EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011D0166

2011/166/EÚ: Rozhodnutie Komisie zo 17. marca 2011 o zriadení SHARE-ERIC

OJ L 71, 18.3.2011, p. 20–31 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 01 Volume 013 P. 245 - 256

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 31/05/2014

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/166/oj

18.3.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 71/20


ROZHODNUTIE KOMISIE

zo 17. marca 2011

o zriadení SHARE-ERIC

(2011/166/EÚ)

EURÓPSKA KOMISIA

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 723/2009 z 25. júna 2009 o právnom rámci Spoločenstva pre Konzorcium pre európsku výskumnú infraštruktúru (ERIC) (1),

keďže:

(1)

V nariadení (ES) č. 723/2009 sa Komisia poveruje zriadením Konzorcií pre európsku výskumnú infraštruktúru (ďalej len „ERIC“).

(2)

Česká republika, Spolková republika Nemecko, Holandské kráľovstvo a Rakúska republika požiadali 14. decembra 2010 Komisiu o vykonanie výskumu zdravia, starnutia a dôchodku v Európe v podobe Konzorcia pre európsku výskumnú infraštruktúru (ďalej len „SHARE-ERIC“), pričom Belgické kráľovstvo sa k tejto žiadosti pripojilo 21. januára 2011 a Švajčiarsko požiadalo o zapojenie do SHARE-ERIC ako pozorovateľ.

(3)

Holandské kráľovstvo poskytlo vyhlásenie, ktorým uznáva SHARE-ERIC ako medzinárodný orgán v zmysle článku 143 písm. g) a článku 151 ods. 1 písm. b) smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (2) a ako medzinárodnú organizáciu v zmysle článku 23 ods. 1 druhej zarážky smernice Rady 92/12/EHS z 25. februára 1992 o všeobecných systémoch pre výrobky podliehajúce spotrebnej dani a o vlastníctve, pohybe a monitorovaní takýchto výrobkov (3), a to od momentu jeho zriadenia.

(4)

Komisia v rámci svojich povinností ustanovených v článku 5 ods. 2 nariadenia (ES) č. 723/2009 posúdila žiadosť a dospela k záveru, že spĺňa požiadavky ustanovené v nariadení (ES) č. 723/2009.

(5)

V súlade s článkom 6 ods. 1 a s článkom 20 nariadenia (ES) č. 723/2009 sa viedli konzultácie s výborom zriadeným na základe článku 20 uvedeného nariadenia týkajúce sa jeho stanoviska k zriadeniu SHARE-ERIC, pričom výbor poskytol kladné stanovisko.

(6)

Očakáva sa, že SHARE-ERIC bude výrazným prínosom pre ostatné významné európske výskumné a inovačné iniciatívy týkajúce sa starnutia obyvateľstva, ako sú navrhovaná iniciatíva spoločného plánovania Dlhší a lepší život, spoločný program Pomoc starším alebo chorým osobám pri samostatnom bývaní a európske partnerstvo v oblasti inovácií zamerané na aktívne a zdravé starnutie,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Jediný článok

Zriadenie SHARE-ERIC

1.   Týmto sa v súlade s nariadením (ES) č. 723/2009 zriaďuje Konzorcium pre európsku výskumnú infraštruktúru na vykonanie výskumu zdravia, starnutia a dôchodku v Európe pod názvom SHARE-ERIC.

SHARE-ERIC má právnu subjektivitu odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto rozhodnutia a v každom členskom štáte požíva najširší možný rozsah spôsobilosti na právne úkony pridelený právnickým osobám podľa právnych predpisov príslušného členského štátu. Môže najmä nadobúdať, vlastniť a nakladať s hnuteľným a nehnuteľným majetkom a duševným vlastníctvom, uzatvárať zmluvy a byť účastníkom súdnych konaní.

2.   Stanovy SHARE-ERIC, dohodnuté medzi jeho členmi, sú pripojené k tomuto rozhodnutiu. Ich zmena a doplnenie podlieha ustanoveniam v stanovách a článku 11 nariadenia (ES) č. 723/2009. Stanovy musia byť verejne dostupné na webovej stránke ERIC a v jeho štatutárnom sídle.

3.   Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť tretím dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

4.   Je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 17. marca 2011

Za Komisiu

predseda

José Manuel BARROSO


(1)  Ú. v. EÚ L 206, 8.8.2009, s. 1.

(2)  Ú. v. EÚ L 347, 11.12.2006, s. 1.

(3)  Ú. v. ES L 76, 23.3.1992, s. 1.


