EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52005DC0509

Oznámenie Komisie o zjednodušení a zlepšení právnej úpravy Spoločnej poľnohospodárskej politiky

/* KOM/2005/0509 v konečnom znení */

52005DC0509




[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 19.10.2005

KOM(2005) 509 v konečnom znení

OZNÁMENIE KOMISIE

o zjednodušení a zlepšení právnej úpravySpoločnej poľnohospodárskej politiky

A. ÚVOD

Toto oznámenie poskytuje prehľad o plánoch Komisie na zjednodušenie Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) a zároveň prihliada na ekonomické, environmentálne a politické skutočnosti. Znížením byrokracie v poľnohospodárskom sektore prostredníctvom transparentnejších, zrozumiteľnejších a menej obtiažnych pravidiel, sa znížia obchodné náklady a zabezpečí sa európskym občanom, že ich peniaze budú zhodnotené.

Od uvedenia SPP sa zriadil prehľadný politický a právny rámec pre európske poľnohospodárstvo, ako plne integrovaná spoločná politika nahrádza značné množstvo vnútroštátnych právnych predpisov. Do veľkej miery splnila ciele stanovené v Zmluve o ES a zároveň zmiernila sociálny dosah poľnohospodárskej reštrukturalizácie. V dôsledku toho sa poľnohospodári a správa musia zaoberať veľkým množstvom pravidiel a opatrení, ktoré môžu zvýšiť riziko nesprávneho plnenia cieľov politiky, zťažiť zabezpečenie primeraných výdavkov z fondov EÚ a znížiť prijateľnosť opatrení SPP.

Zjednodušovanie SPP, na ktorých Komisia pracuje už vyše desať rokov teraz vstupuje do novej fázy. K rámcovému opatreniu „Aktualizácia a zjednodušenie acquis Spoločenstva“[1] a po oznámení „Spoločné úsilie pre rast a pracovné miesta – nový začiatok lisabonskej stratégie“[2] Komisia prijala v marci 2005 oznámenie o „Lepšej právnej úprave rastu a zamestnanosti“[3], ktorým zvýraznila prínos lepšej právnej úpravy na dosiahnutie lisabonských cieľov.

V decembri 2004 na Rade pre poľnohospodárstvo, komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka oznámil jej zámer predložiť súčasné oznámenie. To tvorí časť prínosu SPP k uskutočňovaniu cieľov lisabonskej stratégie EÚ a celkovú koncepciu správy a riadenia Komisie.

B. ÚČEL ZJEDNODUŠENIA

Cieľom zjednodušenia je určiť a odstrániť zbytočnú záťaž, možno ho rozdeliť na dva typy:

technické zjednodušenie (t.j. v rámci ustáleného politického rámca) zahŕňa revíziu právneho rámca, správne postupy a riadenie mechanizmov na dosiahnutie racionalizácie a väčšej zefektívnenie nákladov a účinnejšie napĺňanie existujúcich cieľov politiky bez zmien v zásadných politikách, |

„politické zjednodušenie“ zmenšuje zložitosť prostredníctvom zdokonaľovania nástrojov politík pri podpore pre poľnohospodárov a rozvoj vidieka. Možno ho opísať ako „rozvoj politiky, z ktorého vyplýva zjednodušenie“. Hodnotenie dosahu tu preto zohráva osobitnú úlohu. |

- Je dôležité zabezpečiť, že táto odlišnosť bola zreteľná, aby sa zabránilo politickým diskusiám, ktoré z kontextu zjednodušenia vyplývajú. Zjednodušenie sa nesmie stať ďalším fórom na opätovné otvorenie rozhodnutí týkajúcich sa politiky.

Toto oznámenie sa v prvom rade zameriava na príležitosti technického zjednodušenia, aj keď niektoré činnosti, ako sú racionalizácia alebo harmonizácia trhových riadiacich mechanizmov, sa môžu stať politickými otázkami.

C. OBMEDZENIA

Zjednodušenie SPP je ambiciózny projekt, ktorý si vyžaduje politické rozhodnutia a veľký zmysel pre realitu. Politiky v oblasti poľnohospodárskeho rozvoja a rozvoja vidieka majú zložitý charakter, ktorý odráža vnútorné aj vonkajšie ciele zdôraznené v Zmluve o ES.

