EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0334

2009/334/ES: Rozhodnutie Komisie z 20. apríla 2009 , ktorým sa zriaďuje skupina expertov pre bezpečnosť európskych systémov GNSS (Text s významom pre EHP )

OJ L 101, 21.4.2009, p. 22–24 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 01 Volume 016 P. 231 - 233

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/334/oj

21.4.2009   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 101/22


ROZHODNUTIE KOMISIE

z 20. apríla 2009,

ktorým sa zriaďuje skupina expertov pre bezpečnosť európskych systémov GNSS

(Text s významom pre EHP)

(2009/334/ES)

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

keďže:

(1)

Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 683/2008 z 9. júla 2008 o pokračovaní v implementácii európskych programov satelitnej navigácie (EGNOS a Galileo) (1) sa výrazne zmenila a doplnila schéma riadenia a financovania týchto dvoch programov.

(2)

V článku 13 ods. 1 nariadenia (ES) č. 683/2008 sa ustanovuje, že Komisia riadi všetky otázky súvisiace s bezpečnosťou systémov, pričom náležite zohľadňuje potrebu dohľadu nad bezpečnostnými požiadavkami a ich integrácie do celkových programov. Podľa odseku 2 toho istého článku Komisia prijme vykonávacie opatrenia ustanovujúce hlavné technické požiadavky na kontrolu prístupu k technológiám, ktoré zabezpečujú bezpečnosť systémov, a na používanie týchto technológií. V odseku 3 sa ustanovuje, že Komisia zabezpečí, aby sa podnikli kroky potrebné na dodržanie opatrení uvedených v odseku 2 a splnili sa všetky ďalšie požiadavky súvisiace s bezpečnosťou systémov, pričom v plnej miere zohľadní rady expertov.

(3)

Okrem toho sa článkom 23 nariadenia (ES) č. 683/2008 zrušuje článok 7 nariadenia Rady (ES) č. 876/2002 z 21. mája 2002, ktorým sa zakladá spoločný podnik Galileo (2), a to s účinnosťou od 25. júla 2009. Na základe ustanovení uvedeného článku 7 sa zriaďuje bezpečnostný výbor, ktorý sa má zaoberať bezpečnostnými záležitosťami súvisiacimi so systémom Galileo.

(4)

Aby mohla vykonávať úlohy, ktoré sú jej zverené uvedenými ustanoveniami článku 13 nariadenia (ES) č. 683/2008, a aby od 25. júla 2009 mohla taktiež riadne prevziať úlohy, ktoré doteraz vykonával bezpečnostný výbor zriadený článkom 7 nariadenia (ES) č. 876/2002, Komisia potrebuje pomoc od expertov z členských štátov.

(5)

Pri prijatí nariadenia (ES) č. 683/2008 Komisia vydala vyhlásenie, v ktorom vyjadrila záujem vytvoriť skupinu expertov zloženú zo zástupcov členských štátov, aby sa zaviedli ustanovenia článku 13 ods. 1 daného nariadenia a preskúmali sa otázky týkajúce sa bezpečnosti systémov.

(6)

V tomto vyhlásení sa uvádza, že Komisia dozrie na to, aby sa skupina expertov skladala zo zástupcu každého členského štátu, predsedal jej zástupca Komisie, prijala svoj rokovací poriadok, v ktorom sa okrem iného ustanoví prijatie stanoviska na základe konsenzu a pre expertov možnosť nastoliť akúkoľvek relevantnú otázku súvisiacu s bezpečnosťou systémov.

(7)

Komisia sa v danom vyhlásení zároveň zaviazala, že pri výkone svojich právomocí v plnej miere zohľadní stanoviská tejto skupiny expertov a že sa s ňou bude radiť, najmä pred určením základných požiadaviek týkajúcich sa bezpečnosti systémov ustanovených v článku 13 nariadenia (ES) č. 683/2008.

