EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32001D0427

Rozhodnutie Rady z 28. mája 2001 o vytvorení Európskej siete na prevenciu kriminality

OJ L 153, 8.6.2001, p. 1–3 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)
Special edition in Czech: Chapter 19 Volume 004 P. 118 - 120
Special edition in Estonian: Chapter 19 Volume 004 P. 118 - 120
Special edition in Latvian: Chapter 19 Volume 004 P. 118 - 120
Special edition in Lithuanian: Chapter 19 Volume 004 P. 118 - 120
Special edition in Hungarian Chapter 19 Volume 004 P. 118 - 120
Special edition in Maltese: Chapter 19 Volume 004 P. 118 - 120
Special edition in Polish: Chapter 19 Volume 004 P. 118 - 120
Special edition in Slovak: Chapter 19 Volume 004 P. 118 - 120
Special edition in Slovene: Chapter 19 Volume 004 P. 118 - 120
Special edition in Bulgarian: Chapter 19 Volume 003 P. 135 - 137
Special edition in Romanian: Chapter 19 Volume 003 P. 135 - 137

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 29/11/2009; Zrušil 32009D0902

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2001/427/oj

32001D0427



Úradný vestník L 153 , 08/06/2001 S. 0001 - 0003


Rozhodnutie Rady

z 28. mája 2001

o vytvorení Európskej siete na prevenciu kriminality

(2001/427/SVV)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii a najmä na jej články 30 ods. 1, 31 a 34 ods. 2 písm. c),

so zreteľom na podnet Francúzskej republiky a Švédskeho kráľovstva,

so zreteľom na stanovisko Európskeho parlamentu,

keďže:

(1) Európsky parlament prijal 16. decembra 1993 rezolúciu o trestnej činnosti malého rozsahu v mestských oblastiach a jej prepojeniach na organizovaný zločin [1] a 17. novembra 1998 rezolúciu o usmerneniach a opatreniach na prevenciu proti organizovanému zločinu v súvislosti s vytvorením komplexnej stratégie pre boj proti nemu [2].

(2) Článok 29 zmluvy stanovuje, aby sa cieľ únie v tejto oblasti dosiahol prostredníctvom prevencie a boja proti organizovanej a inej trestnej činnosti.

(3) Viedenský akčný plán vyzýva na vytvorenie opatrení na prevenciu kriminality do piatich rokov od nadobudnutia účinnosti Amsterdamskej zmluvy.

(4) Európska rada 15. a 16. októbra 1999 v Tampere dospela k záveru, že je potrebné pripravovať opatrenia na prevenciu kriminality, vymieňať si najlepšie praktické postupy a posilniť sieť vnútroštátnych orgánov zodpovedných za prevenciu kriminality, ako aj spoluprácu medzi vnútroštátnymi organizáciami, ktoré sa špecializujú na túto oblasť s tým, že táto spolupráca by mohla mať ako hlavné priority trestnú činnosť mladistvých, mestskú kriminálnu trestnú činnosť spojenú s drogami. Z toho dôvodu bola vyjadrená potreba štúdie o možnosti programu financovaného spoločenstvom.

(5) Stratégia Európskej únie pre začiatok nového milénia pre prevenciu a kontrolu organizovaného zločinu [3] žiada v odporúčaní 6 Rade pomoc expertov s vhodnou kvalifikáciou na prevenciu trestnej činnosti, ako sú národné centrálne kontaktné body prípadne vytvorenie siete expertov z národných organizácií na prevenciu kriminality.

(6) Viaceré veľké semináre a konferencie o prevencii kriminality, zvlášť tie, ktoré sa konali v Štokholme v roku 1996, v Noordwijku v roku 1997, v Londýne v roku 1998 a Algarve v roku 2000, požadovali vytvorenie siete v rámci Európskej únie, ktorá by rozvíjala spoluprácu v oblasti prevencie kriminality. Konferencia na vysokej úrovni v Algarve takisto vyzdvihla potrebu multidisciplinárneho spoločného prístupu v prevencii kriminality. Konferencia v Zaragoze v roku 1996 takisto zdôraznila túto potrebu a vyzdvihla silné prepojenie medzi organizovaným zločinom a trestnou činnosťou vo všeobecnosti.

