EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007DC0724

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu Hospodárskemu a Sociálnemu Výbou a Výboru regiónov - Jednotný trh pre Európu 21. storočia {KOM(2007) 725 v konečnom znení} {SEK(2007) 1517} {SEK(2007) 1518} {SEK(2007) 1519} {SEK(2007) 1520} {SEK(2007) 1521}

/* KOM/2007/0724 v konečnom znení */

52007DC0724

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu Hospodárskemu a Sociálnemu Výbou a Výboru regiónov - Jednotný trh pre Európu 21. storočia {KOM(2007) 725 v konečnom znení} {SEK(2007) 1517} {SEK(2007) 1518} {SEK(2007) 1519} {SEK(2007) 1520} {SEK(2007) 1521} /* KOM/2007/0724 v konečnom znení */


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 20.11.2007

KOM(2007) 724 v konečnom znení

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBOU A VÝBORU REGIÓNOV

Jednotný trh pre Európu 21. storočia

{KOM(2007) 725 v konečnom znení}{SEK(2007) 1517}{SEK(2007) 1518}{SEK(2007) 1519}{SEK(2007) 1520}{SEK(2007) 1521}

OBSAH

1. Úvod 3

2. Využitie príležitostí pre občanov 4

2.1. Posilnenie práv spotrebiteľov a MSP 4

2.2. Využitie globalizácie v prospech Európy 6

2.3. Nové hranice: vedomosti a inovácie 8

2.4. Sociálne, environmentálne aspekty a aspekty súdržnosti 10

3. Dosahovanie výsledkov 11

3.1. Jednotný trh viac založený na overených poznatkoch a viac zameraný na výsledky 11

3.2. Väčšie zameranie na ciele a lepšie presadzovanie 12

3.3. Väčšia decentralizácia a využívanie sietí 13

3.4. Lepšia prístupnosť a komunikácia 14

4. Záver 14

1. ÚVOD

Jednotný trh je jedným z pilierov Európskej únie. Vďaka nemu sa stal voľný pohyb osôb, tovaru, služieb a kapitálu hmatateľnou realitou, ktorá je skutočným prínosom pre Európanov[1]. Vytvoril nové pracovné miesta a urýchlil rast. Umožnil Európanom žiť, pracovať, študovať a odísť do dôchodku v inej krajine. Celoeurópsku mobilitu využilo napríklad 1,5 mil. študentov v rámci programu Erasmus. Jednotný trh priniesol spotrebiteľom väčší výber tovarov a služieb za nižšie ceny, stimulujúc vyššiu kvalitu a zvýšenú bezpečnosť. Vytvoril spoločný súbor pravidiel pre podnikateľské subjekty, ako aj prístup na trh s 500 mil. spotrebiteľov. Jednotný trh bol nevyhnutný na bezproblémové fungovanie európskej hospodárskej a menovej politiky a predstavoval pevný základ pre zavedenie eura. Vďaka rozšírenému jednotnému trhu sa Európa stala otvorenejšou, rozmanitejšou a konkurencieschopnejšou prostredníctvom vytvorenia nových príležitostí, rešpektovania sociálnych práv a podpory vysokých zdravotných, bezpečnostných a environmentálnych noriem.

Napriek týmto úspechom má jednotný trh stále nevyužitý potenciál a musí sa prispôsobiť novým skutočnostiam. Vo februári 2007 Komisia predložila novú víziu pre jednotný trh 21. storočia: silný, inovatívny a konkurencieschopný trh, ktorý maximalizuje potenciál služieb, priamo poskytuje výhody spotrebiteľom a podnikateľom a pomáha Európe lepšie reagovať na globalizáciu a ovplyvňovať ju[2].

Toto preskúmanie mení túto víziu na činy. Jednotný trh bude stáť na svojich existujúcich silných základoch a zároveň zmení svoje zameranie s cieľom reagovať na nové výzvy – globalizáciu, rýchle tempo inovácií a zmien, meniace sa spoločenské a environmentálne podmienky. Teraz, keď je EÚ väčšia a rozmanitejšia, je potrebné, aby jednotný trh:

- priniesol viac výsledkov občanom, spotrebiteľom a MSP: jednotný trh musí viac reagovať na očakávania a obavy občanov. Musí spotrebiteľom naďalej poskytovať výhody, pokiaľ ide o nižšie ceny, kvalitu, rozmanitosť, cenovú dostupnosť a bezpečnosť tovarov a služieb. Musí podporovať vytváranie správnych podmienok pre malé a stredné podniky.

- lepšie využíval globalizáciu: jednotný trh je významným prostriedkom na využitie globalizácie v prospech Európanov. Musí maximalizovať svoj potenciál ako odrazový mostík pre podnikateľské subjekty, ktoré vstupujú na globálne trhy, ako atraktívne miesto pre investorov a ako svetový líder v stanovovaní kritérií pre pravidlá a normy.

- otvoril nové hranice vedomostiam a inováciám: je potrebné, aby jednotný trh viac podporoval tovary a služby, ktoré sú náročné na vedomosti a technológie a predstavujú hybnú silu budúceho rastu.

- zahŕňal silné sociálne a environmentálne aspekty: politika jednotného trhu musí plne zohľadniť sociálne a environmentálne aspekty otvorenia trhu a musia ju sprevádzať opatrenia, ktoré umožnia všetkým občanom a podnikateľským subjektom využívať nové príležitosti.

Toto všetko si vyžaduje nové pracovné metódy a použitie súboru rôznych nástrojov. Snahy boli sústredené na odstránenie cezhraničných prekážok hlavne prostredníctvom právnych opatrení. Teraz je potrebné vyvinúť úsilie s cieľom vytvoriť rôznorodejší súbor nástrojov a prístup, ktorý by bol viac zameraný na výsledky: tak, aby trhy účinnejšie prinášali viac výhod v oblastiach, ktoré budú najväčším prínosom pre spotrebiteľov, pre rast a vytváranie pracovných miest. V súlade s európskou „lepšou právnou úpravou“ bude väčšia pozornosť venovaná implementácii a presadzovaniu; ďalšiemu posilňovaniu posúdení vplyvu a konzultáciám so zainteresovanými stranami; podľa možností zjednodušovaniu existujúcich právnych predpisov a odstráneniu nepotrebnej byrokracie; a systematickému hodnoteniu politík a právnych predpisov. Toto úsilie si vyžaduje väčšie zapojenie, nielen „Bruselu“: úspech v rozšírenej a rozmanitejšej EÚ si vyžaduje partnerstvo s členskými štátmi a zapojenie širšej škály zainteresovaných strán.