PRÍLOHA

STANOVY SHARE-ERIC

týkajúce sa zriadenia a prevádzky výskumu zdravia, starnutia a dôchodku v Európe (SHARE)

Obsah

Článok 1:

Zriadenie SHARE-ERIC

Článok 2:

Štatutárne sídlo a pracovný jazyk

Článok 3:

Úlohy

Článok 4:

Zásady

Článok 5:

Orgány organizácie a vedecké partnerské inštitúcie

Článok 6:

Rada

Článok 7:

Správna rada

Článok 8:

Pôsobnosť

Článok 9:

Príspevky

Článok 10:

Ručenie a poistenie

Článok 11:

Duševné vlastníctvo

Článok 12:

Šírenie a používanie údajov SHARE

Článok 13:

Obstarávanie a oslobodenie od daní

Článok 14:

Zamestnanosť

Článok 15:

Zmeny a doplnenia

Článok 16:

Pristúpenie

Článok 17:

Trvanie existencie organizácie

Článok 18:

Dostupnosť týchto stanov

Príloha 1:

Vedecké partnerské inštitúcie a vedúci tímov v jednotlivých krajinách

Príloha 2:

Vedecká monitorovacia rada

Príloha 3:

Odhadované náklady na výskum a prevádzkové náklady

Príloha 4:

Postup užšej súťaže

Rakúska republika,

Belgické kráľovstvo,

Česká republika,

Spolková republika Nemecko,

Holandské kráľovstvo,

ďalej len „zmluvné strany“,

ŽELAJÚC si posilniť postavenie Európy a zmluvných strán v oblasti výskumu vo svete a zintenzívniť vedeckú spoluprácu bez ohľadu na hranice vedných disciplín a štátne hranice,

ZOHĽADŇUJÚC správu Európskej komisie Európskej rade z roku 2001 (dokument Rady 6997/01), podľa ktorej starnutie obyvateľstva a jeho sociálne a hospodárske dôsledky na rast a prosperitu patria k najnaliehavejším výzvam 21. storočia v Európe, pričom v tejto správe sa zdôrazňujú vážne infraštruktúrne rozdiely v chápaní starnutia jednotlivcov a obyvateľstva a vyzýva sa „preskúmať možnosť vykonania, v spolupráci s členskými štátmi, európskeho longitudinálneho výskumu starnutia“ s cieľom podporiť európsky výskum v oblasti starnutia,

OPIERAJÚC SA o súčasný prototyp výskumu zdravia, starnutia a dôchodku v Európe (SHARE), ktorý bol na základe plánu Európskeho strategického fóra o výskumných infraštruktúrach vybraný na aktualizáciu ako jedna z ústredných výskumných infraštruktúr Európskeho výskumného priestoru,

UZNÁVAJÚC, že tento nový medziodborový, medzinárodný a longitudinálny výskum s bezprecedentnou úrovňou kvality, pokiaľ ide o súvislosť, šírku a medzinárodnú porovnateľnosť, bude mať v budúcnosti veľký význam pre mnoho rôznych oblastí základných a aplikovaných vied, ako je demografia, ekonómia, epidemiológia, gerontológia, biológia, medicína, psychológia, verejné zdravotníctvo, politika v oblasti zdravia, sociológia a štatistika,

UZNÁVAJÚC, že tvorba verejných politík na základe dôkazov si vyžaduje aktuálnu dátovú infraštruktúru,

OČAKÁVAJÚC, že ďalšie krajiny sa zúčastnia na činnostiach vykonávaných spoločne na základe týchto stanov,

SA DOHODLI TAKTO:

Článok 1

Zriadenie SHARE-ERIC

1.   Zriadi sa distribuovaná Európska výskumná infraštruktúra pod názvom Výskum zdravia, starnutia a dôchodku v Európe (SHARE).

2.   SHARE má právnu formu Konzorcia pre európsku výskumnú infraštruktúru (ERIC) založeného na základe ustanovenia nariadenia (ES) č. 723/2009 a jeho názov je SHARE-ERIC (ďalej len „organizácia“).

Článok 2

Štatutárne sídlo a pracovný jazyk

1.   Štatutárnym sídlom organizácie je Tilburg, Holandsko.

2.   Zmluvné strany sa dohodli, že hneď ako nemecké orgány poskytnú potrebné vyhlásenie podľa článku 5 ods. 1 písm. d) nariadenia (ES) č. 723/2009, iniciujú zmenu a doplnenie stanov tak, aby sa štatutárne sídlo presunulo do Nemecka. Táto zmena a doplnenie nadobudne účinnosť až po skončení fázy I, ako sa vymedzuje v článku 8.

3.   Pracovným jazykom organizácie je angličtina.

Článok 3

Úlohy

1.   SHARE-ERIC vybuduje infraštruktúru mikroúdajov o domácnostiach a jednotlivcoch potrebných na pochopenie starnutia jednotlivcov a spoločnosti (ďalej len „výskum“). Jeho hlavné úlohy sú:

a)

navrhnúť kľúčový nástroj výskumu, ktorým sa zachytia podstatné informácie o hospodárskych, zdravotných a rodinných/sociálnych podmienkach života jednotlivcov vo veku 50 rokov a starších a ich partnerov;

b)

realizovať tento nástroj výskumu každé dva roky na paneli respondentov v každom účastníckom štáte a udržiavať kontakt so všetkými členmi panela v období medzi vlnami výskumu;

c)

zostaviť zozbierané údaje do používateľsky príjemnej databázy dostupnej všetkým vedeckým výskumných pracovníkom s podmienkou dodržiavania príslušných obmedzení týkajúcich sa dôvernosti údajov a viesť túto databázu vrátane základného čistenia, imputácie a dokumentácie údajov.

