EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0538

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV Strednodobé hodnotenie programu Fiscalis 2013

/* KOM/2011/0538 v konečnom znení */

52011DC0538

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV Strednodobé hodnotenie programu Fiscalis 2013 /* KOM/2011/0538 v konečnom znení */


SÚVISLOSTI

V súvislosti so zrušením fyzických a daňových kontrol tovaru prechádzajúceho cez vnútorné hranice EÚ vyšlo jednoznačne najavo, že nesúlad medzi daňovými systémami členských štátov EÚ by mohol spôsobiť: 1) narušenie hospodárskej súťaže, 2) odklon obchodu alebo 3) úbytok finančných zdrojov EÚ (zvýšená miera podvodov a daňových únikov). Posilnenie intenzívnej spolupráce na všetkých úrovniach správnych orgánov, ktoré majú na starosti nepriame zdaňovanie, sa s cieľom zlepšiť fungovanie daňových systémov v Európskej únii stalo nevyhnutným. Bolo to zmyslom viacročných akčných programov Spoločenstva v oblasti zdaňovania: Matthaeus-Tax zavedený v roku 1993, Fiscalis 1998-2002, Fiscalis 2003-2007 a Fiscalis 2013.

Fiscalis 2013 je posledný z radu programov Spoločenstva, ktoré napomáhajú zabezpečiť riadne fungovanie daňových systémov na vnútornom trhu lepšou spoluprácou medzi zúčastnenými krajinami, ich správnymi orgánmi a úradníkmi. Program zjednodušuje činnosti a postupy spolupráce a šírenie poznatkov a najlepších postupov medzi vnútroštátnymi daňovými správami členských štátov, kandidátskych krajín a potenciálnych kandidátskych krajín. Ide hlavne o spoločné činnosti, ku ktorým patria semináre a pracovné stretnutia, viacstranné kontroly, projektové skupiny, pracovné návštevy a nástroje odbornej prípravy. Fiscalis 2013, ktorý sa vzťahuje na obdobie rokov 2007 - 20013, okrem toho naďalej kladie osobitný dôraz na systémy výmeny informácií prostredníctvom IT ako na základ spolupráce členských štátov. Okolo 70 % rozpočtu sa použilo na uvedené systémy. Zvyšných 30 % sa investovalo do činností odbornej prípravy a spolupráce pre vnútroštátnych daňových úradníkov.

Na základe článku 19 ods. 1 rozhodnutia Fiscalis 2013[1] musí Komisia vypracovať k programu strednodobé hodnotenie vychádzajúce z informácií poskytnutých členskými štátmi. V záujme zabezpečenia konzistentnej metodiky a zosúladeného prístupu k tomuto hodnoteniu sa hodnotenie zmluvne zadalo externému konzultantovi „Ramboll Management“, ktorý má zodpovedajúcu odbornosť na vypracúvanie hodnotení. Zamestnanci Komisie a zúčastnené krajiny odvtedy vedú a podporujú prácu konzultantov prostredníctvom riadiacej skupiny, ktorá v priebehu projektu opakovane zasadala.

Táto správa prijatá Komisiou spĺňa povinnosť oznámiť výsledky strednodobého hodnotenia Rade, Európskemu parlamentu, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov. Konečná hodnotiaca správa vypracovaná externým konzultantom je k dispozícii na stiahnutie na webovej stránke Europa GR TAXUD

ÚčEL HODNOTENIA

Pri strednodobom hodnotení sa posudzoval dosah činností vykonávaných v rámci programu od roku 2008 do marca 2011. Zaoberal sa aj činnosťami uskutočnenými v predchádzajúcich programoch, aby sa dosiahol systematickejší výhľad so zreteľom na rozvoj programu Fiscalis aj daňovú spoluprácu v EÚ vo všeobecnosti.

V hodnotení sa preskúmal pokrok dosiahnutý doteraz v programovom období a miera napĺňania cieľov programu (účinnosť programu) pri primeraných nákladoch (efektívnosť programu). Taktiež sa v ňom analyzovalo, či ciele zodpovedajú potrebám v oblasti daňovej spolupráce (relevantnosť) a do akej miery program poskytuje pridanú hodnotu EÚ, teda či sa môžu ciele programu dosiahnuť lepšie prostredníctvom programu Spoločenstva než členskými štátmi.

Cieľom tohto strednodobého hodnotenia je vyhodnotiť, či by mal program pokračovať, a zároveň či by boli nutné úpravy programu na zostávajúce roky z hľadiska plánovania činností. Výsledky hodnotenia budú takisto súčasťou prebiehajúceho posúdenia vplyvu o budúcom programe Fiscalis 2020[2]. Závermi načrtnutými v uvedenom oznámení však nie sú dotknuté budúce rozhodnutia, ktoré Komisia môže v danej súvislosti prijať.