Zjednodušenie musí byť zlučiteľné so širšími cieľmi politiky, ako sú životné prostredie, bezpečnosť potravín, súdržnosť a ochrana finančných záujmov Spoločenstva.

Je potrebné dôsledné riadenie politiky. SPP je jedinečná rozsahom, do akého sa reguluje a financuje na úrovni EÚ. Bez spoločného prístupu k jednotnému trhu, pomoci v poľnohospodárstve a obchodu s tretími krajinami by bolo nemožné zabezpečiť na vnútornom trhu rovnaké súťažné podmienky a pokračovať v liberalizácii svetového obchodu. Rámec EÚ zabezpečuje, že programy rozvoja vidieka sa uskutočňujú podľa spoločných pravidiel bez vytvárania nespravodlivých výhod hospodárskej súťaže. Základné normy v oblasti životného prostredia, zdravia zvierat, ekologického poľnohospodárstva a označovania vyžadujú stanovenie spoločného základu, aby sa javili ako spravodlivé. To vyžaduje jednoznačné právne predpisy a účinné finančné a kontrolné mechanizmy na ochranu verejných záujmov a zabezpečenie ich zodpovednosti.

Politiky sa musia uplatňovať v rôznorodých poľnohospodárskych podmienkach a správnych tradíciach v celej rozšírenej EÚ.

Politická dohoda o veľkých a zložitých politikách vyžaduje rovnováhu medzi zjednodušením správy a flexibilitou reagovať na lokálne potreby vzhľadom na zásady proporcionality a subsidiarity a zodpovednosť voči iným inštitúciam Spoločenstva.

Záťaže kontroly je často uvádzaná ako vhodná zisková oblasť na zjednodušenie. Za posledných 15 rokov sa však zaviedli moderné, účinné a primerané kontrolné opatrenia integrovaný systém správy a kontroly (IACS) udržal administratívnu záťaž poľnohospodárov v udržateľnej miere, zabezpečil vysokú úroveň finančnej istoty a ochranu peňazí daňovníkov.

Hoci zjednodušenie sa nesmie použiť ako argument na oslabenie týchto opatrení, Komisia je pripravená vo vhodných prípadoch zvážiť jednoduchšie postupy, ktoré neznižujú stupeň finančného zabezpečenia.

D. HODNOTENIE

ZJEDNODUšENIE SPP NIE JE NOVOU AKTIVITOU; OD POLOVICE DEVÄTDESIATYCH ROKOV VYKONÁVALA KOMISIA RÔZNE čINNOSTI.

Následné reformy SPP poskytli príležitosti na zjednodušenie, naposledy kombinovaním veľkého počtu platieb na podporu priamych príjmov v rámci celkového režimu samostatnej jednotnej platby.

Komisia upriamila pozornosť na svoje činnosti zjednodušenia SPP prostredníctvom správ Parlamentu a Rade a zdôraznila v nich odhodlanie smerovať k ďalšiemu zjednodušeniu[4].

Úzko spolupracovala s vnútroštátnymi orgánmi, aby sa určili možnosti zjednodušenia. V systematickej analýze vykonanej v rokoch 1997–2000 bolo prijatých približne 200 návrhov od platobných agentúr; Komisia mohla polovicu z nich kladne prijať. Zvyšná časť návrhov nebola zrealizovaná, pretože by pri nich mohli vzniknúť nadmerné náklady, oslabenie finančného riadenia, nepresvedčili o skutočnom potenciále zjednodušenia.

V rokoch 2001–2003 sa analýza opakovala. Návrhy členských štátov sa analyzovali skupinou pre zjednodušenie, ktorú zriadila Komisia a ktorá pozostávala zo zástupcov štátnych správ. V roku 2003 túto analýzu pohltili diskusie o reforme, z ktorých nevzišlo uverejnenie osobitnej správy.