2.   Súčasný prototyp SHARE sa aktualizuje v troch rovinách:

a)

predĺžením trvania výskumu SHARE s cieľom získať jedinečný panel, ktorý sleduje starnutie jednotlivcov a to, ako reagujú na zmeny v sociálnom a hospodárskom prostredí. Touto aktualizáciou sa doplní ďalších sedem vĺn, pričom jednotlivé vlny sa realizujú každé dva roky v troch fázach tak, ako sa vymedzuje v článku 8;

b)

rozšírením pôsobnosti SHARE na všetky členské štáty EÚ;

c)

zvýšením veľkosti vzorky SHARE, aby bolo možné výskum použiť aj na analýzy v rámci jednotlivých štátov. Vo všeobecnosti je veľkosť cieľovej vzorky 6 000 osôb vo veku 50 rokov a starších v každom členskom štáte.

3.   SHARE plní svoje úlohy na neziskovej báze.

Článok 4

Zásady

1.   SHARE navrhnú výskumní pracovníci pre výskumných pracovníkov. Najvyššiu prioritu má špičková úroveň výskumu. Túto špičkovú úroveň SHARE z vedeckého hľadiska monitoruje nezávislá vedecká monitorovacia rada (príloha 2).

2.   SHARE je nadnárodný výskum. Všetky rozhodnutia o koncepcii výskumu sa riadia princípom nadnárodnej porovnateľnosti v rámci SHARE. Rozhodnutia o koncepcii SHARE budú okrem toho ovplyvnené porovnateľnosťou s jeho sesterskými výskumami, najmä so štúdiou o zdraví a dôchodku v USA a s anglickou longitudinálnou štúdiou starnutia. Témy s nadnárodným výskumným potenciálom majú prednosť pred témami použiteľnými na jednotlivé krajiny.

3.   SHARE zjednocuje ekonómiu, lekársku vedu a sociálnu vedu. Témy s medziodborovým výskumným potenciálom majú prednosť pred témami použiteľnými na jednotlivé odbory.

4.   SHARE predstavuje longitudinálny výskum, ktorý sleduje starnutie jednotlivcov. Témy s longitudinálnym výskumným potenciálom majú prednosť pred témami použiteľnými na jednotlivé časové okamihy.

5.   Výskumom na základe SHARE sa podporia politiky EÚ založené na dôkazoch, ako napríklad iniciatíva Európa 2020 Inovácie v Únii s cieľom pomôcť riešiť problémy spojené so starnutím obyvateľstva vo všetkých štátoch EÚ.

Článok 5

Orgány organizácie a vedecké partnerské inštitúcie

1.   Orgánmi organizácie sú valné zhromaždenie (ďalej len „Rada“, článok 6) a správna rada (článok 7).

2.   Na základe návrhu správnej rady a vzhľadom na zásady ustanovené v článku 4 si každá zmluvná strana vyberie výskumnú inštitúciu, ktorá je zodpovedná za realizáciu vedeckých úloh SHARE-ERIC vo svojom štáte (ďalej len „vedecká partnerská inštitúcia“).

3.   Ak jedna z vedeckých partnerských inštitúcií poruší zásady ustanovené v článku 4, zmluvná strana môže na návrh správnej rady vymeniť túto vedeckú partnerskú inštitúciu.

4.   Správna rada si pri návrhu alebo výmene vedeckej partnerskej inštitúcie vyžiada poradenstvo od vedeckej monitorovacej rady (príloha 2).

5.   Aktuálne vedecké partnerské inštitúcie sú uvedené v prílohe 1.

Článok 6

Rada

1.   Každú zmluvnú stranu v rade zastupujú maximálne dvaja delegáti. Delegátov v rade vymenúva a odvoláva zmluvná strana. Každá zmluvná strana písomne a bezodkladne informuje predsedu rady o menovaní alebo odvolaní svojich delegátov v rade.

2.   Každá zmluvná strana má v rade jeden hlas. Rozhodnutia sa prijímajú jednoduchou väčšinou hlasov okrem prípadov, ktoré sú vymedzené v týchto stanovách. V prípade rovnosti hlasov rozhoduje hlas hostiteľskej krajiny.

3.   Rada si volí predsedu a podpredsedu z delegácií zmluvných strán na obdobie dvoch rokov. Svojim zvolením sa predseda a podpredseda stávajú supra partes (nestranní) a opúšťajú svoje delegácie. Zmluvné strany dotknuté týmto odchodom menujú ďalšieho delegáta za svojho zástupcu v rade.

4.   Rada zasadá minimálne raz za rok. Zasadnutia rady zvoláva predseda rady. Zasadnutia rady sa zvolajú aj na žiadosť aspoň dvoch zmluvných strán. Mimoriadne zasadnutia rady sa môžu zvolať aj na žiadosť koordinátora (článok 7), ak si to vyžadujú záujmy organizácie.

