EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dohľad nad finančnými konglomerátmi

Dohľad nad finančnými konglomerátmi

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica 2002/87/ES o doplnkovom dohľade nad úverovými inštitúciami, poisťovňami a investičnými spoločnosťami vo finančnom konglomeráte

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

  • Jej zámerom je zvýšiť účinnosť dohľadu nad finančnými konglomerátmi, čiže veľkými finančnými skupinami, ktoré pôsobia v rôznych finančných sektoroch (bankovníctvo/investičné služby a poisťovníctvo), často cezhranične.
  • Celkovým cieľom je prispieť k väčšej finančnej stabilite a ochrane spotrebiteľa.

HLAVNÉ BODY

V smernici sa stanovujú osobitné požiadavky:

  • na solventnosť, pričom všetky sektorové kapitálové požiadavky, ktoré sa na skupinu vzťahujú, sú integrované do celkovej požiadavky, aj s cieľom predísť tomu, aby sa ten istý kapitál použil viac ako raz na zmiernenie rizík v rôznych subjektoch toho istého konglomerátu („viacnásobný záber kapitálu“), a s cieľom predísť „downstreamingu“ zo strany materských spoločností, keď vydávajú dlh a potom využívajú výnosy ako kapitál pre svoje regulované dcérske spoločnosti („nadmerný pákový efekt“),
  • na vhodnosť a profesionalitu vedenia konglomerátu,
  • na zaistenie primeraného riadenia rizika a vnútorných systémov kontroly v rámci konglomerátu,
  • na vymenovanie jednotného orgánu dohľadu, ktorý by koordinoval celkový dohľad nad konglomerátom a mohol by zahŕňať rôzne orgány zamerané na rôzne časti činnosti konglomerátu,
  • na výmenu informácií a spoluprácu medzi orgánmi dohľadu (vrátane orgánov z krajín mimo EÚ), ktoré vykonávajú dohľad nad regulovanými subjektmi vo finančnom konglomeráte.

Zmeny smernice 2002/87/ES

  • Smernicou 2011/89/EÚ boli zavedené zmeny, ktoré udeľujú vnútroštátnym orgánom finančného dohľadu nové právomoci, aby mohli lepšie dohliadať na materské subjekty konglomerátov, napríklad holdingové spoločnosti. Pokiaľ by sa finančný konglomerát dostal do problémov, orgány dohľadu by tak mohli v skoršej fáze získať lepšie informácie a boli by lepšie pripravené zakročiť.
  • Smernicou 2013/36/EÚ o prudenciálnom dohľade nad bankami a investičnými spoločnosťami boli zavedené zmeny, ktoré umožňujú vypracovanie technických predpisov tak, aby inštitúcie, ktoré sú súčasťou finančného konglomerátu, uplatňovali vhodné metódy na určenie požadovaného kapitálu na konsolidovanom základe (pozri súhrn).
  • Smernicou (EÚ) 2019/2034 bol ustanovený špecifický prudenciálny rámec pre investičné spoločnosti, na ktoré sa pred prijatím tejto smernice vzťahovali rovnaké pravidlá ako na banky (pozri súhrn).

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Smernica 2002/87/ES sa uplatňuje od 11. februára 2003 a do vnútroštátnych právnych predpisov členských štátov mala byť transponovaná do 10. augusta 2004.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2002/87/ES zo 16. decembra 2002 o doplnkovom dohľade nad úverovými inštitúciami, poisťovňami a investičnými spoločnosťami vo finančnom konglomeráte, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice Rady 73/239/EHS, 79/267/EHS, 92/49/EHS, 92/96/EHS, 93/6/EHS a 93/22/EHS a smernice Európskeho parlamentu a Rady 98/78/ES a 2000/12/ES (Ú. v. EÚ L 35, 11.2.2003, s. 1 – 27)

Následné zmeny smernice 2002/87/ES boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Posledná aktualizácia 12.11.2021

Top