(7) Spoločnosť ako celok sa musí zapojiť do prípravy partnerstva medzi celoštátnymi, miestnymi a regionálnymi verejnými orgánmi, mimovládnymi organizáciami, súkromným sektorom a občanmi. Príčiny trestnej činnosti sú mnohoraké, a je preto potrebné sa nimi zaoberať, riešiť ich prostredníctvom opatrení na rôznych úrovniach, rôznymi skupinami spoločnosti v partnerstve s príslušnými aktérmi, ktorí majú rôzne právomoci a skúsenosti, vrátane občianskej spoločnosti.

(8) Keďže väčšina trestných činov, kde sú obeťami občania Európskej únie, bola spáchaná v mestských oblastiach, je potrebné brať do úvahy aj mestskú politiku. V súvislosti s tým je potrebné zdôrazniť všetky druhy mestského násilia, ktoré má negatívny vplyv na bežné fungovanie spoločenstva,

ROZHODLA TAKTO:

Článok 1

1. Týmto sa ustanovuje Európska sieť na prevenciu kriminality, ďalej len "sieť".

2. Národní zástupcovia siete a sekretariát zabezpečia riadne fungovanie siete v súlade s týmto rozhodnutím.

3. Prevencia kriminality pokrýva všetky opatrenia zamerané na zníženie alebo prispievanie iným spôsobom k zníženiu kriminality a k zníženiu pocitu neistoty občanov jednak kvantitatívne, ako aj kvalitatívne, buď priamo potláčaním trestných činností, alebo prostredníctvom politík a zásahov zameraných na zníženie potenciálu trestnej činnosti a príčin trestnej činnosti. Zahŕňa prácu vlády, príslušných orgánov, orgánov trestnej justície, miestnych orgánov a špecializované asociácie vytvorené v Európe, súkromný a dobrovoľný sektor, výskumníkov a verejnosť podporovanú médiami.

Článok 2

1. Sieť bude pozostávať z kontaktných bodov určených každým členským štátom.

2. Každý členský štát vytvorí najviac tri kontaktné body.

3. Tieto kontaktné body budú mať najmenej jedného zástupcu národných orgánov zodpovedných za prevenciu kriminality v jej mnohých aspektoch.

4. Ako kontaktné body môžu byť určení aj výskumníci alebo akademici špecializujúci sa na túto oblasť, ako aj ostatní spoluúčastníci zúčastňujúci sa na prevencii kriminality. Členské štáty na všetkých stupňoch zabezpečia, aby výskumníci a akademici, ako aj ostatní spoluúčastníci v prevencii kriminality, ako sú mimovládne organizácie, miestne orgány a súkromný sektor, boli zapojené prostredníctvom určených kontaktných bodov.

5. Komisia takisto určí kontaktný bod. Europol a Európske monitorovacie centrum pre drogy (EMCDDA) sa zapoja do práce vo veciach, ktorými sa zaoberajú. Do tejto práce môžu byť zapojené aj iné príslušné orgány.

6. Každý členský štát zabezpečí, aby jeho kontaktné body mali dostatočné znalosti aspoň jedného oficiálneho jazyka únie, ktoré im umožnia komunikovať s kontaktnými bodmi v ostatných členských štátoch.

Článok 3

1. Sieť bude prispievať k rozvoju rôznych aspektov prevencie kriminality na úrovni únie a bude podporovať aktivity v oblasti prevencie kriminality na miestnej a národnej úrovni. Hoci sieť pokrýva všetky druhy trestnej činnosti, osobitne sa bude venovať oblasti kriminality mladistvých, mestskej kriminality a trestnej činnosti súvisiacej s drogami.

2. Sieť bude najmä:

a) napomáhať spoluprácu, kontakty a výmenu informácií a skúseností medzi členskými štátmi a medzi vnútroštátnymi organizáciami, ako aj medzi členskými štátmi a Komisiou, ostatnými subjektami tvoriacimi súčasť Rady a inými skupinami odborníkov a sietí špecializujúcich sa na záležitosti prevencie kriminality;

b) zbierať a analyzovať informácie o existujúcich aktivitách prevencie kriminality, ich hodnotenie a analýzu najlepších praktických postupov a zbierať a analyzovať jestvujúce údaje o kriminalite a jej rozvoji v členských štátoch, ktoré prispejú k posudzovaniu budúcich vnútroštátnych a európskych rozhodnutí. Sieť bude takisto pomáhať Rade a členským štátom s dotazníkmi o kriminalite a prevencii kriminality;

