Rolą systemu eCall jest przyspieszenie powiadamiania służb ratunkowych o wypadkach drogowych

System eCall uruchamia się w sposób automatyczny, niezwłocznie po zarejestrowaniu poważnego zderzenia przez czujniki zamontowane w pojeździe. Następnie wysyła szczegóły zdarzenia do służb ratunkowych, które mogą szybciej udzielić pomocy kierowcom i pasażerom.

AKT

Dyrektywa 2010/40/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 lipca 2010 r. w sprawie ram wdrażania inteligentnych systemów transportowych w obszarze transportu drogowego oraz interfejsów z innymi rodzajami transportu.

STRESZCZENIE

Zadaniem systemu eCall jest jak najszybsze sprowadzenie pomocy dla osób przebywających w pojeździe, który uległ poważnemu wypadkowi, na terenie Unii Europejskiej, a także Islandii, Norwegii i Szwajcarii.

System eCall uruchamia się w sposób automatyczny, niezwłocznie po zarejestrowaniu poważnego zderzenia przez czujniki zamontowane w pojeździe. Po włączeniu system wybiera europejski numer alarmowy 112, nawiązuje połączenie telefoniczne z odpowiednim centrum powiadamiania ratunkowego oraz przekazuje służbom ratunkowym informacje dotyczące wypadku, w tym momentu zdarzenia, dokładnej lokalizacji rozbitego pojazdu, a także kierunku podróży (co ma szczególne znaczenie na autostradach oraz w tunelach). Połączenie eCall może być również aktywowane ręcznie przez naciśnięcie przycisku w samochodzie, na przykład przez świadka poważnego wypadku. W ten sposób w krótkim czasie po zdarzeniu służby ratunkowe są poinformowane o wypadku oraz o jego dokładnej lokalizacji.

Dzięki danym dostarczonym za pośrednictwem systemu eCall służby ratunkowe mogą dużo szybciej dotrzeć do ofiar wypadku, ratując życie i niosąc pomoc w obrażeniach. Według danych szacunkowych rozwiązanie to pozwala skrócić czas pojawiania się ekip ratunkowych o ok. 40% w miastach i o 50% na terenach wiejskich, a każdego roku może pomóc uratować życie 2500 osób.

Poza zwiększeniem bezpieczeństwa drogowego system eCall przyczyni się także do zmniejszenia zatorów komunikacyjnych spowodowanych wypadkami drogowymi oraz do zmniejszenia liczby wypadków wtórnych, które są następstwem niezabezpieczenia miejsc wypadków. Ponadto oczekuje się, że urządzenia eCall instalowane w pojazdach posłużą także do innych celów związanych z alarmowaniem w sytuacjach krytycznych i/lub do świadczenia usług dodatkowych, współdziałających z systemem alarmowym eCall lub wykorzystujących go.

Dyrektywa 2010/40/UE z dnia 7 lipca 2010 r. w sprawie ram wdrażania inteligentnych systemów transportowych w obszarze transportu drogowego oraz interfejsów z innymi rodzajami transportu wymienia, jako jedno z sześciu działań priorytetowych, dla których wiążące specyfikacje zostaną omówione (art. 6), zharmonizowane świadczenie interoperacyjnej usługi eCall w całej UE (art. 3 d).

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Dyrektywa 2010/40/UE

26.8.2010

27.02.2012

Dz.U. L 207 z 6.8.2010

Akty delegowane

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 305/2013

23.4.2013

23.4.2013Przepisy o usługach informacyjnych zostały przyjęte z dniem wejścia w życie rozporządzenia: 23.4.2014

Dz.U. L 91 z 3.4.2013

AKTY POWIĄZANE

Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wymagań technicznych dotyczących stosowania systemu pokładowego eCall i zmieniający dyrektywę 2007/46/WE. [COM(2013) 316 final z 13.6.2013 - nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym]

Wniosek dotyczący decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie stosowania interoperacyjnej usługi eCall w całej UE. [COM(2013) 315 final z 13.6.2013]

W czerwcu 2013 r. Komisja Europejska przyjęła dwa wnioski mające na celu zapewnienie, że do października 2015 r. samochody będą wyposażone w system automatycznego powiadamiania służb ratunkowych o wystąpieniu poważnego zderzenia. Zgodnie z przedmiotowym projektem od października 2015 r. wszystkie nowe modele samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych będą wyposażone w system alarmowego powiadamiania eCall. Ponadto w centrach przyjmowania zgłoszeń o wypadkach powstanie infrastruktura do właściwego odbierania i obsługiwania zawiadomień nadsyłanych przez system eCalls - co zapewni zgodność, interoperacyjność i ciągłość usługi eCall w całej UE.

Po zatwierdzeniu wniosków przez Radę i Parlament celem Komisji jest uruchomienie w pełni operacyjnego serwisu eCall w całej Unii Europejskiej (jak również na terytorium Islandii, Norwegii i Szwajcarii) do 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014