1 Horizontálne činnosti

a) Vyčistenie poľnohospodárskych pravidiel

Komisia prikladá veľký význam verejnému prístupu k právnym predpisom Spoločenstva a k zdokonaleniu ich jasnosti a prehľadnosti. Usiluje sa znížiť počet poľnohospodárskych zákonov, ktoré sú v účinnosti, a zdokonaliť predkladané súčasné právne texty, najmä tie, ktoré sa často upravujú.

Mnoho rokov sa skúma „ acquis“, aby sa určili zastaralé poľnohospodárske právne predpisy, Túto úlohu podporuje dvojročný program „aktualizácie a zjednodušenia acquis Spoločenstva“[5]. Formálnym zrušením a uznaním obsolentných právnych predpisov sa v rokoch 2003 a 2004 zo zoznamu zákonov v účinnosti odstránilo približne 520 poľnohospodárskych právnych predpisov.

Vďaka zdokonaleniam nástrojov IT sa prístup k poľnohospodárskym predpisom zlepšil. Všetky právne predpisy Spoločenstva sú v súčasnosti voľne prístupné na internetovej stránke EUR-Lex[6]. Konsolidáciou a kodifikáciou [7] právnych textov sa acquis sprístupnil a aj zdokonalil právnu istotu. Väčšina poľnohospodárskych právnych aktov, ktoré sú dostupné online, sú v konsolidovaných zneniach a obmedzený počet už bol formálne prijatý v kodifikovanej forme.

b) Pravidlá štátnej pomoci

Od roku 1999 sa pravidlá štátnej pomoci pre poľnohospodárstvo zjednodušili a sprehľadnili.

Bol vytvorený jendotný právny základ uplatňovania pravidiel štátnej pomoci na rozvoj vidieka[8]. Väčšina pravidiel štátnej pomoci bola zahrnutá do „Usmernení Spoločenstva o štátnej pomoci v sektore poľnohospodárstva“[9], v ktorých sa povoľuje zrušenie niekoľkých textov[10]. Po prvýkrát boli všetky pravidlá štátnej pomoci v poľnohospodárstve uverejnené v úradnom vestníku. Prehľadnosť sa ďalej zdokonalila sprístupnením dokumentov na internete[11].

Pravidlá štátnej pomoci propagácie poľnohospodárskych produktov boli zjednodušené v roku 2001[12], kde sa povolilo zrušenie dvoch textov[13].

Zjednodušené a zdokonalené boli v roku 2004 aj pravidlá pomoci na záchranu a reštrukturalizáciu[14].

Nariadením s rôznorodými výnimkami sa znížila potreba schválenia Komisie pred udelením novej štátnej pomoci[15]. Od roku 2004 sa do 10 dní po oznámení Komisii mohlo vyplatiť približne 30 % nových príspevkov štátnej pomoci v porovnaní s predchádzajúcou lehotou až 6 mesiacov.

Nový formát určený pre ročné správy obsahuje zjednodušené požiadavky na nahlasovanie ako v roku 2004[16].

Nariadenie o minimálnej pomoci[17] nadobudlo účinnosť 1. januára 2005, ktorým sa pre členské štáty stanovila väčšia voľnosť udelenia rýchlej podpory v prípade krízovej situácie.

c) Nahlasovanie

Vnútorná štúdia opodstatnenia povinného podávania správ členských štátov viedla k neformálnym usmerneniam a k zníženiu počtu a frekvencii správ, lepšiemu používaniu nástrojov IT vrátane technológie internetových stránok, ktoré automaticky kontrolujú integritu údajov, štandardizácii foriem a určitej reštrukturalizácii právnych aktov. To sa stalo priebežným procesom, ktorý je nezávislý od pôvodnej štúdie.

Určité akty o nezrovnalostiach v oblastiach výdavkov SPP a štrukturálnych fondov[18] sú alebo budú zrevidované s cieľom znížiť administratívnu záťaž pre členské štáty.

