Współpraca i dialog pomiędzy UE, Afryką i Chinami

Trójstronne partnerstwo między Unią Europejską (UE), Afryką oraz Chinami musi przyczyniać się do rozwiązywania światowych wyzwań, takich jak rozwój, i do lepszego przyjęcia strategii współpracy odnośnie do potrzeb w Afryce.

AKT

Komunikat Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów z dnia 17 października 2008 r. - UE, Afryka i Chiny: w kierunku trójstronnego dialogu i współpracy [COM(2008) 654 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Komisja proponuje przyjęcie nowego trójstronnego podejścia w celu wspierania współpracy i dialogu między Unią Europejską, Afryką oraz Chinami. Komisja uznaje uzupełnienie istniejących partnerstw dwustronnych za wspólny interes w celu wspierania zrównoważonego i trwałego rozwoju w Afryce.

UE, Afryka i Chiny powinny oprzeć tę współpracę na wspólnych, stopniowo ustalanych celach, zgodnie ze strategiami krajowego i regionalnego rozwoju.

Nowe podejście może pozwolić na wspólną pracę w zakresie kwestii rozwoju i na zwiększenie efektywności pomocy. Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk przyczynia się do osiągnięcia tego celu, w szczególności w zakresie instrumentów finansowych, oficjalnej pomocy rozwojowej (ODA) i bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ).

W pierwszym etapie partnerstwo będzie koncentrowało się wokół czterech celów priorytetowych:

Trójstronne partnerstwo stanowi kontynuację dwustronnych dialogów politycznych między Unią Afrykańską (UA), UE a Chinami, jak również dialogu między UE a Chinami. Partnerstwo opiera się na prowadzeniu regularnego strategicznego dialogu, jak również szczegółowych konsultacji.

Komisja proponuje utworzenie sieci wymiany informacji między odpowiednimi władzami krajowymi i regionalnymi. Roczne spotkanie w zakresie koordynacji partnerstwem rozwoju przyczyni się do oceny priorytetów współpracy poprzez integrację inicjatyw organizacji międzynarodowych, donatorów oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Kontekst

Podczas szczytu Afryka-UE w Lizbonie w 2007 r. szefowie państw i rządów UE i krajów afrykańskich przyjęli nowe, wspólne partnerstwo strategiczne. Strategia stanowi globalne ramy dla pogłębienia stosunków UE-Afryka oraz program działania na lata 2008-2010. UE jest największym ofiarodawcą oficjalnej pomocy rozwojowej (ODA) i pierwszym partnerem handlowym Afryki. Partnerstwo ma na celu ustanowienie synergii z innymi partnerami oraz międzynarodowymi donatorami.

Współpraca między Chinami i Afryką ukierunkowana jest głównie na wymianę handlową, inwestycje, projekty w zakresie infrastruktury, pomoc w dziedzinach społecznych i edukacyjnych. Partnerstwo zostało wzmocnione poprzez przyjęcie nowej strategii w 2006 r. podczas Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej (FOCAC).

Konkretne mechanizmy współpracy uczestniczą w realizacji celów partnerstwa dla rozwoju (MCR) oraz integracji Afryki z gospodarką światową.

See also

Więcej informacji znajduje się na stronach internetowych:

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2009