Europejska sieć kolejowa ukierunkowana na konkurencyjny transport towarowy

Niniejsze rozporządzenie określa zasady tworzenia i organizacji międzynarodowych korytarzy kolejowych przeznaczonych do konkurencyjnego transportu towarowego z myślą o rozwoju europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy.

AKT

Rozporządzenie (UE) nr 913/2010 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2010 r. w sprawie europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy.

STRESZCZENIE

Rozporządzenie to ma na celu rozwój europejskiej sieci kolejowej ukierunkowanej na konkurencyjny transport towarowy, poprzez określenie zasad tworzenia i organizacji międzynarodowych korytarzy kolejowych przeznaczonych do konkurencyjnego transportu towarowego. Załącznik do rozporządzenia, w brzmieniu zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 1316/2013, określa dziewięć pierwszych korytarzy towarowych , które muszą zostać uruchomione przez zainteresowane kraje Unii Europejskiej (UE) do listopada 2013 r., listopada 2015 r. lub listopada 2020 r.

Dla każdego korytarza towarowego państwa członkowskie muszą ustanowić radę wykonawczą, składającą się z przedstawicieli organów państw członkowskich. Dla każdego korytarza towarowego zainteresowani zarządcy infrastruktury muszą ustanowić radę zarządzającą, składającą się z przedstawicieli zarządców infrastruktury. Rada zarządzająca sporządzi plan wdrożenia, obejmujący plan inwestycyjny, przewidywane środki potrzebne do utworzenia korytarza oraz główne elementy analizy rynku. Powoła ona też grupę doradczą złożoną z zarządców i właścicieli terminali korytarza towarowego oraz inną grupę doradczą składającą się z przedsiębiorstw kolejowych zainteresowanych korzystaniem z korytarza towarowego.

Rada zarządzająca wspólnie zdefiniuje i zorganizuje wstępnie ustalone międzynarodowe trasy pociągów dla pociągów towarowych, aby zapewnić czasy przejazdów odpowiadające potrzebom przewoźników towarowych.

Rada zarządzająca wyznaczy lub stworzy wspólny organ zapewniający jedno miejsce, w którym upoważnieni wnioskodawcy mogą składać wnioski i uzyskiwać odpowiedzi w sprawie zdolności przepustowej infrastruktury dla pociągów towarowych przekraczających co najmniej jedną granicę w korytarzu towarowym. Opisany wyżej punkt kompleksowej obsługi (one-stop shop) będzie podejmować decyzje w sprawie wniosków o wstępnie ustalone trasy pociągów i w sprawie rezerwy zdolności przepustowej dla międzynarodowych pociągów towarowych. Wszelkie wnioski, które nie mogą być przyjęte przez punkt kompleksowej obsługi zostaną przekazane właściwym zarządcom infrastruktury, którzy podejmą decyzję co do wniosku i przekażą ją punktowi kompleksowej obsługi celem dalszego procedowania.

Na ewentualność zakłóceń w ruchu zostaną ustalone zasady pierwszeństwa dotyczące zarządzania różnymi rodzajami ruchu.

Opublikowany zostanie dokument zawierający istotne informacje o warunkach użytkowania korytarza towarowego. Organy kontrolne powinny współpracować i prowadzić wymianę informacji między sobą, w szczególności w przypadku skarg.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Rozporządzenie (UE) nr 913/2010

9.11.2010

-

Dz.U. 276 z 20.10.2010

Akt(y) zmieniający(-e)

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Rozporządzenie (UE) nr 1316/2013

21.12.2013

-

Dz.U. L 348 z 20.12.2013

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014