zamestnanosť (ďalej len „výbor“) prispievať k zabezpečeniu toho, aby Európska stratégia zamestnanosti, koordinácia makroekonomickej politiky a proces ekonomickej reformy boli formulované a vykonávané dôsledne a navzájom sa podporovali.

(4)

Výbor by mal úzko spolupracovať so sociálnymi partnermi, najmä s tými, ktorí sú zastúpení v tripartitnom sociálnom summite pre rast a zamestnanosť, zriadenom rozhodnutím Rady 2003/174/ES (1).

(5)

Európska rada vo svojich záveroch z 27. a 28. júna 2013 uviedla, že sociálny rozmer hospodárskej a menovej únie by sa mal posilniť. V prvom rade je dôležité lepšie monitorovať a zohľadňovať sociálnu situáciu a situáciu na trhu práce v rámci hospodárskej a menovej únie, a to najmä prostredníctvom vhodných ukazovateľov pre sociálnu oblasť a zamestnanosť v rámci európskeho semestra. Tiež je dôležité zabezpečiť lepšiu koordináciu politík zamestnanosti a sociálnych politík pri plnom rešpektovaní právomocí členských štátov.

(6)

Európska rada vo svojich záveroch z 24. a 25. októbra 2013 uviedla, že koordinácia hospodárskych a sociálnych politík, ako aj politík zamestnanosti sa bude naďalej posilňovať v súlade s existujúcimi postupmi pri súčasnom úplnom rešpektovaní právomocí členských štátov. Európska rada uviedla, že sa domnieva, že si to vyžaduje ďalšie úsilie s cieľom posilniť spoluprácu medzi rôznymi zloženiami Rady, aby sa zabezpečil súlad týchto politík so spoločnými cieľmi.

(7)

Toto rozhodnutie by malo zohľadniť vývoj európskeho semestra a úlohu výboru v tomto procese. Najmä v nariadení Rady (ES) č. 1466/97 (2) sa stanovuje, že ak je to vhodné, v rámci európskeho semestra sa má konzultovať s Hospodárskym a finančným výborom, Výborom pre hospodársku politiku, Výborom pre zamestnanosť a Výborom pre sociálnu ochranu. Okrem toho sa v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1176/2011 (3) stanovuje, že v hĺbkových preskúmaniach sa v prípade potreby majú zohľadniť odporúčania alebo výzvy Rady adresované členským štátom. Ďalej sa v ňom stanovuje, že plán nápravných opatrení pre všetky členské štáty, v prípade ktorých sa začal postup pri nadmernej nerovnováhe, má zohľadňovať hospodársky a sociálny vplyv politických opatrení a má byť v súlade s hlavnými smermi hospodárskych politík a usmerneniami politík zamestnanosti.

(8)

Výbor a orgány Únie zapojené do koordinácie hospodárskych a sociálnych politík, najmä Hospodársky a finančný výbor, Výbor pre hospodársku politiku a Výbor pre sociálnu ochranu, by mali úzko spolupracovať. Ak je to vhodné a vzájomne dohodnuté medzi zapojenými výbormi, spolupráca výboru s Výborom pre sociálnu ochranu, Hospodárskym a finančným výborom a Výborom pre hospodársku politiku môže zahŕňať organizovanie spoločných zasadnutí, najmä v súvislosti s príslušnými úlohami výborov v rámci európskeho semestra.

(9)

Ustanovenia v oblasti riadenia týkajúce sa fungovania výboru by sa mali revidovať s cieľom zabezpečiť účinnosť a kontinuitu, aby výbor mohol účinne plniť svoj mandát vyplývajúci zo zmluvy a aby sa umožnila potrebná flexibilita na účely prispôsobenia sa harmonogramu činností výboru, najmä v rámci cyklu európskeho semestra.

(10)

Rozhodnutie Rady 2000/98/ES (4) by sa malo zrušiť,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Zriadenie

Týmto sa zriaďuje Výbor pre zamestnanosť (ďalej len „výbor“) s poradnou funkciou na podporu koordinácie politík zamestnanosti a trhu práce medzi členskými štátmi, plne v súlade so zmluvou a s náležitým ohľadom na právomoci inštitúcií a orgánov Únie.

Článok 2

Úlohy

1.   Úlohou výboru je:

a)

monitorovať situáciu v oblasti zamestnanosti a politiky zamestnanosti v členských štátoch a Únii;

b)

bez toho, aby bol dotknutý článok 240 zmluvy, formulovať na žiadosť Rady, Komisie alebo z vlastného podnetu stanoviská a prispievať k príprave postupu Rady podľa článku 148 zmluvy.

2.   Na účely odseku 1 sa výbor predovšetkým usiluje:

a)

presadzovať zohľadňovanie cieľa dosiahnuť vysokú úroveň zamestnanosti pri formulovaní a vykonávaní politík a činností Únie;

b)

prispievať k postupu vedúcemu k prijatiu hlavných smerov hospodárskych politík s cieľom zabezpečiť ich súlad s usmerneniami politík zamestnanosti a prispievať k synergii medzi Európskou stratégiou zamestnanosti, koordináciou makroekonomickej politiky a procesom ekonomickej reformy tak, aby sa navzájom dopĺňali a podporovali;

c)

aktívne sa zúčastňovať na makroekonomickom dialógu na úrovni Únie;

d)

prispievať – v rámci svojho mandátu – ku všetkým aspektom európskeho semestra a podávať o nich správu Rade;

e)

podporovať výmenu informácií a skúseností medzi členskými štátmi a Komisiou.

3.   Výbor každoročne prijíma pracovný program, pričom zohľadňuje politické priority Rady a Komisie. Pracovný program sa zasiela Rade.

