Regionalny dokument strategiczny i regionalny program indykatywny (2007–2013) dla partnerstwa eurośródziemnomorskiego

Regionalny dokument strategiczny dla regionu śródziemnomorskiego określa cele i konkretne programy działania dotyczące współpracy między Unią Europejską (UE) a krajami partnerskimi regionu Morza Śródziemnego. Regionalny dokument strategiczny (RDS) i regionalny program indykatywny na lata 2007–2013 zawierają warunki dotyczące procesu realizacji.

AKT

Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa (ENPI) – regionalny dokument strategiczny (2007–2013) i regionalny program indykatywny (2007–2013) dla partnerstwa eurośródziemnomorskiego (DE) (EN) (FR).

STRESZCZENIE

Regionalny dokument strategiczny (RDS) określa cele i priorytety współpracy regionalnej w oparciu o Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa (ENPI) na lata 2007–2013. W tym kontekście ukierunkowany jest na realizację celów europejskiej polityki sąsiedztwa (ENP), która ma rozszerzyć wymiar partnerstwa eurośródziemnomorskiego (proces barceloński), aby wzmocnić jego wpływ w sferze poza stosunkami dwustronnymi.

Sytuacja polityczna, gospodarcza, społeczna i środowiska naturalnego w regionie Morza Śródziemnego stawia przed nim szereg wyzwań. Współpraca regionalna może być odpowiedzią na wyzwania znajdujące się w obszarze wspólnych zainteresowań, w szczególności o charakterze transgranicznym, stojące przed krajami tego regionu. W tym kontekście RDS stanowi uzupełnienie krajowych dokumentów strategicznych (KDS) opracowanych dla Algierii, Autonomii Palestyńskiej, Egiptu, Izraela, Jordanii, Libanu, Maroka, Syrii i Tunezji.

Strategia reagowania UE

Unia Europejska dąży do utrzymania i przyspieszenia procesu reform w krajach partnerskich regionu Morza Śródziemnego. Stara się ponadto promować dialog i wzmacniać krajowe instytucje polityczne w ramach współpracy opartej na różnych instrumentach.

W regionalnym programie indykatywnym określono obszary priorytetowe, które przedstawiają wartość dodaną umożliwiając osiągniecie przewagi komparatywnej i wzmocnienie partnerstwa eurośródziemnomorskiego.

Współpraca w zakresie sprawiedliwości, bezpieczeństwa i migracji o znaczeniu regionalnym obejmująca:

Zrównoważony rozwój gospodarczy jest priorytetem dla ustanowienia eurośródziemnomorskiej strefy wolnego handlu do 2010 r. Priorytet ten obejmuje:

Obszar priorytetowy dotyczący rozwoju społecznego i wymiany kulturalnej koncentruje się na wymianach w zakresie kontaktów międzyludzkich i zwiększaniu świadomości o partnerstwie za pośrednictwem mediów. Obejmuje następujące główne komponenty:

Rozwijane w ten sposób partnerstwo z krajami sąsiadującymi pozwala na osiąganie postępów na drodze do osiągnięcia znaczącej integracji z UE, wzmocnienia relacji handlowych oraz zintensyfikowania współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Niemniej jednak akceptacja i wola krajów partnerskich mają podstawowe znaczenie dla skuteczności partnerstwa.

Zasady i warunki

Orientacyjny budżet na lata 2007–2010 wynosi 343,3 mln euro.

Regionalny program indykatywny na lata 2007–2013 przedstawia programy dla każdego priorytetu. W tym celu określa wskaźniki efektywności w celu zmierzenia wpływu i oczekiwanych rezultatów, takich jak:

Kontekst

Zgodnie ze swoimi celami w zakresie polityki zagranicznej UE promuje dobrobyt, solidarność, bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój na świecie oraz demokrację i prawa człowieka. Te cele realizowane są w ramach europejskiej polityki sąsiedztwa, zapoczątkowanej w 2003 r., poprzez promowanie stosunków dobrosąsiedzkich. W tym celu ENPI, instrument finansowy europejskiej polityki sąsiedztwa na lata 2007–2013, wspiera kraje partnerskie europejskiej polityki sąsiedztwa przez integrowanie wymiaru regionalnego i transgranicznego. W tym kontekście realizowane są również cele określone przez program MEDA 2002–2006 w oparciu o doświadczenia uzyskane w toku jego realizacji.

AKTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji dla Rady i Parlamentu Europejskiego z dnia 4 grudnia 2006 r. w sprawie wzmocnienia europejskiej polityki sąsiedztwa [COM(2006) 726 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2008