5.   Rada prijíma a schvaľuje výročnú správu, účtovnú závierku a ročný plán výdavkov, ktoré predkladá správna rada. Rada minimálne raz ročne preskúma skutočné a predpokladané náklady na výskum a prevádzkové náklady. Rada môže jednohlasne schváliť úpravu príspevkov na tieto ostatné bežné náklady v ročnom pláne výdavkov, ktoré nie sú pokryté žiadnym iným zdrojom financovania (článok 9 ods. 5).

6.   Rada prijíma a berie na vedomie ročný plán činností, ktorý obsahuje široké vedecké ciele SHARE, zameranie výskumu v nadchádzajúcej vlne, postup certifikácie, ako aj harmonogram výskumu a šírenia. Každé dva roky jej vedecká monitorovacia rada podáva správu.

7.   Rada volí kvalifikovaným hlasovaním (aspoň dve tretiny zmluvných strán) koordinátora, oblastného koordinátora a ďalších členov správnej rady podľa článku 7 na základe nominácií vedeckých partnerských inštitúcií.

8.   Štáty, ktoré sa prihlásili k SHARE-ERIC podpísaním Memoranda o porozumení pri príprave výskumu o zdraví, starnutí a dôchodku v Európe (15. júla 2009), sa môžu stať členmi rady bez hlasovacieho práva ako pozorovatelia do momentu pristúpenia k SHARE-ERIC podľa článku 16.

Článok 7

Správna rada

1.   Správnu radu tvorí maximálne šesť členov vrátane:

a)

riaditeľa SHARE (ďalej len „koordinátor“);

b)

troch oblastných koordinátorov zastupujúcich tri vedecké oblasti SHARE (ekonómia, zdravie a sociálne/rodinné siete);

c)

prípadne ďalších vedcov zastupujúcich dôležitú vedeckú oblasť alebo dôležité operačné stredisko SHARE.

2.   Členovia správnej rady musia byť medzinárodne uznávaní výskumní pracovníci so skúsenosťami s výskumom starnutia a/alebo riadením výskumov.

3.   Správna rada navrhuje rade všetky strategické a rozpočtové rozhodnutia. Je zodpovedná za všetky finančné a riadiace postupy, ktorými sa zachováva vedecká integrita, nadnárodná porovnateľnosť a celková rovnováha koncepcie výskumu SHARE. Konkrétne je zodpovedná za financie a výsledky, ako aj za dodržiavanie právnych požiadaviek, ako sú dôvernosť údajov a bezpečnostné predpisy na európskej úrovni.

4.   Správna rada podáva rade výročnú správu o stave výskumu, navrhuje ročný plán výdavkov a činností a pripravuje účtovnú závierku.

5.   Koordinátor vedie správnu radu a je právnym zástupcom SHARE-ERIC. Koordinátor je zodpovedný za realizáciu výskumu a za zachovávanie rovnako vysokých metodických štandardov vo všetkých účastníckych štátoch.

6.   Oblastní koordinátori sú zodpovední za vedeckú excelentnosť výskumu vo svojich príslušných vedeckých oblastiach. Konkrétne sú zodpovední za návrh dotazníka vo svojich príslušných oblastiach a za integritu údajov poskytnutých vedeckej obci.

7.   Správna rada si bude vyžadovať poradenstvo od externých odborníkov a zriadi vedeckú radu, ktorá bude poskytovať poradenstvo vo všetkých vedeckých otázkach (Vedecká monitorovacia rada). Táto rada bude nezávislá od organizácie (príloha 2).

8.   Vzťahy medzi správnou radou a vedeckými partnerskými inštitúciami sa riadia na základe dohody o konzorciu.

Článok 8

Pôsobnosť

1.   Organizácia sa vzťahuje na obdobie výskumu počas siedmych vĺn rozdelených na tri fázy:

a)

Počas fázy I organizácia uskutoční v plnom rozsahu úvodnú vlnu výskumu v rokoch 2010 a 2011 na základe koncepcie vytvorenej v prípravnej fáze.

b)

Počas fázy II organizácia uskutoční v plnom rozsahu tri dodatočné vlny výskumu v rokoch 2012/2013, 2014/2015 a 2016/2017, aktualizuje koncepciu na najvyspelejšiu úroveň a rozšíri údaje.

c)

Na základe úspešného vedeckého vyhodnotenia organizácia počas fázy III uskutoční v plnom rozsahu tri ďalšie vlny výskumu v rokoch 2018/2019, 2020/2021 a 2022/2023, aktualizuje koncepciu na najvyspelejšiu úroveň a rozšíri údaje.

Článok 9

Príspevky

1.   Príspevky zmluvných strán pokrývajú náklady na sedem vĺn výskumu v každej krajine plus na koordináciu a bežné náklady, ako sú náklady na aktualizáciu koncepcie, šírenie údajov v súvislosti so siedmimi vlnami zberu údajov a rozpočty koordinátora, oblastných koordinátorov a vedeckej monitorovacej rady.

2.   Príspevky zmluvných strán pokrývajú štyri druhy nákladov: (A) náklady na výskum v každej krajine, (B) prevádzkové náklady na výskum v každej krajine, (C) náklady na koordináciu a (D) ďalšie bežné náklady, pokiaľ nie sú pokryté z iných zdrojov financovania. Tabuľka s predbežnými odhadmi týchto nákladov počas fázy I predstavuje prílohu 3.

