EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Rezíduá pesticídov v potravinách a krmivách

Rezíduá pesticídov v potravinách a krmivách

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (ES) č. 396/2005 o maximálnych hladinách rezíduí pesticídov v alebo na potravinách a krmivách rastlinného a živočíšneho pôvodu

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

Na všetky potraviny určené pre ľudskú spotrebu alebo pre kŕmenie zvierat v Európskej únii (EÚ) sa vzťahujú požiadavky na maximálnu hladinu rezíduí (MRL) pre pesticídy s cieľom chrániť zdravie ľudí aj zvierat. Právnymi predpismi EÚ sa upravuje, ktoré MRL sa uplatňujú na jednotlivé výrobky, a stanovuje sa štandardná MRL pre prípady, keď nebola stanovená špecifická MRL.

Nariadením (ES) č. 396/2005 sa stanovujú maximálne množstvá rezíduí pesticídov povolené vo výrobkoch živočíšneho alebo rastlinného pôvodu určených pre ľudskú spotrebu alebo pre kŕmenie zvierat. Tieto MRL, ktoré určuje Európska komisia, zahŕňajú:

  • osobitné MRL pre konkrétne výrobky určené pre ľudskú spotrebu alebo kŕmenie zvierat,
  • všeobecnú MRL, ktorá sa uplatňuje v prípade, keď nie je stanovená osobitná MRL („štandardná hladina“ na úrovni 0,01 mg/kg).

HLAVNÉ BODY

MRL pre všetky plodiny a pesticídy sú uvedené v databáze pesticídov EÚ, ktorú spravuje Komisia.

Dotknuté potraviny

Nariadenie sa vzťahuje na všetky výrobky určené pre ľudskú spotrebu alebo kŕmenie zvierat, ktoré sú uvedené v prílohe I.

Nariadenie sa nevzťahuje na výrobky živočíšneho alebo rastlinného pôvodu, ak sú určené pre:

  • výrobu nepotravinových/nekrmivových výrobkov,
  • siatie alebo vysádzanie,
  • vnútroštátne povolené skúšky aktívnych látok.

Výnimky

Vnútroštátne orgány môžu povoliť niektoré látky uvedené Komisiou v zozname (príloha VII) aj v prípade, že presahujú MRL, ak spĺňajú tieto podmienky:

  • výrobky nie sú určené na okamžitú spotrebu,
  • sú zavedené kontroly, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby takéto výrobky neboli spotrebiteľovi k dispozícii,
  • ostatné členské štáty EÚ a Komisia boli o opatreniach informované.

Hodnotenie bezpečnosti

Za hodnotenie bezpečnosti predložených nových žiadostí o MRL a preskúmanie existujúcich MRL je zodpovedný Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA). Vychádza z toxicity každej látky, očakávaných maximálnych hladín v potravinách a stravy spotrebiteľov. Na základe stanoviska úradu EFSA vydá Komisia nariadenie s cieľom stanoviť novú alebo zmeniť či vymazať existujúcu MRL.

Kontroly rezíduí pesticídov v potravinách

EÚ má koordinovaný viacročný kontrolný program, podľa ktorého musia členské štáty každoročne odoberať vzorky dohodnutého radu produktov (ktoré sú v strave relevantné), analyzovať ich a testovať na dohodnutý rad pesticídov. Cieľom je zabezpečiť dodržiavanie MRL pre pesticídy a posúdiť vystavenie spotrebiteľov. EFSA tieto výsledky zhromažďuje a každoročne uverejňuje. Okrem koordinovaného programu EÚ majú členské štáty svoje vlastné vnútroštátne programy zamerané na riziko.

ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?

Nariadenie nadobudlo účinnosť 5. apríla 2005 a v plnom rozsahu sa začalo uplatňovať v septembri 2008.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 396/2005 z 23. februára 2005 o maximálnych hladinách rezíduí pesticídov v alebo na potravinách a krmivách rastlinného a živočíšneho pôvodu a o zmene a doplnení smernice Rady 91/414/EHS (Ú. v. EÚ L 70, 16.3.2005, s. 1 – 16)

Následné zmeny nariadenia (ES) č. 396/2005 boli zapracované do pôvodného dokumentu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2020/585 z 27. apríla 2020 o koordinovanom viacročnom kontrolnom programe Únie na roky 2021, 2022 a 2023 s cieľom zabezpečiť dodržiavanie maximálnych hladín rezíduí pesticídov a posúdiť vystavenie spotrebiteľov rezíduám pesticídov v potravinách rastlinného a živočíšneho pôvodu a na nich (Ú. v. EÚ L 135, 29.4.2020, s. 1 – 12)

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 21.10.2023

Top