EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ľudské práva a demokracia - nový akčný plán EÚ

Súčasné konflikty a rozšírené pokusy o zaznávanie ľudských práv si vyžadujú silnú a odhodlanú reakciu Európskej únie (EÚ).

AKT

Spoločné oznámenie Európskemu parlamentu a Rade: Akčný plán pre ľudské práva a demokraciu (2015 - 2019) „Udržiavanie problematiky ľudských práv v centre programu EÚ“ (JOIN(2015) 16 final z 28. apríla 2015).

SÚHRN

Súčasné konflikty a rozšírené pokusy o zaznávanie ľudských práv si vyžadujú silnú a odhodlanú reakciu Európskej únie (EÚ).

Zámerom nového akčného plánu EÚ pre ľudské práva a demokraciu je posilniť vykonávanie politiky EÚ v oblasti ľudských práv na celom svete. Zameriava sa na úlohu aktérov občianskej spoločnosti pri obhajobe ľudských práv a poskytovanie podpory obhajcom ľudských práv.

AKÝ JE CIEĽ TOHTO SPOLOČNÉHO OZNÁMENIA?

Cieľom spoločného oznámenia Európskej komisie a vysokej predstaviteľky Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku je navrhnúť akčný plán pre ľudské práva a demokraciu na obdobie rokov 2015 - 2019.

Rada EÚ prijala akčný plán 20. júla 2015 vo svojich Záveroch o akčnom pláne pre ľudské práva a demokraciu na obdobie rokov 2015 - 2019. Budú ho vykonávať inštitúcie EÚ spolu s krajinami EÚ a s výraznou účasťou organizácií občianskej spoločnosti.

HLAVNÉ BODY

V akčnom pláne na obdobie rokov 2015 - 2019 sa kladie osobitný dôraz na zodpovednosť miestnych inštitúcií a mechanizmov a spoluprácu s nimi. Do tejto skupiny patria vnútroštátne inštitúcie na ochranu ľudských práv, ako aj občianska spoločnosť.

Zásady

Zámerom akčného plánu je

  • posilniť postavenie aktérov (vo vláde, parlamente, regionálnych organizáciách) v krajinách mimo EÚ, posilniť úlohu súdov a podporovať občiansku spoločnosť vrátane sociálnych partnerov;
  • bojovať proti diskriminácii a presadzovať dodržiavanie slobody prejavu a rodovej rovnosti, ako aj posilnenie postavenia žien;
  • zabezpečiť viditeľnejšiu úlohu opatrení EÚ v oblasti ľudských práv.

Strategické oblasti

Akčný plán má päť hlavných strategických oblastí činnosti:

  • 1.

    posilnenie zodpovednosti miestnych aktérov prostredníctvom opatrení zameraných na spoluprácu s externými vládnymi a mimovládnymi zainteresovanými stranami;

  • 2.

    riešenie kľúčových otázok v oblasti ľudských práv s prihliadnutím na rovnováhu medzi obhajovaním občianskych a politických práv* na jednej strane a hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv* na strane druhej;

  • 3.

    zaistenie komplexného prístupu ku konfliktom a krízam z pohľadu ľudských práv prostredníctvom podpory rozvoja vnútroštátnych, regionálnych a medzinárodných nástrojov na prevenciu porušovania ľudských práv, jeho riešenie a boj proti nemu;

  • 4.

    podpora lepšej súdržnosti a súladu politiky s cieľom zohľadňovať ľudské práva v oblastiach politiky EÚ, ako sú obchod a investície, migrácia a azyl, rozvojové politiky či opatrenia na boj proti terorizmu;

  • 5.

    zvýšenie účinnosti a dôraz na výsledky v oblasti ľudských práv a demokracie prostredníctvom prístupov, ktoré sa viac zameriavajú na výsledky a sú strategickejšie.

Celosvetový plán

Opatrenia vykonávané podľa akčného plánu EÚ sa budú uplatňovať na všetky regióny sveta a budú sa v nich zohľadňovať miestne potreby.

Plán bude podliehať preskúmaniu v polovici obdobia v roku 2017 s cieľom posúdiť hlavné dosiahnuté výsledky a zohľadniť nové výzvy.

KONTEXT

V roku 2012 EÚ prijala strategický rámec pre ľudské práva a demokraciu, ktorého súčasťou bol akčný plán na obdobie rokov 2012 - 2014. Jeho zámerom bolo presadzovať zohľadňovanie ľudských práv v širokom spektre oblastí politiky EÚ.

Po tomto trojročnom strategickom pláne, ktorý obsahoval 97 opatrení sa konštatovalo, že niektoré oblasti potrebujú dodatočné úsilie. Tieto oblasti sa budú riešiť v akčnom pláne na obdobie rokov 2015 - 2019.

Ďalšie informácie:

KĽÚČOVÉ SLOVÁ

  • *Občianske a politické práva - práva, ktorými sa chráni sloboda jednotlivcov a ktorými sa ľuďom zabezpečuje možnosť zúčastňovať sa na občianskom a politickom živote bez diskriminácie alebo útlaku.
  • *Hospodárske, sociálne a kultúrne práva - právo na jedlo, ubytovanie, vzdelanie, zdravie, ako aj na sociálne zabezpečenie, právo zúčastňovať sa na kultúrnom živote, právo na vodu a hygienu a právo na prácu.

SÚVISIACE AKTY

Závery Rady o ľudských právach a demokracii, strategický rámec EÚ pre ľudské práva a demokraciu a akčný plán EÚ pre ľudské práva a demokraciu z 25. júna 2012.

Závery Rady o akčnom pláne pre ľudské práva a demokraciu na obdobie rokov 2015 - 2019 z 20. júla 2015.

Posledná aktualizácia 16.08.2015

Top