3.   Každá zmluvná strana poskytne SHARE-ERIC priamo alebo prostredníctvom vedeckej partnerskej inštitúcie, za ktorú je zodpovedná, k dispozícii prostriedky na pokrytie podielu príslušnej krajiny na nákladoch na výskum (stĺpec A predbežných odhadov v prílohe 3).

4.   Každá zmluvná strana poskytne vedeckej partnerskej inštitúcii, za ktorú je zodpovedná, k dispozícii prostriedky na pokrytie podielu príslušnej krajiny na prevádzkových nákladoch (stĺpec B predbežných odhadov v prílohe 3).

5.   Spolková republika Nemecko financuje náklady na koordináciu výskumu (stĺpec C predbežných odhadov v prílohe 3).

6.   Každá zmluvná strana poskytuje príspevky do SHARE-ERIC za tú časť ostatných bežných nákladov na výskum, ktoré nie sú pokryté zo žiadnych iných zdrojov financovania. Podiel každej zmluvnej strany je úmerný hrubému národnému dôchodku na obyvateľa podľa najnovších údajov Eurostatu s podmienkou, že podiel žiadnej zmluvnej strany nesmie byť nižší ako 0,5-násobok a vyšší ako 1,5-násobok priemerného podielu. Podrobné zloženie ostatných bežných nákladov sa uvedie v ročnom pláne výdavkov (stĺpec D predbežných odhadov v prílohe 3).

7.   SHARE-ERIC alebo vedecké partnerské inštitúcie môžu ako konzorcium reagovať na výzvy na predkladanie návrhov uverejnené Európskou komisiou, Národným inštitútom USA pre starnutie a ďalšími nadnárodnými a vnútroštátnymi financujúcimi organizáciami poskytujúcimi finančné prostriedky na projekt ako celok. Týmito finančnými prostriedkami sa môže uhrádzať aj časť alebo celková suma bežných nákladov uvedených v stĺpci D prílohy 3.

Článok 10

Ručenie a poistenie

1.   Finančné ručenie členov za dlhy ERIC je obmedzené ich príspevkami do SHARE-ERIC a dohodne sa v ročných plánoch výdavkov.

2.   SHARE-ERIC prijme primerané opatrenia na poistenie rizík týkajúcich sa najmä vybudovania a prevádzkovania výskumu.

Článok 11

Duševné vlastníctvo

1.   V súlade s cieľmi týchto stanov sa pod pojmom „duševné vlastníctvo“ rozumie pojem vymedzený v článku 2 Dohovoru o zriadení Svetovej organizácie duševného vlastníctva podpísaného 14. júla 1967.

2.   SHARE-ERIC je vlastníkom výskumu a všetkých práv duševného vlastníctva, ktoré vyplývajú zo zriadenia tohto výskumu.

3.   Pokiaľ ide o otázky duševného vlastníctva, vzťahy medzi zmluvnými stranami sa riadia vnútroštátnymi právnymi predpismi zmluvných strán.

Článok 12

Šírenie a používanie údajov SHARE

1.   SHARE-ERIC bezodkladne po vyčistení, imputácii a dokumentácii rozšíri zozbierané údaje vo vedeckej obci.

2.   Používanie údajov SHARE je bezplatné pre celú vedeckú obec. Správna rada zostaví radu používateľov, ktorá zastupuje záujmy používateľov z radov vedcov, pričom sa zohľadňujú odporúčania vedeckej monitorovacej rady.

3.   Na používanie a zber údajov SHARE sa vzťahujú vnútroštátne predpisy a predpisy EÚ týkajúce sa ochrany údajov. Používatelia, ktorí nepodliehajú právnym predpisom EÚ, smú používať údaje SHARE pod podmienkou podpísania vyhlásenia o dôvernosti údajov v súlade s formulárom poskytnutým Európskou komisiou (Ú. v. ES L 6, 10.1.2002, s. 52).

Článok 13

Obstarávanie a oslobodenie od daní

1.   SHARE-ERIC zaobchádza s účastníkmi obstarávania alebo uchádzačmi rovnakým a nediskriminačným spôsobom, nezávisle od toho, či sú, alebo nie sú usadení v Európskej únii. Celý postup obstarávania rešpektuje zásady transparentnosti, nediskriminácie a hospodárskej súťaže.

2.   Vo všeobecnosti je obstarávanie zo strany SHARE-ERIC predmetom smernice Európskeho parlamentu a Rady 2004/18/ES z 31. marca 2004 o koordinácii postupov zadávania verejných zákaziek na práce, verejných zákaziek na dodávku tovaru a verejných zákaziek na služby (1) s prahovými sumami zmenenými a doplnenými nariadením Komisie (ES) č. 1422/2007 (2) alebo ďalšími zmenami a doplneniami, ako aj uplatniteľných vnútroštátnych predpisov o obstarávaní.