(8)

Komisia sa podľa daného vyhlásenia domnieva, že na jednej strane by sa zástupcovia Úradu pre dohľad nad európskym GNSS, Európskej vesmírnej agentúry, ako aj generálneho tajomníka/vysokého predstaviteľa mali ako pozorovatelia zúčastňovať na činnosti skupiny expertov na základe podmienok stanovených v jej rokovacom poriadku, a že na strane druhej sa v dohodách uzavretých Európskym spoločenstvom môže ustanoviť účasť zástupcov tretích krajín na práci skupiny expertov na základe podmienok stanovených v jej rokovacom poriadku.

(9)

V dôsledku toho by sa mala zriadiť skupina expertov s názvom „skupina pre bezpečnosť európskych systémov GNSS“, ktorej zriadenie, poslanie, zloženie a fungovanie sú v súlade s náležitosťami uvedenými v danom vyhlásení Komisie a spĺňajú aj horizontálne pravidlá uvedené v rámcovej úprave skupín expertov Komisie podľa rozhodnutia Komisie K(2005) 2817.

(10)

Treba ustanoviť aj možnosť zúčastňovania sa tretích krajín na práci príslušnej skupiny expertov. Osobitne vzhľadom na to, že Nórsko a Švajčiarsko sa zúčastňujú európskych programov GNSS a sú úzko zapojené do otázok bezpečnosti súvisiacich s týmito programami, je dôležité umožniť im pripojiť sa k práci skupiny expertov počas dočasného trojročného obdobia, ktoré sa bude môcť predĺžiť v rámci dohody, ktorú uzatvorí Európske spoločenstvo s každou z týchto dvoch tretích krajín,

ROZHODLA TAKTO:

Článok 1

Skupina pre bezpečnosť európskych systémov GNSS

Zriaďuje sa skupina expertov pre bezpečnosť európskych systémov GNSS s názvom skupina pre bezpečnosť európskych systémov GNSS (ďalej len „skupina pre bezpečnosť“).

Článok 2

Poslanie

Skupina pre bezpečnosť pomáha Komisii pri zavádzaní ustanovení článku 13 ods. 1 nariadenia (ES) č. 683/2008 a pri preskúmavaní otázok týkajúcich sa bezpečnosti európskych systémov GNSS. Komisia sa s ňou radí pred vymedzením základných požiadaviek týkajúcich sa bezpečnosti systémov ustanovených v uvedenom článku 13 ods. 2 a skupina pre bezpečnosť je Komisii neustále nápomocná pri uplatňovaní ustanovení uvedeného článku 13 ods. 3.

Článok 3

Konzultácie

Komisia sa pravidelne radí so skupinou pre bezpečnosť. Komisia v plnej miere zohľadňuje jej stanoviská.

Článok 4

Zloženie

1.   Skupina pre bezpečnosť sa skladá z jedného zástupcu za každý členský štát vybraného spomedzi uznávaných expertov v oblasti bezpečnosti a ochrany a z jedného zástupcu Komisie.

2.   Zástupcovia Úradu pre dohľad nad európskym GNSS, Európskej vesmírnej agentúry a generálneho tajomníka/vysokého predstaviteľa sa môžu do práce skupiny pre bezpečnosť zapojiť ako pozorovatelia v súlade s podmienkami stanovenými v jej rokovacom poriadku.

3.   V dohodách uzavretých Európskym spoločenstvom sa môže ustanoviť účasť zástupcov tretích krajín na práci skupiny pre bezpečnosť, a to aj ako plnoprávneho člena tejto skupiny.

4.   Od nadobudnutia platnosti tohto rozhodnutia sa zástupcovia Nórska a Švajčiarska môžu pripojiť k práci skupiny expertov ako pozorovatelia počas dočasného obdobia a v súlade s podmienkami stanovenými v jej rokovacom poriadku pod podmienkou, že aj Nórsko aj Švajčiarsko vopred potvrdili svoj zámer uplatňovať na svojom území všetky potrebné bezpečnostné opatrenia na zabezpečenie primeraného stupňa ochrany infraštruktúr, služieb a technológií európskych programov a systémov GNSS, najmä v oblasti kontroly vývozu. Trvanie tejto dočasnej účasti má umožniť uzavretie dohody podľa ustanovenia odseku 3 a v žiadnom prípade nemôže presiahnuť 3 roky.