II Opatrenia týkajúce sa politiky

Komisia uznala za vhodnejšie integrovať zjednodušenie do svojej politiky v oblasti poľnohospodárstva ako stanoviť samostatný program zjednodušenia politiky. Integrácia zjednodušenia do bežnej agendy bude viditeľnejšia od roku 2005 – ako časť zdokonalenej metodiky plánovania, sa identifikujú aj aspekty zjednodušenia a predpokladané cieľové skupiny všetkých navrhnutých opatrení.

a) Reforma SPP v roku 2003

Reforma z roku 2003 priniesla radikálnu zmenu SPP, najmä v politike podpory príjmov. Zaviedol sa režim jednotnej platby, kde podpora priamych príjmov pre poľnohospodárov je prevažne samostatná od produkcie, a zaviedli sa povinné záväzky krížového súladu. Takisto sa zaviedli súhrnné spoločné pravidlá priamej podpory vo väčšine odvetví.

Táto reforma je dôležitým krokom k lepšej kvalite právnych predpisov EÚ – zrušilo sa 9 nariadení Rady a množstvo iných ustanovení; základné nariadenia o organizácii spoločného trhu (OST) obilnín, ryže a sušeného krmiva a nariadenie o kvótach mlieka boli prepracované. Zriadením jednotného riadiaceho výboru sa pre všetky priame platby dosiahlo zjednodušenie postupov.

Komisia pôvodne navrhla jednotný model režimu oddelenia, dva typy nárokov na úhradu oddelených od produkcie, žiadne opätovné spájanie a žiadne prechodné obdobia alebo odchýlky. Počas legislatívneho procesu členské štáty požiadali o mnohé alternatívne možnosti a zvláštne opatrenia, ktoré Rada schválila. V súčasnosti si členské štáty môžu vybrať z dvoch modelov režimu oddelenia s množstvom vedľajších modelov, môžu uplatniť čiastočný režim oddelenia alebo vyňať určité systémy podpory z režimu oddelenia, implementovať samostatný systém podpory a použiť rôzne odchýlky.

Napriek tomu je ešte stále značný potenciál reformy na zjednodušenie spôsobu udeľovania, riadenia a kontroly priamej podpory v poľnohospodárstve. V jeho plne oddelenej podobe poľnohospodári musia zaviesť iba jednu žiadosť o pomoc a kontroly sa uplatňujú s ohľadom na celé hospodárstvo.

Či sa tento potenciál zjednodušenia pre poľnohospodárov uskutoční, závisí na výbere členských štátov. Existujú už dôkazy, ktoré naznačujú, že režim oddelenia sa zjednoduší a bude ľahšie ovládateľný, keď sa úplne sprevádzkujú potrebné IT systémy.

Mnohé členské štáty si vybrali používať celý rad možností, ktoré poskytujú pružnosť zavedenú do tohto režimu. Táto rôznorodá implementácia reformy prispela ku komplikáciam a nárastu záťaže poľnohospodárov a správy.

b) Systém jednotnej platby na plochu (SJPP)[19] pre nové členské štáty

Z iniciatívy Komisie sa dohodlo na rokovaniach o rozšírení, podľa ktorých môžu nové členské štáty udeliť do maximálne piatich rokov od pristúpenia zjednodušenú podporu priamych príjmov. SJPP umožňuje udeliť paušálnu sadzbu za hektár poľnohospodárskej oblasti, vypočítanú vydelením celkovej možnej podpory priamych príjmov celkovým počtom hektárov, ktoré sa používajú na poľnohospodársku produkciu. Podľa IACS sa vyžadujú iba kontroly, ktoré sa vzťahujú na oblasť, a komplexné kontroly prémií na zvieratách sa považujú za obsolentné. Tento systém znížil náklady na prípravné práce pred a počas pristúpenia. Umožní ôsmim novým príslušným členským štátom hladký prechod na režim jednotnej platby.

c) Rozvoj vidieka

Nové nariadenie Rady o podpore pre rozvoj vidieka na roky 2007 až 2013 zjednoduší obsah, pôsobnosť a implementáciu politiky.

Strategický prístup (Usmernenia statégie Spoločenstva – národné plány stratégie – programy) umožní stanovenie jasných priorít a racionalizáciu plánovania, a zároveň vymedzí pôsobnosť politiky vytvorením programov na štyroch osách. Každá os sa zasa môže vytvoriť z radu predurčených opatrení. Na každej osi sa budú uplatňovať minimálne výdavkové sadzby, aby sa zabezpečila rovnováha programu.