3.   Na obstarávanie služieb v oblasti výskumu a vývoja na účely výskumu z ktorých bude profitovať celá vedecká obec a ktoré v plnom rozsahu uhrádza SHARE-ERIC, sa uplatňuje článok 16 písm. f) smernice 2004/18/ES prostredníctvom postupu užšej súťaže (príloha 4). Pri takýchto postupoch užšej súťaže, rokovacích konaniach s uverejnením oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania a v prípade súťažného dialógu môžu verejní obstarávatelia obmedziť počet vhodných záujemcov, ktorých vyzvú na predloženie ponuky, na rokovanie alebo na vedenie dialógu za predpokladu, že je k dispozícii dostatočný počet vhodných kandidátov.

4.   Oslobodenia od dane vyplývajúce zo smernice 2006/112/ES sa obmedzujú na dane z pridanej hodnoty v prípade tovarov a služieb v oblasti výskumu a vývoja na účely výskumu, ktoré sú určené na oficiálne použitie, presahujú hodnotu 250 EUR, poskytujú úžitok celej vedeckej obci a sú v plnom rozsahu hradené zo strany SHARE-ERIC. Žiadne iné obmedzenia sa neuplatňujú.

Článok 14

Zamestnanosť

1.   SHARE-ERIC je zamestnávateľ podporujúci rovnosť príležitostí. Pracovné zmluvy sa riadia vnútroštátnymi právnymi predpismi krajiny, v ktorej sú zamestnanci zamestnaní.

2.   Pri dodržaní požiadaviek vnútroštátnych právnych predpisov každá zmluvná strana v rámci svojej pôsobnosti uľahčí pohyb a pobyt štátnych príslušníkov krajín zmluvných strán zúčastňujúcich sa na úlohách SHARE-ERIC, ako aj ich rodinných príslušníkov.

Článok 15

Zmeny a doplnenia

1.   Rada má právomoc zmeniť tieto stanovy a ich prílohy kvalifikovaným hlasovaním. Na zmenu a doplnenie týchto článkov a príloh sa vyžaduje dvojtretinová väčšina. Dátum každej zmeny a doplnenia sa zaznamená v týchto stanovách.

2.   Stanovy SHARE-ERIC musia byť vždy v súlade s nariadením (ES) č. 723/2009 o právnom rámci Spoločenstva pre Konzorcium pre európsku výskumnú infraštruktúru a ďalšími platnými európskymi právnymi predpismi a inými právnymi predpismi.

Článok 16

Pristúpenie

1.   Po nadobudnutí účinnosti týchto stanov k nim môže pristúpiť každá vláda so súhlasom dvoch tretín zmluvných strán v Rade na základe dohodnutých podmienok. Podmienky pristúpenia sú predmetom dohody medzi zmluvnými stranami a pristupujúcou vládou alebo skupinou vlád.

2.   Na základe návrhu správnej rady a vzhľadom na zásady ustanovené v článku 4 si každá pristupujúca zmluvná strana vyberie výskumnú inštitúciu, ktorá je zodpovedná za realizáciu vedeckých úloh SHARE-ERIC v tomto štáte.

3.   Správna rada si pri návrhu vedeckej partnerskej inštitúcie vyžiada poradenstvo od vedeckej monitorovacej rady.

Článok 17

Doba trvania organizácie

1.   Organizácia sa zriaďuje na obdobie do 31. decembra 2024. Zahŕňa fázy I, II a III podľa článku 8.

2.   Zmluvná strana môže odstúpiť z organizácie po fáze I alebo fáze II.

3.   Organizácia môže byť zrušená na základe návrhu s uvedením postupu a harmonogramu schváleného dvojtretinovou väčšinou v Rade, a to najmä v prípade, ak organizácia prijme rozhodnutie o nerealizácii fázy III.

4.   Európska komisia sa upovedomí o takomto rozhodnutí do 10 dní od prijatia rozhodnutia, a to v súlade s článkom 16 nariadenia (ES) č. 723/2009.

Článok 18

Dostupnosť týchto stanov

Tieto stanovy sa verejne sprístupnia na webovej stránke SHARE-ERIC v súlade s článkom 10 nariadenia (ES) č. 723/2009.


(1)  Ú. v. EÚ L 134, 30.4.2004, s. 114.

(2)  Ú. v. EÚ L 317, 5.12.2007, s. 34.

PRÍLOHA 1

VEDECKÉ PARTNERSKÉ INŠTITÚCIE A VEDÚCI TÍMOV V JEDNOTLIVÝCH KRAJINÁCH

Krajina

Účastnícke organizácie

Stručný opis

Rakúsko

Univerzita v Linzi, Katedra ekonómie

Katedra ekonómie na univerzite v Linzi riadi rakúsku účasť na projekte SHARE. Jej výskum sa zameriava na ekonómiu práce, verejnú ekonómiu a problémy dôchodkovej reformy, ako aj na ekonómiu životného prostredia. Katedru zastupuje Rudolf Winter-Ebmer, profesor ekonómie a špecialista v oblasti empirickej ekonómie práce.

Belgicko

Univerzita v Antverpách (CSP)

Hlavným cieľom CSP je štúdia primeranosti sociálnych politík. Jeho výskum sa opiera prevažne o rozsiahle socio-ekonomické výskumy domácností. Karel van den Bosch, vedúci výskumný pracovník, bude riadiť belgický tím.