Jednotný trh je ústredným prvkom politík EÚ. Vytvorenie eura na prelome storočia a jeho prijatie väčším počtom členských štátov posilňuje interakciu medzi jednotným trhom a hospodárskou a menovou úniou. Euro potvrdilo svoju úlohu ako oporného bodu stability a hybnej sily pre procesy jednotného trhu, čo je prínosom pre celé hospodárstvo EÚ, nielen pre eurozónu. Jednotný trh je, ako silný stimul pre rast a zamestnanosť, kľúčom pri plnení priorít lisabonskej stratégie. Na toto preskúmanie by sa malo nadviazať v rámci ďalšej fázy stratégie, pre ktorú Komisia predloží návrhy v decembri 2007. Jednotný trh tiež úzko súvisí so sociálnymi a environmentálnymi politikami pri plnení cieľov trvalo udržateľného rozvoja.

Preskúmanie vymedzuje nový prístup k jednotnému trhu. Nezahŕňa typický legislatívny akčný program. Jeho cieľom je skôr podporovať flexibilitu a adaptabilitu a zároveň udržať právnu a regulačnú istotu potrebnú na zachovanie dobre fungujúceho jednotného trhu. Spôsob, ako to dosiahnuť, je zhrnutý v nasledujúcom texte spolu s názornými opatreniami. Podrobnejšie je opísaný v sprievodných dokumentoch k tomuto preskúmaniu, týkajúcich sa monitorovania trhu, nástrojov jednotného trhu a obchodných nástrojov. Sprievodný dokument o maloobchodných finančných službách podrobnejšie ilustruje uplatnenie uvedeného prístupu v tomto dôležitom odvetví. Preskúmanie dopĺňa vízia o podpore príležitostí, prístupu a solidarity v Európe 21. storočia, ktorá je predložená zároveň s týmto preskúmaním spolu so sprievodným dokumentom útvarov Komisie o službách všeobecného záujmu. Tieto dokumenty spolu so zhrnutím dosiahnutých úspechov jednotného trhu tvoria „balík preskúmania“. Predstavujú dôležitú časť reakcie Komisie na výzvy globalizácie „Záujem Európy – úspech v ére globalizácie“[3], ktorá bola predložená na neoficiálnom zasadnutí Európskej rady v októbri 2007.

2. VYUžITIE PRÍLEžITOSTÍ PRE OBčANOV

2.1. Posilnenie práv spotrebiteľov a MSP

Je potrebné, aby jednotný trh poskytol spotrebiteľom a MSP lepšie výsledky a hmatateľné výhody, ktoré by reagovali na ich očakávania a obavy. Spotrebitelia si musia byť vedomí svojich práv a cítiť sa oprávnení plne ich využívať. Otvorenie trhu a spotrebiteľská politika spolu súvisia. V súčasnosti môžu spotrebitelia nakupovať v iných členských štátoch EÚ alebo prostredníctvom internetu a nemusia sa pritom obávať, že budú platiť clá alebo dodatočnú DPH. Využívajú záruku vysokých noriem pre potraviny a spotrebný tovar. Označovanie výrobkov a potravín, ako aj požiadavky na transparentnosť, cien uľahčujú porovnávanie počas nákupu. Tovary, ktoré nezodpovedajú kúpnej zmluve, je možné vrátiť a musia byť vymenené alebo opravené. Existujú právne predpisy, ktoré zakazujú nekalé obchodné praktiky a klamlivú reklamu. Sieť európskych spotrebiteľských centier (sieť ECC) poskytuje poradenstvo a podporu spotrebiteľom v prípade cezhraničných sporov. Nedávno Komisia navrhla vytvorenie Charty práv spotrebiteľov energie, ktorá stanoví základné práva spotrebiteľov, pokiaľ ide o dodávky elektrickej energie a plynu. Blaho spotrebiteľov chráni tiež prísne presadzovanie pravidiel EÚ pre hospodársku súťaž: boli rozbité kartely v odvetviach od výroby výťahov po pivovarníctvo; boli zakázané fúzie leteckých spoločností, ktoré narúšajú hospodársku súťaž; spoločnostiam ako Microsoft, Telefonica, Deutsche Telekom a Wanadoo bola uložená povinnosť prestať zneužívať svoju dominantnú pozíciu; kontrola štátnej pomoci zabezpečuje správne využívanie verejných finančných prostriedkov. To všetko prispelo k lepšie fungujúcim a inovatívnejším trhom, ktoré ponúkajú lepšie tovary a služby za nižšie ceny.

Je potrebné urobiť viac. Jednotný trh sa musí zamerať na oblasti, ktoré sa týkajú každodenného života spotrebiteľov, ako napr. energetika, telekomunikácie, maloobchodné finančné služby, veľkoobchod a maloobchod. Mal by sa zaoberať neúčinnou hospodárskou súťažou a rozdrobenosťou trhov, ktoré čiastočne vyplývajú z rozdielneho zmluvného práva v oblasti ochrany spotrebiteľa, tak, aby mohli spotrebitelia účinne využívať výhody otvoreného trhu a zároveň ľahšie chápali, ako môže jednotný trh pracovať v ich prospech. Prostredníctvom informovania a posilnenia práv spotrebiteľov, napr. v oblasti maloobchodných finančných služieb, môže byť postup na úrovni EÚ stimulom pre produktivitu a efektívnosť. Hoci regulačný rámec pre elektronický obchod už existuje, je tiež možné urobiť viac pre zabezpečenie, aby mohli občania využívať príležitostí, ktoré ponúka internet.

Jednotný trh musí udržať normy na vysokej úrovni, najmä v oblastiach ako je bezpečnosť tovarov a potravín. Je vynakladané úsilie s cieľom zlepšiť riadenie trhu tovarov, napr. prostredníctvom posilneného trhového dozoru a lepšej koordinácie orgánov zodpovedných za schvaľovanie, certifikáciu a dozor. To by malo viesť k lepšiemu chápaniu označovania výrobkov značkou CE a taktiež k lepšej ochrane spotrebiteľov pred nebezpečnými výrobkami. Nielen výrobky, ale aj služby by mali byť bezpečné a kvalitné. Je potrebné ďalej uvažovať o tom, ako v sektore služieb čo najlepšie zaistiť bezpečnosť a kvalitu a informovať o nich.

Jednotný trh musí pokračovať v zlepšovaní rámcových podmienok pre podnikateľské subjekty. Na rozdiel od veľkých podnikov, ktoré boli veľmi úspešné pri využívaní príležitostí jednotného trhu, považujú malé a stredné podniky jednotný trh za rozdrobený a ťažko prístupný. Napríklad, jazyková rozmanitosť Európy a odlišné kultúrne a spotrebiteľské preferencie, neoceniteľné aktívum a zdroj inovácií, sa pridávajú k zložitosti jednotného trhu pre MSP. Rôzne prístupy k zdaňovaniu a ťažkosti pri hľadaní jednomyseľnej podpory spoločného prístupu k daňovým pravidlám môžu byť tiež brzdou pri vstupe MSP na jednotný trh. Hoci počas posledných rokov je možné rýchlejšie a jednoduchšie začať podnikať všade v Európe, je potrebné urobiť viac pre zlepšenie prístupu MSP, napomáhanie ich rastu a uvoľnenie ich podnikateľského potenciálu. Komisia sa poradí so všetkými zainteresovanými stranami s cieľom vytvoriť ďalšie iniciatívy, ktoré jednotný trh lepšie prispôsobia potrebám súčasných MSP.