Zjednodušenie bude pozostávať z presunu dvoch zdrojov financovania, piatich programovacích systémov a troch systémov riadenia a kontroly do jednotného rámca financovania, plánovania, finančného riadenia a kontroly. Bude existovať jediný fond (EPUZF) s pravidlami finančného riadenia a kontroly upravenými na viacročné plánovanie. Prevádzkové a finančné riadenie programu sa zjednoduší stanovením sadzby spolufinancovania na úroveň osi, ponechajúc slobodne na členských štátoch prechod medzi opatreniami v rámci osi. Pre jednotlivé opatrenia sa znížil počet podmienok oprávnenosti.

Udržala sa jednoduchá organizačná štruktúra: každý program bude mať jeden riadiaci orgán (prevádzková implementácia) a platobnú agentúru (finančná implementácia) s jasne vymedzenými funkciami a so zodpovednosťou.

Jednoduchý systém nahlasovania, založený na spoločnom rámci pre monitorovanie a hodnotenie, umožní pokrok v implementácii stratégií a programov, ktoré sa budú hodnotiť.

d) Financovanie SPP

Prijatie nového nariadenia Rady (ES) č. 1290/2005[20] prináša finančné pravidlá pre obidva piliere SPP v jednom právnom texte. Vytvára dva fondy (EPUZF a EAFRD), ktoré v čo najväčšej miere budú uplatňovať rovnaké pravidlá o napr. úlohe platobných agentúr a o procese vyrovnania účtov; takisto bude uľahčovať spracovanie prípadov nezrovnalosti. Nové pravidlá zjednodušia finančné riadenie politiky rozvoja vidieka v nasledujúcom programovacom období.

Cieľom implementačného nariadenia Komisie, ktoré v súčasnosti pripravuje, je preskupenie viac ako dvanástich samostatných nariadení, ktoré obsahujú všetky opatrenia týkajúce sa platobných agentúr, finančnej a rozpočtovej disciplíny a prenosu a archivácie dokumentov. Ak je to vhodné, môže toto nariadenie takisto obsahovať kontrolné opatrenia a opatrenia o vzájomnej pomoci členských štátov.

E. HODNOTENIE DOSAHU

Komisia má dlhodobé skúsenosti s používaním hodnotení dosahu pri tvorbe politiky rozvoja poľnohospodárstva a rozvoja vidieka. Všetky dôležité návrhy v oblasti poľnohospodárstva po mnoho rokov sprevádzali hodnotenia dosahu. Na základe tohto prístupu Komisia v roku 2002 nahradila jednotné metódy hodnotenia integrovaným a medzisektorovým prístupom[21], ktorý pozostáva z piatich krokov[22]:

analýza problémov, |

stanovenie cieľov, |

zistenie možností, |

analýza ich dosahu, |

porovnanie ich výhod a nevýhod. |

- Zásada „primeranej analýzy“ je ústredným prvkom Komisiou rozpracovaného hodnotenia dosahu, čo znamená, že hodnotenie dosahu zodpovedá potencionálnym dosahom opatrenia.

Tieto procesy predstavujú ideálnu možnosť poradiť sa so zúčastnenými stranami v súlade s minimálnymi normami Komisie pre konzultácie[23]. Ich príspevok je základným prvkom zabezpečenia kvality hodnotenia a vhodnosti akýchkoľvek konečných návrhov. Metódy konzultácií sa v súčasnosti rôznia vrátane rôznych ad hoc fór a vypočutí.

V súlade s prístupom Komisie k hodnoteniu dosahu, je dôležité, aby pôsobnosť hodnotení dosahu bola široká a zahŕňala záujmy životného prostredia, ekonomiky, ochrany spotrebiteľa, hospodárskej súťaže a sociálnej politiky. Tento interdisciplinárny prístup lepšie odráža rôznorodosť skutočného sveta.

F. VÝHľAD DO BUDÚCNOSTI

I Technické zjednodušenie

a) Vyčistenie poľnohospodárskych pravidiel

Bude sa pokračovať v zisťovaní a odstránení obsolentných právnych aktov Rady a Komisie.