Belgicko

Univerzita v Lutychu, CREPP

Hlavné oblasti, na ktoré sa CREPP špecializuje, sú sociálne zabezpečenie, dôchodkové správanie, ako aj blahobyt starších ľudí a medzigeneračné transfery. Sergio Perelman je zodpovedný za koordináciu projektu SHARE vo frankofónnej komunite v Belgicku.

Česká republika

CERGE-EI, Praha

CERGE-EI je plne akreditované v Spojených štátoch aj Českej republike. Hlavné oblasti expertízy sú sociálne, ekonomické a politické zmeny v štátoch strednej a východnej Európy a v regióne bývalého Sovietskeho zväzu. Radim Boháček bude viesť český tím.

Nemecko

Univerzita v Mannheime, Mannheimský výskumný inštitút ekonómie starnutia (MEA)

MEA je svetoznáme centrum excelentnosti v oblasti ekonómie starnutia. Oblasti výskumu sú úspory, sociálne poistenie a verejná politika, makroekonomické dosahy starnutia obyvateľstva a verejné zdravie. MEA zastupuje jeho riaditeľ Axel Börsch-Supan, ktorý koordinoval skupinu projektov SHARE.

Holandsko

Univerzita v Tilburgu

Netspar

Netspar je vedecká sieť pre štúdie o dôchodkových dávkach, starnutí a dôchodku, napojená na Fakultu ekonómie a podnikového hospodárstva univerzity v Tilburgu. Jej generálny riaditeľ Frank van der Duyn Schouten bude viesť holandský tím SHARE.

PRÍLOHA 2

VEDECKÁ MONITOROVACIA RADA

Článok 1

Zriadenie

Správna rada zostaví poradnú radu s najmenej šiestimi vynikajúcimi, nezávislými a skúsenými vedcami (ďalej len „Vedecká monitorovacia rada“) na účely poskytovania externého poradenstva v prospech výskumu s cieľom kontrolovať kvalitu práce výskumného konzorcia a poskytovať pravidelné poradenstvo Rade a výskumnému konzorciu.

Článok 2

Nezávislosť

Vedecká monitorovacia rada je nezávislá od SHARE-ERIC.

Článok 3

Úlohy

1.   Hlavnou úlohou vedeckej monitorovacej rady je monitorovať vedeckú kvalitu SHARE. Aspoň raz ročne by mala poskytovať spätnú väzbu správnej rade a výskumnému konzorciu.

2.   Vedecká monitorovacia rada každé dva roky vydáva pre radu písomnú správu o SHARE-ERIC. V tejto správe sa takisto hodnotia služby poskytované používateľom údajov SHARE.

3.   Na začiatku a približne po troch rokoch vedecká monitorovacia rada zrealizuje dôkladné preskúmanie vedeckej stratégie SHARE, v rámci ktorého sa bude venovať inovatívnym oblastiam a spôsobom zberu údajov.

Článok 4

Členovia

1.   Členovia vedeckej monitorovacej rady podľa vlastného uváženia zvolia nových členov, ktorí budú dostatočne zastupovať všetky vedecké oblasti zastrešované SHARE.

2.   Minimálne jeden člen musí byť výskumným pracovníkom anglickej longitudinálnej štúdie starnutia (ELSA), aby sa zabezpečila úzka spolupráca s týmto výskumom a aby sa získalo ďalšie poradenstvo a usmernenie na základe skúseností z tejto štúdie.

3.   Minimálne jeden člen musí byť výskumným pracovníkom štúdie o zdraví a dôchodku v USA (HRS), aby sa zabezpečila úzka spolupráca s týmto výskumom a aby sa získalo ďalšie poradenstvo a podpora na základe skúseností z tejto štúdie.

4.   Aktuálnym predsedom vedeckej monitorovacej rady je Arie Kapteyn.

5.   Ďalšími súčasnými členmi a oblasťami, ktoré zastupujú, sú:

 

Orazio Attanasio (príjem, spotreba, úspory)

 

Lisa Berkman (sociálna epidemiológia a biomarkery)

 

Nicholas Christakis (medicínska sociológia a administratívne údaje)

 

Mick Couper (metódy výskumu, metódy šírenia údajov a nové technológie)

 

Michael Hurd (úspory a zdravie, prístup k údajom a kvalita údajov; harmonizácia s HRS)

 

Daniel McFadden (metodika výskumu)

 

Norbert Schwarz (psychológia výskumu a metodika prístupu k údajom)

 

Andrew Steptoe (biomarkery, harmonizácia s ELSA).

Článok 5

Rozpočet

1.   Predsedovi vedeckej monitorovacej rady sa poskytuje rozpočet v súlade s článkom 9 ods. 1 stanov SHARE-ERIC na cestovné výdavky a honoráre pre členov rady. Predseda vedeckej monitorovacej rady používa rozpočet výlučne podľa vlastného uváženia.