Rámček 1. Trh pre spotrebiteľov a MSP

Práva spotrebiteľov a odškodnenie: Globálny prístup k právam spotrebiteľov v EÚ vytvorí jednoduchý a ľahko uplatniteľný regulačný rámec a pomôže pri odstraňovaní prekážok cezhraničného nakupovania, ktorým musia spotrebitelia a podnikatelia v súčasnosti čeliť. Ústredným cieľom stratégie spotrebiteľskej politiky je posilnenie práv spotrebiteľov, vrátane zraniteľnejších spotrebiteľov s osobitými potrebami alebo zdravotným postihnutím, stanovenie práv a noriem dostupnosti, ochrana spotrebiteľov pred rizikami a hrozbami, s ktorými sa ako jednotlivci nemôžu vysporiadať. Na základe svojho preskúmania spotrebiteľského acquis EÚ Komisia predloží v roku 2008 ďalšie iniciatívy v oblasti zmluvných práv spotrebiteľov a kolektívneho odškodnenia a zjednodušenia žalôb o náhradu škody v prípade porušenia práv spotrebiteľov a právnych predpisov na ochranu hospodárskej súťaže.

Prístup ku kvalitným maloobchodným finančným službám: Výber bežného bankového účtu, spôsobu platieb, investičného produktu alebo poistenia, hypotéky, plánu sporenia, dôchodkového poistenia alebo úverového plánu, poistenia motorového vozidla – to všetko sú dôležité osobné rozhodnutia, ktoré vo veľkej miere vplývajú na rodinný rozpočet. Existujú dôkazy, že toto odvetvie môže poskytnúť väčšie výhody, pokiaľ ide o cenu, výber a dôveryhodnosť ponúkaných produktov a služieb. Pracovný dokument útvarov Komisie uverejnený zároveň s touto správou opisuje iniciatívy zvažované Komisiou s cieľom stimulovať hospodársku súťaž a zlepšiť schopnosť spotrebiteľov samostatne sa rozhodovať. Tieto iniciatívy zahŕňajú opatrenia na podporu finančnej gramotnosti s cieľom umožniť spotrebiteľom slobodný pohyb medzi poskytovateľmi služieb a jednoduchú zmenu bankových účtov, odstrániť viazanie produktov, ktoré je porušením hospodárskej súťaže, a stimulovať trh hypotekárnych úverov.

Bezpečnosť potravín: EÚ je odhodlaná zabezpečiť maximálnu bezpečnosť potravín na svojom území. Komisia predloží iniciatívu na označovanie potravín a nutričné označovanie a preskúma právne predpisy, týkajúce sa nových druhov potravín.

Farmaceutické výrobky: Ďalšie posilnenie a racionalizácia mechanizmov trhového dozoru pre lieky prispeje k zlepšeniu bezpečnosti pacientov v Európe. Zlepšený prístup k informáciám o farmaceutických výrobkoch a službách umožní pacientom uvedomelejšie rozhodovať o svojom zdraví. Komisia pripravuje súbor opatrení zameraných na tieto ciele, ktoré tiež pomôžu udržať Európu na poprednom mieste v inováciách a rozvoji súvisiacom so zdravím.

Zákon o malých podnikoch pre Európu: Komisia preskúma súbor iniciatív na podporu MSP vo forme zákona o malých podnikoch pre Európu v roku 2008. Tento zákon by mohol poskytnúť usmernenia a opatrenia šité na mieru MSP podľa zásady „najskôr myslieť v malom“. Mohol by zlúčiť všetky prvky, týkajúce sa MSP zahrnuté v rôznych politikách a zákonoch, s cieľom zredukovať ďalšiu nepotrebnú administratívnu záťaž, zvýšiť účasť MSP na programoch EU, zlepšiť prístup MSP k verejnému obstarávaniu, zredukovať prekážky v cezhraničnom obchode, a tým podporiť ďalšie inovácie a rast. Komisia tiež preskúma vplyv daňových politík a postupov na rast MSP a navrhne status európskej súkromnej spoločnosti s cieľom uľahčiť cezhraničné aktivity MSP.

Zlepšovanie daňového prostredia : Budú pokračovať snahy s cieľom znížiť náklady súvisiace s dodržiavaním právnych predpisov, ktoré vyplývajú z daňovej rozdrobenosti vnútorného trhu, najmä pre MSP, ako aj dovoliť firmám výber celoeurópskeho daňového základu. Politické iniciatívy, ktorých cieľom je zredukovať dvojité zdaňovanie, by mali tiež zjednodušiť cezhraničnú činnosť firmám ako aj jednotlivým občanom.

2.2. Využitie globalizácie v prospech Európy

Globalizácia je impozantným zdrojom dynamiky a zmeny. Jednotný trh je najlepším aktívom Európy na využívanie prínosov globalizácie. Prináša Európanom využiť výhody vyplývajúce z otvorenia globálneho trhu v podobe nižších cien a väčšieho výberu. Núti firmy zlepšovať svoju efektívnosť a inovovať a umožňuje im posilniť ich konkurencieschopnosť, aby mohli vstúpiť na globálne trhy. Spôsobuje, že sa Európa stáva atraktívnejšou pre investorov a firmy z celého sveta. Umožňuje Európe zaujať vedúcu úlohu pri stanovovaní kritérií a zapríčiňuje zbližovanie pravidiel v celosvetovom meradle, pomáha európskemu exportu a zabezpečuje, aby import spĺňal potrebné normy, a tým chráni európskych obyvateľov.

Pri vývoji regulačného rámca pracovala EÚ s členskými štátmi s cieľom zosúladiť ich rôzne prístupy a nájsť správnu kombináciu, ktorá by umožnila prosperitu obchodu a zároveň rešpektovala pracovné právo, bezpečnostné a environmentálne normy. To viedlo EÚ k vytvoreniu moderného a inovačného právneho a kontrolného rámca a Európa je považovaná za globálnu vedúcu autoritu v stanovovaní noriem v mnohých oblastiach ako napr. bezpečnosť výrobkov, bezpečnosť potravín, ochrana životného prostredia, verejné obstarávanie, finančná regulácia a účtovníctvo. Normu GSM využíva takmer 2,5 mld. používateľov mobilných telefónov na celom svete. Pre obchodovanie s emisnými kvótami CO2, leteckú bezpečnosť a chemické látky stanovila EÚ nové pravidlá, ktoré sú postupne zavádzané na celom svete. Politika hospodárskej súťaže EÚ má tiež globálny záber, v rámci ktorej Komisia bojuje proti kartelom, fúziám, ktoré porušujú pravidlá hospodárskej súťaže, a zneužívaniu dominantného postavenia, ktoré sa týkajú európskych spotrebiteľov a podnikov, bez ohľadu na štátnu príslušnosť dotknutých spoločností. Medzinárodné súvislosti sa rýchlo menia. Mnohé výzvy si čoraz viac vyžadujú koordinovaný globálny postup – napr. prístup ku zmenám klímy alebo boj proti pirátstvu a falšovaniu. Vzniká nový medzinárodný prístup k regulačnej spolupráci, zbližovaniu noriem a rovnocennosti pravidiel. V spoločnom záujme EÚ a jej partnerov by sa mal tento prístup ďalej zdokonaľovať. Bude to podporovať „zbližovanie na ceste nahor“, skôr než „preteky ku dnu“.