Komisia bude hľadať nové spôsoby zdokonaľovania štruktúry a predkladania poľnohospodárskych právnych predpisov. Preskúma možnosť vykonávania „právneho auditu“ s cieľom odstrániť nepotrebné ustanovenia, nahradiť viaceré sektorové pravidlá horizontálnymi riešeniami a preskúmať používanie doložiek o platnosti.

To poskytne nové možnosti zjednodušenia riadiacich mechanizmov, ktoré sa vzťahujú na určité osobitné postupy pri dovoze a vývoze, súkromné uskladnenie, verejné uskladnenie, výberové konania, finančné nástroje a postupy, nahlasovacie povinnosti atď. Prebiehajú už niektoré činnosti týkajúce sa klasickej OST. Navrhnutá jednotná OST (pozri písm. b)) bude naďalej zvýhodňovať túto činnosť v kontexte celkového prehodnotenia trhových mechanizmov.

b) Jednotné nariadenie OST

Reformou z roku 2003 sa zjednodušilo právne prostredie SPP zriadením horizontálneho právneho rámca pre všetky priame platby a zlúčením súboru režimov podpory do režimu jednotnej platby.

Predpokladá sa, že horizontálny prístup sa rozšíri na 21 OST, z ktorých je každá riadená samostatným základným nariadením Rady, často sprevádzaným súbežným súborom ďalších pravidiel Rady.

Väčšina základných nariadení vychádza z rovnakej štruktúry a má veľa spoločných ustanovení. Často obsahujú rôzne riešenia rovnakých alebo podobných problémov. Mal by sa preskúmať rozsah, do akého je možná harmonizácia a sektorové prístupy možno nahradiť horizontálnymi.

To poskytne jednotný súbor harmonizovaných pravidiel v bežných oblastiach trhovej politiky, ako je intervencia, súkromné uskladnenie, dovozné colné kvóty, vývozné náhrady, bezpečnostné opatrenia, propagácia poľnohospodárskych produktov, pravidlá štátnej pomoci, oznámenia a nahlasovanie údajov.

Existujúce nástroje a mechanizmy sa v podstate nezmenia okrem tých prípadov, keď to zdôvodnené výhodami harmonizácie a nenarúša sa podstatným spôsobom ich účinnosť.

Spochybňovanie opodstatnenia ustanovení, ktoré v niektorých prípadoch existujú už desaťročia, je neoodeliteľnou úlohou Komisie pri vytváraní lepšieho právneho prostredia.

Výsledkom by mohla byť jednoduchšia a racionálnejšia právna štruktúra prvého piliera SPP.

Prístup sa bude používať postupne:

najprv by prvý návrh Komisie zahŕňal tie ustanovenia, ktoré má väčšina základných nariadení spoločné a pravidlá OST, ktoré nebudú predmetom zásadného preskúmania politík v blízkej budúcnosti, |

neskôr by mohlo byť jednotné nariadenie OST doplnené nariadeniami, ktoré nie sú zahrnuté v prvej fáze tejto činnosti (napr. ovocie a zelenina, víno). |

- To by bolo v súlade s prístupom podľa nariadenia Rady (ES) č. 1782/2003 o priamych platbách.

Komisia preskúma možnosť vytvorenia prvého jednotného návrhu OST v roku 2006.

c) Náklady na správu

Komisia je pripravená v kontexte súčasnej iniciatívy preskúšať uskutočniteľnosť „metódy EÚ čistých nákladov na správu pre náklady na správu siete“, diskutovať o pomoci vnútroštátnym správam pri vyčísľovaní a znižovaní nákladov na správu, ktoré sa poľnohospodárom ukladajú mechanizmami SPP.

d) Štátna pomoc

Rozšírením nariadenia o výnimke (ES) č. 1/2004 sa zrýchli platba štátnej pomoci poľnohospodárom.

Pravidlá štátnej pomoci sa zjednodušia skrátením siedmych textov, ktoré sú v účinnosti, do troch textov: nariadenia o výnimke, jedného súboru usmernení a nariadenia de minimis .

30. mája 2005 boli členské štáty vyzvané, aby predložili návrhy na zjednodušenie štátnej pomoci.

e) Zdieľanie overených postupov

Vytvorením siete odborníkov EÚ v oblasti poľnohospodárstva sa preskúma zdieľanie najlepšieho spôsobu implementácie právnych predpisov SPP. Mali by sa použiť existujúce štruktúry, ako je dvojročná konferencia platobných agentúr, „ Panta Rhei“ a riadiaci výbor a poradný výbor.

