Podmioty niepaństwowe i władze lokalne

Za pomocą tego tematycznego programu Komisja wspiera prawo do inicjatyw podmiotów niepaństwowych i władz lokalnych finansując ich własne inicjatywy, w przypadku gdy programy geograficzne nie będą właściwym instrumentem i uzupełniając wsparcie, jakiego mogą udzielić pozostałe sektorowe programy tematyczne. Trzy główne obszary działania to: interwencje w krajach i regionach rozwijających się, podnoszenie świadomości i kształcenie w Europie w zakresie rozwoju i działań, które ułatwią koordynację sieci społeczeństwa obywatelskiego i władz lokalnych.

AKT

Komunikat Komisji dla Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Komitetu Regionów dotyczący programu zatytułowanego: „Podmioty niepaństwowe i władze lokalne w procesie rozwoju” [COM(2006) 19 wersja ostateczna – nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

STRESZCZENIE

Niniejszy program stanowi kontynuację programów dotyczących współfinansowania przez NGO oraz programów w zakresie współpracy zdecentralizowanej. Wspierając prawo do inicjatywy podmiotów niepaństwowych i władz lokalnych, uzupełnia wsparcie, którego udzielają programy geograficzne i inne „sektorowe” programy tematyczne, przede wszystkim program dotyczący demokracji i praw człowieka.

Uczestnictwo i odpowiedzialność stanowią kluczowe zasady polityki rozwoju Unii Europejskiej (UE), zdefiniowanej w „konsensusie europejskim”. Takie podejście zostało podtrzymane także w umowach o partnerstwie i współpracy zawartych np. między państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP) a UE, a także państwami Azji, Ameryki Łacińskiej i krajami „sąsiednimi”.

Fakt łączenia podmiotów niepaństwowych stanowi wartość dodaną ich niezależności od państwa, ich bliskości i ich zrozumienia wybranych społeczności, ich zdolności do jasnego wyrażania konkretnych interesów, ich zdolności do zapełnienia luki między celami strategicznymi a ich praktyczną realizacją.

Głównym celem tego programu są interwencje w terenie. Program będzie realizowany głównie w krajach i regionach, w których programy geograficzne nie zapewniają wsparcia finansowego dla podmiotów niepaństwowych i władz lokalnych ze względu na słabe zaangażowanie polityczne, bądź w podregionach pozostających poza zasięgiem programu krajowego bądź też w przypadku trudnych partnerstw, niestabilnych państw, sytuacjach po konflikcie, warunkach niestabilności politycznej itp.

Wszystkie kategorie podmiotów niepaństwowych o charakterze niezarobkowym z UE i krajów partnerskich mogą korzystać z finansowania w ramach programu. Ponadto władze lokalne mogą otrzymywać wsparcie finansowe dla działań w konkretnych okolicznościach, gdy można ustalić ich wartość dodaną i gdy działania te nie mogą być przeprowadzone w ramach programów geograficznych. To podejście ukierunkowane na podmioty zostanie dopracowane w wieloletnim tematycznym dokumencie strategicznym.

Sfinansowane mogą zostać trzy typy interwencji:

Interwencje prowadzone we wszystkich krajach rozwijających się, wymienionych na liście odbiorców pomocy publicznej na rzecz rozwoju (ODA) będą kwalifikowały się do finansowania w ramach niniejszego programu tematycznego. Kraje te objęte są instrumentami europejskimi: Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa (ENPI) i Instrument Finansowania Współpracy na rzecz Rozwoju (DCI). Wieloletni strategiczny dokument tematyczny określi kryteria kwalifikowalności.

Jeśli chodzi o programowanie, Komisja przyjmie czteroletnie (2007–2010), a następnie trzyletnie (2011–2013) tematyczne dokumenty strategiczne. Dokumenty te określą szczegółowo kryteria wyboru krajów i regionów priorytetowych wraz z priorytetami w zakresie działań. W oparciu o programowanie wieloletnie Komisja przedstawi roczne programy działania, które określą działania priorytetowe, cele, a także orientacyjne kwoty.

Zadania i priorytety

Zasadniczym celem tego programu jest zwalczenie ubóstwa w ramach zrównoważonego rozwoju, w tym także osiągnięcie milenijnych celów rozwoju (MCR). Pozostałe główne cele obejmują dobre sprawowanie rządów i prawa człowieka, będące kwestiami przekrojowymi, które mają być włączone do interwencji prowadzonych w krajach partnerskich.

Pośród priorytetów wymienia się ułatwienie uczestnictwa zainteresowanych stron, pomimo niesprzyjających okoliczności (charakteryzujących się trudnym partnerstwem, brakiem stabilności, konfliktami itp.), promowanie inicjatyw transgranicznych i regionalnych, wspieranie partnerstwa jakościowego pomiędzy różnymi zainteresowanymi stronami UE i krajami partnerskimi wzmacnianie możliwości organizacji pracodawców i pracowników, promowanie spójnego podejścia w zakresie rozwoju w obszarze kształcenia, udostępniając dzieciom i młodzieży możliwość kształcenia na rzecz rozwoju.

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2007