Ako je možné dosiahnuť tento cieľ? Cesta vpred musí byť založená na troch pilieroch určených v programe „Globálna Európa“[4].

Rámček 2. Globálna Európa: ďalšie smerovanie

Rozšírenie konkurenčného priestoru pre európske firmy za fyzické hranice jednotného trhu, otvorenie ďalších trhov prostredníctvom multilaterálnej a bilaterálnej liberalizácie obchodu, ako aj aktívne presadzovanie práv prístupu na trh. Komisia sa naďalej usiluje o úspech douhskej rozvojovej agendy. Na platforme vytvorenej Svetovou obchodnou organizáciou začala Komisia rokovania o „prehĺbených“ dohodách o voľnom obchode, ktorých cieľom je lepší prístup na trh pre spoločnosti z EÚ a vysoký stupeň konvergencie právnych predpisov. Začnú sa tiež osobitné iniciatívy s cieľom podporiť presadzovanie práv duševného vlastníctva a plné dodržiavanie medzinárodných pravidiel v oblasti dotácií. Okrem toho, kontrola štátnej pomoci, ako jeden z nástrojov politiky hospodárskej súťaže, zabezpečuje integrovaný konkurenčný vnútorný trh. Uvedené opatrenia musia byť doplnené aktívnym využitím nástrojov obchodnej politiky s cieľom reagovať na nečestné zahraničné dotácie a iné nekalé obchodné praktiky ako aj zabezpečiť rovnaké podmienky na medzinárodnej úrovni, a to aj prostredníctvom aktívneho otvárania zahraničných trhov.

Rozšírenie regulačného priestoru jednotného trhu prostredníctvom podpory spolupráce v oblasti európskych noriem a hodnôt v zahraničí umožní európskym právnym predpisom čerpať z osvedčených zahraničných postupov, a tým zabezpečí, aby sa európske pravidlá stali referenčným kritériom pre svetové normy. Komisia je zapojená do série multilaterálnych a bilaterálnych dialógov s cieľom zlepšiť konvergenciu právnych predpisov s hlavnými partnermi a s jej bezprostrednými susedmi. Na multilaterálnej úrovni je dôležité presadzovať otázku regulačnej súdržnosti v rámci programu rokovaní WTO. Bilaterálne fóra, napr. Dialóg o regulácii finančných trhov medzi EÚ a USA alebo nedávno zriadená Transatlantická hospodárska rada, poskytujú dobré príležitosti pre účinnú spoluprácu. Tieto snahy by mali byť viac zamerané na konkrétne ciele, dopĺňať obchodné rokovania a účinnejšie nadväzovať na snahy o spoluprácu v oblasti vzdelávania, pomoci a výskumu. Komisia by mala tiež podporovať európske orgány dohľadu a regulačné orgány pri prehlbovaní ich medzinárodnej spolupráce. EÚ musí naďalej zohrávať vedúcu úlohu v medzinárodných orgánoch, ktoré stanovujú pravidlá a normy, a preto je potrebné, aby hovorila jedným hlasom. Komisia bude požadovať väčšiu konvergenciu pravidiel hospodárskej súťaže na medzinárodných fórach, ako napr. OECD. EÚ sa musí tiež učiť: preskúmanie svetových noriem pri navrhovaní vlastných politických riešení EÚ a čerpanie inšpirácie z osvedčených postupov zahraničných regulačných orgánov by malo prispieť k zlepšeniu regulácie EÚ a pomôcť v jej prijatí v zahraničí.

Zabezpečenie, aby sa výhody otvorenosti dostali k európskym obyvateľom prostredníctvom lepších noriem, nižších cien a väčšieho výberu, čo je možné dosiahnuť dôkladným monitorovaním trhov a prostredníctvom vhodných opatrení na zlepšenie ich fungovania alebo na vytvorenie konkurenčného prostredia na úrovni EÚ alebo členských štátov. EÚ nesie osobitnú zodpovednosť za rozvíjanie obchodných dohôd a za zabezpečenie, aby ich výsledkom boli plánované ciele. Prípad textilu dobre ilustruje podmienky, ktoré je potrebné dodržať, aby bolo možné využiť výhody otvorenia trhu. V januári 2005 po asi desaťročnom prechodnom období v súlade s pravidlami WTO bol zrušený systém kvót pre textil a odevy („dohody o medzinárodnom obchode s textilom“). Nedávna štúdia ukázala, že vplyvy na spotrebiteľov, hoci v priemere pozitívne, sa v rámci EÚ vo veľkej miere líšili v závislosti od štruktúry konkurujúceho domáceho priemyslu a úrovne hospodárskej súťaže v maloobchodnom odvetví. Ceny odevov v Írsku a Spojenom kráľovstve klesli približne o 50 % v reálnom vyjadrení, zatiaľ čo v Taliansku a Španielsku zostali prevažne nezmenené. Analýza tohto typu bude uskutočnená v ďalších odvetviach a zároveň budú podporované sprievodné opatrenia tak, aby mohli spotrebitelia čerpať z výhod medzinárodného obchodu.

Sprievodný dokument k tejto správe o vonkajších aspektoch jednotného trhu obsahuje viac podrobnejších informácií o tom, ako by mali byť nástroje jednotného trhu upravené s cieľom reagovať na meniace sa globálne súvislosti.

2.3. Nové hranice: vedomosti a inovácie

Jednotný trh, pôvodne vytvorený pre hospodárstvo závislé na primárnych produktoch a vyrobenom tovare, sa musí prispôsobiť s cieľom podporiť otvorenosť a integráciu hospodárstva založeného na vedomostiach a orientovaného na služby.

V súčasnosti sú služby dominantnou hospodárskou silou v Európe. Odvetvie služieb tvorí 70 % HDP, 68 % zamestnanosti a 96 % nových pracovných miest vytvorených v EÚ. Na druhej strane predstavuje len 20 % vnútorného obchodu v rámci EÚ. Svedčí to o skutočnosti, že služby majú v podstate miestny charakter a zákazník chce byť blízko k poskytovateľovi služieb. Ale poukazuje to tiež na potrebu využiť ďalší potenciál, zmenšiť prekážky a posilniť hospodársku súťaž v odvetví služieb. Skutočnosť, že iba 6 % Európanov využíva cezhraničné elektronické transakcie, potvrdzuje nevyužitý potenciál.