II Činnosti týkajúce sa politiky

a) Reforma OST s cukrom

Návrh Komisie na reformu v odvetví cukru[24] ponúka výrazný počet zjednodušení:

uvedenie systému jednotnej kvóty, |

rôznych odvodov z výroby, prepojených s kvótami, pevnými poplatkami, ktoré nezávisia od zložitých výpočtov založených na nadbytočnej spotrebe, |

nahradenie intervencie súkromným uskladnením, |

pravidlá o obchode s tretími krajinami zjednodušené zrušením vývozu cukru, na ktorý sa nevzťahujú kvóty, a zjednodušením riadenia dovozu, |

začlenenie podpory priamych príjmov v sektore cukru do režimu jednotnej platby. |

- b) Režim jednotnej platby

Zjednodušenie nedávnych opatrení reformy SPP a ich implementácia sa preskúma, ako je uvedené v doložkách o preskúmaní v nariadení Rady (ES) č. 1782/2003.

c) Iné sektory

Zjednodušenie zohráva dôležitú úlohu v rôznych plánovaných preskúmaniach politiky vrátane OST s vínom, ekologického poľnohospodárstva a politiky kvality. Zjednodušenie v sektore spracovaného ovocia a zeleniny v kontexte prebiehajúcej reformy bude zahŕňať preskúmanie technických noriem a ich vzťah s existujúcimi medzinárodnými normami.

Nariadenia[25] týkajúce sa obchodných noriem pre vajcia by sa mali nahradiť zjednodušenými a racionálnejšími ustanoveniami a technické prvky by sa mali presunúťdo implementačného nariadenia Komisie.

d) Posúdenie dosahu a vyhodnotenie

Ako je stanovené v nových usmerneniach [26], „primeraná analýza“ je ústredným prvkom prístupu Komisie k hodnoteniu dosahu. V poľnohospodárstve, kde je navrhnutých množstvo menších opatrení, to má osobitný význam.

Zjednodušenie bude začlenené do dobre zavedených postupov hodnotenia opatrení SPP, najmä hodnotenia ex-ante, ktoré sa vykonáva pri všetkých návrhoch.

III Postupy

Zjednodušenie SPP treba zahrnúť do procesu zvyšovania povedomia, dialógu a plánovania.

a) Porada zúčastnených strán, skríning, akčný plán

Návrhy zjednodušenia vykonané členskými štátmi a zúčastnenými stranami počas súčasného konzultačného postupu, ktoré sú primerané a sprevádzané primeranými zdôvodneniami, sa zvážia pri tvorbe akčného plánu SPP a počas roka 2006 sa vypracujú na úrovni služieb Komisie.

Napriek tomu, že porada zúčastnených strán prebieha predovšetkým v rámci postupov hodnotenia dosahu, Komisia opätovne potvrdzuje svoju ochotu zvážiť všetky platné návrhy na zjednodušenie predložené zúčastnenými stranami zo sektora poľnohospodárstva.

Okrem preskúmania sektorov zdôraznených členskými štátmi a zúčastnenými stranami, sa preskúmajú možnosti skríningu ďalšieho potenciálu zjednodušenia. V súčasnosti upravená štruktúra generálneho riaditeľstva Komisie pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka a plánované zriadenie súpisu mechanizmov riadenia uľahčia túto činnosť.

