EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011R1216

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) č. 1216/2011 z  24. novembra 2011 , ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Komisie (EÚ) č. 691/2010, ktorým sa stanovuje systém výkonnosti letových navigačných služieb a sieťových funkcií Text s významom pre EHP

OJ L 310, 25.11.2011, p. 3–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 07 Volume 023 P. 116 - 118

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2014; Zrušil 32013R0390

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2011/1216/oj

25.11.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 310/3


VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 1216/2011

z 24. novembra 2011,

ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Komisie (EÚ) č. 691/2010, ktorým sa stanovuje systém výkonnosti letových navigačných služieb a sieťových funkcií

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 549/2004 z 10. marca 2004, ktorým sa stanovuje rámec na vytvorenie jednotného európskeho neba (rámcové nariadenie) (1), a najmä na jeho článok 11,

keďže:

(1)

V nariadení Komisie (EÚ) č. 691/2010, ktorým sa stanovuje systém výkonnosti letových navigačných služieb a sieťových funkcií a mení a dopĺňa nariadenie Komisie (ES) č. 2096/2005, ktorým sa ustanovujú spoločné požiadavky na poskytovanie leteckých navigačných služieb (2), sa uvádzajú kľúčové ukazovatele výkonu (KPI) a záväzné ciele v kľúčových oblastiach výkonnosti, ako je bezpečnosť, životné prostredie, kapacita a efektívnosť nákladov.

(2)

KPI v oblasti bezpečnosti pre vnútroštátny cieľ alebo cieľ funkčného bloku vzdušného priestoru (FAB) stanovené v prílohe I k nariadeniu (EÚ) č. 691/2010 sú: účinnosť riadenia bezpečnosti meraná pomocou metodiky založenej na prieskume vyspelosti bezpečnostného rámca ATM (ATM Safety Maturity Survey Framework), uplatňovanie klasifikácie závažnosti nástroja analýzy rizika s cieľom umožniť harmonizované podávanie správ o hodnotení závažnosti porušení minimálnych rozstupov, preniknutia na dráhu a špecifických technických udalostí manažmentu letovej prevádzky (ATM), ako aj podávanie správ o kultúre primeranosti.

(3)

Podľa prílohy I k nariadeniu (EÚ) č. 691/2010 by tieto KPI v oblasti bezpečnosti mali ďalej spoločne vypracúvať Komisia, členské štáty, Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) a Európska organizácia pre bezpečnosť leteckej prevádzky (Eurocontrol) a Komisia by ich mala prijímať pred prvým referenčným obdobím.

(4)

Na tieto účely Komisia zriadila pracovnú skupinu zloženú zo zástupcov EASA, Eurocontrolu a Komisie (tzv. osobitná skupina E3). Táto osobitná skupina vypracovala technickú správu s názvom Metrika kľúčových ukazovateľov výkonnosti v oblasti bezpečnosti pre schému výkonnosti. Uvedená správa sa ďalej rozpracovala na základe pripomienok doručených členskými štátmi a zainteresovanými subjektmi, pričom predstavuje technickú koncepciu tohto nariadenia a súvisí s prijateľnými spôsobmi plnenia požiadaviek (AMC) a inštruktážnym materiálom (GM).

(5)

Pri príprave KPI v oblasti bezpečnosti by sa mali zohľadniť pokroky dosiahnuté v súvislosti s ďalšími iniciatívami, ako je plán bezpečnosti EASA, nástroj Eurocontrolu na analýzu rizika a jeho prieskum vyspelosti bezpečnostného rámca.

(6)

Zo skúseností získaných pri postupnom vykonávaní schémy výkonnosti vyplýva, že časové obdobie vyhradené pre Komisiu na posúdenie revidovaných výkonnostných cieľov by sa malo predĺžiť vzhľadom na pracovnú záťaž v súvislosti s podrobným posúdením plánov výkonnosti a s cieľom realizovať nevyhnutný dialóg s vnútroštátnymi orgánmi dohľadu a zabezpečiť primerané odôvodnenie výsledkov uvedeného posúdenia.

(7)

Nariadenie (EÚ) č. 691/2010 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť a doplniť.

(8)

Opatrenia ustanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Výboru pre jednotné nebo,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Nariadenie (EÚ) č. 691/2010 sa mení a dopĺňa takto:

(1)

Článok 14 sa mení a dopĺňa takto:

a)

v odseku 1 sa slová „dvoch mesiacov“ nahrádzajú slovami „štyroch mesiacov“;

b)

v odseku 2 sa slová „dva mesiace“ nahrádzajú slovami „štyri mesiace“;

c)

v odseku 3 sa slová „dva mesiace“ nahrádzajú slovami „štyri mesiace“;

(2)

V prílohe I sa bod 1 oddielu 2 nahrádza takto:

„1.   KĽÚČOVÉ UKAZOVATELE VÝKONNOSTI V OBLASTI BEZPEČNOSTI

a)

Prvým vnútroštátnym kľúčovým ukazovateľom/ukazovateľom FAB v oblasti bezpečnosti pre prvé referenčné obdobie je účinnosť riadenia bezpečnosti meraná pomocou metodiky založenej na prieskume vyspelosti bezpečnostného rámca ATM (ATM Safety Framework Maturity Survey).