Uskutočňuje sa mnoho krokov. Poskytovanie služieb v rámci EÚ by mala oživiť implementácia smernice o službách, ktorá má byť do konca roka 2009 transponovaná do vnútroštátneho práva. Podobne, iniciatívy v oblasti sieťových odvetví – energetiky, telekomunikácií, poštových služieb, dopravy – prinášajú v praxi konkrétne výsledky po úplnej implementácii. Napríklad, vďaka zjednotenému európskemu rámcu v oblasti telekomunikácií majú občania a firmy úžitok z nižších cien, väčšieho výberu a inovovaných služieb. Presmerovanie štátnej pomoci na horizontálne ciele, ako sú inovácie a vedomosti, by malo tiež pomôcť vo využívaní potenciálu jednotného trhu.

Je však možné urobiť viac. Napríklad, občania, podniky a verejné orgány by mali mať možnosť využívať nové príležitosti v Európe používaním informačných a komunikačných technológií (IKT). IKT sú nevyhnutné na dobré fungovanie tzv. elektronického vnútorného trhu prostredníctvom vytvárania interoperabilných služieb, ako je elektronická fakturácia, elektronické obstarávanie a elektronické colníctvo. V súvislosti s rýchlym vývojom týchto technológií existuje riziko, že sa členské štáty rozhodnú pre iné alebo nekompatibilné riešenia, a tým vzniknú nové „elektronické prekážky“ pre konečných spotrebiteľov. Členské štáty a Komisia musia v rámci spolupráce zdvojnásobiť svoje snahy s cieľom zabrániť rozdrobenosti trhu a podporovať spoločne dohodnuté riešenia v oblasti IKT.

Sú potrebné ďalšie snahy s cieľom podporiť voľný pohyb vedomostí a inovácií ako „piatej slobody“ jednotného trhu. Jednotný trh môže byť platformou pre stimuláciu inovácií v Európe. Podporuje rozširovanie nových technológií v rámci EÚ. Pomáha sieťam – virtuálnym a reálnym – a podporuje rozvoj sofistikovaného logistického odvetvia, vďaka ktorému je možné zaistiť integrované riadenie všetkých tokov tovaru, energie, informácií, služieb a osôb. Napomáha výmene vedomostí prostredníctvom mobility pracovníkov, výskumných pracovníkov a študentov. Nižšie sú načrtnuté viaceré iniciatívy stanovené na stimuláciu jednotného trhu v oblasti vedomostí a inovácií.

Rámček 3. Posúvanie hraníc: inovatívni ľudia, výrobky a služby

Mobilita výskumných pracovníkov: Siedmy rámcový výskumný program poskytuje priamu podporu na prepojenie a integráciu výskumu v celej EÚ. Súčasťou realizácie európskeho výskumného priestoru je prebiehajúca práca na zavedení „pasu výskumného pracovníka“, ktorý by odstránil prekážky mobility výskumných pracovníkov a uľahčil ich výmenu.

Modernizovaný rámec pre elektronické komunikácie: Cieľom nových reformných návrhov Komisie pre pravidlá v oblasti telekomunikácií je dokončenie jednotného trhu v telekomunikačných službách, čo má podstatný význam pre širšie digitálne hospodárstvo a spoločnosť. Tieto návrhy zvýšia súdržnosť a predvídateľnosť a uľahčia rozvoj nových cezhraničných služieb. Uvoľnia hospodársky potenciál, ktorý prináša vedúce postavenie Európy v oblasti bezdrôtových technológií, prostredníctvom efektívnejších, flexibilnejších a viac trhovo orientovaných politík v oblasti rádiového frekvenčného spektra. V roku 2008 bude za návrhmi nasledovať iniciatíva v oblasti aktualizácie univerzálnych služieb na podporu prechodu na informačnú spoločnosť pre všetkých.

Práva duševného vlastníctva: Boli vykonané prípravné práce, aby bolo možné prijať rozhodnutia v oblasti spoločného rámca EÚ na ochranu patentov, ktorý Európe prinesie jednoduchý, nákladovo efektívny patentový systém vysokej kvality. Komisia predloží stratégiu pre práva duševného vlastníctva (IPR) v roku 2008, vrátane aktivít zameraných na zlepšenie povedomia a presadzovanie práv duševného vlastníctva malými a strednými podnikmi a na zlepšenie riadenia práv duševného vlastníctva výskumnými inštitútmi financovanými z verejných zdrojov. Okrem toho bude navrhnutý akčný plán v colnej oblasti pre boj proti falšovaniu a pirátstvu.

Normalizácia: Komisia predloží stratégiu pre normalizáciu v roku 2008 s cieľom umožniť využitie výsledkov výskumu a vývoja na trhoch, najmä prostredníctvom MSP a napomôcť prevzatiu nových technológií na úsporu energie a ochranu životného prostredia. Zvláštny dôraz sa bude klásť na zapojenie MSP a výskumnej komunity.

Elektronická fakturácia: Komisia navrhne európsky rámec pre elektronickú fakturáciu, ktorý uľahčí prenos faktúr v elektronickej forme v celej Európe.

Elektronické overovanie a elektronický podpis: Na základe prebiehajúcich prác v oblasti elektronickej štátnej správy predloží Komisia v roku 2008 osobitný akčný plán s cieľom podporiť implementáciu vzájomne uznávaných a interoperabilných elektronických podpisov a elektronického overovania (elektronická totožnosť) medzi členskými štátmi, a tým uľahčí poskytovanie cezhraničných verejných služieb.

Elektronické colníctvo: Pri príležitosti 40. výročia colnej únie začne Komisia a členské štáty implementáciu rozhodnutia o elektronickom colníctve, ktorého cieľom je zaistiť interoperabilitu informačných systémov na colniciach a vo firmách v rámci celej EÚ.

2.4. Sociálne, environmentálne aspekty a aspekty súdržnosti

Otvorenie trhu a hospodárska integrácia so sebou nesú sociálne a environmentálne vplyvy, ktoré musia byť zohľadnené v Európe ako aj v zahraničí. Je potrebné lepšie posúdenie vplyvu rozhodnutí a lepšia kolektívna schopnosť predvídať, podporovať a riadiť zmeny, ktoré vyplývajú z väčšej otvorenosti a technologického vývoja. Z toho tiež vyplýva potreba zaistiť, aby trhové ceny odrážali skutočné náklady pre spoločnosť a životné prostredie, ako aj zvýšiť povedomie občanov o sociálnych a environmentálnych vplyvoch vlastných spotrebiteľských rozhodnutí. Tieto priority sú nevyhnutné pre dlhodobú životaschopnosť jednotného trhu a sú jadrom stratégie trvalo udržateľného rozvoja, aby boli výhody otvorenejšieho sveta rozdelené rovnomernejšie a odovzdané ďalším generáciám.

Rozvoj jednotného trhu šiel ruka v ruke s európskou sociálnou agendou. Súbor spoločných práv a hodnôt, ktoré sú jasne vymedzené v článku 2 reformnej zmluvy, a „ acquis “ sociálnej politiky Spoločenstva vyjadrujú snahu o postup na európskej úrovni v mnohých oblastiach sociálnej politiky.