5.   Účasť tretej krajiny na práci skupiny pre bezpečnosť sa môže obmedziť alebo pozastaviť, ak sa zistí, že činnosti, ktoré táto krajina podnikne, neumožňujú zabezpečiť požadovanú úroveň ochrany v oblasti bezpečnosti alebo vyhovieť bezpečnostným pravidlám stanoveným pre európske programy GNSS.

6.   Predseda skupiny pre bezpečnosť môže pozvať ďalších expertov, aby sa príležitostne zúčastnili na práci tejto skupiny v súlade s podmienkami stanovenými v jej rokovacom poriadku. Predseda vopred oboznámi členov skupiny pre bezpečnosť s údajmi, ktoré odôvodňujú prítomnosť týchto expertov.

7.   Zástupcovia, ktorých určil jednotlivý štát alebo organizácia, zostávajú vo funkcii až do svojho nahradenia alebo do konca svojho mandátu. Komisia môže zamietnuť zástupcu menovaného jednotlivým štátom alebo organizáciou, ak sa toto menovanie nezdá byť vhodné, a to najmä v prípade konfliktu záujmov; Komisia o tom rýchle informuje príslušný štát alebo organizáciu, ktorý(-á) menuje nového zástupcu.

Článok 5

Fungovanie

1.   Skupine pre bezpečnosť predsedá zástupca Komisie.

2.   Po dohode s Komisiou sa môžu na preskúmanie osobitných otázok vytvoriť v rámci mandátu vymedzeného skupinou pre bezpečnosť podskupiny; tieto podskupiny sa po splnení mandátu, ktorými boli poverené, rozpustia.

3.   Skupina pre bezpečnosť a jej podskupiny sa zvyčajne schádzajú na niektorom z miest, kde sídli Komisia a jej útvary, podľa pravidiel a harmonogramu, ktoré Komisia určí. Priestory miesta zasadnutia sa zabezpečia primeraným spôsobom podľa druhu práce. Sekretárske služby zabezpečujú útvary Komisie. Na týchto zasadnutiach sa môžu zúčastňovať ďalší zainteresovaní úradníci Komisie.

4.   Skupina pre bezpečnosť schváli svoj rokovací poriadok na základe vzorového rokovacieho poriadku prijatého Komisiou (3). V rokovacom poriadku sa konkrétne uvádza, že skupina pre bezpečnosť prijíma svoje stanovisko alebo správu podľa možnosti konsenzom a že každý člen tejto skupiny môže vzniesť akúkoľvek relevantnú otázku súvisiacu s bezpečnosťou európskych systémov GNSS.

5.   Účastníci zasadnutí skupiny pre bezpečnosť a jej podskupín sú povinní striktne dodržiavať pravidlá bezpečnosti a istoty Komisie, najmä čo sa týka utajovaných dokumentov.

Článok 6

Výdavky na zasadnutia

1.   Cestovné náklady a náklady na pobyt členov, expertov a pozorovateľov, ktoré vznikli v súvislosti s činnosťou skupiny pre bezpečnosť, uhradí Komisia v súlade s platnými ustanoveniami v rámci Komisie. Za plnenie svojich povinností členovia skupiny nedostávajú odmenu.

2.   Výdavky na zasadnutia sa uhradia do výšky dostupných prostriedkov, ktoré sa príslušným útvarom prideľujú v rámci ročného postupu prideľovania finančných prostriedkov.

Článok 7

Nadobudnutie platnosti

Toto rozhodnutie nadobúda platnosť dňom jeho prijatia Komisiou. Uverejní sa v Úradnom vestníku Európskej únie.

V Bruseli 20. apríla 2009

Za Komisiu

Antonio TAJANI

podpredseda


(1)  Ú. v. EÚ L 196, 24.7.2008, s. 1.

(2)  Ú. v. ES L 138, 28.5.2002, s. 1.

(3)  Príloha III k dokumentu SEK(2005) 1004 z 27.7.2005.


Top