Vzhľadom na členské štáty a ich vnútroštátne orgány dohľadu a poskytovateľov letových navigačných služieb oprávnených poskytovať služby letovej prevádzky alebo spojovacích, navigačných alebo sledovacích služieb sa tieto KPI merajú úrovňou vykonávania týchto cieľov riadenia:

Politika a ciele v oblasti bezpečnosti,

Riadenie rizika v oblasti bezpečnosti,

Zaistenie bezpečnosti;

Podpora bezpečnosti,

Kultúra bezpečnosti.

b)

Druhým vnútroštátnym kľúčovým ukazovateľom/ukazovateľom FAB v oblasti bezpečnosti pre prvé referenčné obdobie je uplatňovanie ďalej uvedenej klasifikácie závažnosti na základe metodiky nástroja analýzy rizika na podávanie správ prinajmenšom troch kategórií udalostí: porušenie minimálnych rozstupov, preniknutie na dráhu a špecifické technické udalosti ATM vo všetkých strediskách riadenia letovej prevádzky a na letiskách. Členské štáty sa môžu rozhodnúť neuplatňovať túto metódu na letiskách s menej ako 50 000 pohybmi obchodnej leteckej dopravy za rok.

Pri podávaní správ o uvedených udalostiach členské štáty a poskytovatelia letových navigačných služieb používajú tieto triedy závažnosti:

Vážny incident

Závažný incident

Významný incident

Žiadny účinok na bezpečnosť

Neurčené; napríklad z dôvodu nedostatočných informácií alebo nepresvedčivého či rozporného dôkazového materiálu.

V prípade jednotlivých udalostí sa podáva správa o uplatňovaní metódy.

c)

Tretím vnútroštátnym kľúčovým ukazovateľom/ukazovateľom FAB v oblasti bezpečnosti pre prvé referenčné obdobie je podávanie správ členskými štátmi a ich poskytovateľmi letových navigačných služieb prostredníctvom dotazníka vypracovaného v súlade s odsekom e), ktorým sa meria úroveň existencie kultúry primeranosti a jej zodpovedajúcej úrovne.

d)

Počas prvého referenčného obdobia sa nestanovia žiadne ciele výkonnosti celej EÚ v oblasti bezpečnosti. Členské štáty však môžu stanoviť ciele zodpovedajúce týmto KPI v oblasti bezpečnosti.

e)

S cieľom uľahčiť vykonávanie a meranie KPI v oblasti bezpečnosti EASA v spolupráci s orgánom na preskúmanie výkonnosti prijme pred začiatkom prvého referenčného obdobia prijateľné spôsoby plnenia požiadaviek a inštruktážny materiál v súlade s postupom prijatým na základe článku 52 nariadenia (ES) č. 216/2008.

f)

Eurocontrol včas poskytuje informácie potrebné na vypracovanie dokumentov uvedených v bode e), prinajmenšom vrátane špecifikácie metodiky nástroja analýzy rizika a jej ďalšieho rozpracovania a podrobností o metodike prieskumu vyspelosti bezpečnostného rámca a jeho váhových faktorov.

g)

Vnútroštátne orgány dohľadu poskytujú EASA každoročné meranie KPI uvedené v bodoch a) a c) (dotazníky o účinnosti riadenia bezpečnosti a kultúre primeranosti) vykonávané vnútroštátnymi orgánmi dohľadu a poskytovateľmi letových navigačných služieb za predchádzajúci rok pred 1. februárom každého roku. Tieto každoročné merania sa použijú ako vstupná hodnota pre funkcie monitorovania uvedené v bodoch h) a i). V prípade akýchkoľvek zmien v ročnom meraní KPI vnútroštátne orgány dohľadu tieto zmeny oznámia pred termínom predloženia ďalšej ročnej správy.

h)

Vnútroštátne orgány dohľadu monitorujú vykonávanie a meranie KPI v oblasti bezpečnosti poskytovateľmi letových navigačných služieb v súlade s postupmi dohľadu nad bezpečnosťou ustanovenými vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) č. 1034/2011 (*1).

i)

V súvislosti so svojimi štandardizačnými inšpekciami EASA monitoruje vykonávanie a meranie KPI v oblasti bezpečnosti vnútroštátnymi orgánmi dohľadu v súlade s metódami práce uvedenými v článku 24 nariadenia (ES) č. 216/2008. EASA informuje orgán na preskúmanie výkonnosti o výsledku týchto inšpekcií.

(*1)   Ú. v. EÚ L 271, 18.10.2011, s. 15.“ "

Článok 2

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 24. novembra 2011

Za Komisiu

predseda

José Manuel BARROSO


(1)   Ú. v. EÚ L 96, 31.3.2004, s. 1.

(2)   Ú. v. EÚ L 201, 3.8.2010, s. 1.


Top