Európska politika hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti, podporovaná zo štrukturálnych fondov EÚ, spája a posilňuje práva občanov a podnikateľských subjektov, zároveň pomáha uvoľniť nevyužitý potenciál jednotného trhu. Táto politika pomohla pri šírení prínosov jednotného trhu do všetkých oblastí Únie a zároveň zabezpečila široké využívanie prínosov otvorenia a ochranu pred možnými opačnými účinkami prispôsobovania.

Európske spoločnosti sa rýchlo menia. Technický pokrok a globalizácia ovplyvňujú spôsob života a práce Európanov, prostredníctvom nových pracovných miest, príležitostí pre pracovný postup a služby, dopytu po nových schopnostiach a rastúceho tempa zmien. Jednotný trh priniesol nové trendy vo vnútornej mobilite EÚ. Niektorí pracovníci sa vedia ťažko prispôsobiť a považujú tieto širšie procesy za hrozbu, najmä ak ovplyvňujú ich miestne komunity. Sú to oprávnené obavy, ktorými je potrebné sa zaoberať. Práva pracovníkov musia byť zaručené a musia byť zabezpečené rovnaké podmienky najmä prostredníctvom správneho uplatňovania pracovného práva EÚ.

Lepšie zohľadnenie environmentálneho aspektu nie je dôležité iba samo o sebe, ale môže vytvoriť mnoho nových príležitostí. Ekologické priemyselné odvetvia už zamestnávajú viac ľudí ako napr. automobilový alebo farmaceutický priemysel. Odhodlanie EÚ konať a podporovať vlastné normy v celosvetovom meradle jej poskytne náskok vo využívaní nových technológií a tvorbe nových pracovných miest. Európske skúsenosti v boji proti zmene klímy, napr. podpora produktov a služieb, s ktorými sú spojené nízke emisie uhlíka, sú vo svete zdrojom inšpirácie, slúžia ako celosvetové referenčné kritériá a vytvárajú nové exportné trhy.

Rámček 4. Napredovanie sociálnej Európy

Vytváranie predpokladov pre obnovený sociálny program: Ako súčasť agendy občanov Komisie pokračujú konzultácie o sociálnej realite Európy. Zároveň s touto správou Komisia uverejňuje víziu, ako môžu Európania využiť príležitosti vytvorené otvorenou, modernou a meniacou sa Európu. Reakcie na túto víziu povedú k príprave obnoveného sociálneho programu stanovujúceho iniciatívy na úrovni EÚ, ktoré Komisia predloží počas roka 2008.

Služby všeobecného záujmu: Protokol dohodnutý zároveň s lisabonskou zmluvou stanovuje princípy EÚ uplatniteľné v oblasti služieb všeobecného záujmu a vymedzuje nový, transparentný a spoľahlivý rámec na úrovni zmluvy. Čerpá z desaťročia diskusií o úlohe EÚ a zdôrazňuje zbližovanie názorov, najmä od uverejnenia bielej knihy Komisie v roku 2004. Dokument o službách všeobecného záujmu, vrátane sociálnych služieb všeobecného záujmu, je predložený zároveň s týmto preskúmaním s cieľom zhrnúť novú situáciu. Iniciatíva v oblasti služieb zdravotnej starostlivosti bude čoskoro nasledovať.

Uľahčovanie mobility: Mobilita pracovníkov je právo stanovené zmluvou o EÚ a je nevyhnutná pre fungovanie jednotného trhu. Voľný pohyb pracovníkov bude uľahčený, keď sa skončia prechodné obdobia pre nové členské štáty. Po roku 2006, európskom roku mobility pracovníkov, Komisia koncom roka 2007 predloží akčný plán pre pracovnú mobilitu vrátane prehľadu opatrení Spoločenstva pre koordináciu sociálneho zabezpečenia.

Pracovné právo EÚ: Súčasné pravidlá na úrovni EÚ zohľadňujú základné práva pracovníkov, napr. v súvislosti s informáciami a konzultáciami, a stanovujú minimálne požiadavky, ktoré zaručujú rovnaké podmienky pre pracovníkov a spoločnosti. Do konca roku 2008 Komisia predloží návrh na zmenu a doplnenie smernice o zriaďovaní európskej zamestnaneckej rady.

Cezhraničná integrácia: S cieľom pomôcť občanom EÚ žiť a pracovať v pohraničných oblastiach bol vytvorený nový právny nástroj s názvom Európske zoskupenie územnej spolupráce (EZÚS), ktorý má pomôcť v cezhraničnom poskytovaní nových kooperatívnych riešení v oblastiach ako zdravotná starostlivosť, prevencia rizík, ochrana životného prostredia, cestovný ruch a miestna cezhraničná infraštruktúra.

3. DOSAHOVANIE VÝSLEDKOV

Aby mohol jednotný trh prinášať výsledky, musí sa prispôsobiť a uplatniť nové prístupy. Teraz, keď je EÚ väčšia a rozmanitejšia, je to najdôležitejším aspektom. Fungovanie jednotného trhu je spoločnou zodpovednosťou všetkých úrovní štátnej správy a dozorných orgánov. Jednotný trh je založený na dôvere – dôvere, ktorú je možné podporiť a posilniť prostredníctvom úzkej administratívnej spolupráce a zlepšenej informovanosti. Je potrebné obnovené partnerstvo s cieľom zabezpečiť, aby jednotný trh prinášal výsledky úmerné jeho potenciálu.

3.1. Jednotný trh viac založený na overených poznatkoch a viac zameraný na výsledky

EÚ by sa mala zamerať na najdôležitejšie oblasti, prijať opatrenia tam, kde trhy neprinášajú očakávané výsledky, a kde to bude mať maximálny účinok. K týmto opatreniam musia prispieť všetky zainteresované strany s cieľom sledovať vývoj trhu, identifikovať problémy, posudzovať priestor pre možné opatrenia a získavať spätnú väzbu. Snahy o zlepšenie fungovania trhov so zemným plynom a elektrickou energiou sú toho dobrým príkladom.

Komisia a vnútroštátne orgány majú veľké skúsenosti s trhovým a odvetvovým monitorovaním. Tieto je potrebné ďalej rozvíjať. Odvetvové prieskumy v oblasti hospodárskej súťaže, identifikácia vedúcich trhov a spoločné technologické iniciatívy predstavujú veľkú časť odpovede. Vo viacerých oblastiach je potrebné zhromaždiť viac údajov pomocou účinnej spätnej väzby z fungovania jednotného trhu v praxi. Vo väčšej miere je potrebné zohľadniť aj spotrebiteľa, MSP a globálne aspekty ako aj sociálne a environmentálne vplyvy.