METODIKA

Externí konzultanti vypracovali podrobnú metodiku, pričom do veľkej miery nasledovali normy a usmernenia, ktoré Komisia stanovila na vypracúvanie hodnotení. Posúdenie konzultantov sa zakladá na zisteniach pochádzajúcich z viacerých metód zberu údajov (rozhovory, prieskumy verejnej mienky, nástroje kvantitatívneho zberu údajov, atď.). Údaje boli roztriedené pomocou komplexného súboru hodnotiacich a posudzovacích kritérií, ktoré sa vypracovali v spolupráci s riadiacou skupinou zloženou zo zamestnancov Komisie a účastníkov z vnútroštátnych daňových správnych orgánov. Opodstatnenosť zistení sa opätovne prediskutovala na zasadnutiach riadiacej skupiny, na ktorých sa diskutovalo o zisteniach externých konzultantov a pripomienkovali sa. Z celkového pohľadu hodnoteniu prospela vysoká miera odozvy na prieskumy verejnej mienky distribuované daňovým úradníkom v členských štátoch a aktívna spolupráca vnútroštátnych koordinátorov programu Fiscalis.

POSÚDENIE

Konečná hodnotiaca správa, ktorú externý konzultant predložil, poskytuje dôkladnú a podrobnú analýzu programu Fiscalis, vrátane úplného prehľadu činností a aktivít uskutočnených od roku 2008.

Zistenia

Z hodnotenia vyplýva, že program funguje z hľadiska efektívnosti a účinnosti na veľmi vysokej úrovni a hodnotenie jasne poukazuje na pridanú hodnotu EÚ programu. Respondenti v prieskumoch verejnej mienky vyjadrili svoju spokojnosť s programom a uviedli, že činnosti financované prostredníctvom Fiscalis 2013 naďalej zodpovedajú potrebám zúčastnených strán tak v rámci Komisie ako aj vnútroštátnych daňových správ.

Externí konzultanti veľmi kladne vyhodnotili riadenie programu. V správe sa výslovne oceňujú kroky prijaté na zabezpečenie optimálneho využitia finančných prostriedkov. V tejto súvislosti sa v správe taktiež podčiarkuje, že pri monitorovaní a oznamovaní činností sú možné ďalšie zlepšenia, hoci ako možná prekážka dosiahnutia tohto cieľa sa zdôrazňujú len obmedzené ľudské zdroje, ktoré sú v Európskej komisii aj na daňových správach zúčastnených krajín k dispozícii na riadenie programu.

Komisia oceňuje prevažne pozitívne posúdenia všetkých zúčastnených strán zapojených do programu a závery externých konzultantov o značnej európskej pridanej hodnote programu Fiscalis na úrovni EÚ. Komisia preto uzatvára, že pokračovanie programu je vcelku žiaduce.

Odporúčania pre zostávajúce programové obdobie

Odporúčania s cieľom ďalšieho zdokonalenia vychádzajú z dôkladnej metodiky, rozsiahleho výskumu a analýzy údajov z prieskumov verejnej mienky a priamych rozhovorov so všetkými zapojenými zúčastnenými stranami. Podrobné odporúčania sa uvádzajú v hodnotení. V záujme ešte väčšieho úspechu programu v zostávajúcich rokoch do roku 2013 sa navrhuje predovšetkým:

1. viac uprednostniť spoluprácu v oblasti priameho zdanenia, najmä v záujme efektívnejšieho a účinnejšieho boja proti podvodom;

2. určiť za nadchádzajúci osobitný cieľ programu Fiscalis znížiť administratívnu záťaž daňových poplatníkov;

3. zriadiť monitorovací a hodnotiaci systém založený na výsledkoch;

4. zdokonaliť šírenie a uplatňovanie poznatkov a najlepších postupov vo vnútroštátnych správnych orgánoch;

5. preskúmať možnosti ďalšieho zlepšenia a rozvoja systému výmeny informácií o dani z pridanej hodnoty (VIES);

6. zaviesť systém plánovania, monitorovania a podávania správ zameraný na prípravu pracovných návštev a nadväzujúce činnosti;

7. zapojiť viac zúčastnených strán;

8. zabezpečiť primeranú kapacitu na riadenie programu.

Komisia tieto odporúčania vo všeobecnosti podporuje. Komisia v nadväznosti na projekt vypracuje akčný plán, ktorý bude reagovať na všetky odporúčania načrtnuté v hodnotiacej správe a objasní, do akej miery je možné ich implementovať v zostávajúcich rokoch plánovania činností.

Napríklad súčasný program Fiscalis 2013 už zahŕňa činnosti, ktoré prispievajú k znižovaniu administratívnej záťaže. V návrhu nasledujúceho programu sa navyše prevezme odporúčanie konzultantov, že zníženie administratívnej záťaže by malo byť jedným z jeho osobitných cieľov.

Podobne sa v rámci implementácie súčasného programu bude riešiť aj zavedenie monitorovacieho a hodnotiaceho programu navrhované externými konzultantmi. Odporúčanie zapojiť viac zúčastnených strán je v súlade s internou analýzou Komisie venovanou tejto otázke.

[1] Rozhodnutie č. 1482/2007/ES Európskeho parlamentu a Rady z 11. decembra 2007.

[2] Oznámenie Komisie. A Budget for Europe 2020 - Part II - Policy Fiches, KOM (2011) 500/II z 29. júna 2011.

Top