Program dotyczący polityki w zakresie widma radiowego

Program UE dotyczący polityki w zakresie widma radiowego ma na celu zapewnienie funkcjonowania rynku wewnętrznego w tych obszarach polityki Unii, które wiążą się z wykorzystaniem widma radiowego i dopilnowanie, by UE maksymalizowała wykorzystanie tego ograniczonego zasobu w skoordynowany sposób.

AKT

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 243/2012/UE z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu dotyczącego polityki w zakresie widma radiowego

STRESZCZENIE

Pięcioletni program UE dotyczący polityki w zakresie widma radiowego definiuje planowanie strategiczne i harmonizację wykorzystania widma radiowego we wszystkich obszarach rynku wewnętrznego UE, w których wykorzystuje się widmo radiowe, takich jak łączność elektroniczna, badania i przestrzeń kosmiczna, transport, energetyka i media audiowizualne, gdyż dostęp do widma radiowego jest istotny dla wielu różnych działań od łączności bezprzewodowej, przez nadawanie i urządzenia bliskiego zasięgu, po transport, bezpieczeństwo publiczne i aplikacje kosmiczne.

Cele programu dotyczącego polityki w zakresie widma radiowego są następujące:

Państwa członkowskie są zobowiązane do:

Komisja Europejska opracowuje najlepsze praktyki dotyczące warunków i procedur udzielania zezwoleń na pasma widma, aby uniknąć zbytniej fragmentacji rynku wewnętrznego.

Aby zapewnić uczciwą konkurencję, państwa członkowskie mogą przyjąć następujące środki:

Państwa członkowskie muszą przydzielić wystarczający zakres widma w celu zapewnienia dostępu do usług szerokopasmowych wszystkim obywatelom UE do 2020 r.

Państwa członkowskie do dnia 1 stycznia 2013 r. musiały wydać zezwolenia użytkowania widma w zharmonizowanych pasmach, aby umożliwić konsumentom łatwy dostęp do usług szerokopasmowych wykorzystujących pasma 800 MHz (dywidenda cyfrowa). Powinny również umożliwić odsprzedaż praw do użytkowania widma w tych zharmonizowanych pasmach.

Komisja Europejska we współpracy z państwami członkowskimi tworzy wykaz obecnych zastosowań widma i przyszłych potrzeb związanych z widmem o częstotliwości od 400 MHz do 6 GHz.

Zgodnie z postanowieniami traktatu, aby chronić swoje interesy, UE uczestniczy w negocjacjach międzynarodowych dotyczących spraw związanych z widmem. W negocjacjach tych państwa członkowskie muszą zapewnić, że dostępne jest widmo niezbędne do rozwoju unijnych polityk. UE może udzielić państwom członkowskim pomocy w rozwiązywaniu kwestii koordynacji widma z państwami nienależącymi do Unii.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Decyzja nr 243/2012/UE

10.4.2012.

1.7.2015, chyba że określono inaczej

Dz.U. L 81 z 21.3.2012

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014