4.   Na rokovanie si výbor môže v prípade potreby prizvať externých expertov.

Článok 3

Členstvo

1.   Každý členský štát a Komisia vymenujú dvoch členov výboru. Môžu taktiež vymenovať dvoch náhradníkov.

2.   Členovia výboru a náhradníci sa vyberajú spomedzi vyšších štátnych úradníkov alebo expertov, ktorí majú vynikajúce schopnosti v oblasti politiky zamestnanosti a pracovného trhu v členských štátoch.

3.   Členské štáty a Komisia vynaložia maximálne úsilie na dosiahnutie rodovej rovnováhy v zložení výboru.

Článok 4

Fungovanie

1.   Výbor si zvolí predsedu spomedzi členov vymenovaných členskými štátmi na dvojročné obdobie. Predsedu možno jedenkrát opätovne zvoliť na ďalšie dvojročné obdobie. Výbor môže na účely zabezpečenia účinnosti a kontinuity svojej práce v náležite odôvodnených prípadoch rozhodnúť o predĺžení funkčného obdobia predsedu až o osem mesiacov. Predseda môže byť vo funkcii najviac štyri roky a osem mesiacov.

2.   Predsedovi pomáhajú štyria podpredsedovia, z ktorých dvoch volí výbor spomedzi svojich členov na funkčné obdobie dvoch rokov, ktoré sa môže raz obnoviť. Tretí podpredseda je zástupcom členského štátu, ktorý predsedá Rade. Štvrtý podpredseda je zástupcom členského štátu, ktorý bude predsedať v nasledujúcom období.

3.   Predseda deleguje svoje hlasovacie právo na svojho náhradníka.

4.   Zasadnutia výboru zvoláva predseda buď z vlastného podnetu, alebo na žiadosť väčšiny členov výboru.

5.   Výbor príjme svoj vlastný rokovací poriadok.

6.   Výdavky sa uhradia v súlade s platnými správnymi predpismi.

7.   Komisia poskytuje výboru primeranú analytickú a organizačnú podporu. Komisia určí jedného zo svojich zamestnancov za tajomníka. Keď tajomník a zamestnanci, ktorí mu pomáhajú, výboru pomáhajú pri vykonávaní jeho úloh, konajú podľa jeho pokynov. Tajomník je v súvislosti s konaním zasadnutí v kontakte s Generálnym sekretariátom Rady.

8.   Výbor podľa potreby spolupracuje s ostatnými príslušnými orgánmi a výbormi, ktoré sa zaoberajú otázkami sociálnej a hospodárskej politiky, ako je napríklad Výbor pre sociálnu ochranu, Hospodársky a finančný výbor, Výbor pre hospodársku politiku, Výbor pre vzdelávanie a riadiaca rada Európskej siete verejných služieb zamestnanosti.

Článok 5

Pracovné skupiny

1.   Výbor môže poveriť náhradníkov štúdiom špecifických otázok alebo môže na tento účel zriadiť pracovné skupiny. Predsedom takej pracovnej skupiny je buď podpredseda výboru, člen alebo náhradník člena výboru, úradník Komisie alebo člen pracovnej skupiny, ktorého vymenuje výbor.

2.   Komisia poskytuje pracovným skupinám primeranú analytickú a organizačnú podporu.

3.   Pracovné skupiny môžu požiadať o pomoc expertov.

4.   Výbor môže tiež vytvoriť s inými výbormi alebo orgánmi spoločné pracovné skupiny, ktorých pravidlá riadenia sa určia spoločne.

Článok 6

Konzultácie so sociálnymi partnermi

Výbor sa pri plnení svojho mandátu radí so sociálnymi partnermi. V tejto súvislosti nadviaže kontakt so sociálnymi partnermi, ktorí sú zastúpení v tripartitnom sociálnom summite pre rast a zamestnanosť

Článok 7

Prechodné ustanovenia

Funkčné obdobie každého člena zvoleného v súlade s článkom 3 rozhodnutia 2000/98/ES trvá do konca tohto funkčného obdobia, ako sa stanovuje v súlade s článkom 4 tohto rozhodnutia. Za dátum začiatku takého funkčného obdobia sa považuje dátum volieb, ktoré sa uskutočnili v súlade s článkom 3 rozhodnutia 2000/98/ES.

Článok 8

Zrušenie

Rozhodnutie 2000/98/ES sa zrušuje ku dňu konania prvého zasadnutia výboru po nadobudnutí účinnosti tohto rozhodnutia. Uvedené zasadnutie sa uskutoční najneskôr štyri mesiace po dni prijatia tohto rozhodnutia.

Článok 9

Nadobudnutie účinnosti

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

V Bruseli 11. mája 2015

Za Radu

predseda

J. DŪKLAVS


(1)  Rozhodnutie Rady 2003/174/ES zo 6. marca 2003, ktorým sa ustanovuje Tripartitný sociálny summit pre rast a zamestnanosť (Ú. v. EÚ L 70, 14.3.2003, s. 31).

(2)  Nariadenie Rady (ES) č. 1466/97 zo 7. júla 1997 o posilnení dohľadu nad stavom rozpočtov a o dohľade nad hospodárskymi politikami a ich koordinácii (Ú. v. ES L 209, 2.8.1997, s. 1).

(3)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1176/2011 zo 16. novembra 2011 o prevencii a náprave makroekonomických nerovnováh (Ú. v. EÚ L 306, 23.11.2011, s. 25).

(4)  Rozhodnutie Rady 2000/98/ES z 24. januára 2000, ktorým sa ustanovuje Výbor pre zamestnanosť (Ú. v. ES L 29, 4.2.2000, s. 21).


Top