EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Spoločné pravidlá EÚ na dovozy

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (EÚ) 2015/478 o spoločných pravidlách na dovozy

SÚHRN

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

EÚ funguje v súlade so zásadou, že výrobky by sa mali voľne dovážať bez toho, aby podliehali akýmkoľvek množstvovým obmedzeniam (napr. kvótam), pokiaľ sa nezaviedli ochranné opatrenia*. Na účel transparentnosti EÚ v roku 2015 vydala kodifikované* znenie svojich spoločných pravidiel na dovozy s cieľom zahrnúť viaceré nedávne zmeny do jedného právneho predpisu.

Stanovujú sa v ňom:

  • spoločné pravidlá na dovoz výrobkov do EÚ z iných krajín;
  • postup pri vyšetrovaní EÚ pred uplatnením ochranných opatrení a pri dohľade nad výrobkami, ktoré môžu výrobcom EÚ spôsobiť ujmu.

HLAVNÉ BODY

Nariadenie sa vzťahuje na dovozy výrobkov s pôvodom v krajinách mimo EÚ, okrem:

  • textilných výrobkov, ktoré podliehajú konkrétnym dovozným pravidlám podľa nariadenia (EÚ) 2015/936;
  • výrobkov s pôvodom v určitých tretích krajinách uvedených v nariadení (EÚ) 2015/755.

Krajiny EÚ musia informovať Európsku komisiu, ak by si dovozné trendy vyžadovali opatrenia dohľadu alebo ochranné opatrenia.

Postupy EÚ na prešetrovanie

Prešetrovanie sa zameriava na určenie toho, či dovozy výrobku spôsobujú (alebo hrozí, že spôsobia) vážnu ujmu* dotknutým výrobcom EÚ. Za bežných podmienok sa prešetrovanie musí ukončiť do deviatich mesiacov. V určitých prípadoch sa môže predĺžiť na 11 mesiacov.

V rámci prešetrovania sa hodnotí dovozný trend, podmienky, za ktorých sa uskutočňuje a či existuje vážna ujma alebo hrozba vážnej ujmy výrobcom EÚ vyplývajúca z takých dovozov.

Zameriava sa najmä na tieto faktory:

  • objem dovozov;
  • cena dovozov;
  • následný vplyv podobných alebo priamo konkurujúcich výrobkov na európskych výrobcov podľa trendov v oblasti výroby, využitia kapacity (napr. rozsah, do akého sa výrobná kapacita využíva), zásob, predaja, podielu na trhu, cien, ziskov, návratnosti vloženého kapitálu, peňažného toku a zamestnanosti.

Ak vyšetrovanie preukáže, že dovozy sa zvýšili do takej miery, že spôsobujú (alebo hrozí, že spôsobia) vážnu ujmu výrobcom EÚ, Komisia môže uložiť ochranné opatrenia.

Ochranné opatrenia

Prešetrovanie EÚ môže viesť k množstvovým obmedzeniam na dovozy výrobkov z akejkoľvek krajiny mimo EÚ. Výška dovozných kvót by nemala byť nižšia ako priemerná úroveň dovozov za reprezentatívne obdobie posledných troch rokov, pre ktoré sú k dispozícii štatistické údaje.

  • Dočasné opatrenia (počas obdobia najviac 200 dní) sa môžu uložiť za kritických okolností a ak predbežné určenie poskytuje jasné dôkazy o poškodení alebo hroziacom poškodení.
  • Konečné opatrenia sa nesmú uložiť na obdobie dlhšie ako štyri roky (vrátane trvania akýchkoľvek dočasných opatrení), pokiaľ sa toto obdobie nepredĺži, a to najviac na osem rokov.

Ochranné opatrenia sa vzťahujú na všetky dovozy príslušného výrobku zo všetkých krajín.

Opatrenia dohľadu

Prešetrovanie môže viesť k predchádzajúcemu alebo spätnému dohľadu EÚ nad výrobkom. Dohľad predstavuje systém automatického udeľovania dovozných licencií počas určitého časového obdobia. Nespôsobuje retroaktívne alebo predbežné obmedzenie dovozu. Výrobky podliehajúce predchádzajúcemu dohľadu sa môžu prepustiť do voľného obehu, avšak iba po predložení dokumentu dohľadu, ktorý potvrdí príslušný orgán určený krajinou EÚ a ktorý platí v celej EÚ.

Informačný a konzultačný postup

Pred postupom EÚ na prešetrovanie i počas neho Komisia vedie konzultácie s Poradným výborom pre ochranné opatrenia (zástupcovia z každej krajiny EÚ). Komisia musí informovať krajiny EÚ o akomkoľvek rozhodnutí, ktoré prijme o ochranných opatreniach. Východiskovým bodom je skutočnosť, že ochranné opatrenia možno uložiť vtedy, ak ich krajiny EÚ podporia kvalifikovanou väčšinou. V nariadení sa takisto stanovujú ďalšie konkrétne okolnosti hlasovania.

Rozvojové krajiny

Žiadne ochranné opatrenie sa nesmie uplatňovať na výrobok s pôvodom v rozvojovej členskej krajine Svetovej obchodnej organizácie, pokiaľ podiel tejto krajiny na dovozoch dotknutého výrobku do EÚ nepresiahne 3 % a pokiaľ podiel na dovoze všetkých rozvojových krajín nepredstavuje viac než 9 %.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Nariadenie sa uplatňuje od 16. apríla 2015.

KONTEXT

Ďalšie informácie nájdete na stránke venovanej dovozu do EÚ na webovej lokalite Európskej komisie.

HLAVNÉ POJMY

*Ochranné opatrenia: uplatňujú sa v situáciách, keď je odvetvie EÚ ovplyvnené nedávnym, prudkým a náhlym nárastom dovozov v dôsledku nepredvídaného vývoja. Ich cieľom je poskytnúť odvetviu dočasné obdobie na reštrukturalizáciu.

*Kodifikácia: proces spočívajúci v spojení právneho aktu a všetkých jeho zmien do jedného nového právneho aktu.

*Vážna ujma: závažné celkové poškodenie pozície výrobcov EÚ.

AKT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/478 z 11. marca 2015 o spoločných pravidlách na dovozy (Ú. v. EÚ L 83, 27.3.2015, s. 16 – 33)

SÚVISIACE AKTY

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/936 z 9. júna 2015 o spoločných pravidlách na dovozy textilných výrobkov z určitých tretích krajín, na ktoré sa nevzťahujú bilaterálne dohody, protokoly a iné dojednania alebo iné osobitné dovozné predpisy Únie (Ú. v. EÚ L 160, 25.6.2015, s. 1 – 54)

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/755 z 29. apríla 2015 o spoločných pravidlách na dovozy z určitých tretích krajín (Ú. v. EÚ L 123, 19.5.2015, s. 33 – 49)

Posledná aktualizácia 31.03.2016

Top