c) prispievať k určovaniu a rozvíjaniu hlavných oblastí výskumu, vzdelávania a hodnotenia oblastí prevencie kriminality;

d) organizovať konferencie, semináre, stretnutia a iné aktivity na podporu týchto osobitných záležitostí a rozširovať ich výsledky;

e) organizovať aktivity, ktoré budú stimulovať a zlepšovať výmenu skúseností a najlepších praktických postupov;

f) rozvíjať spoluprácu s kandidátskymi krajinami, tretími krajinami a medzinárodnými organizáciami a orgánmi;

g) podľa potreby a na požiadanie poskytovať expertízy Rade a Komisii, ktorá im má pomôcť vo všetkých oblastiach súvisiacich s prevenciou trestnej činnosti;

h) každoročne podávať Rade správy o svojich činnostiach prostredníctvom zodpovedných pracovných orgánov a určovať priority aktivít vo svojom pracovnom programe pre nasledujúci rok. Rada zaznamená a potvrdí správu a zašle ju Európskemu parlamentu.

Článok 4

Na splnenie týchto úloh bude sieť:

a) podporovať multidisciplinárny prístup;

b) v úzkom kontakte prostredníctvom kontaktných bodov s orgánmi pre prevenciu kriminality, miestnymi orgánmi, miestnymi partnerstvami a občianskou spoločnosťou, ako aj výskumnými inštitúciami a mimovládnymi organizáciami v členských štátoch;

c) vytvárať a prevádzkovať internetovú stránku obsahujúcu jej pravidelné správy a ďalšie užitočné informácie, najmä prehľad najlepších praktických postupov;

d) podporovať využívanie a rozširovanie výsledkov projektov súvisiacich s prevenciou kriminality, financovaných prostredníctvom programov únie.

Článok 5

1. Sieť bude mať svoje prvé zasadnutie 28. augusta 2001.

2. Sieť sa bude stretávať aspoň raz za šesť mesiacov na pozvanie predsedníctva Rady v tom čase.

3. V súvislosti so stretnutiami siete sa budú národní zástupcovia siete, a to jeden zástupca z každého členského štátu vymenovaný v súlade s článkom 2 ods. 3, stretávať, aby rozhodovali o záležitostiach uvedených v článku 5 ods. 4.

4. Národní zástupcovia siete budú rozhodovať o ročnom programe siete vrátane finančného plánu. Stanovia najmä:

- prioritné oblasti, ktoré sa majú skúmať,

- hlavné konkrétne akcie, ktoré sa majú realizovať (seminárne a konferencie, štúdie a výskum, vzdelávacie programy…),

- štruktúru internetovej stránky.

Takisto pripravia výročnú správu o činnosti siete.

Rozhodnutia národných zástupcov siete sa prijímajú jednomyseľne.

Zasadnutiu národných zástupcov siete predsedá zástupca členského štátu, ktorý bude mať predsedníctvo v Rade v tom čase.

Budú sa stretávať aspoň raz počas každého predsedníctva. Vypracujú svoj rokovací poriadok, ktorý jednomyseľne prijmú.

5. Komisia ustanoví sekretariát siete.

6. Sekretariát siete a jeho aktivity budú financované zo všeobecného rozpočtu Európskej únie.

7. Sekretariát bude zodpovedný za prípravu ročného programu siete a výročnú správu o činnosti siete. Bude zabezpečovať každodenné činnosti siete vrátane zberu, analýzy a rozširovania informácií v spojení s národnými kontaktnými bodmi. Bude pomáhať členom siete pri príprave, formulácii a realizácii projektov. Vytvorí a bude udržiavať internetovú stránku siete. Pri výkone svojich funkcií bude sekretariát úzko spolupracovať s národnými zástupcami siete.

Článok 6

Rada vyhodnotí činnosť siete po troch rokoch od prijatia tohto rozhodnutia.

Článok 7

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

V Bruseli 28. mája 2001

Za Radu

predseda

T. Bodström

[1] Ú. v. ES C 20, 24.1.1994, s. 188.

[2] Ú. v. ES C 379, 7.12.1998, s. 44.

[3] Ú. v. ES C 124, 3.5.2000, s. 1.

--------------------------------------------------

Top