Rámček 5. Prijímanie opatrení v dôležitých oblastiach

Monitorovanie trhu a odvetvia: Ako súčasť tohto preskúmania útvary Komisie vytvorili metodiku na systematickejšie monitorovanie fungovania trhov s kľúčovými tovarmi a službami. Prvá fáza tejto metodiky spočívala v preverovaní tých odvetví, ktoré majú najväčší potenciál pre prínosy v oblasti rastu, vytvárania pracovných miest a blaha spotrebiteľov. V druhej fáze budú podrobnejšie preskúmané vybrané odvetvia s cieľom určiť, prečo trhy nefungujú dobre (chýbajúca otvorenosť/integrácia, chýbajúca možnosť výberu a transparentnosť pre spotrebiteľov, nízky stupeň hospodárskej súťaže, slabé regulačné prostredie a chýbajúce inovácie). To poskytne rozhodujúci prehľad o osobitných výzvach, ktorými sa je potrebné v dotknutom odvetví(iach) zaoberať. Pracovný dokument útvarov Komisie predložený zároveň s touto správou informuje o prvých zisteniach. Komisia má v úmysle úzko spolupracovať s vnútroštátnymi orgánmi s cieľom ďalej rozvíjať tento prístup.

Hodnotiaca tabuľka pre spotrebiteľov: Ako vstup pre uvedenú metodiku bude zavedená hodnotiaca tabuľka pre spotrebiteľov s cieľom monitorovať výkonnosť z perspektívy spotrebiteľa a ukázať, ktoré trhy nie sú úspešné, pokiaľ ide o hospodárske a sociálne výsledky, prostredníctvom využívania kľúčových ukazovateľov, ako sú napr. sťažnosti, ceny, spokojnosť spotrebiteľa, možnosti zmeny a bezpečnosť a v prípade potreby prostredníctvom doplňujúcich odvetvových špecifických ukazovateľov. Budú vytvorené nové zdroje údajov, napr. na porovnanie spotrebiteľských cien. Táto hodnotiaca tabuľka bude spojená s hodnotiacou tabuľkou pre jednotný trhu od roku 2009.

3.2. Väčšie zameranie na ciele a lepšie presadzovanie

Aby jednotný trh ďalej napredoval, musí Komisia využiť „inteligentnejšiu“ kombináciu nástrojov – nástroje, ktoré sú jednoduché a zohľadňujú subsidiaritu, proporcionalitu a rôzne národné zvyklosti.

Občania a firmy potrebujú právnu istotu, aby sa bez obáv mohli zapojiť do cezhraničných aktivít. Regulácia tak zostáva dôležitým prvkom v niektorých oblastiach, ale nemusí byť vždy nevyhnutná alebo vhodná, napr. v prípadoch, v ktorých prekážky fungovania jednotného trhu nie sú vo svojej podstate právne, ale hlavne behaviorálne alebo inštitucionálne. V rozmanitej EÚ existuje väčšia potreba na udržanie jednoduchých právnych predpisov. V praxi budú preto najlepšie výsledky často dosiahnuté prostredníctvom kombinácie nástrojov (napr. jednotný trh a hospodárska súťaž), ktoré dopĺňajú právne záväzné nástroje s takými prístupmi ako napr. usmernenia, samoregulácia, vzdelávanie alebo podpora. Sú potrebné ďalšie snahy s cieľom zapojiť a konzultovať zainteresované strany v oblasti politík jednotného trhu. Dôležité návrhy budú predmetom prísneho posúdenia vplyvu a Komisia rozhodne o odstránení zásahov EÚ tam, kde nie sú dosahované požadované ciele, alebo kde boli prekonané, a to či už rozvojom trhu alebo opatreniami na miestnej, regionálnej, národnej alebo globálnej úrovni.

Implementácia a presadzovanie pravidiel jednotného trhu v celej EÚ je rozhodujúce. Výhody jednotného trhu sa neprejavia, ak právo EÚ nebude správne uplatňované alebo ak nebudú práva ním vytvorené dostatočne presadzované a nebudú zabezpečené opravné prostriedky. Budú pokračovať snahy o zlepšenie uplatňovania práva Spoločenstva s cieľom zabezpečiť, aby obyvatelia, spotrebitelia a firmy chápali a účinne využívali regulačný rámec jednotného trhu.

Rámček 6. Najlepšie využitie nástrojov jednotného trhu

Lepšia kombinácia nástrojov: Pracovný dokument útvarov Komisie predložený zároveň s touto správou skúma dostupné nástroje na usmerňovanie, riadenie a uskutočňovanie politík jednotného trhu a rozoberá spôsoby najlepšieho dosahovania výsledkov na všetkých úrovniach verejnej správy.

Zlepšovanie implementácie: Ako bolo uvedené v nedávnom oznámení o uplatňovaní práva Spoločenstva[5] Komisia prijme v úzkej spolupráci s členskými štátmi opatrenia s cieľom zabrániť vzniku problémov v uplatňovaní právnych predpisov EÚ a pohotovo odstrániť existujúce problémy. V prípade porušenia právnych predpisov EÚ sa bude Komisia zaoberať situáciou, pričom bude prednostne riešiť tie, ktoré majú najväčší dopad. Od členských štátov sa žiada, aby poskytli informácie o zhode, ako sú právne predpisy Spoločenstva transponované do vnútroštátneho práva. Komisia uverejní všeobecnejšie informácie o súčasnom stave implementácie právnych predpisov a o právnych postupoch, ktoré majú zabezpečiť nápravu v prípadoch porušenia právnych predpisov Spoločenstva.

Praktické riešenie problémov: SOLVIT je sieťou odborníkov pre jednotný trh, ktorí sú pripravení pomôcť občanom a firmám, ktoré musia čeliť problémom vyplývajúcim s nesprávneho uplatňovania pravidiel EÚ vnútroštátnymi orgánmi. Od jej vzniku v júli 2002 vyriešila sieť národných centier SOLVIT a tím SOLVIT Komisie viac ako 1300 problémov, čo niekedy viedlo k podstatným zmenám a doplneniam vnútroštátnych právnych predpisov. Okolo 80 % zaznamenaných problémov sa vyriešilo bez zapojenia justície, väčšina v časovom limite desiatich týždňov. Čoraz viac ľudí je informovaných o ponuke služieb SOLVIT-u, a preto aj denne rastie počet predkladaných prípadov.

3.3. Väčšia decentralizácia a využívanie sietí

Jednotný trh si vyžaduje postup orgánov a zainteresovaných strán na všetkých úrovniach verejnej správy EÚ. Musia spolupracovať s cieľom zabezpečiť, aby boli pravidlá jednotného trhu známe, pochopené, uplatňované a presadzované. Podpora vlastníctva a posilňovanie vzájomnej dôvery sú kľúčom k účinnému fungovaniu jednotného trhu: to si vyžaduje nové pracovné vzťahy a prístupy.