Pri tomto akčnom pláne sa takisto zváži výsledok diskusií o tomto oznámení. To naznačí konkrétne plánované opatrenia, prediskutuje sa v rámci skupiny odborníkov Komisie pre zjednodušenie SPP.

b) Konferencia

Konferencia o zjednodušení sa plánuje v roku 2006 so zameraním na stanoviská a potreby zúčastnených strán, najmä členských štátov a zástupcov poľnohospodárskych organizácií. Konferencia by mala takisto zvýšiť zmysel pre vlastníctvo a zodpovednosť za zjednodušenie medzi všetkými zúčastnenými aktérmi vrátane členských štátov. Nové členské štáty by mali byť vyzvané, aby prispeli svojimi skúsenosťami so zavádzaním a implementáciou SPP po pristúpení.

c) Školenia

Vnútorná odborná príprava a zvyšovanie povedomia tvoria dôležitú časť prebiehajúcej činnosti v spojení so skríningom. Bude to zahŕňať odbornú prípravu personálu v oblasti právnych návrhov a semináre o účele a cieľoch zjednodušenia.

d) Systémy IT

Využívanie nástrojov IT je kľúčové pre rozvoj mechanizmov, ktoré zabezpečujú spoľahlivý, včasný a prehľadný zber údajov a nahlasovanie správ v prospech členských štátov a Komisie (napr. systém CIRCA určený na distribúciu dokumentov a AMIS-Quota, nový pripravovaný sa systém riadenia colných kvót). Nástroje IT takisto pomôžu pri poskytovaní vhodných elektronických prostriedkov na zlepšenie informačnej komunikácie s vnútroštátnymi orgánmi členských štátov.

G. ZÁVER

Toto oznámenie je jedným krokom v prebiehajúcom procese, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby lepšia právna úprava, najmä zjednodušenie, zostalo ústredným prvkom v poľnohospodárskej politike a tvorbe právnych predpisov.

Základom je aktívna spolupráca všetkých zúčastnených inštitúcií EÚ. Všetci zúčastnení by si mali uvedomiť, že je dôležité dosiahnuť rovnováhu medzi obranou osobitných záujmov a zabránením nadmernej zložitosti, najmä tam, kde je potrebné prerokovať zložité politické kompromisy.

Komisia bude naďalej zohrávať aktívnu úlohu v tomto procese, ale nemôže dosiahnuť ciele zjednodušenia sama. Vyzýva členské štáty a iné inštitúcie EÚ na prijatie zodpovednosti za zníženie záťaže poľnohospodárov a zabránenie ich tvorby.

[1] KOM(2003) 71.

[2] KOM(2005) 24.

[3] KOM(2005) 97.

[4] KOM(1999) 156 KOM(2001) 48.

[5] KOM(2003) 71.

[6] http://europa.eu.int/eur-lex/lex/en/repert/index_03.htm.

[7] Konsolidáciou sa tvoria aktualizované, ale právne nezáväzné texty, kodifikáciou sa vytvárajú nové právne záväzné texty.

[8] Článok 51 nariadenia (ES) č. 1257/1999 (Ú. v. ES L 160, 26.6.1999, s. 80).

[9] Ú. v. ES C 232, 12.8.2000, s. 19.

[10] Pozri bod 22 usmernení.

[11] http://europa.eu.int/agriculture/state aid.

[12] Ú. v. ES C 252, 12.9.2001, s. 5.

[13] Pozri odsek 75 usmernení o propagácii.

[14] Ú. v. EÚ C 244, 1.10.2004, s. 2.

[15] Nariadenie Komisie (ES) č. 1/2004 (Ú. v. EÚ L1, 3.1.2004, s. 1).

[16] Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením Komisie (ES) č. 794/2004 (Ú. v. EÚ L 140, 30.4.2004, s. 1).

[17] Článok 51 nariadenia Komisie (ES) č. 1860/2004 (Ú. v. EÚ L 325, 28.10.2004, s. 4).

[18] Nariadenie Rady (ES) č. 595/91, Ú. v. ES L 67, 14.3.1991, s. 11, nariadenie Rady (ES) č. 1469/95 (Ú. v. ES L 145, 29.6.1995, s. 1), nariadenie Komisie (ES) č. 1681/94 (Ú. v. ES L 178, 12.7.1994, s. 43).

[19] Pozri článok 143b nariadenia (ES) č. 1782/2003.

[20] Ú. v. EÚ L 209, 11.8.2005, s. 4.

[21] KOM(2002) 276.

[22] SEK(2005) 791.

[23] KOM(2002) 704.

[24] KOM(2005) 263.

[25] Nariadenie Rady (EHS) č. 1907/90; nariadenie Komisie (ES) č. 2295/2003.

[26] SEK(2005) 791.

Top