2.   Súčasný ročný rozpočet predstavuje 30 000 EUR. Technickú správu rozpočtu zabezpečuje personál správnej rady.

PRÍLOHA 3

PREDBEŽNÉ ODHADY NÁKLADOV NA FÁZU I (VLNA 4)

V tejto prílohe sa uvádzajú predbežné odhady nákladov na priebeh vlny 4 SHARE v rokoch 2010 a 2011, t. j. počas fázy I v súlade s článkom 8 ods. 1 Kategórie nákladov odkazujú na článok 9 (Príspevky). Táto príloha nepredstavuje ročný plán výdavkov vyžadovaný v článku 6 ods. 5, ale slúži ako počiatočný bod pre tento plán, ktorý pripraví správna rada po zriadení SHARE-ERIC.

A): Predbežné odhady nákladov na výskum pripravil riadiaci tím SHARE na základe nákladov na výskum z rokov 2006 a 2008. Pokiaľ ide o nové štáty, predbežné odhady sú založené na nákladoch v porovnateľných štátoch.

B): Predbežné odhady prevádzkových nákladov sú založené na 2 zamestnancoch (prepočítané na plný pracovný úväzok) v každom štáte so mzdami podľa programu EÚ Marie Curie a na odhadoch cestovných nákladov, nákladov na ubytovanie a stravu, ako aj režijných nákladov v každom štáte na základe vĺn z roku 2006 a 2008.

Predbežné odhady prevádzkových nákladov pre Rakúsko, Českú republiku, Francúzsko, Nemecko a Poľsko poskytli dotknuté krajiny. Ich odhady prevádzkových nákladov môžu zahŕňať väčší alebo menší počet zamestnancov, ako sa predpokladá v odhadoch manažmentu SHARE.

C): Odhad nákladov na koordináciu pre Nemecko sa opiera o vlny z rokov 2006 a 2008.

D): Odhady príspevkov štátov na všetky ostatné bežné náklady sa opierajú o vlny z rokov 2006 a 2008 a každému štátu boli pridelené podľa článku 9 ods. 5 Ak však ďalšie financujúce organizácie ako Európska komisia alebo Národný inštitút USA pre starnutie prispejú na tieto náklady prostredníctvom grantov alebo osobitných zmlúv, tieto náklady môžu byť výrazne nižšie alebo dokonca nulové.

Odhad nákladov na vlnu 4 (2010 – 2011) podľa štátov a zdrojov

(v tis. EUR)

 

(Α)

Náklady na výskum vzorky 6 000 osôb

(B)

Prevádzkové náklady (personál, cestovné režijné náklady)

(C)

Náklady na koordináciu v Nemecku

(D)

Maximálny podiel na ostatných bežných nákladoch

Spolu

Rakúsko

1 006

322

 

109

1 438

Belgicko

778

318

 

99

1 194

Česká republika

338

167

 

71

576

Dánsko

892

409

 

105

1 406

Estónsko

460

243

 

59

761

Francúzsko

1 024

327

 

97

1 448

Nemecko

784

314

1 887

102

3 087

Grécko

602

285

 

84

971

Maďarsko

460

243

 

55

758

Írsko

1 024

339

 

126

1 490

Izrael

602

285

 

79

966

Taliansko

782

322

 

88

1 191

Luxembursko

1 556

358

 

145

2 059

Holandsko

794

314

 

117

1 224

Poľsko

453

226

 

50

730

Portugalsko

602

285

 

66

953

Slovinsko

460

243

 

79

781

Španielsko

786

300

 

91

1 177

Švédsko

1 024

339

 

107

1 471

Švajčiarsko

1 556

358

 

122

2 036

SPOLU

15 983

5 997

1 887

1 851

25 719

PRÍLOHA 4

POSTUP UŽŠEJ SÚŤAŽE

Na všetky služby výskumu a vývoja na účely výskumu, z ktorých má úžitok celá vedecká obec a ktoré v plnom rozsahu uhrádza SHARE-ERIC, sa uplatňuje tento postup užšej súťaže.

Služby výskumu a vývoja na účelu výskumu zahŕňajú tie služby výskumu a vývoja, ktoré sú nevyhnutné na zachovanie a zlepšovania úrovne technológie výskumu. Zahŕňajú okrem iného vývoj softvéru na účely výskumu, prieskum o metodike výskumu a prípravu inovačných techník rozhovorov a ich praktické uplatňovanie.

Opis obstarávaných služieb sa musí pred začatím postupu obstarávania uverejniť v oznámení o vyhlásení verejného obstarávania. Verejní obstarávatelia v tomto oznámení uvedú objektívne a nediskriminačné kritériá alebo pravidlá, ktoré majú v úmysle uplatniť, minimálny počet záujemcov, ktorých majú v úmysle pozvať, prípadne aj ich maximálny počet.

Verejná súťaž sa môže obmedziť na troch potenciálnych poskytovateľov. Ak na trhu obstarávaných služieb existujú traja alebo menej ako traja poskytovatelia, do verejnej súťaže musia byť zapojení všetci poskytovatelia.

Výber spomedzi uchádzačov je založený na najnižšej ponukovej cene a najvyššej úrovni kvality služby. Úroveň kvality služieb sa vymedzuje podľa uvedeného opisu obstarávaných služieb v bode 1.


Top