Skúsenosti v niektorých členských štátoch svedčia o tom, že je možné dosiahnuť viac prostredníctvom zriadenia „centier jednotného trhu“, ktoré na vnútroštátnej úrovni koordinujú snahy o zabezpečenie fungovania jednotného trhu. Na úrovni EÚ je európska sieť pre hospodársku súťaž príkladom toho, ako môže sieť vytvorená orgánmi pre hospodársku súťaž členských štátov a Komisiou zabezpečiť účinné a dôsledné uplatňovanie pravidiel EÚ. Ako dokazuje spolupráca v oblasti ciel a sieť na presadzovanie spotrebiteľských práv, EÚ môže tiež zohrať úlohu pri podpore výmeny informácií a zamestnancov medzi vnútroštátnymi správami. V mnohých oblastiach existuje priestor na ďalšiu podporu spolupráce, vytváranie sietí a výmenu postupov medzi správnymi, justičnými a regulačnými orgánmi členských štátov, ako aj medzi regulačnými orgánmi v rámci EÚ.

Rámček 7. Partnerská spolupráca

V posledných rokoch bolo uskutočnených mnoho iniciatív na miestnej, regionálnej, národnej úrovni a na úrovni EÚ s cieľom zlepšiť transpozíciu, implementáciu a presadzovanie právnych predpisov EÚ, šíriť informácie a zlepšiť cezhraničnú spoluprácu medzi štátnymi správami. EÚ môže čerpať z týchto skúseností s cieľom zistiť, ktoré opatrenia fungujú dobre a ktoré nie, ako aj v ktorých oblastiach je potrebné vynaložiť viac úsilia na uskutočnenie jednotného trhu. Komisia bude spolupracovať s členskými štátmi v rámci poradného výboru pre vnútorný trh s cieľom identifikovať osvedčené postupy, dohodnúť usmernenia a poskytnúť vzájomnú podporu. Vnútroštátne koordinačné orgány zodpovedné za lisabonskú stratégiu budú vyzvané, aby zohrali kľúčovú úlohu pri posilňovaní strategickej koordinácie a výmene skúseností.

3.4. Lepšia prístupnosť a komunikácia

Pre zlepšenie komunikácie a informovanosti verejnosti o príležitostiach, ktoré ponúka jednotný trhy, je možné urobiť oveľa viac. Aby mohli občania, firmy, miestne a regionálne orgány využiť príležitosti jednotného trhu, musia mať prístup k informáciám a rozumieť stanoveným pravidlám. Transparentnosť pravidiel a jednoduchý prístup k informáciám sú dôležité predovšetkým pre partnerov z iných ako členských štátov EÚ.

Členské štáty sú povzbudzované k posilneniu svojich komunikačných aktivít o jednotnom trhu a lepšej propagácii informačných zdrojov. Komisia bude podporovať tieto snahy. Súčasťou tohto preskúmania bolo posilnenie komunikačných aktivít: začal sa pilotný projekt „veľvyslancov jednotného trhu“ a pokračujú práce na vytvorení jedného internetového prístupu pre rôzne asistenčné služby EÚ pre jednotný trh. Bude to doplnením širšej práce prebiehajúcej medzi Komisiou a členskými štátmi v oblasti poskytovania informácií a riešenia problémov pre občanov a podnikateľské subjekty.

Rámček 8. Uľahčenie prístupu k informáciám

Potrebujete pomoc? Asistenčné služby EÚ: Pohybujete sa po Európe a premýšľate o svojich právach? Hľadáte prácu? Máte problém s registráciou automobilu? Ťažkosti so začatím podnikateľskej činnosti? Európa má odpovede a môže vám pomôcť. Bude vytvorená jedna vstupná brána, integrujúca existujúce on line služby EÚ, ktorá umožní občanom a podnikateľským subjektom získať odpovede na otázky o jednotnom trhu vo forme prístupu „pod jednou strechou“ k najnovším informáciám, pomoci a k systémom na riešenie problémov, ktoré sú riadené EÚ (vrátane Europe Direct, Vaša Európa, SOLVIT, Navigačná služba pre občanov, EURES a nová integrovaná sieť na podporu podnikania).

Zaujíma vás výkonnosť jednotného trhu? Hodnotiaca tabuľka pre jednotný trh: Komisia bude monitorovať výkonnosť jednotného trhu a pravidelne podávať správy o prioritách Európskej rade na jej jarných zasadnutiach. Tieto správy budú zahŕňať získané informácie o transpozícii smerníc EÚ, porušeniach právnych predpisov a o využívaní mechanizmov na riešenie problémov ako napr. SOLVIT. Budú tiež zahŕňať hospodárske ukazovatele, napr. monitorovanie trhu a ďalšie porovnanie výkonnosti v celej EÚ. Prvé vydanie tejto širšej hodnotiacej tabuľky pre jednotný trh bude uverejnené v roku 2008.

4. ZÁVER

Jednotný trh je jedným z najkonkrétnejších úspechov Európy a môže jej pomôcť čeliť výzvam 21. storočia. Otvorený, integrovaný a konkurenčný jednotný trh bude stimulovať hospodársky rast a zdravé obchodné vzťahy, nové príležitostí a vytváranie pracovných miest. Podporí záujmy a hodnoty Európanov v ére globalizácie. Pôjde ruka v ruke s účinným prístupom ku kľúčovým službám, s vysokými sociálnymi a environmentálnymi normami a vysokou úrovňou investícií do výskumu a vzdelania. Ako spoločné úsilie všetkých zainteresovaných strán na všetkých úrovniach štátnej správy ukáže, aké výhody môže Európa priniesť jej občanom.

S cieľom uskutočniť myšlienky predložené v tomto preskúmaní Komisia vyzýva Európsky parlament, Európsky hospodársky a sociálny výbor a Výbor regiónov, aby:

- v širokom meradle podporili zmenu zamerania jednotného trhu, ako je opísané v tomto oznámení; v roku 2008 by malo najmä jarné zasadnutie Európskej rady zabezpečiť, aby mali priority jednotného trhu popredné miesto v lisabonskej stratégii, vrátane jeho vonkajšieho aspektu, a aby zistenia z tejto správy boli zohľadnené v rámci nadchádzajúceho preskúmania hospodárskej a menovej únie pri príležitosti jej 10. výročia v máji 2008,

- zdôraznili dôležitosť sociálnych prínosov, pokiaľ ide o príležitosti, prístup a solidaritu, ktoré môžu plynúť z jednotného trhu, prostredníctvom schválenia prístupu predloženého v sprievodnom dokumente k tomuto oznámeniu,

- podporili prístup k službám všeobecného záujmu, vrátane sociálnych služieb všeobecného záujmu, ktorý je predložený v sprievodnom oznámení k tejto správe.

[1] Pracovný dokument útvarov Komisie uverejnený zároveň s touto správou opisuje úspechy jednotného trhu.

[2] KOM(2007) 60, z 21. februára 2007.

[3] KOM(2007) 581, z 3. októbra 2007.

[4] KOM(2006) 567, zo 4. októbra 2006.

[5] KOM(2007) 502, z 5. septembra 2007.

Top